Dominic Fritz propune abrogarea hotărârii Consiliului Local Timișoara care obligă proprietarii animalelor de companie să aibă acordul vecinilor de bloc

de D.D.     HotNews.ro
Vineri, 8 ianuarie 2021, 18:56 Actualitate | Politic


Dominic Fritz si cainele
Foto: Facebook
Primarul Timișoarei, Dominic Fritz, a anunțat că va propune abrogarea hotărârii Consiliului Local prin care proprietarii de animale de companie au nevoie de acordul vecinilor de bloc. Edilul consideră această „restricție absurdă”.

Decizia de a propune abrogarea vine după ce un timișorean a pierdut în instanță un proces intentat pe această temă.

„Probabil ați aflat de aventura în instanță a unei hotărâri de Consiliu Local adoptată de Consiliul Local al Municipiului Timișoara în 2007 care obligă proprietarii animalelor de companie să ceară acordul vecinilor de bloc. Această HCL a fost contestată în instanță de un deținător de animale de companie. Azi a pierdut procesul - Primăria a câștigat, dar asta nu mă bucură. Voi propune Consiliului Local să abrogăm această HCL și să o înlocuim cu un regulament care prevede dreptul timișorenilor de a avea animale de companie - da, cu respectarea drepturilor vecinilor, dar fără a menține această restricție absurdă”, a scris Dominic Fritz pe Facebook.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















4295 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    este o prostie... (Vineri, 8 ianuarie 2021, 19:27)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    romanii nu respecta legile, dar apoi un rahat de regulament care are mai mult putere de recomandare.... Dar neamtul nu stie ce zace in roMANIA.
  • -2 (16 voturi)    
    Bravo dle Primar !!! (Vineri, 8 ianuarie 2021, 19:28)

    MIKI@ [utilizator]

    Abrogaţi cât mai curând această Hotărâre aberantă, în care vecinii pot decide dacă ai voie sau nu cu animale de companie în apartament!
    • +1 (7 voturi)    
      o noua prostie de a lui Fritz (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 12:41)

      Cactus Jack [utilizator] i-a raspuns lui MIKI@

      ...in principiu in Germania nu se permite sa tii animale de companie . In blocuri de locuinte nu au spatiu suficient de miscare, un caine care latra zi si noapte deranjeaza vecinii, iar dc nu sunt ingrijiti, sunt purtatori de purici si alte boli, transmisibile la om. In blocuri traiesc copii mici, oare are cineva dreptul sa le pericliteze siguranta? Fritz este cea mai proasta alegere posibila a timisorenilor, nu se pricepe la nimic, nu la invatamant, nu la administratie, nu la economie, nu la decizii importante. Pacat ca Fritz nu are un vecin cu un caine fioros, care sa-l deranjeaza noaptea, iar ziua sa tremura sa nu fie muscat sau sfasiat de asa o bestie. El traieste intr-o vila eleganta. In Germania individul ar fi in cel mai bun caz un functionar intr-o primarie sateasca, in Timosoara este Primar. Stiu ce scriu, traiesc de zeci ani in Germania, cunosc cat stiu asa nulitati, ce poate Fritz. Vai si amar de capul timisorenilor!
  • +3 (23 voturi)    
    pacat (Vineri, 8 ianuarie 2021, 19:31)

    dessik [utilizator]

    Mie nu mi-ar conveni sa aiba vreun vecin caine. Cum asiguri ca dreptul vecinilor este respectat?
    • -2 (14 voturi)    
      exista legi pentru zgomot excesiv (Vineri, 8 ianuarie 2021, 20:17)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui dessik

      Indiferent ca e latrat, bormasina sau chef cu manele la maxim.
      In rest nu stiu cu ce te deranjeaza cainele vecinului.
      • +2 (2 voturi)    
        Exista si pentru abuzul de drept (Vineri, 8 ianuarie 2021, 21:16)

        mescaline [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Hotararea nu interzice, conditioneaza.

        Conditia e supusa controlului legal in aceeasi masura cu zgomotul excesiv, nu vad ascendentul uneia dintre pozitionari fara o statistica a plangerilor - care cred car fi fost normal sa se regaseasca in justificarea hotararii.
    • +2 (10 voturi)    
      ce special esti tu (Vineri, 8 ianuarie 2021, 20:23)

      dailyshow [utilizator] i-a raspuns lui dessik

      dreptul de a avea animale de companie vine la pachet cu obligatii, atat legale, cat si mai ales, de bun simt. nimanui nu i-ar conveni sa i se ia acest drept doar ptr ca exista `isteti` ca tine.
  • +3 (5 voturi)    
    Ecuatia e simpla (Vineri, 8 ianuarie 2021, 20:09)

    mescaline [utilizator]

    Cei care au caine vor spune ca hotararea e o aberatie, cei care n-au ar prefera sa aiba un cuvant de spus.

    Primarul are caine, ergo hotarea CL si cea data de instanta sunt aberante.
    • +3 (7 voturi)    
      Animal de companie . (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 10:00)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui mescaline

      Nu numai câinii sunt animale de companie.Fritz cade în capcana unor răuvoitori.Ce te faci când vor începe unii să țină în apartamente porci,rațe,găini,cucuvele și alte lighioane?Schimbi iar hotărârea,dar nu rezolvi.Răul făcut nu se îndreaptă peste noapte.Poți strica repede,dar nu și construi !Fritz,fii neamț.Sobru și disciplinat.Fără țigănisme și populisme.
  • 0 (6 voturi)    
    Adevarata problema (Vineri, 8 ianuarie 2021, 20:29)

    VOX. [utilizator]

    Adevarata problema o constituie animalele bipede...
  • +2 (6 voturi)    
    Am trait intr-o casa unde (Vineri, 8 ianuarie 2021, 21:11)

    Coco Whistle [utilizator]

    Unul dintre locatari baga cateii pe scara din spate si astia neobisnuiti dupa ce o zi intreaga au fost rasfatati urlau citeva ore bune pe noapte. Un altul aducea 4 catei sa-si faca nevoile si sa imprastie parul in fata usilor altor locatari sfidator. Ar trebui intii reglementata situatia in sensul protejarii intereselor celor care nu au si apoi, fiecare poate decide ce animal vrea. La blocuri normal ca si administratia ar trebui sa aiba niste regului.e democratie, sa se voteze. Reglementati situatia de aia va tot alegem.