VIDEO Klaus Iohannis: Am decis să-l desemnez pe Florin Cîțu pentru poziția de premier

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 22 decembrie 2020, 17:57 Actualitate | Politic


Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Președintele Klaus Iohannis a anunțat marți că, după consultările cu majoritatea de dreapta formată din PNL, USR/PLUS și UDMR, a decis să-l desemneze pe actualul ministru de Finanțe Florin Cîțu pentru postul de premier.

Șeful statului a afirmat, într-o declarație de presă la Palatul Cotroceni, alături de Florin Cîțu, că, de la primele consultări pe care le-a avut săptămâna trecută cu partidele politice, coaliția PNL - USR/PLUS - UDMR „și-a dovedit deja majoritatea în Parlament”.

„Aș vrea să fac o declarație fermă, astăzi, aici: România trece în această perioadă printr-o criză dublă, una de sănătate și una economică. Este rolul acestei guvernări să treacă cât mai rapid România prin criza de sănătate, cu cât mai puține costuri pentru români, și să reașezăm economia pe picioarele ei, sănătoase”, a spus, la rândul lui, Florin Cîțu.



Klaus Iohannis:
    • Am avut astăzi o nouă rundă de consultări cu formațiunile reprezentate în noul Parlament al României. Săptămâna trecută, după prima rundă de consultări, am spus că este nevoie de încă câteva zile pentru ca lucrurile să se cristalizeze și s-au cristalizat.
    • Între timp, o coaliție formată din PNL, USR-PLUS și UDMR a fost formalizată și a dovedit deja majoritatea în Parlamentul României și astăzi, cu ocazia consultărilor, liderii formațiunilor care formează coaliția de centru-dreapta s-au prezentat împreună și au propus un candidat pentru poziția de Prim-ministru.
    • Așadar, luând în considerare toate acestea, am decis să-l desemnez pe domnul Florin Cîțu pentru poziția de Prim-ministru.
    • În continuare, îl rog pe domnul Cîțu să spună câteva cuvinte.

    Florin Cîțu:
      • Vreau să îi asigur pe români că îmi dau seama și știu perioada dificilă prin care trece România și vreau să le garantez că voi face tot ce este posibil pentru a avea o guvernare stabilă și de lungă durată.
      • În același timp, domnule Președinte, aș vrea să fac o declarație fermă astăzi aici. România trece, în această perioadă, printr-o criză dublă, una de sănătate și una economică. Este rolul acestei guvernări să treacă cât mai rapid România prin criza de sănătate, cu cât mai puține costuri pentru români și să reașezăm economia pe picioarele ei, sănătoasă.
      • Vin în fața dumneavoastră cu o echipă de profesioniști. În același timp, fiecare minister și fiecare ministru va avea obiective clare din partea Prim-ministrului, care vor fi monitorizate trimestrial. Mă voi asigura că aceste obiective vor fi duse la îndeplinire.
      • Și nu în ultimul rând, domnule Președinte, vă asigur de un parteneriat transparent și onest, pentru că împreună avem același obiectiv, dezvoltarea României.

      UPDATE După declarația de presă, Klaus Iohannis a semnat marți„decretul prin care îl desemnează pe domnul Florin-Vasile Cîțu în calitate de candidat la funcția de prim-ministru, pentru a cere votul de încredere al Parlamentului asupra programului și listei noului Guvern, potrivit art. 103 alin. (2) din Constituția României, republicată”.


      Președintele Klaus Iohannis s-a întâlnit marți la Cotroceni, într-o a doua rundă de consultări, cu partidele parlamentare pentru desemnarea premierului. PSD nu a participat. Liderii noii coaliții de guvernare, Ludovic Orban, Dan Barna, Dacian Cioloș și Kelemen Hunor, au mers împreună pentru a-l propune pe Florin Cîțu premier, iar președintele Klaus Iohannis i-a felicitat pentru viteza negocierilor.

      La finalul consultărilor, liderii noii coaliții, alături de Cîțu, au susținut o declarație de presă comună.

      Florin Cîţu a spus, după consultările de la Cotroceni, că i-a transmis preşedintelui că este gata să îşi asume guvernarea şi a anunțat că după votul din Parlament, miercuri seară, va avea loc prima şedinţă de Guvern. Liderul UDMR, Kelemen Hunor, s-a declarat și el convins că mâine seară, prin votul Parlamentului, "România va avea un guvern nou".









      Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















      7275 vizualizari

      • -11 (33 voturi)    
        Werner, tu de fapt nu ai decis nimic! (Marţi, 22 decembrie 2020, 19:05)

        Nyk1 [utilizator]

        Coaliția de guvernare a decis să-l nominalizeze pe Florin Câțu.
        • +4 (24 voturi)    
          Inceputul Sfarsitului P$D (Marţi, 22 decembrie 2020, 19:57)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

          In 2024 P$D va lua un sut in dosul pantalonilor Dauna Totala ! NU intra in Parlament !
          #normalitate
          • -2 (4 voturi)    
            psd are electoratul sau (Marţi, 22 decembrie 2020, 20:56)

            caloian [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            imposibi lsa dispara in urmatorii multi ani
            • -1 (11 voturi)    
              Ba cam dispare, din cauze naturale (Marţi, 22 decembrie 2020, 21:25)

              Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui caloian

              si din cauza hAur-ului, care le papa din electorat, deja!
          • -1 (9 voturi)    
            Nu te-ai făcut de râs destul? (Marţi, 22 decembrie 2020, 21:51)

            Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            Cu anunțurile tale apocaliptice pentru PSD, cu care ai dat în gard de fiecare dată?
            Ok, continuă, mai râdem și noi :D
            • 0 (4 voturi)    
              De ce apocaliptice păgâne? (Miercuri, 23 decembrie 2020, 9:05)

              asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

              Teodosie spune că se apropie de Dumnezeu.Dacă se apropie prea mult,rămâne acolo.
        • -2 (14 voturi)    
          Ciudat (Marţi, 22 decembrie 2020, 20:44)

          Fanel01 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

          Parca alegerile au fost castigate de psd la diferenta considerabila ,nu trebuia sa fie premier cineva de la psd conform preferintelor romanilor ? intreb si eu pt un prieten.
          • +2 (8 voturi)    
            lasa prietenulsi gandeste (Marţi, 22 decembrie 2020, 20:57)

            caloian [utilizator] i-a raspuns lui Fanel01

            nu poate fi un premier psd pt ca nu au majoritate, desi logic asa e
          • -2 (4 voturi)    
            extremism - pentru totdeauna irelevant (Marţi, 22 decembrie 2020, 21:12)

            Tom2 [utilizator] i-a raspuns lui Fanel01

            cei care au luat cel mai mare scor, dar nu 50%, vor zice că sunt câștigători
            cei care adună prin coaliție mai mult de 50% vor zice că au câștigat.
            cei care au luat peste 50% vor zice că "fuck" ceea ce fac e pentru că "așa vrem noi". Suntem majoritari asbolut.
            Bine ați venit în România!
            Stați, dar de ce plecați de aici? :(
            Dar de ce plecați? Stați! vrem să vă guvernăm!
          • +2 (6 voturi)    
            raspuns pentru prieten (Marţi, 22 decembrie 2020, 21:14)

            Copy-Paste [utilizator] i-a raspuns lui Fanel01

            Alegerile nu au fost castigate de PSD. Aceasta grupare de interese, organizata, a avut, intr-adevar cele mai multe voturi, dar nu, +50 %.
            In aceste condtii presedintele desemneaza prim-ministrul din zona care poate crea o majoritate parlamentara.
            • -1 (7 voturi)    
              sa stii ca in lumea civilizata (Marţi, 22 decembrie 2020, 21:51)

              caloian [utilizator] i-a raspuns lui Copy-Paste

              partidul ce are cel mai mare scor desemneaza premierul, iar abia dupa ce nu trece vin ceilalti
              • +2 (4 voturi)    
                Se procedeaza in conformitate cu Constitutia (Marţi, 22 decembrie 2020, 22:03)

                Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui caloian

                si cu legile fiecarei tari. Si as fi mai atent cand folosesc sintagma "lumea civilizata" si s-ar putea sa te ingrozesti la anumite chestii care se intampla in Lumea Civilizata!!!
              • +3 (3 voturi)    
                in lumea celor... (Marţi, 22 decembrie 2020, 22:49)

                relax1 [utilizator] i-a raspuns lui caloian

                care citesc legea nu e asa...
                In constitutie spune clar cei care castiga majoritatea adica 50+1 sau coalitia care are majoritatea..
                PSD nu a avut nici una nici alta..
                Doar daca PSD avea 50+1 sau o coalitie cu acelasi procent presedintele propunea premier de la ei.
        • +1 (1 vot)    
          Dar nici tu. (Miercuri, 23 decembrie 2020, 9:02)

          asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

          Te crezi important.Te tragi de șireturi cu Werner!Așa fac ghiolbanii,că atât îi duce mintea.Să fie miștocari și prost crescuți.
      • -12 (30 voturi)    
        ura!!! (Marţi, 22 decembrie 2020, 19:12)

        cucuveauamov [utilizator]

        ... asta e nivelul ... ce sa faci
        • +3 (7 voturi)    
          Bah tu esti fan Shoshoaca!!! (Marţi, 22 decembrie 2020, 20:22)

          Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

          Nostalgii paviene daca ai, fataluca asta n-are si ea o pagina pe net pe undeva unde sa-i inchini tu ode?
        • +1 (3 voturi)    
          nu... (Marţi, 22 decembrie 2020, 21:57)

          minus [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

          competenta invinge intotdeauna!
          Acum sigur ca gurile rele vorbesc despre scoala d-lui Cîțu (o treapta picata, doua intrari la ASE ratate) dar asa e gura lumii. Poate e adavarat, poate nu- dar sigur in Romania sa fii premier chiar presupune evolutia de la elev/student natang la geniu, ca doar important e "tendu' " nu istoria scolara. Singura problema este ca e plina piata de oameni cu aceasta calitate, dar inca o data.. nu degeaba se spune "prost sa fii, dar sa-ti revi!". In cazul de fata, repet, competenta a invins toate fortele oculte si dusmanoase. Sa ne traiasca si sa ne propasesca! Asa sa ne ajute Dumnezeu.

          PS. Nu toti premierii au fost dotati cu aceste calitati. Unii au excelat- d-na Dancila ramane de top. Dar sunt si exceptii- de exemplu d-l Orban este fiu de securist din anii 50, mai precis fost "șef-serviciu și locțiitor la Serviciul Raional Stalin în perioada 1948 – 1956". Nu este o acuza, d-l Orban nu se nascuse pe atunci dar cunoaste acest amanunt biografic dupa cum a afirmat. Doar te minunezi ca premier nu pare sa ajunga vreodata un mediocru cu cariera si biografie normala si "neutra".
      • -7 (29 voturi)    
        ce decizie (Marţi, 22 decembrie 2020, 19:35)

        aducatoruladevarului [utilizator]

        ,,inteleapta'' sa pui un mameluc prim ministru.. pana si orban era de 10 ori mai bun decat catzu matzu
        • -8 (10 voturi)    
          este foarte important... (Marţi, 22 decembrie 2020, 19:55)

          Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui aducatoruladevarului

          ...ce cuvinte vor rosti si ce comportament vor avea de-a lungul Guvernarii. Un mameluc, inconstient de semnificatia cuvintelor spuse si comportamentului sau, poate foarte usor dinamita o Coalitie indiferent de bvunele intentii ale celor angajati in aceasta Coalitie.

          Asa ca, Mare Atentie, dle prim ministru. Priveste Coalitia ca pe un prunc sensibil si incearca din toate puterile sa o protejezi, in fond Ea reprezinta "parintii" tai fondatori.
      • -9 (19 voturi)    
        as fi vrut sa-l aud spunand... (Marţi, 22 decembrie 2020, 19:36)

        Lucky1 [utilizator]

        ...vom aplica Programul de Guvernare convenit de Coalitie. El a vorbit ca cand(!) ar fi din partea lui, personal. Sa nu uite ca este Prim Ministru datorita Coalitiei si ce va face trebuie sa fie in deplina armonie cu Programul Coalitiei.
        • +1 (1 vot)    
          pentru ce? (Marţi, 22 decembrie 2020, 20:46)

          Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

          daca asa a ajuns acolo: prin programul coalitiei. Nu se urmeaza programul,se fac motiuni de cenzura,etc..deci chiar nu era nevoie sa zica..
      • -2 (12 voturi)    
        Dupa Presedintele Jucator, Premierul Jucator (Marţi, 22 decembrie 2020, 19:50)

        Parzivall [utilizator]

        care la randul lui vine dupa un lung sir de premieri faimosi: Mitomanul, Drojderul, Pavianul....
      • -7 (15 voturi)    
        cît mai puține costuri pt români (Marţi, 22 decembrie 2020, 20:06)

        di livio [utilizator]

        păi dacă ții școlile închise ce vrei costuri mai catastrofale pt țara asta, penibilule absolut...zici că ești plătit de ruși să distrugi țara asta nenorocită, jo napot kivanok...fikuszu și sekurimea apevistă, ăștia n-au nevoie de școli...400.000 de copii fără acces la internet, cică școala online, România ieducată
        • -1 (5 voturi)    
          apocalipsa?! (Marţi, 22 decembrie 2020, 20:27)

          wweesstt [utilizator] i-a raspuns lui di livio

          doar romania a luat aceasta masura apocaliptica sa tina scolile inchise atatea luni de zile! cu aceasta masura ai impresia ca e apocalipsa in romania , cand colo ce sa vezi numarul de morti este in media anilor trecuti, ba chiar mai putini in majoritatea lunilor acestui an! hmm... pai atunci unde este apocalipsa?! si de ce aceste masuri apocaliptice?!
        • -1 (3 voturi)    
          ma mir (Marţi, 22 decembrie 2020, 20:49)

          Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui di livio

          ma mir ca nu scrii toate cuvintele cu ''k'' in loc de ''c''.
          de ce oare?sunt curios..cand s-au inchis la noi(scolile) tu si altii ca tine faceati panarama ca..ce dom'le ..doar la noi se inchid..acum ca se inchid prin mai toata europa..ce mai aveti de comentat?
      • +3 (17 voturi)    
        how about (Marţi, 22 decembrie 2020, 20:07)

        gewurtztraminer [utilizator]

        Bafta si sa uitam de PSD?

        Asteptam un guvern de asta de mult timp . Trebuie sa fii prost sau ignorant sa pui raul in fata
        • +3 (3 voturi)    
          sigur... (Marţi, 22 decembrie 2020, 22:01)

          minus [utilizator] i-a raspuns lui gewurtztraminer

          in fata nu trebuie pus. Iar daca s-a produs deja, trebuie sa fii prost sau ignorant sa mai comentezi. Iar daca s-a produs suficient de demult, trebuie sa fii prost sau ignorant sa-ti mai aduci aminte. Mai bine sa fii destept si sa nu comentezi nimic, niciodata!
      • -1 (5 voturi)    
        De fapt, ai decis sa PROPUI (Marţi, 22 decembrie 2020, 20:19)

        Joro [utilizator]

        un candidat pentru functia de prim ministru! Mama ei de Constitutie, ca o ignori ostentativ de cate ori ai ocazia...
      • +2 (10 voturi)    
        Bai da! (Marţi, 22 decembrie 2020, 21:01)

        Gigi Kent [utilizator]

        Deci asa da! Chiar mi-a fost frica. Am vazut ca iar baga capul in poza Lucovid Orban si m-am temut. Pai sa nu fie si Citu Prim Ministru? Tara merita asa ceva. Hai la mai mare!
        • +3 (3 voturi)    
          Peste Patru Ani (Marţi, 22 decembrie 2020, 21:35)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          Vedem
          • +1 (5 voturi)    
            Cati ani? (Marţi, 22 decembrie 2020, 22:36)

            Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            Patru ani? Cat optimism ...
        • +1 (5 voturi)    
          La fel cum a meritat si Pavianca (Marţi, 22 decembrie 2020, 22:04)

          Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          si pe Pisicalau si pe 2Dose!!!
          • +1 (5 voturi)    
            De ce insisti... (Marţi, 22 decembrie 2020, 22:50)

            Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

            De ce insisti sa imi dai exemple de PM cu cresteri economice solide, scaderea datoriei publice ca procent in pib, somaj decent, cresteri de venituri in domeniul public si privat, cresteri de pensii? De ce insisti sa imi strici placerea? Stai asa sa vezi cum dl Citu o sa dea piept cu creditele pe care tot dansul le-a facut.
      • +2 (6 voturi)    
        TARE NEAMTUL (Marţi, 22 decembrie 2020, 21:49)

        cristian.l [utilizator]

        Am decis să-l desemnez pe Florin Cîțu pentru poziția de premier - ce surpriza sau cum zice dansul - GHINION - acum sa vedem pt cine ca inca nu ne dam seama, un sigur lucru sper sa nu fie rau si pt ei si pt noi.
      • +2 (4 voturi)    
        Teodorovici (Marţi, 22 decembrie 2020, 23:57)

        TrickyWicky [utilizator]

        E terminat
      • 0 (2 voturi)    
        mda (Miercuri, 23 decembrie 2020, 8:35)

        Nevermind [utilizator]

        Sa pui premier pe unul care a atacat moneda tarii.
      • 0 (2 voturi)    
        Câțu are un avantaj. (Miercuri, 23 decembrie 2020, 9:11)

        asavreau [utilizator]

        Nu are obligații față de multe persoane.De aceea și discuțiile aprinse din PNL.Cum???!!!.Nu-i de-al nostru !!!.