Orban despre negocierea funcțiilor în Coaliție: Într-o săptămână, două vom finaliza discuțiile / Toate cele trei partide vor prefectul de Bihor

de L.P.     HotNews.ro
Marţi, 26 ianuarie 2021, 15:12 Actualitate | Politic


Ludovic Orban
Foto: Guvernul Romaniei
PNL va avea 23 de prefecţi, USR PLUS - 14 prefecţi iar UDMR - 5 prefecţi a anunţat, marţi, preşedintele PNL, Ludovic Orban. În ceea ce privește negocierile din interiorul partidului referitoare la funcțiile de secretari de stat și șefi de agenții guvernamentale, Orban a spus că propunerile filialelor sunt analizate de către o comisie internă.

„PNL va avea 23 de prefecţi şi 47 de subprefecţi, USR-PLUS va avea 14 prefecţi şi 28 de subprefecţi, iar UDMR va avea 5 prefecţi şi 10 subprefecţi. Nu e blocaj. Trebuie adoptat statutul prefectului. Ştiţi foarte bine decizia la nivelul coaliţiei ca prefectul să fie cu adevărat reprezentant al Guvernului, adică statutul prefectului să fie de funcţie de demnitate publică. Am început discuţiile. Într-o săptămână, două cred că vom finaliza şi negocierile legate de prefecţi şi subprefecţi, astfel încât să fie aşezarea la guvernare finalizată.

În ceea ce privește negocierile din interiorul partidului referitoare la funcțiile de secretari de stat și șefi de agenții guvernamentale, Orban a spus că propunerile filialelor sunt analizate de către o comisie internă. Biroul Politic Naţional al PNL va fi convocat după finalizarea evaluării candidaturilor pentru posturile de secretari de stat, preşedinţi şi vicepreşedinţi de agenţii, autorităţi, oficii.

"Organizaţiile au trimis candidaţii pe diferitele poziţii. Există o comisie de evaluare a candidaturilor, (...) iar imediat ce finalizăm evaluarea candidaturilor, probabil în cursul acestei săptămâni, vom convoca Biroul Politic Naţional", a explicat liderul PNL.

Ludovic Orban a precizat că secretarul general al Guvernului va fi din PNL, iar propunerea o va face premierul Florin Cîţu.

"Sunt mai mulţi candidaţi. Eu nu am formulat nicio propunere, cum de altfel eu nu am propus pentru nicio funcţie. Am spus că este dreptul organizaţiilor, care sunt cele care au muncit, care practic au dus campaniile electorale, să desemneze reprezentanţi în funcţiile de demnitate publică ale partidului. Noi am luat decizia ca şi la nivelul premierului şi la nivelul miniştrilor propunerea să o formuleze premierul şi miniştrii în privinţa secretarului general. Este şi normal, este practic mâna dreaptă a premierului. Sigur că trebuie să fie din PNL. Avem foarte mulţi oameni de calitate. Sunt convins că premierul va veni către BPN cu o propunere foarte bună", a completat preşedintele PNL.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


2868 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    in Martie guvernul PNL-USR incepe sa guverneze (Marţi, 26 ianuarie 2021, 15:31)

    Gryphus [utilizator]

    stati sa vedeti cand afla ca suntem in pandemie si ca nu exista vaccin suficeint ce mirati vor parea hummmm
  • +4 (4 voturi)    
    Se împarte cascavalul! (Marţi, 26 ianuarie 2021, 15:32)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Apoi începe gîlceava !
    De parcă aceste posturi ar produce ceva in Romania!
    Ciubuce locale si nepăsare!

    Chiar nu am auzit decat de Prefecți care au furat, au tainuit (Beganu Bz) sau unul de la Brăila care si-a tras teren de la Apele Române sa faca resort de lux!
    Lista e mare!

    Prefectul, Coane Fănică, e prieten cu Coana Joițica!
    Trimite bani la Partidul care l-a numit!

    Legalitatea, Moralitatea, Cinstea, Corectitudinea, Implicarea, Integritatea nu sunt criterii de selectare a Functiei Publice!
  • +3 (3 voturi)    
    Conflictul dintre Ludovic Orban si Ilie Bolojan (Marţi, 26 ianuarie 2021, 15:38)

    Dilematic [utilizator]

    privitor la modalitatea de negociere la nivel central a functiilor guvernamentale, inclusiv a repartizarii functiilor de prefect, intre partidele din coalitia de guvernare, a blocat, pe timp imprevizibil, numirile de secretari de stat si de prefecti..
  • +3 (3 voturi)    
    Decat sa negociati (Marţi, 26 ianuarie 2021, 15:57)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Mai bine anticipate!

    Buget Nema!

    Vaccinarea varza!

    Corupție peste tot!

    Birocrația in floare!

    Miliția duce lupte interne pentru preluarea puterii!

    Interlopii sunt frații militienilor!

    Bugetari în Primarii? Prefecturi sau CU fara numar!

    Autostrăzile? n-avem nevoie!

    De Calea Ferată nici atat!

    Educatia ce treaba are ca Nu pregateste pentru Sparanghel!

    Noi facem pomeni cu Prefecți si Subprefecti!

    Măscărici si Mascarada!

    Al Dvs.
    Tipă Tare La Golani!

    PS.
    ANTICIPATE!
    INNAPOI LA POPOR!
    INCAPABILILO@ R!
    • +2 (2 voturi)    
      Dragul nostru Domnul Trandafir, (Marţi, 26 ianuarie 2021, 17:42)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      Aveți perfectă dreptate și vă felicit.
      Rog să-mi permiteți o mică completare ,care se
      potrivește ,de minune,la toată autonumita *clasă
      politică*,care batjocorește România și pe cetățenii
      ei de 31 de ani.
      Iată ce scria autorul italian CARLO M. CIPOLLA,în
      cartea sa scrisă în anul 1976 ,publicată și în
      România în 2014,cu titlul:*LEGILE FUNDAMENTALE ALE IMBECILITĂȚII UMANE*.
      *Definiția imbecilității:Un imbecil este acel om
      care provoacă pagube(materiale sau imateriale)
      celor din jur ,fără să obțină nimic în schimb,ba
      uneori provocându-și pagubă lui însuși.*
      Consider că în actuala *coaliție* cei mai mulți se
      înscriu cu brio în definiția lui CIPOLLA,cu un merit
      în plus pentru Barna&prietenii.
      De ăștia nu ne scapă nici moartea.
      • +2 (2 voturi)    
        Multumesc! (Marţi, 26 ianuarie 2021, 20:37)

        DomnuTrandafir [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

        Subscriu definiției.
  • +2 (2 voturi)    
    Moare tara, iar voi tot de functii trageti (Marţi, 26 ianuarie 2021, 16:13)

    ady77 [utilizator]

    In ultimile zile din anul 2020, au fost schimbati foarte multi directori de scoli, inlocuiti cu membri PNL.
    Nu o sa ne mai facem bine ca natie, nici cu medicamente straine, sa ajuns cam prea departe cu aceasta politica, si aceste posturi politizate. Daca va castiga PSD peste 4 ani, iar va incepe rocada, si nimeni nu mai face nimic. Cred ca prin unele scoli si femeile de servici au carnet de membru, pentru a fi sigure de post.
  • +2 (2 voturi)    
    Corona (Marţi, 26 ianuarie 2021, 16:48)

    FortApache [utilizator]

    Inca o dovada, puslamalelor nu le pasa de ce se intampla cu vaccinarea/tratarea populatiei, isi vad de buzunarele lor. De ce mai m-ar interesa pe mine de acest corona?

    Daca nu as mai avea TV si net viata de zi cu zi ar semana oarecum cu cea de pe vremea lui Ceausescu plus o masca zilnic. Fix asa.

    Astia din politica terorizeaza psihic oamenii si-i doare in papuci, nu le pasa, ochii numai dupa bani si atat.
  • +1 (1 vot)    
    Traiasca (Marţi, 26 ianuarie 2021, 18:23)

    Ibit [utilizator]

    Ciolaniada pnl-usr+-udmr .
    Romania si romanii sunt pe planul doi , trei .