Turcan: Înfiinţăm de urgenţă o comisie pentru recalcularea pensiilor pe bază de contributivitate

de N.O.     HotNews.ro
Joi, 24 decembrie 2020, 16:40 Actualitate | Politic


Raluca Turcan
Foto: Agerpres
O comisie inter-ministerială va fi înfiinţată de urgenţă, pe 28 decembrie, cu scopul începerii recalculării pensiilor pe bază de contributivitate, a declarat, joi, ministrul Muncii şi Protecţiei Sociale, Raluca Turcan, în conferinţa de presă organizată după preluarea mandatului, relatează Agerpres.

"Aş sublinia subiectul pensiilor, care deja face parte dintr-o măsură pe termen lung pe care o vom urmări ca impact social extrem de important, şi anume că am solicitat echipei ministerului să îmi prezinte structura unei comisii pe care să o înfiinţăm de urgenţă, începând cu 28 decembrie, astfel încât să chemăm reprezentanţii mai multor ministere la masă şi să putem pune pe masa opiniei publice o soluţie care să asigure recalcularea pensiilor pe bază de contributivitate. Vreau să facem un pas mare înainte pe acest subiect, care a fost pronunţat în diferite momente, din nefericire doar în cheie electorală", a afirmat Raluca Turcan.

Pe subiectul majorării pensiilor, ministrul Muncii a subliniat că în mandatul său nu va da detalii despre regimul de calcul al pensiilor sau momentul majorării pensiilor, ci va anunţa doar deciziile luate.

"Cât timp voi fi ministrul Muncii, nu voi intra în niciun fel de speculaţii privind regimul de calcul al pensiilor, momentul majorărilor şi aşa mai departe, pentru că ele creează o aşteptare uriaşă în rândul beneficiarilor, şi nu vreau să îi dezamăgim. Aşadar pot să le spun că din această zi, practic prima zi de preluare a mandatului, m-am preocupat să creez acel mecanism instituţional care să ne permită tuturor să ajungem în România la pensii calculate pe bază pe contributivitate şi echitate în sistemul public de pensii. De aici încolo vom anunţa doar deciziile pe care le luăm", a precizat Raluca Turcan.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















35683 vizualizari

  • -5 (33 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 24 decembrie 2020, 16:51)

    [anonim]

    • +14 (20 voturi)    
      Stati un pic (Joi, 24 decembrie 2020, 18:03)

      Alex_capsunar [utilizator] i-a raspuns lui

      Nimic nu va mai multumeste: Daca nu recalculeaza, de ce nu recalculeaza; daca recalculeaza o face in zadar, oricum n-o sa reuseasca, si de ce face comisie etc etc.

      Stati un pic, mai oameni buni. Idea de pensii pe baza de contributivitate e foarte buna si ar trebui sa fie si foarte simpla: Fiecare sa primeasca un anumit procent (acelasi pentru toti) din suma cu care a contribuit la buget. Idea punctului de pensie, dar aplicata absolut tuturor. Iar exceptiile ar fi de dorit sa fie cat mai putine, doar in situatii in care regola precedenta nu poate fi aplicata din motive obiective, si sa reintre in aceeasi logica. Dati-i timp, macar cateva saptamani sa lucreze si cand o sa fie gata proiectul de lege, abia atunci puteti sa comentati.

      Eu as mai avea niste sugestii: o grila de salarizare unica in Romania pentru toti bugetarii si pentru toti angajatii companiilor cu capital de stat. Statul trebuie sa ii plateasca pe toti oamenii care desfasoara aceeasi activitate si cu aceeasi pregatire in acelasi mod. Nimeni sa nu poata beneficia de salarii mai mari de 5000 de euro (am dat un exemplu), nici parlamentarii, nici sefii de agentii, nici primarii, consilierii, medicii, judecatorii, nimeni. Cu tot cu sporuri, prime, bonusuri samd.

      Alta sugestie ar fi impunerea unei varste minime de pensionare, de exemplu 55 de ani. Chiar daca esti militar, pompier, CFRist sau alta categorie care desfasoara activitati periculoase sau cu orare nasoale. Iar pentru judecatori si toti ceilalti intelectuali, pensionare la 65 de ani ca tot poporul.
      • +8 (18 voturi)    
        „MILITAR”??? DE CE???? (Joi, 24 decembrie 2020, 20:09)

        Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Alex_capsunar

        Ce face militarul? Bea de stinge, se îngrașă la popotă și la 45-50 iese la pensie!!! CE NAIBA! Ceferiștii? DE CE DE CE NU ȘI BRUTARII???? Sau cei din curierat?
        • 0 (0 voturi)    
          eventual... (Sâmbătă, 26 decembrie 2020, 5:58)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

          ... pentru cei care au fost in zone de lupta... sau care au participat la actiuni deosebite!
      • +7 (15 voturi)    
        Grila salarizare unică la tot bugetarul (Joi, 24 decembrie 2020, 20:31)

        DomnuTrandafir [utilizator] i-a raspuns lui Alex_capsunar

        Asa ar f corect.
        La Curtea de Conturi fabuloase.
        Pentru Romania.
        Presedintele are + 50000 Lei salar.
        4 plenuri pe luna , adica 25% pentru fiecare srdinta si gata 100.000 salar lunar.
        Amante fara numar!
        La CFR e cam la fel!
        Si câți Directori adjuncți!
        Am zis toate acestea pentru ca salarizarea pe baza de grila la bugetari e necesara.
        Reorganizarea, unificarea, redimensionarea organigramelor e o completare la trusă salarizării.

        Altfel raman vorbe!
        • -4 (8 voturi)    
          Sunt fabuloase peste tot în lume! (Joi, 24 decembrie 2020, 22:27)

          Tayen [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

          Nu doar în Rrrumânistan! Bașca sporurile uriașe și total fanteziste!
          • +2 (2 voturi)    
            Fabuloase dar sa stim si noi.. (Duminică, 27 decembrie 2020, 17:01)

            DomnuTrandafir [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

            Cum adică?
            O instituție de control care ar trebui sa monitorizeze utilizarea banului public gaseste o formula prin care isi dublează leafa lunară?

            Atunci idioții de primari care toacă bani publici pe amante mai au vreo scuza daca Busuioc&co isi dubleaza din pix leafa?
            Lupul hoț controlează oile proaste?
    • -1 (7 voturi)    
      ne aburesc acum (Vineri, 25 decembrie 2020, 12:19)

      Wn [utilizator] i-a raspuns lui

      cu o recalculare a pensiilor, ca sa uitam de majorarea cu 40% din septembrie 2020 si sa nu se aplice noul mod de calcul din septembrie 2021(numarul de puncte X 75).
  • +13 (17 voturi)    
    lipseste ceva in declaratie.. (Joi, 24 decembrie 2020, 16:58)

    alex562 [utilizator]

    ... sau nu inteleg exact? ... se va recalcula "doar" pe baza de contributivitate sau "recalculeaza" specific pe cele bazate pe contributivitate?
    ... cu alte cuvinte, care pensii scad si care are putea creste sau stagna sau ce??
    • +1 (3 voturi)    
      recalculare pensii (Vineri, 25 decembrie 2020, 13:36)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui alex562

      Dvs. chiar ati inteles exact: dna. joaca "smechereste" la doua capete - lasand deschise ambele variante - urmand sa actioneze dupa cum va bate vantul.
    • 0 (0 voturi)    
      Este extrem de implu si clar! (Marţi, 29 decembrie 2020, 10:32)

      Votant Ilici [utilizator] i-a raspuns lui alex562

      Ce pensii vor fi recalculate?

      A spus extrem de clar: cele ale noastre, fraierilor, care sunt bazate pe contribuitivitate!

      De pensiile speciale nu se atinge nimeni!

      Recalculare este o formula diplomantica pentru REDUCERE: nu mai sunt bani pentu toate pensiile, de la cineva trebuie sa ia bani ca sa mentina pensiile speciale, este evident ca cei care au fost faieri si au platit vreme de 30 sau 40 de ani contributia pentu pensie o sa aiba pensiile reduse, ca acela SPECIALE de acce ase numesac special, nu doar pentu ca sunt foarte mari, ci pentu ca sunt deasupra tuturor regululor!
  • +25 (31 voturi)    
    Am dubii ca vreun politician in Romania are curaju (Joi, 24 decembrie 2020, 17:00)

    Maspp [utilizator]

    sa schimbe ceva aici. Cum incep discutia or sa sara la A3 si RTV colonelul de mucava Dogaru pensionat la 45 de ani, Dumitru Coarna sindicalistul din Politie pensionat si asta pe la 45 de ani si actualmente si sindicalist si parlamentar si pensionar, toti judecatorii, procurorii. Toti vor urla zi si nopate ca ba independenta justitiei, ba sacrificiile militarilor, ba riscurile si stresul politistilor justifica pensii de 4, 5, 10, 20 ori mai mari decat ale iobagilor de rand si pensionarea daca se poate chiar mai deveme pe la vreo 25-30 de ani sa nu oboseasca prea mult dupa care ,sigur, nici o problema ca toti sa aiba dreptul sa se retraga in afaceri private banoase ca tineri pensionari care incep o noua viata de munca.
  • +14 (20 voturi)    
    Alte forme de plată a unor bani. (Joi, 24 decembrie 2020, 17:00)

    asavreau [utilizator]

    Alte forme de plată a unor bani persoanelor în vârstă să nu fie considerate pensii.Sumele nesimțite și ilegal obținute de magistrați,polițiști și alte categorii de persoane care primesc bani din alte surse decât sistemul de pensii bazat pe contributivitate,ă nu mai fie consideraste pensii care să intre în calculul acestora în baza legii.
    • +16 (18 voturi)    
      Trebuie desființate „alte forme de plată”!!! (Joi, 24 decembrie 2020, 18:50)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Pensia doar pe bază de contributivitate!!!
  • +6 (22 voturi)    
    Inca o comisie=inca o economie la buget (Joi, 24 decembrie 2020, 17:03)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    Bravo PNL!
  • -3 (17 voturi)    
    Ce ar presupune contributivitatea ca si criteriu, (Joi, 24 decembrie 2020, 17:06)

    Astazi [utilizator]

    stie cineva va rog?
  • +11 (27 voturi)    
    cand vrei sa ingropi lucrurile, (Joi, 24 decembrie 2020, 17:15)

    BernierC [utilizator]

    infiintezi o comisie, direct in ograda curcanilor polivalenti, n-asa?
  • +18 (28 voturi)    
    S-a format o clasa mizerabila, ostila românilor! (Joi, 24 decembrie 2020, 17:28)

    Entiu [utilizator]

    Pensionarii au devenit mumii imblsamate cu citiva lei la pensie si primesc doar cei care mai traiesc. Parlamentrii si-au luat, fără rusine, banii nostri si sunt o adunatura ineficenta si plina de ifose. Se considera, chipurile alesi ai neamului. Ei stiu farte bine cit de mult sunt desconsiderati, blamați, dar nu le pasa. S-a format o clasa mizerabila, ostila românilor!

    PNL a fost pedepsit si va fi pedepsit pentru politica rigida, departe de interesele oamenilor. Asa va intereseaza pe voi tara!? Alegerile inseamna pentru voi functii, bani, restul nu va mai intereseaza. Sa scapam de imbuibatii fara lipsa de cuvant pana la lipsa de onoare!
  • +7 (21 voturi)    
    recalculam si pensiile speciale nu-i asa? (Joi, 24 decembrie 2020, 17:37)

    hopsinoi [utilizator]

    Ne intrabam daca Turcan stie cati ani are? ca daca nici azi nu stie ce sa mai vorbim de recalculcare.
    • -2 (14 voturi)    
      Nu știe. (Joi, 24 decembrie 2020, 18:26)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui hopsinoi

      Ce te-ar face să crezi că madama a evoluat!?
  • -2 (18 voturi)    
    Cu ce-i mai bună asta față de Olguța? (Joi, 24 decembrie 2020, 18:25)

    Tayen [utilizator]

    Zi-ne, Marionetă, că tu le știi pe toate.

    Oricum, este clar: nu vor face nimic cu privire la desființarea pensiilor.

    AȘTEPTĂM ANTICIPATELE!!!
    • +5 (9 voturi)    
      Ce comparație !!!???. (Vineri, 25 decembrie 2020, 9:52)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      Bună Olguța?La ce?La oral?
  • +2 (18 voturi)    
    Recalculare (Joi, 24 decembrie 2020, 19:16)

    ISoli [utilizator]

    In Legea nr.127/2019 era deja prevazuta recalcularea pensiilor pana la data de 1 Sept. 2020. Nerespectarea majorarii pensiilor cu 40% prevazuta de aceeasi lege si modificarea discretionara a acestui procent la 14% nu inseamna ca legea a fost modificata, ci incalcata. Oricum, independent de acest aspect, recalcularea pensiilor a ramas tot o obligatie legala si ea trebuia indeplinita pana la 1Sept. 2020. Nu exista nicio scuza pentru neindeplinirea acestei obligatii, iar Parchetul ar trebui sa se autosesizeze si sa ancheteze mutilarea cu rea intentie de catre Guvern a acestei legi. Dar in tara in care un Referendum (cel din 2009) a fost calcat in picioare de parlamente ilegitime, ce mai conteaza nerespectarea si mutilarea rau intentionata a unei legi de catre Guvern. Oare noi mai existam sau am fost redusi la starea unei realitati virtuale care nu poate avea nicio influenta asupra adevaratei realitati?! Traiasca Guvernul ca poporul!
  • +3 (11 voturi)    
    Pensie (Joi, 24 decembrie 2020, 20:14)

    vidoch [utilizator]

    Contributivitatea va fi pentru toti kunta kinte care au muncit cinstit o viata intreaga ....restul fosilelor,legiuitorii tarii,politicieni,mandate etc. vor rontai in continuare din contributivitatea noastra prin diferite forme de ,,auto recompense,,ca deh sint stresati la cea ce muncesc...si oare pensiile speciale ptr oamenii speciali vor disparea?....ministrul Muncii a subliniat că în mandatul său nu va da detalii despre regimul de calcul al pensiilor sau momentul majorării pensiilor, ci va anunţa doar deciziile luate........mie teama ca vom fi pusi in fata faptului implinit adica o recalculare a contributivitatii,un procent de doi bani cit sa nu mori de foame,adica tot nimic.....
    • -3 (13 voturi)    
      Noroc că acest guvern nu va ține mult! (Joi, 24 decembrie 2020, 22:29)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui vidoch

      La anul miroase a anticipate!
  • +7 (11 voturi)    
    Corect? (Vineri, 25 decembrie 2020, 9:59)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Este IMORAL sa lasi niste oameni care sunt parte a procesului sa judece procesul.
    Adica cum sa-i lasi pe cei de la CC sa judece speta `pensiilor speciale`, cand ei insisi sunt benificiarii acestor pensii?
    • +5 (5 voturi)    
      s-a intamplat (Vineri, 25 decembrie 2020, 14:29)

      anion [utilizator] i-a raspuns lui Ion_RoaitaDA

      Guvernul sa dea o hotarare in care CCR sa nu se poata pronunta pe subiectul pensiilor speciale. Cand Ponta si Antonescu majoritari in parlament au schimbat pe rand in 2 zile, Avocatul Poporului, presedintele Senatului si presedintele Camerei Deputatilor au dat o hotarare la care CCR nu a avut drept sa se pronunte si au ajuns direct si la suspendarea lui Basescu. Noroc cu americanii ca au salvat democratia in Romania. Coalitia fiind majoritara in Parlament poate sa decida asa ceva.
  • +1 (1 vot)    
    pai stai asa!! (Sâmbătă, 26 decembrie 2020, 6:04)

    Codruta N [utilizator]

    Comisia aia exista in Misterul Muncii de MULT, inca de pe vremea Vulgutei!
    Recalcularea trebuia facuta pana in septembrie 2020!
    CARE-i chichirezu? Madam nu stie ce se face in propriul Mister? >: