Consultări la Cotroceni. PNL, USR-PLUS și UDMR au venit împreună să-l propună pe Cîțu. Iohannis a felicitat Coaliția pentru „viteză” - UPDATE

de C.D.     HotNews.ro
Marţi, 22 decembrie 2020, 15:30 Actualitate | Politic


Consultari PNL, USR-PLUS, UDMR
Foto: Presidency.ro
​​Președintele Klaus Iohannis se întâlnește la Cotroceni, într-o a doua rundă de consultări, cu partidele parlamentare pentru desemnarea premierului. PSD nu participă. PNL, USR-PLUS și UDMR au venit împreună pentru a-l propune pe Florin Cîțu.

UPDATE 16.35 Liderii Coaliției fac declarații după întâlnirea cu Iohannis. „I-am prezentat președintelui acordul și dorința noastră comună de a lucra pentru binele României”, a spus Ludovic Orban.

UPDATE 16.04 Liderii AUR au ajuns la Cotroceni și dau declarații în fața palatului. George Simion declară că AUR cere redeschiderea școlilor. „Redeschideți școlile de urgență”, a spus el.
„Participăm și acum la consultări din condescendență instituțională. Suntem dezamăgiți de felul in care se mimează consultările, dar participăm. Poziția noastră e aceeași - categoric nu vom vota Guvernul Cîțu. Avem propunerea noastră de prim-ministru, Călin Georgescu”, a mai spus Simion.

UPDATE 15.34 Președintele Klaus Iohannis i-a felicitat pe liderii noii Coaliții pentru viteza negocierilor.„Felicitări pentru formalizarea coaliției, pentru viteza cu care ați reușit să promovați demersurile în Parlament. Recunosc că e prima dată când văd un parlament constituit si cu conduceri alese într-o zi și un pic”, a spus președintele.

Ludovic Orban i-a înmânat șefului statului protocolul coaliției semnat luni seară.


Președintele Klaus Iohannis reia marți după-amiază consultările cu partidele politice parlamentare în vederea desemnării premierului, iar discuțiile erau programate după următorul program:

• Ora 15:00 – Partidul Social Democrat;
• Ora 15:30 – Partidul Național Liberal;
• Ora 16:00 – Alianța USR-PLUS;
• Ora 16:30 – Alianța pentru Unirea Românilor (AUR);
• Ora 17:00 – Uniunea Democrată a Maghiarilor din România (UDMR);
• Ora 17:30 – Minorități naționale reprezentate în Parlament.

La finalul consultărilor președintele Iohannis e așteptat să anunțe numele premierului desemnat.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5340 vizualizari

  • +17 (27 voturi)    
    Blitzkrieg se numeste! (Marţi, 22 decembrie 2020, 16:00)

    AnticoruptieinRomania [utilizator]

    Aseara m-am culcat cu Netflix si m-am trezit dimineata cu presedintii Camerei Deputatilor si Senatului alesi conform protocolului aliantei, cu toate tipetele PSD si AUR. Blitzkrieg!
    PSD s-a trezit brusc fara suzeta si cu mana in gura, asa ca isi va lua jucariile si frustrarile si va pleaca in opozitie (a se citi izolare). La fel Șoșoacă si ciracii ei, unde vor avea timp cu masca si fara masca sa afle cum de 5 senatori AUR au tradat deja votand cu Lucian Romascanu de la PSD pentru presedentia Senatului, desi se daduse ordin pe gasca de abtinere. Oricum, votul lor nu a contat, caci candidatul aliantei Anca Dragu (USRPLUS), a castigat la pas la o diferenta de 24 de voturi.
    Dupa vreo 8 anisori, vom avea primul Craciun si Anul Nou fara PSD la butoane. Sa fim optimisti, este singura optiune cand ne dorim sa ne fie bine!
    • +6 (14 voturi)    
      aur (Marţi, 22 decembrie 2020, 16:17)

      caloian [utilizator] i-a raspuns lui AnticoruptieinRomania

      la cum a inceput peste patru ani nici 2 % VA AVEA
    • -12 (18 voturi)    
      puteai sa dormi in continuare (Marţi, 22 decembrie 2020, 16:17)

      catalin0606666 [utilizator] i-a raspuns lui AnticoruptieinRomania

      nu stiu de ce te-ai trezit
    • -12 (18 voturi)    
      Penibil (Marţi, 22 decembrie 2020, 16:40)

      mitg [utilizator] i-a raspuns lui AnticoruptieinRomania

      Sau lipsa de medicamente?
    • -15 (23 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 22 decembrie 2020, 16:53)

      [anonim] i-a raspuns lui AnticoruptieinRomania

      • +2 (2 voturi)    
        Nah si tu acum.... (Marţi, 22 decembrie 2020, 17:09)

        Fu Leng [utilizator] i-a raspuns lui

        Voiai sa faca Golanii Guvern?
      • +1 (7 voturi)    
        hehe (Marţi, 22 decembrie 2020, 18:05)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui

        In 2017-2019? Nu doar loseri, analfabeti teleormaneni de-a dreptul.
    • +2 (2 voturi)    
      Foarte bun comentariu... (Marţi, 22 decembrie 2020, 17:06)

      Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui AnticoruptieinRomania

      ...subscriu si Felicitari!
  • -15 (19 voturi)    
    premierul (Marţi, 22 decembrie 2020, 16:18)

    caloian [utilizator]

    psd a castigat alegeriel, normal trebuie sa propuna premierul: nu au majoritate vine dreapta cu al lor premier
    • +1 (1 vot)    
      Nu înțelegi (Marţi, 22 decembrie 2020, 17:08)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui caloian

      Nu înțelegi cum funcționeaza treaba asta cu alegerile, parlament, majorități, etc... așa-i?
    • +2 (4 voturi)    
      castigat insemna 50% +1 (Marţi, 22 decembrie 2020, 18:10)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui caloian

      Deci ce a castigat PSD-ul?
    • +2 (4 voturi)    
      De 100 de ori sa mai spui chestia asta (Marţi, 22 decembrie 2020, 18:38)

      Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui caloian

      pana la primavara, Ionita cel frumos da' prost!
      Vreai matale sa stam pana in februarie, pana se scremea Ciolanu sa stranga de'un guvern? Cu cine, ma Ionita? Cu Aur si cu Udmr? Baaah, suntem nebuni? Adica nu vedem ce zic aia de la Aur ca UDMR nu e partid si scandeaza pe stadioane Afara Afara cu ugurii din tara? Sau sa se refaca USL-ul? Ce smecher esti! Adica asa iti convenea sa guverneze Ciolacu cu dreapta si sa ai vicepremier de dreapta! Si sa ma stii nea' Caisa ca e prfect constitutional cum s-a procedat. Sunt cu ochii pe mata si de cate ori mai vii cu tampenia asta primesti placuta suedeza. Si de 100 de ori, daca-ti place!
    • +2 (2 voturi)    
      cine zice asta? (Marţi, 22 decembrie 2020, 19:00)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui caloian

      E vreo lege care sa zica asha ceva?
  • +6 (14 voturi)    
    AUR cere redeschiderea școlilor (Marţi, 22 decembrie 2020, 16:36)

    nick24 [utilizator]

    Ăștia chiar nu se informează?
    https://www.hotnews.ro/stiri-coronavirus-24499142-inca-veste-proasta-adusa-noua-tulpina-coronavirusului-copiii-sunt-acum-fel-predispusi-infectare-adultii.htm

    Virusul s-a adaptat la copii, pentru că ei au fost singurii purtători, care s-au mișcat cel mai mult.
    • -1 (1 vot)    
      ăștia chiar nu se dezinformează (Marţi, 22 decembrie 2020, 17:32)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      ”Există indicii că are o înclinație mai mare în a infecta copiii”, a spus și Neil Ferguson, profesor și pidemiolog la Colegiul Imperial din Londra
      ”Încă nu am stabilit nicio cauză a acestui fapt, dar îl putem vedea în datele actuale. Vom avea nevoie de și mai multe date pentru a vedea cum se va comporta în continuare”, a adăugat acesta...curat informare științifică, aferim, există indicii, încă n-am stabilit, avem nevoie de date, dacă și cu parcă...DESCHIDEȚI ȘCOLILE politruci de doi bani, nu vă bateți joc de copii...USR trebuia să ceară asta nu aur
    • +2 (2 voturi)    
      Majoritatea sunt fara educatie! (Marţi, 22 decembrie 2020, 17:55)

      AnticoruptieinRomania [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Cocalari, interlopi, astia sunt AUR!
  • +2 (2 voturi)    
    Ha, ha (Marţi, 22 decembrie 2020, 18:00)

    Bittick [utilizator]

    Parca am auzit la sfarsitul inregistrarii video cu inmanarea acordului coalitiei un "multumesc baieti" din partea presedintelui :)
  • +1 (3 voturi)    
    acum vreo 10 zile, la doar 3 zile dupa alegeri (Marţi, 22 decembrie 2020, 18:12)

    AliKimiku [utilizator]

    Toti pe aici spumegau ca negocieri esuate, goana dupa ciolan, alegeri anticipate si alte bazaconii.
    Si uite ca s-ar putea sa avem Guvern instalat inainte de Craciun. Despre ce era vorba?
  • -1 (3 voturi)    
    Daca Turcanca este la educatie (Marţi, 22 decembrie 2020, 18:41)

    Joro [utilizator]

    sa va vad, mai militantilor, ce c***t mai mancati!
  • 0 (6 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 22 decembrie 2020, 18:51)

    [anonim]