Ciolacu spune că PSD nu va participa la ”circul ieftin” al consultărilor de la Cotroceni / Vom intra total în opoziție

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 22 decembrie 2020, 12:17 Actualitate | Politic


Marcel Ciolacu
Foto: Agerpres
Președintele PSD, Marcel Ciolacu, a anunțat marți că Partidul Social Democrat nu va participa la ceea ce a numit ”circul ieftin” al consultărilor de la Cotroceni.

”Gașca pierzătorilor a creat o majoritate de conjuctură”, a susținut Ciolacu, spunând că s-a constituit un ”nou CDR care nu are legitimitate în ce privește voturile românilor”.

”PSD va intra total în opoziție, vom face o opoziție dură”, a adăugat Ciolacu.

Liderul PSD l-a acuzat pe președintele Iohannis că ”s-a antepronunțat ce coaliție dorește să conducă România, să fie un nou guvern al său. Le urez succes”.

Întrebat dacă a încercat să formeze o majoritate, acesta a răspuns că ”era foarte greu să respectăm spiritul Constituției atât timp cât președintele nu este garantul Constituției, ci garantul unui partid politic”.

”Am avut discuții cu toți liderii politici”, a afirmat Ciolacu.

PSD era invitat, marţi, la ora 15,00, la Palatul Cotroceni, urmat la ora 15,30 de PNL, la 16,00 sunt programate discuţiile cu Alianţa USR PLUS, la 16,30 cu Alianţa pentru Unirea Românilor, la 17,00 cu UDMR şi la 17,30 cu reprezentanţii minorităţilor naţionale.

Şeful statului a mai avut săptămâna trecută o rundă de consultări cu preşedinţii partidelor şi formaţiunilor politice reprezentate în Parlament. Atunci PSD l-a propus premier pe Alexandru Rafila.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4890 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    sunt acri strugurii? (Marţi, 22 decembrie 2020, 12:25)

    Barbaneagra [utilizator]

    Dupa ce a obtinut mau mult decat s-ar fi asteptat, respectiv sefia a opt (8) comisii parlamentare, PSD si-a regasit vocea de victima totala a sistemului totalitar.
    Ciolos da vina pe aritmetica cand este intrebat de ce nu a facut si el o majoritate (eventual inainte de a anunta premierul), dar in mod cert "noul CDR" este ilegal constituit, nu reprezinta vointa boborului. Numai PSD reprezinta vointa, spiritul democratic, in general bunul simt romanesc...
    • +3 (3 voturi)    
      Nu are ce căuta Ciolacu la Cotroceni. (Marţi, 22 decembrie 2020, 14:37)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Barbaneagra

      Ce să spună?Că vrea la guvernare,dar nu are cu cine face majoritatea?Știm.Să stea acasă și să se obișnuiască cu statul în opoziție.Să consoleze puzderia de consilierri,consiliere,amante și alte pipițe plătite de noi,care nu vor mai fi plătite.
  • +6 (8 voturi)    
    aoleo... nu mai plange Ciolane... (Marţi, 22 decembrie 2020, 12:28)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    aoleo... nu mai plange Ciolane...
  • -10 (10 voturi)    
    Normal (Marţi, 22 decembrie 2020, 12:31)

    consumator2 [utilizator]

    De ce sa se duca degeaba? Sa legitimeze vrajeala de asa-zise consultari? Oricum iese Citu PM si apoi isi depune mandatul!
    • +6 (6 voturi)    
      felicitari .... (Marţi, 22 decembrie 2020, 15:07)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui consumator2

      ....pentru pupicul duios al dosului pretios posedat de "marele "om politic Ciolacu of Buzau !!!
  • -4 (6 voturi)    
    PSD participa la guvernare prin UDMR (Marţi, 22 decembrie 2020, 12:32)

    Gryphus [utilizator]

    nu inteleg nemultumirea PSD pt ca si astazi la fel ca in 1996 cu primul CDR cei din PSD participa pe ascuns la guvernare

    UDMR face ce face si e mereu la guvernare impreuna cu niste paraziti NEALESI din asa zisele 'minoritati' ( 0o structura care nu exista nicaieri in Europa) tocmai pt ca nu se doreste segregare

    UDMR si acesti minoritati sunt de fapt calul troian al PSD si la fel ca in 1996 ei vor trada la un moment dat, veti vedea ca CDR2 nu va rezista 4 ani

    ori UDMR ori PNL vor trada cand se va ajunge la modificarea legilor justitiei sau la alte modificari care nu vor conveni MAFIEI care conduce Romania
  • +5 (7 voturi)    
    Ciolacu ca si Trump (Marţi, 22 decembrie 2020, 12:34)

    elchupa [utilizator]

    Sore loser.
  • +10 (10 voturi)    
    Vulpea cand nu ajunge (Marţi, 22 decembrie 2020, 12:37)

    feroviarul123 [utilizator]

    La struguri zice ca sunt acri. ”era foarte greu să respectăm spiritul Constituției atât timp cât președintele nu este garantul Constituției, ci garantul unui partid politic”. Constituția spune ca cine are 51% din Parlament face guvernul. Voi nu aveați cu cine sa faceți majoritatea atâta vreme cat nici un partid nu vroia sa se alieze cu "gașca câștigătorilor." Si asta se știa dinainte de alegeri. Nici măcar clona voatra de carton nu vroia sa se alieze cu voi. Pentru ca ar fi însemnat sa se alieze cu UDMR. Asa ca nu aveați nici cea mai mica șansă de coaliție. Suna-l si tu pe Trump sa-l feliciți ca a câștigat alegerile ca sunteți la fel de ofticoși. O sa fie un Crăciun frumos.
    • -2 (6 voturi)    
      babaeti (Marţi, 22 decembrie 2020, 14:36)

      fl0rin [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

      Mai terminati-o naibii cu idiotenia asta cu 51%. Oricat vi s-ar parea de uluitor, de fantastic, de incredibil, 50% plus unu in general nu inseamna 51%. Singura exceptie este cand intregul este compus din fix 100 de parti.
      • +1 (3 voturi)    
        da trebuia sa spun 234 (Marţi, 22 decembrie 2020, 15:12)

        feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui fl0rin

        Dar ideea este cea care contează nu o virgula. Dar candnu ai ce spune ...
        • -1 (1 vot)    
          nu-i o virgula (Marţi, 22 decembrie 2020, 15:35)

          fl0rin [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

          e o boala, sau un simptom al uneia. de care sufera din ce in ce mai multi.
  • +7 (7 voturi)    
    vai vai (Marţi, 22 decembrie 2020, 12:42)

    Mistrelutz [utilizator]

    da ce rau ne pare..ca ajungeti exact unde au hotarat rezultatele alegerilor : in opozitie
  • +3 (7 voturi)    
    Acelasi scenariu (Marţi, 22 decembrie 2020, 12:48)

    Cataleya [utilizator]

    Singura sansa de a te opune unei majoritati parlamentare este atacarea legilorl la CCR.
    Exact cum au procedat PNL si USR impotriva majoritatii PSD, vor proceda si PSD - AUR.
    Problema cea mai grava e ca si CCR va trece in opozitie totala, alaturi de PSD.
  • -7 (7 voturi)    
    Schizfrenie... sau Guvernul Dancila 2. (Marţi, 22 decembrie 2020, 12:52)

    gmb72 [utilizator]

    A te comporta fara sa tii cont de realitate, ca si cum tu traiesti in alta realitate, se cheama pur si simplu, schizofrenie. Mai lipseste ca dupa desemnarea oficiala ca prim ministru, Cîțu să convoace partidele să-i facă propuneri de miniștri, apoi să se consulte cu ei și în final să facă el publică lista, ca și cum și-ar fi ales echipa....
    USR plus PNL și UDMR, au făcut guvernul exact ca Dragnea,Tăriceanu și vesnicul UDMR. Aceeași posibilitate ca Dăncilă, de a-și alege echipa pe care cică o va coordona în calitate de prim-ministru, a avut-o și Cîțu. Și cand imparti puterea identic cu fostii Tariceanu, Dragnea et. Co, tu vii si-mi spui mie ca vei reforma Statul Roman ?!?....
    Daca erati altfel, va certati o saptamana, o luna pe programe si proiecte, stabileati apoi algoritmul de impartire a ministerelor, apoi trimiteati lista primului ministru desemnat, iar asta, statea de vorba cu oameni din partide, si-si alegea el echipa, conform algorimtului prestabilit si in functie de programul/sarcinile stabilite in coalitie. Cat despre functiile din șParlament, la fel, stabileati de la ce formatiune va fi sustinut candidatul la votul de investitura, apoi stabileati in cadrul partidelor pe cine veti desemna, si il supuneati democratic la vot.
    Ce ati facut voi acolo, ca v-ati impartit SI ATI DESEMNAT DEJA PERSOANELE, pana si functiile de prefecti si autoritati guvernamentale, nici PSD in nesimtirea lui nu facea. Iar tu, Ciolacule, nu te face ca nu vezi, asta nu e niciun guvern CDR, e pur si simplu, guvernul DANCILA 2, hai, fa-ti curaj si declama asta !
    P.S. Faptul ca acum sunt in spate alte partide, faptul ca membrii guvernului - in frunte cu prim-ministru, pardon, prim-marioneta - sunt acum mult mai titrati si cel mai probabil, are fiecare IQ-ul net superior IQ-ului tuturor membrilor cabinetului Dancila la un loc, nu va insemna nimic. Astia nici o roaba nu vor fi in stare sa conduca intr-o directie, dar-mi-te o tara !!! pentru ca fiecare trage sau impinge in alta directie..
    • +3 (3 voturi)    
      pacat de .... (Marţi, 22 decembrie 2020, 15:23)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui gmb72

      ...matale !!! Ar fi trebuit sa rumegi de vreo 2-3 ani evidenta ca veti ajunge sa va dati cu pumnul in oua la primele alegeri parlamentare ,iar daca nu era pandemia va bateati cu PMP si puiul vostru PRO nu stiu ce rahat ca numai Romania nu insemna ,la atingerea pragului electoral !!! Sper ca ai reusit sa te eliberezi de obida si naduf cu aceasta polologhie si sa iti faci un Craciun cat de cat acceptabil ,in conditiile date !!! Beliti ochii la ce ati patit ca daca nu beliti ....peste 4 ani o sa vii sa te intrebi de unde vi se trage si nici atunci nu vei intelege ca vi sau cam terminat hotiile si gainariile !!
  • +5 (7 voturi)    
    Mai bine intrati in puscarie (Marţi, 22 decembrie 2020, 12:52)

    Bokila [utilizator]

    unde va e locul.
  • +5 (5 voturi)    
    opozitie (Marţi, 22 decembrie 2020, 12:53)

    nimrod [utilizator]

    Sefu', sa-ti fie gura aur-ita, ca sa zic asa...
  • +7 (7 voturi)    
    Acolo va e locul (Marţi, 22 decembrie 2020, 13:07)

    raulito [utilizator]

    Vreo 50 de ani
  • +7 (7 voturi)    
    Are partial dreptate (Marţi, 22 decembrie 2020, 13:08)

    bogdan1477 [utilizator]

    Pana acum in parlament PSD era la putere. De acum, intr-adevar, intra in opozitie.
    In rest, eu ma intreb daca circul asta ieftin cu alegerile castigate cu 29% care musai necesita PSD la guvernare are si adepti? Ma astept ca pana si ultimul votant PSD sa priceapa ca daca nu ai majoritate in parlament nu ai cum ajunge la putere....
  • +6 (6 voturi)    
    spiritul constitutiei? (Marţi, 22 decembrie 2020, 13:11)

    Atlantic [utilizator]

    E o moara stricata a ciumei rosii ca au dreptul la nominalizarea primului ministru."Spiritul" este o minciuna ordinara pe care o pot crede numai analfabetii funcionali.Deocamdata ,pentru ciuma rosie,ciocul mic!
  • +3 (3 voturi)    
    ahaha (Marţi, 22 decembrie 2020, 13:21)

    liviu_ [utilizator]

    "vor intra total in opozitie" - tipic romanesc: esti impotriva de dragu de a fi impotriva

    also care circ ma? cand vine vorba de circ, psd are un avans de niste mii de ani lumina in fata locului 2!
  • -3 (3 voturi)    
    ca sa vezi circ ieftin (Marţi, 22 decembrie 2020, 13:33)

    goto [utilizator]

    Nici nu au trecut bine alegerile, unde toti politicienii spun ca urmaresc doar binele cetatenilor, si a inceput circul politic. Unii isi impart ciolanul, altii sunt suparati ca au pierdut ciolanul, altii ca nu sunt invitati si ei.
    Deci domnilor politicieni, unde este interesul cetateanului acum? Unde este respectul fata de cetatean, fata de alegerile lui, fata de stat? Cetatenii v-au ales ca sa lucrati spre binele lor, indiferent de culoarea politica. Binele presupune dicutii, negociere, participare cu idei, etc, indiferent daca sunt luate sau nu in calcul. Niciunul din partide nu detine purul adevar, nu detine numai solutii bune. In fapt pina acum toti v-ati aratat doar interesul propriu, cetateanul cinstit nu a contat niciodata. Trebuie sa va puneti capul la contributie, sa veniti cu idei si sa combinati, indiferent de la cine sunt.
    Pina cand nu veti vrea sa urmariti intereseul cetateanului, circul ieftin va fi viata romanilor.
  • +8 (8 voturi)    
    Mr. Colacu (Marţi, 22 decembrie 2020, 13:48)

    cicci [utilizator]

    Imi place sa-i citesc acestui domn declaratiile facute intr-un limbaj simplu si rudimentar, dar din cand in cand imi place sa ma uit la tv, cand da si interviuri. Literalmente, se chinuie sa lege 2 fraze. Psd e pe drumul cel bun: nu mai e condus de smecheri, e condus de prosti si limitati.
  • +7 (7 voturi)    
    Si sa stati in opozitie (Marţi, 22 decembrie 2020, 14:03)

    John M. [utilizator]

    "until hell freezes over" sau pana va voi chema eu la guvernare, comunistilor!
  • +6 (6 voturi)    
    Ok, tipul chiar e stresat rau (Marţi, 22 decembrie 2020, 14:04)

    bigbrother [utilizator]

    Din punctul de vedere al lui Ciolacu alegerile parlamentare de anul asta au fost o victorie, ceilalti insa s-ar putea sa o considere un mare rateu: procentele sunt mult mai mici decat in 2016 semn ca PSD pierde teren, au pierdut majoritatea in Parlament - in 2016 au avut singuri majoritate, nu au sefi in Camera Deputatilor si Senat, de alegeri locale ce sa mai zic..mie imi pare un fiasco pe linie pentru acest individ.

    Cred ca asta intampla de fapt: cumva Ciolacu se teme sa nu i se dea un sut in fund din partid. Nu are treaba cu Iohannis sau cu impartitul functiilor, ci pur si simplu ii este teama ca va pierde functia in PSD. Si aici s-ar putea sa apara problemele: lupii cand sunt incoltiti, ataca.

    Partea cu "total in opozitie" ma face sa cred ca PSD va pune bete in roate peste tot. Blocheaza, divide si cucereste va fi tactica lor pentru urmatorii ani. Si s-ar putea sa aiba ceva succes, alianta actuala PNL/USR/UDMR este fragila si se bazeaza pe corectitudinea politicienilor..
  • +7 (7 voturi)    
    hehe (Marţi, 22 decembrie 2020, 14:09)

    transpenibilus [utilizator]

    Era evident.
    Psd participa doar la hotiile scumpe, ca niste banditi profesionisti ce sunteti.
  • +3 (3 voturi)    
    baiat ... (Marţi, 22 decembrie 2020, 16:23)

    asada [utilizator]

    ....de baiat ,sef mafiot, nu accepta el orice circ ieftin !!! Obisnuit si participant impreuna cu "reformatorii " Grindeanu ,.Dancu ,Stanescu ,Firea ,Vasileasca ,Tudose si Doamne cati altii la circurile organizate de ei intotdeauna ,dar mai cu osebire in ultimii 4 ani nu serveste el orice !! Cu numere de exceptie ca ;scaparea de puscarie a lui Dragnea, la care el era carator de tucal ,ordonante de urgenta fatate noaptea ca hotii ,primi ministrii alde Grindeanu ,Tudose,Dancila nasiti si maziliti tot de ei,modificarea legilor justitiei si scaparea borfasilor de si din puscarii ,declararea cu impertinenta la intrebarea de ce au facut din parlament un cuib de penali si excroci ...pentu ca putem .... si( copletati fiecare cu ce mai stiti fiecare) ,asta da circ de "inalta tinuta"si cu saltimbaci de calitate dovedita in instantele de judecata si prin puscarii !! Daca nu te deranjaza Ciolacule vino sa te consulti cu o parte din cei ce te "apreciaza "nespus de mult pe acilea si care nu fregventeaza latrinele pe unde iti faci veacul !!!
  • +2 (2 voturi)    
    Ciolacu accepta doar circ scump (Marţi, 22 decembrie 2020, 19:50)

    AliKimiku [utilizator]

    Cum ar fi doua motiuni de cenzura pentru guvernele proprii! Noaptea mintii!
    Deci PSD+ ALDE aveau peste 60% in Parlament dar asa de stabila era guvernarea incat au trebuit sa aiba 3 guverne in 3 ani si sa isi dea jos propriile gverne prin motiuni?
    Si ipochimenul are tupeu sa vorbeasca de circ ieftin si spiritul Constitutiei!