Atac deschis al primarilor conduși de Emil Boc la Guvernul Cîțu: „Practicile nesănătoase” ale guvernelor anterioare au fost însușite rapid

de C.D.     HotNews.ro
Marţi, 29 decembrie 2020, 11:09 Actualitate | Politic


Emil Boc
Foto: Facebook
​Asociația Municipiilor din România, condusă de primarul PNL Emil Boc, lansează un prim atac la guvernul condus de Florin Cîțu, nemulțumită de ordonanța de urgență prin care se modifică peste 20 de acte normative, printre care și Codul Administrativ care amână pensiile speciale ale primarilor.

Asociația atrage atenția că structurile administrației locale nu au fost consultate deși actul normativ le priveau direct.

„Constatăm cu dezamăgire că „practicile nesănătoase” ale guvernelor anterioare au fost însușite rapid de Guvernul Cîțu. Proiectul de OUG propus spre adoptare, fara consultarea AMR si a celorlalte structuri asociative, transformând astfel un instrument de dialog între doi parteneri egali (administrația centrală-administrația locală) într-un act formal, menit să mimeze respectarea legii, dar încălcând în fapt și litera și spiritul ei. Adoptarea unei ordonanțe de urgență care modifică peste 20 de acte normative, cu impact în diverse domenii precum: bugete locale, fiscalitate, asistență socială, educație, salarizare, sănătate, muncă, etc, fără respectarea minimă a regulilor în domeniul transparenței și dialogului cu structurile asociative, este de natură să tragă un semnal de alarmă cu privire la capacitatea Guvernului de a realiza reforma statului, așa cum și-a asumat prin programul de guvernare”, se arată într-un comunicat al Asociației conduse de Emil Boc.

Potrivit unui proiect de OUG privind măsuri fiscal bugetare pentru 2021, pensiile speciale ale primarilor se amână cu un an.

Ulterior transmiterii comunicatului, într-o intervenție la Digi 24, Emil Boc a precizat că Asociația Municipiilor nu e nemulțumită că s-au amânat pensiile speciale, ci că nu a fost consultată în privința modificării unui act normativ care privește administrația publică.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















19723 vizualizari

  • +41 (67 voturi)    
    Alte pensii speciale!? PNL=PSD!!! (Marţi, 29 decembrie 2020, 11:15)

    Tayen [utilizator]

    Iar piticului atomic nu-i e rușine să cerșească pensie speciale!?
    • +10 (18 voturi)    
      Ești ușor de tras pe sfoară ... (Marţi, 29 decembrie 2020, 14:36)

      Adrian Calin [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      Boc critică o ordonanță de urgență care are multe, multe lucruri în ea, printre care și amânarea pensiilor speciale. Nu critică amânarea pensiilor speciale ci un mod de a face lucrurile. Arată-mi în comunicatul lui Boc unde spune că el critică amânarea pensiilor speciale. Dacă eu vrea să spun ceva nasol despre cineva procedez exact cum a procedat Hotnews aici, aruncă o mică chestie, sensibilă, într-un ocean de lucruri făcute greșit. Dacă vreau să spun ceva bun o să zic despre un ministru, de exemplu, că a propus o serie de măsuri printre care amânarea pensiilor speciale, fără să dau detalii despre celelalte lucruri care sunt mult mai nasoale.

      Toate astea poartă numele de manipulare și cad în capcană mulți oameni, unii dintre ei foarte bine intenționați, dar neatenți sau care vor să-și confirme musai niște bănuieli, unele fără fundament real.

      Așadar, realitatea este că Boc vorbește despre un mod de acțiune și nu comentează măsurile. "Adoptarea unei ordonanțe de urgență care modifică peste 20 de acte normative, cu impact în diverse domenii precum: bugete locale, fiscalitate, asistență socială, educație, salarizare, sănătate, muncă, etc, fără respectarea minimă a regulilor în domeniul transparenței ... ".
      • 0 (8 voturi)    
        Nu-i „manipulare”, este „mascare”. (Marţi, 29 decembrie 2020, 17:43)

        Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Adrian Calin

        Faci ce faci și strecori și ceea ce te interesează la grămadă. Ține, bine! Nu ține, mai încerci o dată. ESTE MASCARE!

        DE CE NU S-AU DELIMITAT CLAR? RĂSPICAT?
      • 0 (2 voturi)    
        exact cum a zis adrian calin (Miercuri, 30 decembrie 2020, 11:07)

        laura2 [utilizator] i-a raspuns lui Adrian Calin

        boc nu a condamnat aminarea pensiilor speciale pt primari ci a condamnat un mod de lucru netransparent si lipsit de comunicare intre guvern si restul societatii. dar voi, cum sinteti obisnuiti doar cu boierii vostri care va cer sa le pupati papucul cind va dau ceea ce de drept vi se cuvine, voi nu sinteti obisnuiti cu un om care chiar lucreaza pentru comunitate, si nu doar atit dar o face si excelent. nu stiti decit sa comentati si sa scuipati, dar apoi, umili, va plecati privirile daca trece pe linga voi boierul vostru local. haideti prin cluj o tura, garantez ca 75% dintre voi or sa creada ca au ajuns in vest.
    • -4 (10 voturi)    
      nici nu are saptamana (Marţi, 29 decembrie 2020, 15:36)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      si deja a inceput opozitia la propriul guvern

      Ciolos la nici o zi, iar acum si Boc la o saptamana

      Ne asteptam la o guvernare minunata
  • +48 (68 voturi)    
    Pai sa ne explice Boc (Marţi, 29 decembrie 2020, 11:15)

    transalpinarum [utilizator]

    de ce nu primar trebuie sa primeasca pensie speciala? Ce riscuri, sa zicem, implica functia de primar de este atat de special???
    • +51 (65 voturi)    
      Usor sa vorbesti (Marţi, 29 decembrie 2020, 11:53)

      voxpopulix [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      Fara sa ai o imagine clara a ce inseamna eforturile si riscurile de a fi primar.

      Stiai ca sunt primari care nu strang nici 200.000 euro din spaga intr-un mandat?

      La ei te-ai gandit? Nu! Nimeni nu se gandeste la ei.
      • +18 (28 voturi)    
        nu exista.. (Marţi, 29 decembrie 2020, 12:08)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

        .. ultima data statistica zicea ca media e undeva la 2.4 milioane euro, iar minim ~800.000 euro.
      • +11 (15 voturi)    
        Moama.... (Marţi, 29 decembrie 2020, 14:02)

        t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

        Inseamna ca PSD, ca titular a celor mai multe mandate de primar in ultimele decenii inoata intr-o mare de spaga! Ca spaga e transmisibila, dupa ultimele date statistice (si dosare DNA). Zeciuiala urca pana sus, in vilele mostenite de la matusi, in palatele cu heliport si teren de tenis.
        • 0 (2 voturi)    
          6 case (Miercuri, 30 decembrie 2020, 1:06)

          TrickyWicky [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

          Nu se agonisesc usor..dar e mai usor daca devii primar
    • +6 (12 voturi)    
      LA FEL (Marţi, 29 decembrie 2020, 12:14)

      ioanbucsa751467216962915 [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      Ha ha ha şi el nu a făcut la fel
      IPOCRIT
      Când să dezbati legi în parlamnet dacă te-ai intins cu alegerile până la Crăciun
      El tăia bugetul la SFÂRŞIT DE AN
    • +4 (4 voturi)    
      Primarul cu doua slujbe (Miercuri, 30 decembrie 2020, 9:49)

      Mircea11 [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      Boc are 2 slujbe, cea de primar platita cu 13500 lei net/luna si una de profesor cu 5700 net/luna.
      "Transparentul" Boc a facut sa nu-i mai apara declaratia de avere pe site-ul primariei.
      Si tocmai colegii lui de partid sa-i ia pensia speciala ?
  • +42 (56 voturi)    
    primarii speciali (Marţi, 29 decembrie 2020, 11:20)

    c.oameni [utilizator]

    sunt suparati ca li se amana pensiile
    • +20 (22 voturi)    
      abrogare (Marţi, 29 decembrie 2020, 12:16)

      ioanbucsa751467216962915 [utilizator] i-a raspuns lui c.oameni

      aR TREBUI ABROGATE ACELE PENSII SPECIALE
      Nu amânate
      Sau modiificate în sensul ca cel care a fost vreo 5 mandate să primească...nu doar pentru unul la care a ajuns din întâmplare şi nu a făcut nimic
  • +32 (38 voturi)    
    Pensii speciale ? (Marţi, 29 decembrie 2020, 11:32)

    dorin23231358089410391 [utilizator]

    Pensii speciale eliminate definitv , restructurat tot aparatul de stat si redus cu 60% ,ziua de lucru 10 ore / 6 zile / saptamana si salariile reduse cu 60%, si cine nu-i convine dat afara instantaneu ! Adica cine nu intelege , mai exact ,cam aceste este nivelul a peste 80% din romani, care se chinuie sa-si castige o paine , cu teama ca pot fi dati afara oricand.
    • -4 (8 voturi)    
      idee mai proasta (Marţi, 29 decembrie 2020, 17:55)

      44ce [utilizator] i-a raspuns lui dorin23231358089410391

      n am vazut in viata asta :))
      • +1 (1 vot)    
        De ce, bugetare?? (Miercuri, 30 decembrie 2020, 12:12)

        Tayen [utilizator] i-a raspuns lui 44ce

        Că vă pune la muncă!? și vă mai scade din salariile de nababi?
    • 0 (0 voturi)    
      Pensii speciale (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 3:09)

      isus si hristos [utilizator] i-a raspuns lui dorin23231358089410391

      Amintiti, in comentariul Dvs. de "ziua de lucru", dar ce lucreaza puliticienii, sau, la ei, "lucru", "munca", e sinonim cu "furt", "spaga", "infractiune"? :) De fapt, am gresit, nu trebuia sa fac o interogare, ci o exclamatie, fapt dovedit (dar la prea putini puliticieni, care stau infim de putin, la bulau, in comparatie cu "tunurile" pe care le dau, averile facute in mod ilicit, in loc sa le fie confiscate, se-nmultesc)!!!!!
  • -4 (38 voturi)    
    ciudat (Marţi, 29 decembrie 2020, 11:34)

    codrean [utilizator]

    comentariul vostru : Boc critica modalitatea de legiferare, modificand abrupt si fara consultarea celor interesati 20 !! de articole din Cod si voi va focusati pe problema pensiilor alesilor locali ? Va credeti smecheri dar nici noi nu suntem prosti ; magaria guvernului, pe celelalte 19 articole n-o vedeti ?
    • +2 (20 voturi)    
      Tu esti un ciudat (Marţi, 29 decembrie 2020, 12:10)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      Du-te ma la Boc si saruta-i cazmaua!
    • -1 (7 voturi)    
      hei (Marţi, 29 decembrie 2020, 13:24)

      IpseAnton [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      Boc, tu esti?
  • -15 (25 voturi)    
    Ce poate Citu (Marţi, 29 decembrie 2020, 11:36)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    a aratat deja: imprumuturi exorbitante, furtul alocatiilor si al pensiilor, promisiuni de sprijin al firmelor neonorate, sifonarea banilor catre clientela, demagogie, minciuna, servilism, apararea intereselor bancilor si multinationalelor. Cine poate spera ca va face altceva decat a invatat să facă?
    • -2 (4 voturi)    
      ESTE NEVOIE DE BANI PENTRU „SPECIALI” (Marţi, 29 decembrie 2020, 17:46)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Și pentru uriașa armată de asistați bugetari.
    • -2 (2 voturi)    
      ochiiiiiiiiiiiii (Marţi, 29 decembrie 2020, 20:28)

      Chilian [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      lasă-neeeee... furtul alocațiilor, chiar așa? Dacă le-au furat, unde au ajuns? Idem la pensii. Restul sunt speculații prezentate ca adevăruri. Tot înainte.
  • +19 (31 voturi)    
    Penibil (Marţi, 29 decembrie 2020, 11:39)

    CptPopa [utilizator]

    "un semnal de alarmă cu privire la capacitatea Guvernului de a realiza reforma statului"

    "Sa se revizuiasca, primesc! Dar sa nu se schimbe nimic"...ca avem patuturile calde si ciolanu sub perna si vrem sa mai dormim putin.
  • +19 (23 voturi)    
    articol vag (Marţi, 29 decembrie 2020, 11:40)

    jescu [utilizator]

    Daca sunt schimbari asa importante sa le stim si noi. Care din schimbari nu le convin primarilor, banuiesc ca nu toate.
  • +18 (28 voturi)    
    E un pic tâmpițel (Marţi, 29 decembrie 2020, 11:44)

    finutza [utilizator]

    Printre „guvernele anterioare” se numără și câteva Guverne Boc, nu?
  • +3 (13 voturi)    
    Faina treaba (Marţi, 29 decembrie 2020, 11:47)

    DanBruma [utilizator]

    Nu pot sa spun decat atat : Hahahahaha!
  • -3 (29 voturi)    
    Ipocritul Boc a uitat repede ce a comis (Marţi, 29 decembrie 2020, 11:57)

    Rescator [utilizator]

    în Guvernarea Udrea-Băsescu-Boc(sunt înscriși în
    ordinea de precădere),când a redus salariile românilor cu 25% și a tăiat pensiile ,după bunul lui
    plac.Se pare că Pământul încă se învârte,iar
    primarii *speciali* o i-au pe coajă.
    • +3 (13 voturi)    
      Bine ca-si (Marţi, 29 decembrie 2020, 12:20)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      mai aduce aminte cineva de camarila basista:Udrea,Bica,Topliceanu,Popoviciu,Rizi.Astia faceau ce spun sentintele definitive iar poporul suferea de reduceri de salarii si alte mantocareli plescoiste,pe langa reducerea pensiilor.Boc esti mai mult decat un om rau.Asa sa te ajute Dumnezu,cum ai scazut tu nivelul de trai la poporul roman.
    • +10 (14 voturi)    
      Corecta observatie (Marţi, 29 decembrie 2020, 12:38)

      DanBruma [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Ce mai consultare cu actorii sociali a facut Boc atunci. Exemplara. Atat de exemplara ca i-a cazut guvernul la putina vreme dupa aceea.
    • +6 (18 voturi)    
      Radio Erewan (Marţi, 29 decembrie 2020, 13:07)

      dick_turpin [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Salariile românilor erau de fapt salariile bugetarilor in marea lor majoritate inutili,25% trebuia sa fie de fapt 50%,iar cu pensiile doar a incercat,dar Curtea Constitutiei i-a dat peste degete.Daca-i iesea figura cu pensiile inclusiv alea speciale d-nul Citu nu mai era nevoit sa se imprumute azi sa le plateasca.
      Oricum manevra d-nului Boc nu face altceva decat sa-i sterpeleasca steagul PSD-ului care nu mai are decat sa bata din palme ca d-nul Citu le-a amanat pensiile speciale primarilor sai (majoritari dealtfel).
      • +4 (8 voturi)    
        CORECT!!!!!! (Marţi, 29 decembrie 2020, 17:49)

        Tayen [utilizator] i-a raspuns lui dick_turpin

        Nu trebuie să facem confuzia bugetar=român. Nu, bugetar=asistat!
    • +1 (5 voturi)    
      NU SALARIILE „ROMÂNILOR” CI ASISTAȚILOR! (Marţi, 29 decembrie 2020, 17:48)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Vezi că sunt diferențe. Românii au clădit țara asta și asistații, adică bugetarii, militarizații și „specialii” au distrus-o!
      • -1 (1 vot)    
        romanii condusi de comunisti (Miercuri, 30 decembrie 2020, 2:57)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

        au cladit tara asta, iar capitalistii tai au distrus-o
      • +2 (4 voturi)    
        folosiţi bugetarii pe post de diversiune? (Miercuri, 30 decembrie 2020, 4:47)

        let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

        căci, acum 10 ani regimul boc-băsescu a nenorocit întreaga ţară nu doar cele câteva milioane de bugetari...
        prin toate tăierile şi mai ales - ce nu mai aminteşte nimeni pe aici - prin draconicul tva de 24% crescut peste noapte, boc a omorât toate afacerile mici şi mijlocii ce au rămas brusc fără cerere / clienţi deoarece tot românul cu venituri reduse (căci s-au redus şi în privat) şi cheltuieli sporite (taxe) a trecut pe minima supravieţuire (hrană, utilităţi, rate) refuzând orice altă cheltuială nu strict necesară...
        • -1 (1 vot)    
          FALS!!!! (Miercuri, 30 decembrie 2020, 12:14)

          Tayen [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

          Bugetarii trebuiau reduși și la număr!!!!!!!!!
  • +13 (27 voturi)    
    De unde le scoate Mister BOC? (Marţi, 29 decembrie 2020, 11:57)

    DanBruma [utilizator]

    De unde-o scoate mister Boc p-asta cu parteneriatul egal intre administratia centrala si aia locala? E plecat cu plugusorul? Pai Mister Boc, daca OUG-ul asta e ilegal si doar mimeaza legea cum zici matale, de ce nu bagi o actiune împotriva guvernului cu Madame UDREA ca avocata? Dar mesajul e de fapt o varza totala. Pana la urma despre ce instrument de dialog vorbeste omul asta?
  • -7 (19 voturi)    
    mai traieste.. (Marţi, 29 decembrie 2020, 12:02)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. piticu tasta?
    • +2 (20 voturi)    
      ai de curu tau (Marţi, 29 decembrie 2020, 12:33)

      laura2 [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      'piticu' asta (ca atita va duce pe voi capul, sa va legati de inaltimea cuiva) e primar la al 3-lea mandat al celui mai dezvoltat oras din romania. dumele voastre de gradinita il afecteaza pe 'pitic' si pe clujeni fix la basca.
      • -1 (15 voturi)    
        Ne duce capul (Marţi, 29 decembrie 2020, 13:29)

        Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui laura2

        sa ne amintim de mizeriile facute in timpul lui Boc de Udrea si camarila basista.Boc pe post de sluga a basescului nu a ciripit nimic.Clujul nu este cel mai dezvoltat oras din Romania si oricum meritul nu este al piticului basisto-plescoist!Orasul era dezvoltat cultural si inainte de Revolutie;facultatile erau tot de atunci cunoscute si apreciate.Vezi unde au terminat fostii procurori generali si alte somitati din justitie.Facultatea era acolo cu mult inaintea bocului basist.Electronica,calculatoare,tot asa.
        • -1 (13 voturi)    
          zache85 (Marţi, 29 decembrie 2020, 13:47)

          laura2 [utilizator] i-a raspuns lui Zache58

          bre, antenistule, la munca cu tine, nu la intins mina!! unu la mina ca orase dezvoltate erau si altele inainte de revolutie. apoi, suita de primari 'patrioti' o dus orasul fix in cap (si ce va ma placea sa il aplaudati pe cretinul de funar) dar a fost scos primul pe tara de 'piticul' de boc, care uite bre, ca a performat asa cum voi nici in vise nu puteti sa va imaginati. hai sictir, bre, cu saracia voastra lucie si cu dumele voastre de rahat!!!!
  • +17 (27 voturi)    
    Dle Boc. (Marţi, 29 decembrie 2020, 12:33)

    Cataleya [utilizator]

    Criza economica actuala e cel putin la fel de grava ca cea din 2008-2009
    Atunci, matale ai taiat salarii si pensii si te-ai laudat apoi ca ai salvat tara de la colaps.
    Astia de-acum, n-au taiat nimic deocamdata, doar refuza sa va dea in plus la ceea ce aveti deja.

    Pai ce facem?
    PSD v-a dat dreptul sa va fixati singuri salariile, voua si celor de langa voi de ati ajuns sa secatuiti bugetele satelor, comunelor, oraselor numai pe salarii, prime si indemnizatii pt toti cei din primarii.
    Acum sunteti revoltati ca nu primiti si pensii speciale?
    Ar trebui sa va fie rusine.
    Dar nu va e!
    • -3 (3 voturi)    
      Acum, mai si praduie nestingheriti ! Cat tupeu (Marţi, 29 decembrie 2020, 21:09)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      de ordinar sa invoce legea Infractorului de Rahova ! Ia vre-o indemnizatie ca e seful municipiilor sau ce dracu e ? Dle Presedinte ce dracu pastoriti ? Asta e stat de drept ? Pai cand om iesi noi in starada sa cerem toti pensii speciale si nu 40% care inseamna 600-700 lei , atunci sa vedeti cata statul de drept va dam -tuturor politicienilor !!
  • +13 (15 voturi)    
    Nu stiu daca asta a vrut Boc (Marţi, 29 decembrie 2020, 12:36)

    bogdan1477 [utilizator]

    Dar prin astfel de interventii nu face decat sa creasca cota guvernului. Asteptam si momentul in care asociatia parlamentarilor, cea a judecatorilor si cea a militarilor pensionati la 45 de ani se va plange pe motive similare.
    • +1 (1 vot)    
      NOTA 10!!!!!! (Marţi, 29 decembrie 2020, 17:52)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Cu felicitări!!!
  • +19 (21 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 29 decembrie 2020, 12:40)

    [anonim]

    • +1 (1 vot)    
      sporul de lucru la calculator a apărut din '90 (Miercuri, 30 decembrie 2020, 5:05)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui

      dar pe atunci era justificat căci monitoarele crt (nici măcar low radiation la acel moment) erau nocive dacă stăteai 8 h la 30-40 cm de ele...
      dar odată cu apariţia monitoarelor low radiation în a doua jumătate a anilor '90 şi cu atât mai mult azi când toate sunt plate, acest spor a devenit desuet dacă se mai pastrează...
  • -1 (15 voturi)    
    cand ai juisat la lovitura de topor de -25%... (Marţi, 29 decembrie 2020, 12:48)

    demaGOGU [utilizator]

    ...o inghetare a veniturilor te lasa, cel mult, rece.
    • +2 (8 voturi)    
      Trebuia -50%!!! (Marţi, 29 decembrie 2020, 17:53)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Și zburați 60% dintre trânte!
      • -1 (1 vot)    
        desigur (Miercuri, 30 decembrie 2020, 2:49)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

        iar apoi rase toate firmele evazioniste, care sug din economia nationala dar nu vor sa dea nimic inapoi; tu esti dintre sugaci, este?
        • +1 (1 vot)    
          Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 30 decembrie 2020, 11:19)

          [anonim] i-a raspuns lui srpc

  • +2 (12 voturi)    
    Dl BOC (Marţi, 29 decembrie 2020, 12:56)

    Bradisor [utilizator]

    in principiu ,are dreptate dar trebuie tinut seama si de factorul timp.Daca nu se actiona urgent o droaie de noi cheltuieli intrau in plata de la 1 ian. si era dat peste cap bgetul si asa f. impovorat.
  • +9 (19 voturi)    
    Hai sa-l intelegem (Marţi, 29 decembrie 2020, 12:59)

    copci [utilizator]

    Omul a primit o lovitura dura, ramane fara pensie speciala! E normal ca se plange si face galagie.
    • -1 (1 vot)    
      Terminati cu (Miercuri, 30 decembrie 2020, 8:39)

      Mita Beciuklista [utilizator] i-a raspuns lui copci

      afirmatia asta neadevarata. Boc a fost deputat, a fost PM. Are, deja, pensii speciale cacalau. Mai vrea niste bani gratis, aia e tot.
  • +2 (4 voturi)    
    Acoarde (Marţi, 29 decembrie 2020, 13:08)

    NoFive [utilizator]

    Actul normativ le privea direct, te!
  • +9 (15 voturi)    
    nedumerire (Marţi, 29 decembrie 2020, 13:23)

    IpseAnton [utilizator]

    Auzi, "Şi-a însuşit rapid practicile nesănătoase". Boc-ule, te gindesti cumva la felul cum, Boc premier fiind, a dat primarului suspendat Boc, bani grei din bugetul tarii ca sa aibe stadion si sala gata cind se va intoarce la Cluj? Pe vremea aia erau scoli decente, WC cu apa curenta si canalizare in scoli, apa si canalizare la toata Romania? Erau terenuri de sport pentru ca copiii sa alerge si sa faca sport? Nu mai era nimic de facut cu banii si ai facut stadion la tine acasa pe care nu joaca decit echipa Untold. Ai idee ca locul de spectator la Cluj a costat dublu decit la Ploiesti? Unde e diferenta? Sau esti si tu sarac si cinstit ca Iliescu? Exact cum se facea pe vremea comunistilor cind un deputat ales asfalta imediat strada pe care statea. Sanatos era? Dupa tine este sanatos sa iei pensie speciala. Mare nerusinare!
    • +1 (15 voturi)    
      mare fraier boc (Marţi, 29 decembrie 2020, 13:51)

      laura2 [utilizator] i-a raspuns lui IpseAnton

      auzi tu, sa faca un stadion pe bani de la bugetul tarii, da el cine este, olguta? oare el nu stie ca transilvania nu poate sa beneficieze de aceleasi favoruri ca sudistii? ca doar ce e la bucuresti e bine pus deoparte pt toti badalaii din tara asta, nu pentru oameni capabili, si cu atit mai putin pt aia din transilvania.
      • -1 (7 voturi)    
        Adevăr grăiești! (Marţi, 29 decembrie 2020, 17:54)

        Tayen [utilizator] i-a raspuns lui laura2

        Corect comentariul.
  • -1 (9 voturi)    
    parerea mea (Marţi, 29 decembrie 2020, 14:10)

    Walking_dead [utilizator]

    "primarul PNL Emil Boc"
    Omul nu a fost cindva baiatul de mingi a lui Basescu? Ce cauta la PNL? Sau e si el doar unul din zecile de traseisti?
    • +1 (1 vot)    
      ce caută în pnl? (Miercuri, 30 decembrie 2020, 5:13)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Walking_dead

      tu încă nu ai aflat că aproape toţi băsiştii (aka pdl) au fuzionat acu' 6 ani cu pnl? au rămas pe afară doar ăia de nu au mai prins acu' parlamentul (aka pmp)...
      dacă ai votat pnl în ultimii 6 ani, ai votat implicit pdl...
      eu uinul, deşi votasem din '90 doar liberali sau ţărănişti, acu' 6 ani le-am spus adios...
  • +2 (12 voturi)    
    Emil Boc = Viorica Dancila a lui Basescu (Petrov) (Marţi, 29 decembrie 2020, 14:23)

    TrueBlue [utilizator]

    Emil Boc = PDL = PD = FSN = PCR
    • -1 (1 vot)    
      cu precizarea că primul e ticălos iar a doua (Miercuri, 30 decembrie 2020, 5:14)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui TrueBlue

      doar proastă...
  • -2 (6 voturi)    
    De saptamana viitoare... (Marţi, 29 decembrie 2020, 16:54)

    anion [utilizator]

    O sa vedem o fereastra la televiziunea cu Haznale si chipul lui Boc in ea. La TV Ghita are deja abonament.
    • -1 (1 vot)    
      Deja a fost -mandru rau de cat e de prost !! (Marţi, 29 decembrie 2020, 21:02)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui anion

      Aia isi bateau joc de el,-fericiti ca deja isi pot baga coada- il intrebau daca a semnat si Holguta si el , tantos : da !!
  • 0 (0 voturi)    
    test (Marţi, 29 decembrie 2020, 19:04)

    ..13 [utilizator]

    s
  • +1 (5 voturi)    
    FaDoino, invoci legea lui Dragnea ?! (Marţi, 29 decembrie 2020, 20:21)

    deval [utilizator]

    Ne vrei in strada zilele astea , javra ordinara ??!! Te-au trimis liberalii la prasit cativa ani si ti-ai regasit acum, tupeul ?? Dupa ce ca furati ca in codru -acum tot pe baza legilor modificate de dragnea- mai vreti si recompensa pentru asta ?!!
    Nu o sa aveti tihna cata vreme pensiile speciale nu sunt restructurate si nu raman decat maxim pentru magistrati !! Ma alatur in strada oricui cere asta !! Pot fi si ambuscatii de la Haur !! Ai impresia ca ai sacii in caruta imbecilule ? Crezi ca am uitat ca tu ai initiat monstruozitatea numita Catedrala neamului la dimensiunile megalomanice la care o vedem azi -inca neterminata si asteptand continuu bani de la bugete de stat, locale ??!!
    • 0 (2 voturi)    
      hai, iesiti in strada, tradatorilor (Miercuri, 30 decembrie 2020, 2:58)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui deval

      dupa prestatia "dreptacilor", iesim in masa si va radem
      • 0 (0 voturi)    
        Suntei ''in masa'', posesori de pensii speciale ? (Joi, 31 decembrie 2020, 12:14)

        deval [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        Alternativa e ca vom avea toti pensii speciale !! Absolut toti ! Si asistatii social . Asa e mai evident ca nebunia asta in forma de azi, trebuie sa inceteze ? Singurii care pot avea pensii speciale, sunt magistratii si poate din ce numim azi ''armata'', doar armata ! Nu politistii, jandarmii, piloti , insotitori de bord, grefieri si alti atarnatori ........
  • -2 (6 voturi)    
    Nea Boc sa se respecte legea si sa se dea (Marţi, 29 decembrie 2020, 20:59)

    deval [utilizator]

    tuturor pensionarilor plus 40% din iunie, retoactiv !! Plus indexarea de la 1 ian 2021. Asa scrie tot in lege, borfasilor !! Va faceti ce salarii vreti voi -ca asa a zis Holguta- si mai vreti si pensii speciale !! Cica sa vina Catu la negociere cu ei !! Ce sa negocieze Catu tampitilor ? Mergeti la Rahova si cereti lui dragnea pensiile alea, nebunilor !!