Barna: Nu e cazul să facem acum referendumul pentru „Fără penali” din cauza pandemiei

de C.D.     HotNews.ro
Luni, 28 decembrie 2020, 21:59 Actualitate | Politic


Dan Barna
Foto: Facebook
Dan Barna susține că referendumul pentru „Fără penali” în funcții publice va fi organizat după ce „trece pandemia”. El spune că, deși actuala Coaliție are majoritate în Senat, pentru a trece inițiativa de modificare a Constituției și organizarea referendului în 30 de zile, acest lucru va fi rezolvat „când revenim la o societate care iese cu încredere din casă”.

„Nu e cazul să facem referendumul acum din cauza pandemiei. Suntem perfect responsabili, nu vrem să scoatem oamenii la referendum în pandemie doar din orgoliu că rezolvăm acest subiect. Îl vom rezolva imediat ce trece pandemia și revenim la o societate care iese cu încredere din casă vom organiza referendumul”, a spus liderul USR-PLUS la TVR 1.

Pe 9 noiembrie USR cerea votarea în senat a inițiativei „Fără penali în funcții publice” astfel încât referendumul de revizuire a Constituției în acest sens să aibă loc odată cu alegerile parlamentare din 6 decembrie.

„Așa e legea. Se organizează referendumul în ultima duminică a celor 30 de zile care urmează adoptării legii de Parlament. Adică după adoptarea în Senat, a doua cameră. De Camera Deputaților a trecut deja în vară. Deci trebuie exact săptămâna această adoptată de Senat. Dacă ar fi fost săptamâna trecută, venea o duminică prea devreme. Dacă ar fi săptămâna viitoare, ar fi o duminică prea târziu. Facem apel la PNL și PSD să nu blocheze fără penali”, a scris la vremea respectivă pe Facebook vicepreședintele USR Cătălin Drulă.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8961 vizualizari

  • -2 (26 voturi)    
    :-) ;-) (Luni, 28 decembrie 2020, 22:01)

    newlook [utilizator]

    :-) ;-)
  • -12 (36 voturi)    
    nuuuu! (Luni, 28 decembrie 2020, 22:03)

    cucuveauamov [utilizator]

    vrem referendum! vrem sa vedem cum se mai prezinta vreo 4% de #rezistenti la vot ... si sa ne prapadim de ras
  • +3 (31 voturi)    
    Lasă că și peste 4 ani e bine (Luni, 28 decembrie 2020, 22:06)

    Mazeta [utilizator]

    Mai trece pandemia, mai vin alte alegeri...
    • +2 (6 voturi)    
      penali (Marţi, 29 decembrie 2020, 9:24)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ....mai fac si ei rost de niste dosare si le trece entuziasmul.
  • +8 (16 voturi)    
    ca sa vezi... (Luni, 28 decembrie 2020, 22:15)

    ..13 [utilizator]

    Cifrele arata ca pandemia in RO este in retragere - se poate planifica pentru primvara - inceput de vara - nu este asa???
    • 0 (18 voturi)    
      ASA ESTE/ (Marţi, 29 decembrie 2020, 0:46)

      44ce [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      CHiar nu mai pot sa dorm fara acest referendum
    • +1 (9 voturi)    
      si inca ceva... (Marţi, 29 decembrie 2020, 5:52)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Tare imi pare ca Barna este unul dintre penali

      Astept cu mare interes cercetarile pe fondurile europene accesate de dansul la Sibiu...

      Odata ce Procurorul european devine operational o sa aflam lucruri interesante.
  • +7 (23 voturi)    
    Aloo Barna,ati renuntat la ''reforma'' statului? (Luni, 28 decembrie 2020, 22:17)

    floriniulian [utilizator]

    Catu ne-a anuntat ca nu mai face reforma.

    Ce parere ai Barna?Esti in barca acestor IMPOSTORI din PNL?

    Latraii din PNL care ne-au cersit voturile ca sa reformeze statul mafiot ne-au tras teapa Barna.

    Omu nu taie NIMIC.El PLAFONEAZA veniturile aberante si nesimtite ale statului MAFIOT.

    ''Reforma''pensiilor de serviciu/speciale ''si a salariilor colosale aberante nemeritate si ne justificate nu se mai face ...asa ne-a zis Catu,trebuie sa faca ANALIZA ,Barna?amanuntita...de vreo 4 ani...adica NICIODATA.

    NICI dracu nu mai va voteaza BARNA daca nu va delimitati de simulacu de ''reforma''a securistilor din PNL.
  • +12 (24 voturi)    
    pfft (Luni, 28 decembrie 2020, 22:25)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Si cand te gandesti ca asta putea fi evitat daca Iohannis punea intrebarea de "Fara Penali" in Referendumul lu' peste facut odata cu EuroPar. USR i-a propus, dar el ca mare sef a refuzat.

    Daca ar fi fost pus (si sigur s-ar fi votat majoritar cu DA) acum ar fi zburat toti coruptii. Dar nu, e mai bine ca PNL sa fie complice tacit.
    • -7 (15 voturi)    
      N-ai priceput, asa-i? (Marţi, 29 decembrie 2020, 0:52)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Mai nene, esti mai incetinel chiar decat media #rezistilor, iar astia au mintea ascutita ca lingura de lemn, te asigur.

      Johannis, saracul, asa cum e el, articuleaza un cuvant pe minut, e mai inteligent decat toti #rezistii, la un loc. El a priceput ca, din motive de Constitutie, nu poti ingradi drepturi fundamentale, scrise deja in Constitutie "prin referendum".

      Barna, fiind #rezist, a inteles si el, acum, la 2 ani dupa ce a priceput Johannis, care, la randul lui, a priceput la 2 ani dupa ce a inteles orice om normal de pe planeta asta.

      Deci, cum, necum, la 4 ani de la emiterea imbecilitatii asteia, a priceput si Barna ca este ceea ce am zis: o imbecilitate.

      Matale n-ai inteles nici acum, asa-i?
  • +11 (23 voturi)    
    ca sa vezi, (Luni, 28 decembrie 2020, 22:27)

    nick1587873340950 [utilizator]

    alegerile parmentare s-au putut tine in pamdemie, dar acuma cind trebuie redusi numarul lor (desi pademia a scazut cu 80%) nu se poate. oare e furt de la romani ? sau ne considera prosti pe toti ?
    • +3 (3 voturi)    
      Da! (Marţi, 29 decembrie 2020, 10:53)

      Votant Ilici [utilizator] i-a raspuns lui nick1587873340950

      Raspunsul la intrebarea "ne considera prosti pe toti?" este evident DA!

      Atentie, nu este vorba DOAR de reducerea numarului de parlamentari, sau de initiativa "fara penali", ci in general, de promisiunile electoaral pe baza carora PNL si USR+ au castigat alegerile!

      Nu era mai bine sa fi voat partidul lui Draknea?
      Macar dubal salariile si pensiile, si ma alegam cu sacosa electorala si cu superba galeata rosie!
      • -3 (3 voturi)    
        Si va avea aceiasi soarta ca si parlamentarii (Marţi, 29 decembrie 2020, 11:38)

        dezamagitul [utilizator] i-a raspuns lui Votant Ilici

        Daca cumva referendumul va trece va avea aceiasi soarta ca si referendumul lui basescu , sau le luati caii de la bicicleta penalilor , care astazi sant majoritari in functii publice Vezi cazul olguta care nici usturoi nu amancat nici gura nu-i pute.
        • 0 (0 voturi)    
          Precedentul iti da dreptate! (Marţi, 29 decembrie 2020, 22:36)

          Mortaciune ambulanta [utilizator] i-a raspuns lui dezamagitul

          Sigur ca da, la Referendumul din 2009 participarea a fost suficieeat si deciza votantilor a fost clara, noi am votat pt. Parlamente unicameral cu numai 300 de membrii, dar nu doar ca nu s-aamplicat, ci in toamna acelui an Parlamentul s-a umflat la peste 660 de membrii!
  • +12 (18 voturi)    
    barna (Luni, 28 decembrie 2020, 22:38)

    ------ [utilizator]

    Bravo omule!sa stii ca multi te au votat pentru aceasta speranta ,pacat.
    • +2 (2 voturi)    
      Barna_ba (Marţi, 29 decembrie 2020, 14:01)

      gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui ------

      Da, ai dreptate, multi prosti si adaug, tampiti, in tara asta!!!
      • 0 (0 voturi)    
        Dar nu si uituci! (Marţi, 29 decembrie 2020, 22:39)

        Mortaciune ambulanta [utilizator] i-a raspuns lui gillda_47

        Poate ca suntem prosti si tampiti, dar nu sutem neaprat si uituci, a doua oara nu ne mai pacaleste!
  • +13 (21 voturi)    
    Dan Barna... (Luni, 28 decembrie 2020, 23:03)

    Cataleya [utilizator]

    ...o caricatura penibila.
  • +6 (14 voturi)    
    adica niciodata (Luni, 28 decembrie 2020, 23:31)

    eyesopen [utilizator]

    pentru ca
    1) din puscaria colectiva instaurata anul asta nu se va iesi niciodata
    si 2) pentru ca usere nu-i nimic altceva decat inca un partid romanesc, ca absolut toate celelalte
  • +8 (16 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 29 decembrie 2020, 0:07)

    [anonim]

  • +2 (10 voturi)    
    uhm (Marţi, 29 decembrie 2020, 0:19)

    dailyshow [utilizator]

    dupa alegeri au crescut cazurile? le e frica ca nu vine lumea la vot? deja suntem 60% dezinfectant si masca e ca un apendice. sa treaca la treaba! sau nu sunt bani?!
  • +5 (11 voturi)    
    Acum fara suparare... (Marţi, 29 decembrie 2020, 0:52)

    Mihail. [utilizator]

    ...dar tocmai penalii v-au facut ceea ce sunteti (1.5 x mai multe voturi decat AUR e ceva!).
  • +5 (11 voturi)    
    incredibil (Marţi, 29 decembrie 2020, 1:13)

    el_mishu [utilizator]

    ce aveti domnue cu penali? a gresit si iei ca tot omu a pus mana ia prins a facut parnaie uni acasa alti cu suspendare asa ie viata mergem inainte ca inainte era mai bine
    • +4 (4 voturi)    
      e si ei (Marţi, 29 decembrie 2020, 5:53)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui el_mishu

      Oameni ca Barna
  • 0 (8 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 29 decembrie 2020, 7:32)

    [anonim]

    • +2 (4 voturi)    
      penali (Marţi, 29 decembrie 2020, 9:34)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui

      Nu c-am muri si daca nu se face!
  • +3 (7 voturi)    
    Sesizare la protectia consumatorului (Marţi, 29 decembrie 2020, 9:53)

    Dan-Alex [utilizator]

    Fără penali în funcții publice va fi literă în Constituție, la sfârșitul mandatului”, a spus Stelian Ion.

    Întrebat de moderatorul Ionuț Cristache „Ce-nseamnă penali în accepțiunea dumneavoastră?”, Ion a replicat:

    „Persoane condamnate penal, în mod definitiv, de către instanțele judecătorești, pentru infracțiuni săvârșite cu intenție, până la intervenirea unei cauze care înlătură aceste interdicții. Cum ar fi, spre exemplu, reabilitarea, pentru că nu poate fi pe viață o astfel de interdicție”, a afirmat Stelian Ion.

    „Adică cum e acum în Constituție, aproximativ”, a concluzionat Cristache.

    „Acum nu este, acum un judecător îți poate sau nu-ți poate (n.a. – suspenda drepturile cetățenești). Este la latitudinea judecătorului. S-au întâmplat cazuri în care nu le-au interzis. Ideea este, din start, să fie blocată orice posibilitate de a candida O PERIOADĂ A VIEȚII”, a afirmat Stelian Ion.

    Practic, o persoană care a fost condamnată, să zicem, pentru o faptă de corupție nu va mai putea ocupa o funcție publică câțiva ani, până când aceasta va fi reabilitată de Justiție.

    De-aici reiese că Alianța USR-PLUS nu a fost corectă cu electoratul său, iar inițiativa trebuia să se intituleze, de fapt, „Fără penali în funcții publice – DOAR O PERIOADĂ”.
  • +1 (11 voturi)    
    E complicat. (Marţi, 29 decembrie 2020, 9:59)

    AndreiSo [utilizator]

    Daca transpunem inainte de 1989, inseamna ca Doina Cornea, Gheorghe Ursu, Corneliu Coposu, etc. n-ar fi putut niciodata sa aiba o functie. Stiu ce vreti sa spuneti, dar inainte de a spune ceva, ganditi-va ce ar fi zis un securist, sau comunist, atunci. Cand e vorba de drepturile omului trebuie masurat de cinci ori si taiat o data. Probabil ca pe asta se bazeaza, generatiile sub 50 de ani nu au habar de ce poate face un stat autoritar. Si nici nu-i prea intereseaza. Un pic mai mult timp de gandire nu strica, desi ma indoiesc ca ar mai ajuta.
  • 0 (8 voturi)    
    Romania e o tara vesela ... (Marţi, 29 decembrie 2020, 10:05)

    Gigi Kent [utilizator]

    Astept cu preocupare si interes realitatea care va da de pamant cu toti neavenitii din politica.

    Vad ca principalele preocupari ale URSS+ nu au legatura cu criza economica, cu pandemia, cu eventuala eficientizare a administratiei publice, cu investitii, cresterea gradului de colectare al taxelor si impozitelor in PIB, salariul minim, pensiile, alocatiile etc.

    Ei au ca prioritati;
    1. Sa moara adversarii politici aka "fara penali in functii publice"
    2. Sa fie SIIJ de urgenta desfiintata (ca sa putem sa condamnam usor toti adversarii politici)
    3. Miss Piggy de la Senat are grija celor 300 de parlamentari ca sigur o sa o ducem (mult) mai bine daca sunt 300 in loc de 500 ca asa a zis Basescu acu' nu stiu cati ani.

    Cu asemenea preocupari de inalta prioritate eu tare ma tem ca in 4 ani nu vor mai intra in Parlament.
    • +1 (1 vot)    
      URSS+ (Marţi, 29 decembrie 2020, 20:55)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      " eu tare ma tem ca in 4 ani nu vor mai intra in Parlament."
      Ma alatur acestor temeri si nici nu vreau sa ma gandesc cum as suporta asa ceva?!
  • 0 (4 voturi)    
    Ha-ha-ha... (Marţi, 29 decembrie 2020, 11:56)

    Costique [utilizator]

    Vad ca prostia cuprinde România. Mai tovarășe, pentru dumneata si admiratori va recomand sa gândiți: hotărârile judecătorești se dau de către judecători pe baza legii. Despre ce se vorbește? Despre o lege care sa INTERZICA PENALILOR ACCESUL IN FUNCTII. Adică judecătorul va acționa conform legii si va interzice accesul la butoane al penalilor. Știu ca la PSD se duce lipsa de logica, cad se cere...
  • +5 (5 voturi)    
    mananci urzici (Marţi, 29 decembrie 2020, 13:01)

    AliKimiku [utilizator]

    In primul rand functiile publice sunt fie alese fie numite. In timp ce pentru primele o instanta poate restrange dreptul de a fi ales pentru cea de-a doua categorie nu exista nici-o lege sa permita asta. Asa ca putem avea linistiti niste penali sefi de agentii guvernamentale, prefecti , secretari de stat ssi multe alte functii publice.
    In al doilea rand rand, in lipsa unei legi clare , judecatorii aplica interdictiile dupa bunul plac, vezi cazurile de primari alesi desi erau in executarea pedepsei.
    Deci legea nu se poate da fara modificarea Constitutiei iar aprobarea modificarii Constitutiei se face prin referendum.
    Si daca ai fost banat probabil ca ar trebui sa-ti verifici olita de pe cap!
  • 0 (0 voturi)    
    stingistu, tot stingist... (Miercuri, 30 decembrie 2020, 21:31)

    mongolul [utilizator]

    Cred ca trebuie sa umblati intii la legi si sa definiti termenul "penal". Cel care a executat o pedeapsa? Pai asta inseamna pedeapsa dubla pentru o singura fapta.
    Cel care a fost condamnat de comunisti? Pai ala s-a opus regimului totalitar. Il pedepsiti si voi? Cel mai adesea a fost pedepsit abuziv. Puteti verifica.
    Mai ramine o categorie: hotii, mituitorii/mituitii, traficantii de influenta, ce sunt anchetati/judecati. Si de astia nu puteti scapa din cauza legilor cu cotituri prea multe.
    Cred ca ar trebui sa dispara imunitatea parlamentara, in primul rind. Si in al doilea rind, toti cei impotriva carora se deschide un dosar penal, sa stea pe tusa, pina se rezolva problemele judiciare.
    Exista o singura problema: daca acuzatiile nu se verifica, ce va pati procurorul care a instrumentat dosarul.
    In rest, sa citim numai de bine!