Ciolacu, atac la Guvernul Cîțu: Noua putere a dat deja cinci țepe uriașe românilor

de L.P.     HotNews.ro
Luni, 4 ianuarie 2021, 11:06 Actualitate | Politic


Marcel Ciolacu, președinte PSD
Foto: Facebook
Președintele PSD, Marcel Ciolacu critică luni, pe pagina sa de socializare Guvernul Cîțu pe care, îl acuză că sărăcește 5,5 milioane de salariați și umilește peste 215.000 de profesori. Totodată, liderul PSD susține că Executivul a condamnat IMM-urile și antreprenorii români și că a „călcat în picioare” Justiția.

„În prima săptămână de guvernare, noua putere a dat deja cinci țepe uriașe românilor! După alegeri, tot ce era promisiune a devenit agresiune! Guvernul Dreptei își bate joc de 5 milioane de pensionari. Anul trecut, PNL le dădea pensionarilor o majorare de doar 14% înaintea alegerilor și promitea că le va mări pensiile cu diferența până la 40% în 2021. Realitatea lui Cîțu este că pensiile nu vor crește decât din septembrie, cu un procent infim, care nu acoperă majorările de prețuri la alimente, medicamente și utilități. V-au mințit, v-au păcălit”, scrie, luni, pe Facebook, Marcel Ciolacu.

El susține că Guvernul Dreptei sărăcește 5,5 milioane de salariați și umilește peste 215.000 de profesori.

„Veniturile lucrătorilor din sectorul public îngheață în acest an. În sectorul privat, nici vorbă de promisiunea USR <Zero Taxe pe salariul minim>! Vor fi taxe, iar salariul minim crește cu doar 2 lei pe zi, sumă ce nu acoperă nici măcar măștile de protecție. Peste 1,4 milioane salariați sunt trimiși înapoi în sărăcie extremă, sunt lăsați să moară de foame. V-au mințit, v-au păcălit! În ultimul an, v-au spus permanent că vor fi crescute salariile profesorilor, că se va respecta legea și că sunt prevăzuți banii în buget. În august, minciuna a fost demascată: educația nu mai era o prioritate, majorările au fost amânate. Astăzi vin și vă spun că nici în 2021 salariile profesorilor nu vor crește. V-au mințit, v-au păcălit”, adaugă social-democratul.

Totodată, Marcel Ciolacu acuză Executivul că a condamnat IMM-urile și antreprenorii români și că a „călcat în picioare” Justiția.

„Au desființat Start-Up Nation, program de succes pentru mii de companii locale. În plus, de 6 luni, Guvernul promite granturi de investiții între 50.000 și 200.000 euro din fonduri europene pentru IMM-uri din industria alimentară, panificație, auto, energie și construcții. Niciun leu nu a ajuns până acum în conturile vreunei companii mici și mijlocii! V-au mințit, v-au păcălit! Au făcut referendum simultan cu prezidențialele din 2019 pentru ca legile justiției să nu mai poată fi schimbate prin OUG. Acum, chiar înainte de Revelion, pe șest, au dat OUG prin care modifică legile justiției! O adevărată hoție de voturi de la cei care au promis exact contrariul! V-au mințit, v-au păcălit! Guvernarea Țeparilor care mint, fură și taie venituri nu poate scoate România din criză! PNL și USR+ au promis prosperitate, dar le oferă românilor doar austeritate”, conchide președintele PSD.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


4930 vizualizari

  • 0 (12 voturi)    
    un adevarat (Luni, 4 ianuarie 2021, 11:13)

    dcotoara9 [utilizator]

    domn acest Ciolacu!
    Respect pentru tine si adunatura de intelectuali!
    Speram sa fiti la fel de agresivi si in urmatoarea perioada, poate va mai vine mintea la cap si mai lasati hotiile deoparte!
    • +7 (13 voturi)    
      Promisiunile astea sunt ale voastre (Luni, 4 ianuarie 2021, 11:57)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui dcotoara9

      Lucrurile pe care le-ați promis voi și nu le fac ei nu sunt în sarcina lor. Voi promiteți de obicei numai aberații, și am văzut cu toții că e mai bine nici să nu încercați să îndepliniți ce ați promis.

      Așa că gura. Ne amintim cu toții ce se întâmpla acum patru ani pe vremea asta.
      • -1 (3 voturi)    
        Daca sunt persoane care nu s-au prins deja (Luni, 4 ianuarie 2021, 14:31)

        dcotoara9 [utilizator] i-a raspuns lui aqualung

        Erau doar aluzii pentru domnul Ciolacu!
  • +12 (18 voturi)    
    Ciolacu panicat (Luni, 4 ianuarie 2021, 11:14)

    Juga [utilizator]

    Mincinosul Ciolacu a ramas fara putere si doar cu miciunile mai poate gasi audienta la PSD=PCR. Aduna di toate partile zvonuri (tip PSD) cu care incearca sa insele oamenii de buna credinta! Dar timpul trece iar Ciolacu este tot mai singur si mai putin credibil.
  • +12 (18 voturi)    
    De data asta... (Luni, 4 ianuarie 2021, 11:15)

    TheProphet [utilizator]

    ...aberatiile lui Ciolacu, nu au mai fost citite de pe foaie de la tribuna parlamentului, ci au fost scrise dupa dictare pe facebook...

    Sinistru acest personaj, numai bun de operele vreunui Caragiale modern...

    Nu stiu de ce Hotnews ii mai preia neghiobille...sau daca o face, sa le mentioenze la rubrica de umor!!!
  • +11 (17 voturi)    
    am un vecin... (Luni, 4 ianuarie 2021, 11:18)

    minus [utilizator]

    care, cand ma prinde la usa, vorbeste ca si loaza asta.
    Asta o fi si viitorul lui- de taiat frunza ... pe la usile altora.
    Nu stiu cum poti fi saracit fiindca nu se intampla niste lucruri puse de hartie de unul care iti vindea gogosi de horoscop. Pe logica asta, eu am saracit fiindca credeam ca in 2021 o sa am salariul lunar de 20000 E si uite ca nu e!

    Singurul lucru pozitiv la ce spune este ca a bagat de seama ca exista "o noua putere".
    • +5 (9 voturi)    
      Il cheama Liviu (Luni, 4 ianuarie 2021, 11:53)

      feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui minus

      Pe vecin? Ca am si eu unul la fel. Pana la urma de vecin scapi dar Ciolanu e in Parlament. Ce ma supără pe mine este ca nu spune dine marile realizări ale pzd: 5000 de km de autostrada, 8 spitale regionale si multe altele.
      • +1 (1 vot)    
        Printre care si un spital ca AKHasu (Marţi, 5 ianuarie 2021, 16:03)

        persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

        da' mai mare
  • +14 (16 voturi)    
    Daca vrei sa ne impresionezi, (Luni, 4 ianuarie 2021, 11:20)

    John M. [utilizator]

    ai putea incepe cu o lista a porcariilor, tunurilor si incercarilor de bulversare a justitiei comise de PSD in ultimii 30 de ani. Si dupa ce ai listat tot, incepand cu minciuna "teroristii printre noi" a lui Iliescu, trecand prin miliardul de dolari al lui Nastase si terminand cu prostia si nesimtirea crasa ale lui Dancila si Dragnea, atunci, si numai atunci putem spune ca a inceput pocainta.
    • +6 (6 voturi)    
      In politica nu exista pocainta (Luni, 4 ianuarie 2021, 11:57)

      feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      Exista doar condamnarea penala.
      • +1 (3 voturi)    
        nu e tarziu sa incepem Constructia (Luni, 4 ianuarie 2021, 12:23)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

        unei Pushkarii unde sa gazduim P$D !
        Constructia sa fie facuta din banii lor ! adica Ieftin, diferenta sa o depuna la Trezorerie !
      • -1 (1 vot)    
        Da?! (Luni, 4 ianuarie 2021, 14:13)

        John M. [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

        Si cate ai vazut pana acum?!
  • +15 (19 voturi)    
    P$D a dat tzeapa la Banul Public din 90 (Luni, 4 ianuarie 2021, 11:23)

    un domn [utilizator]

    pana in prezent de minim 50 miliarde EURO
  • 0 (6 voturi)    
    teapa? (Luni, 4 ianuarie 2021, 12:37)

    vodatepes [utilizator]

    Singuri care au luat teapa au fost cei 30% care s-au prezentat la vot si astfel au legitimat existenta voastra a clasei politice. Ei au pierdut ceva din timpul lor liber pe 6 decembrie sa va voteze dar data viitoare nu vor mai lua teapa cu voi. Vedeti ca 70% din romani nu mai au incredere in voi clasa politica care fugiti doar dupa ciolan. In preajma alegerilor toti ne cunoasteti si ne promiteti marea cu sare dar vedeti ca 70% din romani care au drept de vot nu dau pe voi nici macar un scuipat. 70% din romani nu va mai vor de la hoti la prosti asta sunteti voi clasa politica.
    • +5 (5 voturi)    
      ceea ce spui (Luni, 4 ianuarie 2021, 13:09)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      si anume ca 70% dintre romani nu mai au incredere in clasa politica este adevarat, poate procentul este chiar mai mare.
      Gresala din logica ta este ca neparticiparea la vot este solutia. Dimpotriva, o participare foarte redusa, numai a fidelillor, duce la impartirea voturilor neconsumate, iar efectul este exact invers adica le intareste puterea politica exact la cele mai nocive partide.
  • +3 (3 voturi)    
    Ghinion VS Ciolacu parca am avea de ales (Luni, 4 ianuarie 2021, 13:45)

    cristian.l [utilizator]

    Ciolacu reprezinta exact ce este PSD de 30 de ani incoace = CIOLAN. Partea proasta ca romanii nu primesc nici varza si nici fasole dupa ce mananca ei CIOLANUL.
    Cei 30% peste 4 ani vor mai fi 24%, ca vor disparea din ei.... natural .... adica pensionarii gandesc ceva de genul sa-mi mai mareasca mie cat oi mai trai 2-5 ani si dupa nu ma mai intereseaza.
    Liberalul se gandeste cine munceste sa fie platit .... doar daca investesti iti pot creste pensia nu sa fac credite ca sa-ti dau pensii marite si alocatii ..... dar bineinteles sa-mi iau si eu partea mea de ciolan daca tot sunt acolo.
  • +3 (3 voturi)    
    Ce nu ai înțeles Marcele(Ciolacu)? (Luni, 4 ianuarie 2021, 13:57)

    asavreau [utilizator]

    Puterea nu-i obligată să facă ce voi ați promis.Zău,nu înțeleg,ori ești prost,ori o faci pe prostul?Te rog să-mi spui !