Orban despre numirea lui Câmpeanu la Educație, după o serie de scandaluri privind plagiatul: ”E garanția implementării programului România Educată”

de DG     HotNews.ro
Miercuri, 23 decembrie 2020, 10:34 Actualitate | Politic


Ludovic Orban
Foto: Guvernul Romaniei
Liderul PNL, Ludovic Orban, a susținut miercuri, referitor la controversata propunere a lui Sorin Câmpeanu pentru postul de ministru al Educației, că trebuie judecată cariera sa în ansamblu, iar parcursul său academic îl recomandă pentru această funcție. ”Avocat” al lui Victor Ponta în scandalul plagiatului din 2012, Sorin Câmpeanu ar fi, în opinia lui Orban, ”garanția implementării programului România Educată”.

Întrebat în legătură cu controversele în jurul lui Sorin Câmpeanu, propus pentru Educație și cunoscut pentru faptul că l-a apărat pe Victor Ponta în scandalul palgiatului, Orban a spus că acesta trebuie ”analizat în integralitatea carierei sale.

”Trebuie analizată cariera sa în integralitatea ei. Este garanția implementării programului România Educată. Avem încredere că va avea capacitatea să implementeze acest program”, a comentat Orban.

Sorin Mihai Câmpeanu este un fost ministru al Educației în guvernul Ponta IV și prim-ministru interimar pentru 12 zile în noiembrie 2015.

A fost membru fondator al Pro România și a trecut la PNL la începutul acestui an. De numele său se leagă mai multe scandaluri legate de diplome false și doctorate plagiate cum ar fi cazurile Ponta, Oprea sau Baranga.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12532 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    Poate fi demis oricand. (Miercuri, 23 decembrie 2020, 10:43)

    Cataleya [utilizator]

    In momentul in care Campeanu calca pe bec el poate fi demis daca USR si aripa PNL nemultumita forteaza acest lucru.
    Asa ca, stati cu ochii pe el, pt ca oricat l-ar linge in dos pe Campeanu, Orban nu mai e Premier si chiar scaunul sau la sefia PNL se cam clatina.
    Cîtu, sprijinit de o parte a PNL si de USR, chiar si de UDMR va putea sa-l demita oricand pe acest Campeanu, iar Sica va sta cumintel in bancuta lui.
    Deocamdata sa treaca Guvernul si sa se puna pe treaba.
    Ulterior, au timp sa se ocupe si de acest Campeanu (daca va fi cazul)
    • +1 (5 voturi)    
      Tot rau-i spre bine (Miercuri, 23 decembrie 2020, 12:08)

      Alex_capsunar [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Pana la urma tot rau-i spre bine: Poate la urmatoarele alegeri lumea va intelege ca exista un rau mai mic decat PNL, iar aici ma refer la USR+.

      Si tot pana la urmatoarele alegeri sper ca lumea sa isi dea seama ca AUR este un partid de oportunisti fara program de guvernare, doar gura-i de ei, ceva de tipul Partidul poporului DD, care zbiera din toti rarunchii, dar de facut - n-a facut nimic.
  • +6 (10 voturi)    
    Daca (Miercuri, 23 decembrie 2020, 10:48)

    noi2013 [utilizator]

    aceasta declaratie nu e un misto la adresa lui Iohannis, soarta invatamantul este clara.... nu mai exista nicio speranta!
    • +4 (6 voturi)    
      Alta propunere (Miercuri, 23 decembrie 2020, 12:00)

      Alex_capsunar [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      Eu as avea o propunere si mai buna ca ministru al Educatiei, ca sa fie si mai clar ca ne indreptam spre Romania educata: Ponta! Ce ti-e Campeanu, ce ti-e Ponta. Nu-i asa, dragi PNL-isti? Dar ce sa-i faci, atat poate PNL-ul !!

      Asta ca sa fie clar pentru toata lumea care a stat acasa la vot: nu toate partidele sunt aceeasi mizerie, uite ca USR-ul n-a facut ce a facut PNL-ul (cel putin nu inca)
      • -1 (1 vot)    
        Nu inca?! (Miercuri, 23 decembrie 2020, 14:01)

        noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui Alex_capsunar

        Pai cu Stelian Ion cum e?!
        • +1 (1 vot)    
          Ce rau a facut Stelian Ion pana acum? (Joi, 24 decembrie 2020, 18:12)

          Alex_capsunar [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

          Ce rau a facut Stelian Ion pana acum?
      • 0 (0 voturi)    
        Eu o propun pe Turcan (Miercuri, 23 decembrie 2020, 15:15)

        Joro [utilizator] i-a raspuns lui Alex_capsunar

        nu-mi vine sa cred ca au numit-o la Munca. Voi v-ati uitat pe pozele astora ca sa intelegeti cum arata Educatia si Munca la noi?!!!!
  • +5 (9 voturi)    
    Da, da.. (Miercuri, 23 decembrie 2020, 10:49)

    CetateanulRoman [utilizator]

    Romania Educata Prost - REP sau mai bine RIP

    Cind vor mai fi alegeri sa veniti sa va mirati ipocrit ca oamenii stau acasa.
    Oamnei unul si unul la toate ministerele. Si disperatii aia care promiteau schimbare s-a dovedit ca era vorba de schimbarea profitorului la ciolan
    Vai de noi
    • -3 (5 voturi)    
      Educată prost.De PSD. (Miercuri, 23 decembrie 2020, 12:15)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui CetateanulRoman

      90% dintre elita PSD au diplome,fără să fi și făcut studiile respective.Asta-i educația făcută de PSD prin Ecaterina Andronescu,Pop(genunche) și alți intelectuali de marcă.Câmpenu are niște bile negre,poate rezolvă și scapă de ele.Are ocazia să arate că nu el a făcut măgăriile,sancționând prin anulare a tuturor actelor de studii neconforme.
  • +5 (7 voturi)    
    probabil vrea sa ne asigure ca USL e viu (Miercuri, 23 decembrie 2020, 11:02)

    bogdan1477 [utilizator]

    Altfel nu inteleg de ce sa-l numesti ministru pe aparatorul lui Ponta in episodul ala gretsos de america latina cu plagiatul. E de departe numirea cea mai penibila dintre toate... Sau poate vrea sa se dava cat mai clar diferenta dintre USR si PNL, ca sa nu mai fie dubii peste 4 ani.
  • +10 (12 voturi)    
    uite cu ... (Miercuri, 23 decembrie 2020, 11:12)

    sile1 [utilizator]

    ...astfel de oameni ,traseisti si cu proasta reputatie ,vrea noul guvern sa-si castige simpatia alegatorilor .

    Oricat de ,sa zicem,capabil profesional ar fi un individ atunci cand fibra lui morala e afectata nu are ce cauta intrun guvern care se vrea reformator.

    Cred ca e cazul sa i se spuna "rusinica" lui Orban pentru ca ii ia apararea !!
  • +5 (9 voturi)    
    chiar asa???? (Miercuri, 23 decembrie 2020, 11:24)

    ..13 [utilizator]

    Orban, pls say Zau cu limba intre dinti...

    bre baiete matale intaresti convingerea ca nu a fost o eroare de semnare/desemnare a aluia fara de bac...
  • +5 (9 voturi)    
    e clar ca nici pnl , nici psd (Miercuri, 23 decembrie 2020, 11:49)

    liviu_ [utilizator]

    nu vor educatie in tara asta...
    pai normal, oamenii educati nu-i voteaza!

    serios... cat a trecut de la ultimul ministru al educatiei semi-decent?!
  • +3 (3 voturi)    
    Pas cu pas (Miercuri, 23 decembrie 2020, 13:51)

    PlatitDeSoros [utilizator]

    ...uite aşa au reuşit să mă facă să nu mai votez PNL, cu tot felul de indivizi dubioşi ţinuţi în braţe!
    Am votat PNL la cel puţin 20 de runde de alegeri, înainte să aleg pe alţii să mă reprezinte... şi încet, încet, dispare orice punte de reîntoarcere.
    Nu am crezut niciodată sitnagma aia cu "aceeaşi mizerie", domnul Orban parcă vrea dinadins să o susţină! Puteam trece parţial şi peste incompetenţa manifestată de guvernul Orban, considerând că sunt doar proşti (unii şi nu permanent), nu mişei!