Ponta și Tăriceanu se despart: Pro România și ALDE întrerup fuziunea

de D.D.     HotNews.ro
Marţi, 26 ianuarie 2021, 18:19 Actualitate | Politic


Ponta si Tariceanu
Foto: AGERPRES
Schimbare de plan la Pro România și ALDE după ce au rămas în afara parlamentului. Partidele lui Victor Ponta și Călin Popescu Tăriceanu au decis să nu mai fuzioneze.

„Conform concluziilor prezentate în urma discuțiilor cu reprezentanții ALDE, BEx (Pro România -n.r.) a decis convocarea Congresului Național Extraordinar pentru întreruperea demersurilor de fuziune a celor două formațiuni politice. Acceptând și respectând diferențele doctrinare și de viziune, PRO România și ALDE se vor concentra să reprezinte cât mai fidel interesul electoratului propriu. Cele două partide își vor continua eforturile și lupta pentru apărarea celor loviți deopotrivă de criză și de actuala guvernare”, se arată într-un comunicat al Pro România.

„Delegaţia Permanentă Naţională a ALDE, întrunită în data de 26 ianuarie a.c., a decis convocarea în data de 26 februarie 2021 a Congresului Extraordinar al partidului pentru denunţarea protocolului de fuziune cu PRO România şi întreruperea demersurilor de fuziune dintre cele două formaţiuni politice”, se arată și într-un comunicat al ALDE.

Pro România și ALDE au avut un congres în care se decisese fuziunea cu o lună înainte de alegerile parlamentare, mai exact pe 8 noiembrie.

Noul partid urma să se numească Pro România Social Liberal.

Pe 8 octombrie, când liderii celor două formaţiuni au anunţat că vor fuziona, Călin Popescu-Tăriceanu anunta că noul partid Pro România Social Liberal va fi o ”forţă politică de centru” care va menţine ”echilibrul" pe scena politică.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


8959 vizualizari

  • +23 (23 voturi)    
    Nu pot sa cred (Marţi, 26 ianuarie 2021, 18:25)

    feisbuk [utilizator]

    Un partid gunoi municipal și altul de resturi menajere.
    Se vor regăsi într-un incinerator sau vor polua mai departe generațiile următoare.
  • +22 (22 voturi)    
    cui ii pasa ? (Marţi, 26 ianuarie 2021, 18:29)

    12si3dezero [utilizator]

    sunt la cosul de gunoi de aproape doua luni.
    • +8 (8 voturi)    
      Corcitura (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 7:07)

      Iaca [utilizator] i-a raspuns lui 12si3dezero

      USLasta e !
      O tempora,o mores !
  • +21 (21 voturi)    
    Las' că fuzionează... (Marţi, 26 ianuarie 2021, 18:31)

    Kwisatz Haderach [utilizator]

    ... la Rahova, în Partidul Hora Călugărească
  • +19 (21 voturi)    
    Tariceanu divorteaza de Ponta era mai corect (Marţi, 26 ianuarie 2021, 18:31)

    Gryphus [utilizator]

    Tariceanu e la as 9-lea divort? Nici el nu mai stie.
    sigur isi va gasi pe cineva la rahova
  • +24 (24 voturi)    
    se desparte 0 (Marţi, 26 ianuarie 2021, 18:38)

    liviu_ [utilizator]

    0 / 2 tot 0 face...
  • +17 (19 voturi)    
    întrerupe fuziunea :)) (Marţi, 26 ianuarie 2021, 18:47)

    CezarN [utilizator]

    Asta-i ca-n bordelul ala din Chișinău unde se aude ala difuzor:
    - Domnișoara di la șinși, va rog sâ întrerupiț furnizarea plașerii la domnu' câ suta di euro-i falsâ!
    :))
  • +18 (20 voturi)    
    //// (Marţi, 26 ianuarie 2021, 18:48)

    GemstonePig [utilizator]

    Tusea si junghiul se vor reintalni la racoare
  • +16 (18 voturi)    
    Pe cine o mai interesa (Marţi, 26 ianuarie 2021, 18:48)

    Ciprian1979c [utilizator]

    ceva legat de pacalicii astia doi, nu stiu!
  • +15 (17 voturi)    
    Stirea anului (Marţi, 26 ianuarie 2021, 18:53)

    TheFreeOne [utilizator]

    O microformatiune politica se divide si mai tare.
    • +11 (11 voturi)    
      Ca la diviziunea celulara (Marţi, 26 ianuarie 2021, 19:23)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

      In loc de o celula, doua celule. Si vor comunica ciocanind prin pereti
  • +14 (16 voturi)    
    la gunoi.. (Marţi, 26 ianuarie 2021, 18:58)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. cu rebuturile astea politice!
  • +12 (14 voturi)    
    pardon.. (Marţi, 26 ianuarie 2021, 18:58)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... am vrut sa zic la puscarie.
  • +9 (9 voturi)    
    Dottore Ponta avea și el dosare parcă? (Marţi, 26 ianuarie 2021, 19:06)

    Tayen [utilizator]

    Sau a scăpat de ele?
    • +7 (7 voturi)    
      Tocmai asta e (Marţi, 26 ianuarie 2021, 21:56)

      TheFreeOne [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      Daca se separa si merg pe drumuri diferite, o sa fie mai greu pentru DNA (spera ei).
    • +5 (5 voturi)    
      Nu ar trebui să scape. (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 8:14)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      Banii încasați prin fals la diploma de doctor trebuie recuperați.Pentru asta Procuratura Generală și Secretariatul General al Guvernului trebuie să-l acționeze pe Ponta în judecată pentru recuperarea banilor.Mai este și Adrian Năstase care este răspunzător alături de Ponta de fraudarea bugetului de stat prin falsul săvârșit privind doctoratul lui Ponta.Plus,Ponta are de explicat unde sunt banii de la vânzarea Rompetrol către Gaz Munai Gaz.Ponta are mai mult decât Tăriceanu de plătit.
  • +9 (9 voturi)    
    Vai vai, vai shi dureri! (Marţi, 26 ianuarie 2021, 20:12)

    Parzivall [utilizator]

    Ti uita cu, Pisicu' si cu Facoceru chieri!
  • +7 (7 voturi)    
    Pe principiul (Marţi, 26 ianuarie 2021, 21:55)

    TheFreeOne [utilizator]

    DNA-ul care alearga dupa doi iepuri nu prinde nici unul.
  • +1 (5 voturi)    
    ce fuziune e asta (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 7:22)

    maiorulmura [utilizator]

    daca nu-l iau si pe base cu ei?
  • +3 (3 voturi)    
    Ce pacat! (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 10:48)

    John M. [utilizator]

    Dispari bufonii care ne mai distrau si pe noi, ca de furat oricum furau!
  • +2 (2 voturi)    
    Nu exclud reunirea celor doi. (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 12:49)

    Dilematic [utilizator]

    poate in detentie comuna, la Jilava. Cine stie ?