PNL, USR-PLUS și UDMR și-au împărțit funcțiile de prefecți. Bucureștiul revine USR-PLUS, PNL a rămas cu Bihor, iar Clujul a fost luat de UDMR

de L.P.     HotNews.ro
Marţi, 2 februarie 2021, 11:20 Actualitate | Politic


Citu, Barna, Kelemen
Foto: Guvernul Romaniei
Liderii Coaliției și-au împărțit luni seară funcțiile de prefecți și subprefecți. Conform surselor HotNews.ro Prefectura Capitalei revine USR-PLUS, liberalii au ales Bihorul, iar Clujul revine UDMR.

Prima opțiune a revenit liberalilor iar Ludovic Orban a ales Sibiul în detrimentul Clujului așa cum s-ar fi așteptat partenerii din Coaliție. Potrivit surselor citate, alegerea liderului PNL a creat nemulțimiri interne la nivelul organizațiilor din Transilvania. Totodată, Orban ar fi cooptat în tabăra sa, prin aceasta alegere, pe Raluca Turcan care este și liderul organizației Sibiu.

Reamintim că în interiorul PNL există tensiuni între Ludovic Orban și liderii din Transilvania (Cluj, Sălaj, Bihor, Alba, Maramureș).

Prin negocieri, liberalilor le revin prefecturile: Sibiu, Alba, Brașov, Prahova, Bistrița, Mureș, Hunedoara, Bihor, Caraș-Severin, Vrancea, Iași, Botoșani, Neamț, Giurgiu, Călărași, Constanța, Teleorman, Dîmbovița, Ilfov, Olt, Dolj, Vâlcea și Mehedinți.

USR-PLUS va numi prefecți în București, Timiș, Bacău, Maramureș, Suceava, Argeș, Galați, Brăila, Gorj, Ialomița, Tulcea, Vaslui, Buzău și Harghita.

UDMR a revendicat judeţele Cluj, Arad, Covasna, Satu Mare şi Sălaj.

În urmă cu o săptămână președintele PNL Ludovic Orban anunța că liberalii vor avea 23 de prefecţi şi 47 de subprefecţi, USR-PLUS va avea 14 prefecţi şi 28 de subprefecţi, iar UDMR va avea 5 prefecţi şi 10 subprefecţi.

Guvernul a aprobat în ședința din 27 ianuarie proiectul de OUG care prevede modificarea statutului prefectului și subprefectului, astfel încât aceștia să nu mai fie înalt funcționari publici, ci să aibă funcție de demnitate publică. Prefecţii şi subprefecţii îşi vor păstra calitatea de înalt funcţionar public doar pentru o perioadă de maxim 30 zile de la intrarea în vigoare a actului normativ.

Principalele prevederi din actul normativ, privind modificarea Codului administrativ, în ceea ce privește statutul prefectului și subprefectului:

Funcţiile de prefect şi de subprefect sunt funcţii de demnitate publică.

Drepturile de natură salarială sunt stabilite prin reglementările privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice.

Poate fi numită în funcţia de prefect, respectiv de subprefect, persoana care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii:
  • este cetăţean român şi are domiciliul în ţară;
  • se bucură de exerciţiul drepturilor electorale;
  • are capacitate deplină de exerciţiu;
  • nu a suferit condamnări penale, cu excepţia situaţiei în care a intervenit reabilitarea;
  • nu se regăseşte în cazurile de incompatibilitate prevăzute la art. 85 alin. (1) din Legea nr. 161/2003 privind unele măsuri pentru asigurarea transparenței în exercitarea demnităților publice, a funcțiilor publice şi în mediul de afaceri, prevenirea şi sancționarea corupției;
  • are studii universitare de licență absolvite cu diplomă de licență sau echivalentă;
  • a absolvit programe de formare specializată în vederea numirii într-o funcţie de prefect sau subprefect, organizate de Institutul Naţional de Administraţie, în condiţiile legii. Condiţia prevăzută se consideră îndeplinită în situaţia în care persoana care poate fi numită în funcţia de prefect sau subprefect a absolvit programe de formare specializată pentru ocuparea unei funcţii publice corespunzătoare categoriei înalţilor funcţionari publici, precum şi dacă persoana a ocupat cel puţin un mandat întreg funcţia de senator sau deputat.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


18254 vizualizari

  • -2 (24 voturi)    
    De astazi incepe Guvernarea PNL - USR (Marţi, 2 februarie 2021, 11:25)

    Kivek [utilizator]

    Am verificat si in aceasta dimineata pe https://programare.vaccinare-covid.gov.ro/

    si inca nu putem programa parintii si bunicii la vaccinare nici macar pt Aprilie 2021.

    Nu exista o claritate din partea guvernului si a celor care se ocupa de campania de vaccinare pt oamenii normali din tara asta

    Cand ne vom putea vaccina, cand incepe etapa a 3-a pt romanii 'ne-esentiali' ?
    • +2 (12 voturi)    
      Ce are sula cu prefectura (Marţi, 2 februarie 2021, 12:49)

      spysoby [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Atat canr inca nu-i o situatie clara cu livrarea vaccinurilor ,nu poti face programare.Acesta situatie e peste tot in Europa America si chiar Japonia.
      • +1 (9 voturi)    
        dap. (Marţi, 2 februarie 2021, 13:18)

        g01an [utilizator] i-a raspuns lui spysoby

        si inca am vaccinat semnificativ mai multe persoane la suta de mii de locuitori fata de tari ceva mai instarite ca noi. cel putin startul asta de campanie de vaccinare a fost gestionat bine, la fel ca si stabilizarea numarului de infectii pentru a putea redeschide economia si circulatia oamenilor.
      • +2 (12 voturi)    
        legat de intelegri (Marţi, 2 februarie 2021, 13:23)

        wweesstt [utilizator] i-a raspuns lui spysoby

        cu taierea pensiilor speciale si a salariilor aristocratiei bugetare s-au inteles? au batut palma? sau nu? seschimba ceva? banii nu au mers si nu vor merge spre investitii in spitale si nu numai, de care ar fi beneficiat contribuabili, banii merg in salariile angajatilor si sporuri si pensii speciale, contribuabiili sa arda in spitale infecte, sa moara pe sosele nesigure, sa mearga in trenuri care sunt depaite la viteze de carutele trase de cai sa plateasca energie scumpa, pt ca nu s-a investit in sectorul energetic! dar sa prospere bugetarii si specialii! fraierii de sclavi din privatsa stea in 75% care inca mai au joburi, care nu sa emigreze.. da-i in massa! Aceeasi mizerie! iesim sau nu in strada impottriva politicii pro speciali si pro bugetari?
        • -1 (5 voturi)    
          Asta va spune Ciolacu sa transmiteti mai departe? (Marţi, 2 februarie 2021, 22:46)

          Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

          Transmite-i ca nu se poate repara intr-o luna cat a furat PSD in 30 de ani! Multumesc mult, troll pesedist!
      • +4 (8 voturi)    
        E peste tot mai putin la ESENTIALI (Marţi, 2 februarie 2021, 15:06)

        Kivek [utilizator] i-a raspuns lui spysoby

        esentialii nu se plang, pt ei s-au gasit vaccinuri
    • 0 (8 voturi)    
      De vaccinare se ocupa V Gheorghita (Marţi, 2 februarie 2021, 13:31)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Fiind militar am crezut ca va fi o organizare mai buna a vaccinarii. M-am inselat.
      Mai sunt locuri si pentru sfarsitul lui martie dar nu se poate programa. Nu stim pana unde se vor intinde reprogramarile si rapelurile si celebri nostri speciali. Poate ajungem sa-i programam prin august si cu rapelul prin decembrie..
      Grija fata de batranii nostri este exceptionala. In orasul meu au fost programate 10 centre de vaccinate. Pe platforma de vaccinare este trecut doar unul care este pozitionat la marginea orasului, intr-un spital covid aflat intre un cinitir si o firma de pompe funebre. Cam 80% dintre pesoanele care circula cu tramvaiul trebuie sa schimbe doua tramvaie pentru a ajunge la acest centru de vaccinare.
      • +1 (3 voturi)    
        Nu știu dacă ați observat că (Marţi, 2 februarie 2021, 18:46)

        Rescator [utilizator] i-a raspuns lui ty

        V.Gheorghiță este faultat și sabotat zilnic de
        ministrul neomarxist Voiculescu(medic care nu
        a avut niciun pacient) și de alți funcționari corupți
        din Ministerul Boleșniței.Gheorghiță a fost numit
        *coordonator* pentru a juca rolul de paratrăznet,
        în locul politrucilor care fac jocurile murdare.
        În locul lui aș pleca imediat la postul lui de medic
        și i-aș lăsa pe politrucii liberalo-neomarxiști să
        ne batjocorească cât vor mușchii lor.
        Namaste MAREA RESETARE! Scapă cine poate:
        • 0 (2 voturi)    
          Nu stiu in ce paqe te scalzi matale (Miercuri, 3 februarie 2021, 14:17)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

          Pentru vehementa in exprimare si acuzele aduse inclin sa nu te cred.
          In cea ce ma priveste nu exista institutie in Romania in care sa am o cat de putina incredere.
          Cred ca numarul talharilor de tot felul este cu mult ma mare decat numarul celor foarte putini si singuri care incearca sa schimbe ceva in bine in tara noastra.
  • +4 (22 voturi)    
    Nu cred ca PNL o sa aiba mult de castigat (Marţi, 2 februarie 2021, 12:05)

    smeuletz [utilizator]

    Cred ca chiar va pierde punctaj serios in fieful din Cluj. Multi din Cluj, cat se dau ei de cosmopoliti, nu se dau in vant dupa UDMR. Deci, daca merge asa s-ar putea ca AUR sa aiba procente masive si neasteptate si la Cluj, si chiar ar fi pacat..
    • +7 (23 voturi)    
      AUR va castiga Clujul in ritmul asta (Marţi, 2 februarie 2021, 12:22)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui smeuletz

      Ja napot kivanok, PNL!
      Cea mai proasta miscare a lui Citu-Orban sa dea Clujul UDMR-ului. Sa nu ne mai mintim, extremismul anti-unguri exista puternic in Ardeal, iar sa faci o miscare d-asta...
      Chiar si Iohannis iesise cu "Ja napot kivanok!"
    • -1 (15 voturi)    
      Clujul e stapanit de Boc si nu de prefect. (Marţi, 2 februarie 2021, 12:27)

      Dilematic [utilizator] i-a raspuns lui smeuletz

      iar relatia PNL - UDMR in acest judet este echilibrata, fara excese nationaliste de nici-un fel.
      Municipiul Cluj, important centru cultural-universitar a depasit de mult epoca Funar si nu va raspunde favorabil eventualelor provocari extremist-auriste.
      • +3 (9 voturi)    
        Doar pare echilibrata (Marţi, 2 februarie 2021, 14:20)

        smeuletz [utilizator] i-a raspuns lui Dilematic

        Pe timpul lui Boc, lucrurile s-au echilibrat, UDMR a avut post de vice primar de ani buni, si a fost ok. Dar oamenii din Cluj tot aia au ramas, care au votat Funar. Numai un pic trebuie sa gresesti si deja in Cluj se poate produce o basculare a relatiilor care ar aduce foarte mult rau. Chiar si UDMR trebuia sa se gandeasca la asta, si sa gaseasca o alta solutie.. Nu au nici chiar ei de castigat dca se agita apele, ci doar AUR..

        Plus: chiar ar fi fain sa il vad pe prefectul maghiar ce spune la cuvantarea de 1 Decembrie (care e singura unde prefectul are vizibilitate, caci in rest nu am auzit sa face prefectul ceva la Cluj vreodata).
        • -3 (5 voturi)    
          Gresit (Marţi, 2 februarie 2021, 14:35)

          RaduMiron [utilizator] i-a raspuns lui smeuletz

          "Dar oamenii din Cluj tot aia au ramas, care au votat Funar"
          Gresit. Oamenii aceia au mai imbatranit si s-au imputinat. Clujul, prin universitati, importa constant oameni tineri, de aceea e cel mai tanar municipiu din Romania (medie de varsta 34 de ani). Populatia actuala a Clujului e semnificativ mai "progresista" decat era in anii 90.
    • 0 (12 voturi)    
      Dar de ce sa fie pacat, (Marţi, 2 februarie 2021, 13:04)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui smeuletz

      domnia ca si prostia se platesc!
  • +7 (13 voturi)    
    Clujul la UDMR? Clujul lui Boc? Catu dispare... (Marţi, 2 februarie 2021, 12:20)

    Miky60 [utilizator]

    Nu mai are mai mult de 1 luna de trait cuplul Catu-Orban la putere. Va fi inlaturat imediat. Cum sa il lase pe Boc fara putere?
    Sa nu mai spun ca imagine in Ardeal, sa dai Clujul UDMR-ului....
    • +1 (1 vot)    
      Bolojan vs. Boc 1 : O (Marţi, 2 februarie 2021, 20:19)

      Dilematic [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Scorul reflecta influenta reala in partid a unor personalitati, prefigurand viitoarea conducere a PNL dupa apropiatul Congres, unde preferintele lui Bolojan vor conta !
  • +7 (7 voturi)    
    Ma distrez copios vis a vis de ipocriziaguvernului (Marţi, 2 februarie 2021, 12:29)

    Susufler0 [utilizator]

    care, dupa ce prevede ca prefectii si subprefectii trebuie sa aiba o anume pregatire de specialitate pt a putea aplica la aceste posturi, respectiv Programe de formare specializata pt functia de prefect si subprefect organizate de Institutul National de Administratie ori programe de studiu asimilate acestora, "rezolva" in stil pesedist (sau uselist) problema, considerand ca aceasta conditie este indeplinita in cazul celor care au avut un mandat complet de parlamentar in Parlamentul Romaniei !

    PS. Ca sa "traduc" ce inseamna sa fi eligibil pt un post de prefect sau subprefect :
    Trebuie sa fi absolvit o facultate : de educatie Fizica si Sport al Universitatii BioTerra (de exemplu); sa fi fost reabilitat de drept sau pe cale judecatoreasca dupa ispasirea unei pedepse cu executare pt o infractiune de coruptie si sa fii acoperit un mandat complet de parlamentar al Romaniei !

    PPS. Floare la ureche ! :)))
    • -1 (3 voturi)    
      ERATA: (Marţi, 2 februarie 2021, 13:49)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      "a" in loc de "al" ...Universitatii BioTerra !
    • +1 (3 voturi)    
      Aluia care nu-i place ca ma corectez (Marţi, 2 februarie 2021, 17:00)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      ii mai dau un motiv sa-mi dea inca un "minus" ! :))))

      PS. ERATA : In loc de sa fii acoperit un mandat" de va citi "sa fi acoperit ..."
  • -1 (11 voturi)    
    ciolaniada 2021 s-a incheiat? (Marţi, 2 februarie 2021, 12:32)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Daca da, unde e bugetul...il amanati in stil PSD...care o sa il conteste la CCR....si il vom avea prin aprilie.
    Eu nu iau bani de la buget,dimpotriva dau prin n-taxe, dar aici e vorba de scoli,spitale, oameni bolnavi grav, primarii, centre de vaccinare, ca sa nu mai vorbesc de gauri in asfalt etc...pe langa Arcul de Triumf asfaltul de stradutele laterale arata de parca s-au aruncat grenade pe astfalt.

    Ce paziti ,domnilor?
  • +5 (7 voturi)    
    Dumnezeu cu mila (Marţi, 2 februarie 2021, 12:40)

    Zummm [utilizator]

    Amin
  • +6 (8 voturi)    
    ciudat !? (Marţi, 2 februarie 2021, 15:48)

    codrean [utilizator]

    UDMR prefect si in Covasna si Satu-Mare unde au si presedintia Consiliului Judetean ? Orban gaseste asta echitabil ? Dar pe romanii de-acolo cine ii reprezinta ?
    • +1 (3 voturi)    
      plefecti ... (Marţi, 2 februarie 2021, 16:40)

      muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      plefecti perfecti pentru pnl-isti , sa vezi omor la alegerile pentru sefia pnl-ului ,Ja napot kivanok, PNL! o sa iasa r.bogdan in strada cu pancarte pe care o sa scrie jos si sus in stil duplicitar , cum e obisnuit el !adica cluj cu perfect hungar ???asa ceva nu se poate , a negociat ca un papagal ,orban !
    • +5 (9 voturi)    
      Deloc (Marţi, 2 februarie 2021, 17:21)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      Dacă românii de acolo (și din restul țării) ieșeau la vot, UDMR ar fi avut 4% și această discuție nu ar mai fi avut loc. Așa că hai să ne uităm și în oglindă!
  • -1 (3 voturi)    
    sub-prefect !!! (Marţi, 2 februarie 2021, 16:35)

    muscha mbanana [utilizator]

    unde e ciolanul mai gustos si cu carne pe el ,hop si politicienii ,dar la romania se gandeste cineva ?ce-i da si lui ciolos , pielea de pe os ?sa-i uram s-a dea inapoi , ca-i a romanilor . iohanis schiaza de 6 ani si sa ales cu prefect de pnl in sibiul cu 6 case !
  • +4 (4 voturi)    
    impartirea functiilor de prefect (Marţi, 2 februarie 2021, 19:38)

    bogmar [utilizator]

    in primul rind UDMR ...partid etnic ...nu e nici legal nici moral ...iar ca sa fie luat in calcul ca procentaj la impartirea functiilor publice este simplu ilogic . Ei apara doar interesele maghiarilor si nu a romanilor si asta este dovedita de colaborarea lor cu PSD de 30 ani incoace si de multe ori chiar saboteaza Romania ca tara . Iar ca sa le dai atitea prefecturi si doar in judetele din centru- vest unde reclama si viseaza ei tinut secuiesc atunci ma gindesc ca PNL isi pierde capul pt ciolan ! Pai domnilor n-ati invatat nimic din 1996 Convetia Democratica care a fost jucata pe degete pe FSN-PSD ca sa se distruga singura ? Iar UDMR nu a fost pina a cum decit cu PSD in toate deciziile deci nu e un partener de incredere si nici de durata !...iar aici nu e vorba de rasism sau discriminare ci de ce UDMR face din 1990 incoace !!! ramine ca USR-PLUS sa preseze PNL sa -si vina in fire ...daca va putea face asta ! Noroc bun ...tovarasi si atentie la UDMR si PSD ...!!!
  • +1 (5 voturi)    
    Multi ardeleni s-au suparat. Si s-au suparat RAU. (Marţi, 2 februarie 2021, 23:23)

    hahahihi [utilizator]

    Si eu m-am suparat rau, ca's ardelean cu parinti, bunici si alte rubedenii care-au luat calea pribegiei in anii 40. Si cand au plecat au fost imbarcati in vagoane de vite si cand s-au intors au fost batjocoriti. Au pribegit. Si s-au chinuit ani grei. Si n-au fost numai ei. Ce zic romanii din Cluj, Salaj, Arad, Satu Mare, judete cu populatie net romaneasca?! Nu se simt ei oare batjocoriti si mai mult decat atat...?! De ce n-a luat UDMR, cel mult, Covasna, Harghita si Muresul?! Nu se supara nime', suntem mai mult decat intelegatori, nu suntem nici tampiti nici rauvoitori, judetele astea au multa populatie maghiara.. Dar acum?! Nu va lasati inselati de aparente, adevarata miza este alta. Daca ne uitam pe harta Romaniei, observam de fapt logica alegerii UDMR: Satu Mare, invecinat cu Salaj, la randul lui invecinat cu Cluj, Aradul este si el un judet de granita (toate judetele cu populatie de etnie romana net majoritara). Judetele alese de UDMR (nu cred ca nu le-au propus altii, exista o logica stranie) alcatuiesc un triunghi cu o latura continua si cu varful (Clujul!!!!!) catre zona secuimii!!!!! Sper sa fie o coincidenta, la hotii mai inchide lumea ochii, dar la tradare de tara noi ardelenii ne cam...suparam. Ne suparam rau de tot. Ardealul a patimit pentru asta de-a lungul istoriei si nu uitam. Oricum, sunt curios cum vor reactiona satmarenii, ardelenii, salajenii si clujenii. Sunt convins ca, cel putin, vor vota altfel, eventual chiar cu partide nationaliste gen AUR. Celelalte imparteli excluzand cele UDMR sunt apa de ploaie, adevarata miza este aici. Ardelenii simt altfel romanismul decat ceilalti, mai ales cei oropsiti dupa Dictatul de la Viena. Daca se continua asa...cine stie unde se poate ajunge.
    • +2 (2 voturi)    
      Istoria (Miercuri, 3 februarie 2021, 0:35)

      Rolly [utilizator] i-a raspuns lui hahahihi

      Nici miticii nu sunt mulțumiți, credeți-mă. Mai toți cei din sud avem stăbunici, stră-străbunici care au trecut în Ardeal cu gândul la românii de acolo; așa rupți în fund cum erau. Unii dintre nu s-au mai întors.

      Nimeni nu vrea statui, vrem doar să nu se uite istoria. În fond, suntem români cu toții, oriunde ar fi Carpații și era de datoria noastră să facem ce am făcut la Mărășești, Mărăști sau Oituz.

      P.S.
      Ați uitat de Ip, Treznea și Aiud. Sunt răni acolo.
  • +2 (4 voturi)    
    Up and Down (Miercuri, 3 februarie 2021, 0:26)

    Rolly [utilizator]

    Se pare că va crește valoarea AURului...
  • +2 (2 voturi)    
    adio pnl (Miercuri, 3 februarie 2021, 9:24)

    Ionionx [utilizator]

    PNL-ule ati dat Ardealul pe mana UDMR?! L-ati razbunat pe Orban?! Mai vedeti voi voturi cand mi-oi vedea eu ceafa. Toata scara de la blocul meu va rejecteaza! Rusine sa va fie, ati dat jos un prefect experimentat care a facut lucruri mari ptr Cluj si ati pus un copil de 20 si ceva de ani? V-o luati voi in dinti, fiti pe pace!