Guvernul verifică sporurile bugetarilor. Cîțu: Să vedem care dintre ele se justifică sau nu

de D.D.     HotNews.ro
Joi, 14 ianuarie 2021, 11:28 Actualitate | Politic


Florin Citu
Foto: Captura
​Guvernul analizează, în vederea elaborării proiectului de buget pentru 2021, situaţia sporurilor acordate în sectorul public pentru a vedea care dintre ele se justifică, a declarat, joi, premierul Florin Cîţu, care a informat, totodată, că se are în vedere modificarea Legii salarizării pentru a elimina inechităţile din sistemul public.

"Ne uităm la toate sporurile în sectorul public pentru bugetul din 2021 să vedem care dintre ele se justifică sau nu şi ne uităm la tot sistemul de salarizare. În acelaşi timp, pentru 2021, vom veni cu o lege a salarizării care să elimine din inechităţi. Aşa cum a fost făcută, Legea salarizării în 2017 promitea acest lucru. După aceea, au apărut tot felul de excepţii şi, de fapt, tineţi minte, primul lucru care s-a spus a fost că preşedintele României are cel mai mare salariu şi (...) nu mai este aşa. Au apărut tot felul de excepţii şi trebuie corectate", a afirmat Cîţu, la Radio Guerrilla, întrebat despre sporurile de 30% acordate angajaţilor din Prefecturi în contextul epidemiei de COVID-19.

Potrivit prim-ministrului, atât Legea salarizării, cât şi Legea pensiilor vor fi amendate anul acesta. "Vor fi modificate pentru a ţine cont de câteva principii: Legea pensiilor de principiul contributivităţii, Legea salarizării de câteva principii clare pentru a elimina aceste inechităţi din sistemul public", a explicat Florin Cîţu. (sursa: Agerpres)






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















27467 vizualizari

  • -29 (59 voturi)    
    da, da, da (Joi, 14 ianuarie 2021, 11:37)

    cucuveauamov [utilizator]

    mai taiati de la bugetarii astia si mai luati niste rachete, fregate, puscoace ... ele ne vor trata si prin spitale si ne vor educa si plozii
    • +19 (45 voturi)    
      ma intreb (Joi, 14 ianuarie 2021, 12:02)

      dcotoara9 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      ..... oare ce faci tu zilnic? de tot timpul esti printre primii in comentarii.
      Muncesti cumva pe la stat?
      • +12 (38 voturi)    
        Munceste (Joi, 14 ianuarie 2021, 12:55)

        Emiliom [utilizator] i-a raspuns lui dcotoara9

        Munceste, dar pentru statul rus.
        Ii e frica ca se inarmeaza Romania si nu mai pot rusii sa ne ameninte si vor fi obligati sa ne dea Tezaurul furat inapoi.
        • +7 (17 voturi)    
          //// (Joi, 14 ianuarie 2021, 14:09)

          GemstonePig [utilizator] i-a raspuns lui Emiliom

          Gresit. Mazeta, cucuveauamov nu sunt persoane. La conturile alea se logheaza postacii pe fiecare tura si posteaza punctajul primit.
    • +11 (21 voturi)    
      Voi credeti ca asta va face ceva? Il distrug aia (Joi, 14 ianuarie 2021, 13:05)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Legile in Romania sunt facute cu dedicatie, pt diverse tipuri de BUGETARI

      legea educatiei e facuta pt profesori, NU pt elevi

      legea pensiilor e facuta pt bugetarii SPECIALI care sunt rasplatiti pt rolul lor din Decembrie 1989

      legea sanatatii e facuta pt MEDICI, NU pt pacietnti

      si asa mai departe.
      oprice incercare de reducere a drepturilor acestor oameni va insemna ori demisia lui Catu ori caderea guvernului cat timp PSD are jumatate din Parlament
    • +6 (16 voturi)    
      Bugetărimea trebuie redusă și ca număr!! (Joi, 14 ianuarie 2021, 13:44)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Și la salarii. Măcar cu 49%!!!
      • +3 (13 voturi)    
        de ce (Joi, 14 ianuarie 2021, 15:25)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

        49%? Ai vreun argument pentru procentul menționat?
        • +4 (18 voturi)    
          argumente (Joi, 14 ianuarie 2021, 16:30)

          mihnea1976 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          Cand cheltui toti banii de la buget pe salarii si pensii trebuie sa faci ceva.Asta inseamna ca doar cativa contribuie prin taxe la buget si multi consuma.Invata ca statul nu are bani,banii vin din taxe,impozite tva sau imprumuturi.Din cauza asta trebuie sa fii foarte atent la cheltuielile publice,sa arati populatiei ce faci cu fiecare leu de la buget.Unde stau eu,am renuntat sa mai platesc impozite statului roman,fiscul iti trimite o scrisoare la finalul anului prin care iti explica unde s-au dus banii pe care i-ai platit prin impozit.
          • +3 (3 voturi)    
            eu am (Vineri, 15 ianuarie 2021, 9:48)

            nahir [utilizator] i-a raspuns lui mihnea1976

            întrebat concret. De ce 49%?
            Răspunsul tău a fost o logoree inutilă. Știu de ce trebuie o reducere a personalului bugetar, umflat peste măsură mai ales de sinecurile pesedace. Am întrebat însă de ce 49%? Poate este sufiecient 33%, sau poate trebuie 70%.
            Am cerut un răspuns documentat pt. care am primit minusuri de la bambleci care mi-au interpretat cererea ca pe o negare a necesității reducerii numărului bugetarilor.
    • +7 (17 voturi)    
      romania-raiul bugetarilor si specialilor! (Joi, 14 ianuarie 2021, 13:46)

      wweesstt [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      taierea pensiilor speciale obscene fata de romanii de rand si reducerea cheltuielior cu salariile bugetarilor mult mai mari decat cele din privat nu este austeritate! este normlitate! si dreptate sociala si morala! toti pe contributivitate! -romania este tara care plateste cel mai bine bugetarii comparativ cu cei productivi(record in europa) -unde mai exista in europa asa diferenta intre pensiile speciale/de srviciu/de nu stiu ce.. fata de cele ale celor productivi? unde? cat e raportul intre speciali si productivi in romania si cat este in europa? -romania este tara care consuma cel mai mult din veniturile ei pentru plata salariilor bugetarilor.record in europa -romania este tara din europa care taxeaza cel mai mult munca, salariile brute din romania sunt la fel ca cele din ungaria si polonia de exemplu,dar ei au netul(in mana) mai mare(adica angajatii si patronii romnani platesc la fel ca cei maghiar si polonezi doar ca statul in romania ia mai mult din salariu, din munca noastra, aproape 50% ca sa poata platii bine specialii si bugetarii! deci romanii sunt sclavii specialilor si bugetarilor! -romania se imprumuta la cele mai mari dobanzi din europa ca sa platim pensii speciale si salarii la bugetarii, indatorand si generatiile viitoare! -daca vom intra in incapacitate de plata acest lucru nu se va intampla datorita mariri pensiilor amaratilor productivi ci datorita pensiilor speciale obscene fata de cele productive si datorita salariilor bugetarilor! eu ma astept ca daca politicienii nu vor sa elimine pensiile speciale cu adevarat nu doar sa se prefaca si daca nu vor sa faca cu adevarat reforme, ma astept ca oamenii responsabili si cinstiti din aceasta tara sa se revolte si sa intre peste politicieni in parlament la fel cum au intrat protestatarii in in america in capitoliu! asta daca nu vor emigra si mai mult 'sclavii' productivi!
    • +11 (15 voturi)    
      Nea Citu ??? (Joi, 14 ianuarie 2021, 15:36)

      ciuma.rosie [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Nu mai bine ii chemi la munca pe cei 10000 de militieni iesiti la pensie la 40 de ani de trei ani incoace ? Si sa-si ia ei pensia aia umflata pe baza ultimului salariu pe la 60-65 de anisori ??
      Uite asa mai faci economie la fondul de pensii si mai acoperi din deficitul de personal din MAI
    • 0 (14 voturi)    
      E foarte bine asa. Il laud pe Citu ! (Joi, 14 ianuarie 2021, 15:43)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      E foarte bine asa. Il laud pe Citu !

      Dincolo de cheltuirea tembela a banului public pe o cursa a inarmarilor cu vechiturile altora, non-necesara si scumpa....idee pe care o aprob,
      ... exista ceva bun in taierea sporurilor bugetarilor. Practic, patronul, statul roman, in cazul asta, nu mai stie cati bani da la angajati din cauza hotiei sporurilor-sport national. Inteleg ca sporurile au fost bagate ca sa mai dea, pe langa lege niste bani la angajati, dar s-a mers prea departe si,
      ...si mai e un nivel, nivelul politic: acesti angajati, profitori ai sporurilor si maririlor de salarii - AU VOTAT (in buna parte) pentru CALUSE SI CATUSE; bunastarea le-a stat in gat. Citu ideplineste promisiunile electorale si e foarte bine asa!
      • +4 (12 voturi)    
        da (Joi, 14 ianuarie 2021, 16:37)

        mihnea1976 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Ce spor primesti daca lucrezi la o firma?De ce sa existe sporuri la stat?Unde in Europa mai gasesti tu sporuri?Salariu si atat trebuie.Crezi ca daca le tai sporurile pleaca astia de la macelarie,isi vor da demisia a doua zi?Fug de munca la privat ca dracu de tamaie,la munca in strainatate este greu pentru ca nu stiu sa vorbeasca alta limba straina.Doar doctorii iti pot pleca in rest nu.
  • +37 (49 voturi)    
    sporul de calculator (Joi, 14 ianuarie 2021, 11:43)

    mgexpert [utilizator]

    pentru cadrele didactice (și nu numai..), este de-a dreptul ridicol, în condițiile-n care se lucrează de ani buni pe tablete, laptop sau PC-uri cu ecran LCD sau LED.
    CRT-uri mai sunt (poate) la firmele de reciclare..
    • +40 (44 voturi)    
      spor (Joi, 14 ianuarie 2021, 12:12)

      osica [utilizator] i-a raspuns lui mgexpert

      Si in conditiile in care toti cei cu munca de birou lucreaza acum la calculator. Nu mai zic ca stau pe telefon, tableta, laptop etc. toata ziua, de buna voie!
    • +7 (11 voturi)    
      ai uitat (Joi, 14 ianuarie 2021, 15:27)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui mgexpert

      să menționezi parlamentarii. I-au ăia sporuri și de antene și de mediu nociv și de risc și de stres și de ... , nu numai de calculator.
  • +40 (42 voturi)    
    Foarte bine! (Joi, 14 ianuarie 2021, 11:43)

    Beer-gummy-bear [utilizator]

    Auzi acolo, spor de 30%! Si cine stie cate alte sporuri pe langa!
    Mai era si alta stire zilele astea, in care scria ca cea mai mare pensie din Romania este de 78.000 lei pe luna, daca imi amintesc bine!
    Pai aberatiile astea trebuie sa dispara!
  • +23 (29 voturi)    
    bun (Joi, 14 ianuarie 2021, 11:50)

    sentenced [utilizator]

    Va rog sa ne tineti la curent cu rezultatele investigatiei, sa stim exact daca s-au si luat masuri corective sau daca doar ati "investigat".
    • +14 (18 voturi)    
      Statul ar trebui sa faca publice cheltuielile (Joi, 14 ianuarie 2021, 12:21)

      Mihai_P1 [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      Cu mici exceptii, toate cheltuielile statului ar trebui sa fie publice. Sunt cheltuieli din taxele cetatenilor si traim intr-o republica (res publica = chestie publica, a cetatenilor), deci cheltuielile, inclusiv salariile ar trebui sa fie cunoscute de toata lumea. ANAF poate face o baza de date cu site aferent unde sa se gaseasca toata contabilitatea statului, cheltuielile la zi, contracte, facturi etc., nu doar bugetul alocat.
      • +8 (12 voturi)    
        Asha ar trebui (Joi, 14 ianuarie 2021, 13:35)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Mihai_P1

        Intr-o lume reala ar trebui sa ai o baza de date publica care sa inceapa cu un link "Cheltuieli luna x" pe care sa dai click, si sa selectezi tipul de clasificare, dupa care sa le ai pe toate intr-o structura de tip arbore, in care sa tot dai click pana ajungi la ultimul pix cumparat prin licitatie de primarul din cucuietii din deal.
  • +13 (23 voturi)    
    vorbe (Joi, 14 ianuarie 2021, 11:51)

    credinciosul [utilizator]

    intr-o firma,daca vorbesti 3 ani si iei masurile peste alti 2 ,iti gasesti numele in registrul insolventelor.
    daca o firma ar avea comportamentul statului roman,adica sa chetuiasca 109 lei pt a incasa 100 lei,nu ar fi bancabila,ar fi falimentara din start.
    dar,cat timp cumparam artificii de unde sunt agentiile de raiting,suntem ok,ca trebuie sa platim facturile,iar din bani de la FMI sau Comisia europeana,am impresia ca nu se pot plati artificiile!
  • +27 (33 voturi)    
    ex. sporuri (Joi, 14 ianuarie 2021, 11:51)

    Nevermind [utilizator]

    - de monitor :D
    - de radiatii (nu ma refer la Cernavoda, ci la aia care stau cu tel la ureche dar se plang de antena de pe cladire)
    - de penibilitate - dar nu cred ca ti-l anulezi, mai ales ca-l meriti

    Sporurile sunt niste aberatii si nu ar trebui sa existe decat in cazul schimbarii temporare a fisei postului (te angajez pentru ceva si te trimit punctual/temporar sa faci ceva ce implica alte riscuri).
    Altfel, ar trebui incluse in salariu la angajare. Daca te angajezi la Cernavoda, nu e ca si cum afli brusc faptul ca e centrala nucleara.

    Astea au fost inventate dupa revolutie ca sa fentam FMI si raportarile externe. Nu mareau salarii ca asa negociau, dar au bagat sporuri.
    • +5 (7 voturi)    
      Doar salariu anual fara nici un sporuri (Joi, 14 ianuarie 2021, 14:55)

      Dinu-I [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      Romania capitalista (de cumetrie, cum a zos un celebru personaj) este originala si in sistemul de salarizare.
      In Romania de dinainte de '89 existau unele sporuri dar erau scrise in lege inclusiv inclusiv conditiile in care se acordau.
      Aici, unde traiesc de peste 20 de ani, salariu este fie anual fie pe ora. Desigur exista un salariu minim.
      Nu exista nici un spor sau ticket, voucher etc. ci doar concediu anual de minimum 2 saptamani (care creste cu vechimea la fiecare 5-10 ani) platit cat si sarbatorile legale platite vreo 12 de an. In plus, unele firme private cat si la guvern exista acel concediu de Craciun (24 ddec-2 ian).
      In functia pozitia in care esti angajat se specifica nivelul de cunostinte si abilitati pe care trebuie sa la ai (job description). La nivel national exita o clasificare a "ocupatilor" care indica invelul de studii si abilitatile profesionale cerute.
      In cazul in care lucrezi temporar in alta localitate la o distanta mai mare de 500 km se acorda o diurna de hrana si cazare la hotel.
      • -5 (11 voturi)    
        :) (Joi, 14 ianuarie 2021, 16:36)

        Casargoz [utilizator] i-a raspuns lui Dinu-I

        Aici la noi in Romanica sunt angajati la stat care-si iau zero sporuri. Care sunt obligati sa-si ia condediu fara plata in fiecare luna. Iar zilele libere sunt zile fara rost pentru ca sunt neplatite. Sa vina Catu sa-mi ia sporu...
  • +10 (24 voturi)    
    oooo (Joi, 14 ianuarie 2021, 11:52)

    srpc [utilizator]

    adica, la munca identica, bucuresteanul nu va castiga 30-40% mai mult decat baimareanul? gata cu "sporul de capitala"? da, Doamne :))
    • -4 (8 voturi)    
      doar 30-40 la suta mai mult (Joi, 14 ianuarie 2021, 12:16)

      mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      ar fi bine..
  • -12 (18 voturi)    
    Bullshit (Joi, 14 ianuarie 2021, 12:05)

    Luk [utilizator]

    .
  • +6 (8 voturi)    
    Pensie dupa invatatura, munca, contributie! (Joi, 14 ianuarie 2021, 12:51)

    Entiu [utilizator]

    Pensie dupa invatatura, munca, contributie!
    Pensionarii au devenit mumii imblsamate cu citiva lei la pensie si primesc doar cei care mai traiesc. Parlamentrii si-au luat, fără rusine, banii nostri si sunt o adunatura ineficenta si plina de ifose. Se considera, chipurile alesi ai neamului. Ei stiu farte bine cit de mult sunt desconsiderati, blamați, dar nu le pasa. S-a format o clasa mizerabila, ostila românilor!
  • -13 (23 voturi)    
    ati votat austeritate... (Joi, 14 ianuarie 2021, 13:16)

    demaGOGU [utilizator]

    ...veti primi austeritate. cu varf si indesat.
    • +5 (11 voturi)    
      Aia și trebuie. (Joi, 14 ianuarie 2021, 13:42)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Și nu doar atât. Bugetărimea trebuie ușurată de minim 60% dintre ei și salariile înjumătățite!
      • 0 (0 voturi)    
        Hmmm (Duminică, 17 ianuarie 2021, 4:15)

        Sah [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

        La care bugetari ar trebui sa se renunte?
        La profesori/invatatori/cercetare?
        La medici?
        La pompieri?
        La armata?
        Institutiile lucreaza cu prea putini oameni, daca ai nevoie de un act stai la o coada de 30 de persoane ca este doar un angajat care sa se ocup de asta si tu vrei sa fie dat afara si acela??
        Voi vorbiti, nu ganditi! ;)
    • +2 (10 voturi)    
      Dumnezeu sa te auda, neocomunistule! (Joi, 14 ianuarie 2021, 14:16)

      rusul.viclean [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Cat mai multa austeritate sa scapam de asistatii social rusesti! Amin, Amin, Amin!
  • +15 (17 voturi)    
    spor de radiatii de la LCD sau router (Joi, 14 ianuarie 2021, 13:21)

    Francisc 1 [utilizator]

    no comment
  • -8 (16 voturi)    
    analizati (Joi, 14 ianuarie 2021, 13:36)

    vodatepes [utilizator]

    Analizati dar incepeti cu parlamentari. Sunt unii pe aici care comenteaza fara sa stie despre ce e vb. Se merge pe burta urmand a avea loc taieri d venituri. Iar incepe perioada in care aiai grasi stau in spatele celor slabi. Vedeti ca ati inceput cu politia si astia au o serie de sporuri si daca va atingeti de ele o sa aveti mari probleme.
  • +8 (10 voturi)    
    Multe sporuri sunt aberante (Joi, 14 ianuarie 2021, 13:50)

    Milka Man [utilizator]

    in special in anumite sectoare bugetare: https://www.digi24.ro/special/statul-la-stat/statul-la-stat-angajatii-senatului-primesc-spor-la-salariu-si-pentru-uzura-prematura-a-organismului-1388396. Sporurile nu ar trebui sa fie separate de salar. Dar astea sunt manevre financiare ramase din epoca de trista amintire. Salariile bugetarilor ar trebui categoric corelate cu cele din domeniul privat, iar sporurile eliminate. Singurul spor care exista peste tot in lumea civilizata este cel pentru orele suplimentare in domeniile de activitate in care se justifica asa ceva, gen suport tehnic, lucru in ture. Si da, Catu ar da un semnal pozitiv daca ar incepe prin taierea sporurilor parlamentarilor si angajatiilor din Guvern.
  • +4 (4 voturi)    
    Analiza (Joi, 14 ianuarie 2021, 14:12)

    Casargoz [utilizator]

    Analiza e simpla : sa întrebe sindicatele. Fac sindicatele rapid o lista :) Au si juristi buni o sa ajute..


    Sa ne aducem aminte cum era acum 1o ani :

    „Nici eu, şi nici alţii ca mine, care avem responsabilităţi gârlă, nu avem salariile lor“, spune cu supărare Maria Grapini, om de afaceri cu greutate în economia românească. „În nicio ţară din Uniunea Europeană nu am mai văzut ce-i la noi, completează omul de afaceri Marian Petre Miluţ.
    Dacă românul ar citi bugetul de stat dimineaţa, la micul dejun, Guvernul nu şi-ar mai permite să vină cu tot felul de declaraţii şi promisiuni ameţitoare.»
    Petre Dandea, vicepreşedinte, Cartel Alfa

    https://www.capital.ro/taierea-sporurilor-ar-lasa-multi-bugetari-cu-leafa-jumatate-117880.html
  • +1 (9 voturi)    
    parerea mea (Joi, 14 ianuarie 2021, 17:11)

    mi_po [utilizator]

    Chiar daca lucrez doar la privat de cand ma stiu, parerea mea este ca toate sporurile sunt binemeritate, toate cheltuielile cu bugetarii sunt justificate si intemeiate, toti banii de concedii sub forma de bonuri sunt binemeritati, zilele libere legate de weekend cu alte zile libere au rostul lor, cu sau fara recuperarea in weekend cate 1-2 ore, si nu cred ca acopera programul cu public intre ora 10-12 sau ridicare de documente intre 13-15 in anumite zile/institutii. As considera ca pentru orele intradevar lucrate sa se bonifice acesti bugetari, ca doar nu vor merge deageaba la lucru!
    Long life bugetarilor!
  • +4 (6 voturi)    
    Verificați, verificați... (Joi, 14 ianuarie 2021, 21:22)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Sa vedem daca gasiti:

    In Primăriile Rurale sunt peste50.000 de Pensionari de Lux care pe langa salariu mai încasează si o pensie babana.
    Profil Pensionar Lux la Tara:

    - pensie 3500 -4000 lei / luna
    - salar lunar 8000 Lei.
    - sotul angajat in Primărie cam acelasi salar si cam aceeasi pensie,
    - are prime exceptionale, prime de merit prime de Paste, Crăciun minim 6 an.
    - se invoieste de 5 ori / saptamana.
    - mănâncă din mâncarea saracilor pe care Primaria o cumpara pentru familiile nevoiase din comuna.
    Ghiciti daca il costa vreun leu?
    - program lucru: vin la 9.00 , pleaca la două, pm.
    - a migrat de la un partid la altul, in prezent arondat Primarului.
    - foloseste un auto de la Primărie pentru interes propriu,
    - nu cumpara pentru familia lui, hartie igienica, săpun, detergenți, vopsea, etc pentru ca le ia din Primărie.
    - are telefon platit de Primărie.
    Acestea sunt doar câteva.

    Fara sa mai punem cele 20 de teren agricol de Bărăgan cu care s-a autoimproprietarit in anii '90.
    Promit:
    Daca ma suna P.M. fac publice numele a 5 comune din doua judete.
    O fi de bine?
  • 0 (0 voturi)    
    URGENT trebuie eliminat prin recalculare indicele (Vineri, 15 ianuarie 2021, 8:02)

    nick24 [utilizator]

    DE CORECTIE!

    “ Legea pensiilor de principiul contributivităţii”

    Cum? dacă în 2020 indicele de corectie a ajuns la 1,41?
    Cica în 2021 ar putea fi mai mare!
    Deci concret doi oameni cu același salariu, aceeași vechime în muncă, dar cel care a ieșit la pensie în 2020 are pensie mai mare cu 41% decât cel care a ieșit cu mai mult de 2-3 ani în urmă.
    Doar prin recalcularea pensiilor se poate remedia această inegalitate URIAȘĂ!
  • -1 (1 vot)    
    Ce au sarit postacii rusi cu diversiuni (Vineri, 15 ianuarie 2021, 8:13)

    Brezan [utilizator]

    Astia vorbesc despre o analiza/taiere a sporurilor pentru cei din administratii, ptobabil doamnele alea padiste care apar doar pe statu desalarii ca la munca nu prea dau.
    Sa ramana in plata numai cei expusi riscurilor ca ma ajuns sa dam spor si la femeia de servici.
    Sifonati bani publici sa va fidelizati votantii si guristii de la mitinguri.
    Mare parte parte sunt zero barat dpdv profesional, ii recomanda pilele.

    Postacii estici vad ca au directia de postat tot pe institutiile militare, indiferent de ce scrie in articole, ei posteaza la norma, oricum nu ii duce capu sa adapteze la context.

    De unde aveti voi tovarasi statistica pensionarilor? Cati si unde lucreaza etc?

    Fanteziile voastre de dezbinare sociala nu mai tin bre, ca noi suntem mai plimbati, nu mai pune lumea botu!

    Singurii ce va cred sunt aia de le curge saliva din coltu gurii la antena3 si realitate, aia cu titluri bombastice!
    Problema e ca aia de ii targetati voi nu citeste boss, ca ii doare capu dupa doua fraze.

    Sper sa va taie baietii ip-urile cat mai repede, nu esti din Romania sau UE, nu postezi!

    Laudati acolo la voi conducerea totalitara!
    Faceti la voi salarii egale, pensii egale, muncitoru la putere!
    A mai incercat unu sa faca asta si nu a iesit bine!