Violeta Alexandru: Alocațiile copiilor vor crește cu 20% la începutul anului și cu încă 20% la mijlocul lui 2021 / Ce spune despre pensii

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 22 decembrie 2020, 14:03 Actualitate | Politic


Violeta Alexandru
Foto: Facebook
Alocațiile copiilor vor crește cu 20% la începutul anului viitor și cu același procent la jumătatea anului, a spus la RFI ministrul Muncii, Violeta Alexandru. Cât despre pensii, acestea vor fi majorate, dar nu cu 40%, dă ea de înțeles, fără să avanseze un procent clar.

Alexandru a explicat ce se va întâmpla cu pensiile și alocațiile copiilor în 2021: ”Vor crește. Din punctul de vedere al liberalilor, lucrurile sunt foarte clare. În primul rând, în programul nostru de guvernare, pentru creșterea pensiilor am spus foarte clar că avem în vedere o creștere care să acopere 100% rata inflației și 50% din câștigul salarial mediu brut pe economie. Acest lucru constituie baza de plecare în discuțiile cu ceilalți parteneri, pentru că suntem într-o coaliție în acest moment și deciziile le luăm împreună. Pentru plata alocațiilor, vă reamintesc că noi am avut o gândire de creștere etapizată, pentru a putea face față bugetul acestei solicitări de dublare a alocațiilor. Va fi o creștere la începutul anului viitor, a doua creștere, de fapt, după cea de anul acesta. A treia va fi la jumătatea anului viitor și ultimele două, peste doi ani”.

”În programul de guvernare, pentru noi, lucrurile sunt foarte clare, vor crește atât pensiile, cât și alocațiile. Prima poză a încasărilor la buget o avem la finalul acestui an, când se pregătește bugetul pentru anul viitor. În funcție de această situație, pentru că toate plățile se fac funcție de încasările la buget, Ministerul Finanțelor va avea o comunicare publică concretă vizavi de cuantumul creșterii, mă refer la pensii. Pentru alocații, cum știți, creșterile sunt deja prevăzute în Ordonanța pe care am modificat-o pe acest subiect, 20% la începutul anului și încă 20% la jumătatea anului și la fel peste doi ani”, a mai spus ministrul Muncii.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5093 vizualizari

  • -1 (19 voturi)    
    mare branza... (Marţi, 22 decembrie 2020, 14:13)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. apoi va mirati de ce voteaza prostu cu pesedeu.
    • +6 (10 voturi)    
      Apropo de pensii. (Marţi, 22 decembrie 2020, 14:46)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Singurele pensii care trebuie să crească conform legii de majorare trebuie să fie pensiile bazate pe contributivitate.Celelalte pensii,//speciale//, nu trebuie majorate,acestea se plătesc funcție de bugetul aprobat prin legea bugetului.Dacă s-ar proceda așa,multe discuții nu și-ar mai avea rostul.Cineva de rea credinâă a numit pensie o alocație bugetară și mas media răuvoitoare toacă monedă pe această temă.O fi așa de greu să arate adevărul că ce primesc toți dintre cei cu pensii speciale,se plătesc în limita bugetului de stat aprobat și tot prin legea bugetului acestea pot fi reduse,anulate.
      • +1 (1 vot)    
        Pensiile speciale cresc pe alta lege (Marţi, 22 decembrie 2020, 18:33)

        jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        care spune ca fie se indexeaza cu inflatia sau cu salariile aflate in plata. De aici a plecat si aberatia o data cu marirea salariilor bugetarilor si scutirile de CASS si reducerea impozitului.
        Iar asta cu salariile aflate in plata e aberant, pentru ca poate ai avut niste parlamentari sau magistrati mediocri si i-ai platit prost. Dar acum iesiti la pensie vor pensie premium.
      • -1 (1 vot)    
        apropo de pensii (Marţi, 22 decembrie 2020, 21:25)

        GIGI_CIOC@N [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        in ce mod este furtul calificat in forma continuata ( cunoscut si sub numele de contributia obligatorie la pensia altora), "bazat pe contributivitate"? ..
        nu, tovarase.. pensia publica este furt calificat in forma continuata si o forma jegoasa de spaga contra voturi.. nu este " alocatie bugetara"
    • -1 (1 vot)    
      mai bine circ... (Marţi, 22 decembrie 2020, 21:55)

      Chilian [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      adică să promiți aberant și să livrezi toxic? Să înțeleg că după tine cel mai bine este să îți bați joc de o țară doar pentru a fi la ciolan (pentru partea canină din tine), să minți frumos și să creezi o realitate paralelă lipsită de orice viitor? Halal gândire.
  • +7 (9 voturi)    
    Dar despre pensiile speciale ce ne puteti spune? (Marţi, 22 decembrie 2020, 14:46)

    bogdan1477 [utilizator]

    Si alea vor creste proportional cu rata inflatiei si a salariului mediu net?

    Sau incercam sa limitam dezmatsul asta in care unii lucratori la stat ajung la 10.000 de euro pe luna pensie?!?
  • +1 (9 voturi)    
    alocatiile cresc (Marţi, 22 decembrie 2020, 15:01)

    liviu_ [utilizator]

    pensiile cresc, salariile bugetarilor cresc, pensiile speciale... ohoooooo da ce cresc

    veniturile... p...a ca venituriel sunt de la privati si privatii nu prea cresc salariile cand e pansemie si criza economica...
  • +1 (9 voturi)    
    Si salariul minim pe economie? (Marţi, 22 decembrie 2020, 15:15)

    anonim_2017 [utilizator]

    Si salariul minim pe economie? Pe ala nu il creste nimeni, sa stea unuii pe 2 surcele, sa munceasca pana la epuizare, ca la privat asa se da la cei fara studii...
    • +2 (2 voturi)    
      daaaa (Marţi, 22 decembrie 2020, 20:20)

      calinutz2009 [utilizator] i-a raspuns lui anonim_2017

      ... se da minim si la studii superioare, stai linistit....