”Partea ei de adevăr”. Viorica Dăncilă anunță că, ”foarte curând”, va lansa o carte-interviu

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 18 ianuarie 2021, 15:49 Actualitate | Politic


Carte Dancila
Foto: Facebook / Viorica Dancila
Viorica Dăncilă anunță că, ”foarte curând”, va lansa o carte-interviu în care vorbește despre subiecte precum perioada în care a fost premier, relația cu Liviu Dragnea sau campaniile electorale PSD din 2019.

”Pentru a răspunde curiozității prietenilor și neprietenilor, confirm faptul că foarte curând va avea loc lansarea unei cărți-interviu, pe care am realizat-o în colaborare cu jurnalista Marga Nițu. Am vorbit despre multe dintre provocările perioadei în care am fost prim-ministru, inclusiv despre relația cu Liviu Dragnea, dar și despre campaniile electorale din 2019 și colaborarea cu cei care astăzi conduc PSD”, scrie Viorica Dăncilă pe pagina sa de Facebook.

”Am fost și rămân social-democrată și un om de echipă, iar acesta e motivul principal pentru care am amânat lansarea acestui volum pentru perioada post-electorală. Sunt lucruri care trebuie spuse, fiindcă PSD nu se poate reclădi decât pe adevăr și pe analiza obiectivă a problemelor trecutului. Revin cu detalii, urmează momente interesante”, mai spune fostul premier PSD.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


6035 vizualizari

  • +24 (26 voturi)    
    Fantastic (Luni, 18 ianuarie 2021, 15:53)

    Orpheus [utilizator]

    Si cine i-o scrie?
  • +31 (31 voturi)    
    astept o prefata scrisa (Luni, 18 ianuarie 2021, 15:54)

    un domn [utilizator]

    de Mazeta
  • +28 (30 voturi)    
    E de râs? (Luni, 18 ianuarie 2021, 15:55)

    Lionheart [utilizator]

    Va fi o carte umoristică, nu-i așa? :)
    • +26 (28 voturi)    
      Greșit! (Luni, 18 ianuarie 2021, 16:54)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui Lionheart

      Va fi o carte de colorat.
      • +16 (18 voturi)    
        :))))) (Luni, 18 ianuarie 2021, 17:25)

        Lionheart [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

        Da, e mai aproape de nivelul ei. Cărțile cu umor sunt scrise de oameni inteligenți.
  • +24 (26 voturi)    
    Mai intereseaza pe cineva (Luni, 18 ianuarie 2021, 16:02)

    BibiAfricanul [utilizator]

    partea ei de adevar? E atat de naiva sa isi inchipuie ca va fi un best-seller? Ce am mai putea afla despre cea mai jenanta (ca sa fiu politicos) administratie din istoria recenta a Romaniei?! Hai ca asta e buna "rau"....mi-a inveselit ziua....
  • +24 (26 voturi)    
    Editia zero (Luni, 18 ianuarie 2021, 16:04)

    lokkos [utilizator]

    As vrea sa gasesc editia nerevizuita, originala, fara corecturi. Cred ca ar avea mai mult succes.
  • +23 (25 voturi)    
    Viorica mai lipsea... (Luni, 18 ianuarie 2021, 16:05)

    Observator roman [utilizator]

    ...să scrie cărți...
    Apucă-te Vasilico de sarmalele alea, lasă basmele! Ce-a fost, a fost... odată...
    • 0 (0 voturi)    
      sarmale (Marţi, 19 ianuarie 2021, 11:56)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Observator roman

      Nu stie sa faca nici sarmale, nu era in programa scolii profesionale asa ceva....
  • +19 (21 voturi)    
    o citesc doar daca e fara corecturi (Luni, 18 ianuarie 2021, 16:09)

    bogdan1477 [utilizator]

    Daca e reprodus fix textul din iterviu, fara ca jurnalista sa fi intervenit cu corecturi, atunci trebuie sa fie interesant de citit.
  • +19 (21 voturi)    
    Aş citi cartea (Luni, 18 ianuarie 2021, 16:16)

    fokerul [utilizator]

    dacă ar fi scrisă de ea. In perioada asta tristă, o asemenea carte poate descreţi frunţi. Din păcate, Veorica nu ştie să scrie, aşa că vom rămâne în tristeţea noastră.
  • +13 (17 voturi)    
    A invatat Veorica sa scrie, (Luni, 18 ianuarie 2021, 16:22)

    emil bobu [utilizator]

    sau macar sa dicteze.

    O sa fie un campionat de agramatisme, se vor intrece reporterii intre ei sa le gaseasca.
  • +19 (21 voturi)    
    incredibil neconflictuala a iesit din dulap (Luni, 18 ianuarie 2021, 16:22)

    iondelaafumati [utilizator]

    o carte de colorat ,va fi bine primita in gradinite!
  • +21 (21 voturi)    
    Va fi un deliciu (Luni, 18 ianuarie 2021, 16:24)

    Parzivall [utilizator]

    Ah, si ar trebui sa o aica corector pe Grampini, Maria.
  • +17 (17 voturi)    
    Mai sa fie (Luni, 18 ianuarie 2021, 16:30)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Acum regret toate vorbele rele pe care le-am spus despre ea. Deci d-aia avea probleme cu cititul de pe hartiuta si coala. Pentru ca talentul ei consta in scrisul de carti.

    Mi-l si imaginez pe CTP cum ii face o critica literara acestei capodopere si o pune-n rama sau o placheaza in cutie de aur si doarme cu ea sub perna.

    i infractori sunt niste poeti adevarati, lucru dovedit de scaderile de pedeapsa la schimb. Adevarul e ca foarte multi dintre ei sunt asa. Poate se pregateste si ea si exerseaza pentru cand va veni momentul?
  • +17 (19 voturi)    
    Feriti-va ca vine! (Luni, 18 ianuarie 2021, 16:36)

    Malone_M [utilizator]

    Fudulia in randul pr0stilor e o constanta, o dovedesc din plin actiunile specimenelor imuni la sentimentul de jena sau rusine. E o vorba inteleapta care spune ca pentru a alerga mai intai trebuie sa inveti sa mergi. La fel, pentru a scrie o carte trebuie mai intai sa poti gandi. Nu e obligatoriu sa stii sa scrii, poti dicta ideile intr-un limbaj brut, chiar si agramat, se gaseste cineva sa corecteze textul inainte de tipar.
    Una peste alta, asteptam cu nerabdare dezvaluirile unui fost prim-ministru prins ca intr-o menghina intre influenta autoritara a tiranului cu dinti de carton si propria neputinta de a intelege azi ce a incercat sa spuna ieri cu gandul la ce va zice maine.
  • +11 (11 voturi)    
    autoarea (Luni, 18 ianuarie 2021, 16:54)

    nahir [utilizator]

    bestseller-ului ”Să mutăm ambasada de la Tel Aviv la Ierusalim” nu se lasă. Vrea să ne demonstreze cu romanul de ficțiune ”Cu guvernarea mea am scos România din noroi” că națiunea noastră este un izvor nesecat de talente literare. Ce Cărtărescu, ce Liiceanu, ca să nu mai pomenim de Eminescu, Ion Creangă sau Ion Luca Caragiale, care au devenit, iată, într-un timp foarte scurt, epigonii acestui munte novelistic. Veorica Vasilica Docila iz nambăr oan. Prefața e scrisă de vestita limbistă Maria Grapini în stilul caligrafic rococo de influență gotic-barocă târzie.
  • +11 (11 voturi)    
    Oare (Luni, 18 ianuarie 2021, 17:00)

    Akylas [utilizator]

    Nu era mai bine sa astepte cu lansarea "cartii" pana cand intra la parnaie, ca sa i se reduca o leaca sentinta ?
  • +14 (14 voturi)    
    Alta intrebare: (Luni, 18 ianuarie 2021, 17:02)

    ember [utilizator]

    Daca Dancila o scrie, cine o traduce in romana?!
  • +11 (11 voturi)    
    Nedumerire (Luni, 18 ianuarie 2021, 17:03)

    Gabu [utilizator]

    E scrisă-n română? Va exista traducere?
  • +12 (12 voturi)    
    Sa ii explice cineva lui Veorica (Luni, 18 ianuarie 2021, 17:09)

    Sofis [utilizator]

    Ce inseamna sa scrii mai multe carti decat ai citit in viata. Ca asta se intampla DUPA ce ajungi la inchisoare nu inainte ...
  • +11 (11 voturi)    
    Mare academician de renume mondial (Luni, 18 ianuarie 2021, 17:11)

    Andor74 [utilizator]

    Nu-mi vine in cap decat "prostul nu e prost destul daca nu e si fudul"....
    Pe surse, iata sumarul:
    Cap.1: Ma-ma
    Cap.2: Ana are mere
    Cap.3: A venit vacanta
    • +7 (7 voturi)    
      Te duci prea departe (Luni, 18 ianuarie 2021, 18:06)

      Sofis [utilizator] i-a raspuns lui Andor74

      Ve-O-Ri-ka
  • -16 (16 voturi)    
    Oare Klaus o sa-i citeasca cartea? (Luni, 18 ianuarie 2021, 17:29)

    Fides [utilizator]

    A, stai poate nu a terminat cu cele "scrise" de el. Csf, ncsf, a scris si neamtu niste SF-uri... urmeaza Dancila cu OZN-uri?
    P. S. Faini scritori avem. Crapa inima in CTP. Mandru ad labam.
    • +6 (6 voturi)    
      Mândru ca ești roman (Luni, 18 ianuarie 2021, 18:57)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Fides

      Ai manevrat mecanic ad lab.am
      • -5 (5 voturi)    
        Poate e momentul unui cerc literar (Luni, 18 ianuarie 2021, 21:37)

        Fides [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Numai sa-mi gasesc giroscopul. Peroada e buna, putem extinde putin aria la patrat, asa ca intre iexperti. Nici nu stiu care dintre cei doi literati e manevrat mai mecanic - e clar insa ca de Klaus ne bucuram si de acum incolo. PeSeDe peste tot.
        PS. Oare vor da si autografe?
  • +12 (12 voturi)    
    trompeta asta (Luni, 18 ianuarie 2021, 17:42)

    TrickyWicky [utilizator]

    Ar trebui pusa sub acuzare pt ca a incecat sa mute ambasada Romaniei in Israel fara sa aibe vreo atributie in sensul asta.
  • +3 (3 voturi)    
    vreau un exemplar cu autograf! (Luni, 18 ianuarie 2021, 18:11)

    Filbert [utilizator]

    De carte nu de Veo, sa fim intelesi...
  • +5 (5 voturi)    
    He-he (Luni, 18 ianuarie 2021, 18:33)

    JustinCase [utilizator]

    I-a dictat-o lui Amazon Alexa? Putem sa ne dam seama de asta vazand daca este scrisa corect gramatical, deoarece ala are Autocorrect.
  • +6 (6 voturi)    
    007... (Luni, 18 ianuarie 2021, 18:56)

    DurAndrei [utilizator]

    Doamna respectiva se vede un fel de James Bond 007 care lupta cu agenturilii strainii... "Partea ei de conso... aaaa, adevar"
  • -3 (7 voturi)    
    Nu-i minimizati importanta! (Luni, 18 ianuarie 2021, 19:56)

    VOX. [utilizator]

    Un sef de stat trebuie sa aiba anumite calitati, pe care Iohannis nu le are. Totusi, el a devenit presedintele Romaniei pentru ca este mai bun decat Viorica Dancila.
  • +5 (5 voturi)    
    Ce face???? (Luni, 18 ianuarie 2021, 21:33)

    Rebecka [utilizator]

    Mita Baston a invatat sa scrie??????O fi invatat sa si citeasca?Ceva notiuni de baza din geometrie:cum se calculeaza aria cercului,dar aria patratului,circumferinta cercului o fi invatat?Cat a fost prim ministru habar n-avea de existenta geometriei .......Unde a stat ascunsa faimoasa fiica a Teleormanului de nu si-a aratat TALENTUL scriitoricesc pana acuma?TALENTELE ni le-a aratat cu varf si indesat cat a fost premier!Fiind plina de TALENTE si ifose videlene precum porcul de c...t,tine mortis sa se faca,daca mai este necesar, de rasul lumii!Pai daca-i vorba a ne inveseli,hai Veorico cu cartea! Zau!Femeia asta n-are barbat care s-o opreasca,fie si cu forta, de a se mai face de ras?
  • +3 (3 voturi)    
    Articolul nu subliniaza indeajuns (Marţi, 19 ianuarie 2021, 3:46)

    Amariei [utilizator]

    Este o carte-interviu scrisa in colaborare cu un jurnalist, carevasazica Veorica vorbea iar jurnalistul scria. Corecta si apoi scria. Deci nu scrisa , doar vorbita de Veorica. Era la un moment dat un clip destul de viral cu un inginer de sunet care se chinuia in studio la butoane in timp ce o gurista se chinuia sa scoata ceva din coardele ei vocale... cam asta ar fi si imaginea cu Veorica scriitoarea.
  • -4 (4 voturi)    
    V.Dancila (Marţi, 19 ianuarie 2021, 11:36)

    mahnit [utilizator]

    A avut totusi curajul sa-l infrunte pe dragnea!
    • +3 (3 voturi)    
      Cu Pieptul ? (Marţi, 19 ianuarie 2021, 18:48)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui mahnit

      Sau cu cocul ?
      • -1 (1 vot)    
        V.Dancila (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 10:46)

        mahnit [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Altii nici cu pieptul nici cu freza,au dat bir cu fugitii(vezi tudose sau grindeanu)