Cîţu: Terminăm programul de guvernare duminică, cel mai târziu luni / Orban: Am definit modul de gestiune a poziţiilor de răspundere pe palierele doi şi trei ale guvernării

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 20:00 Actualitate | Politic


Florin Cîtu
Foto: Facebook/ Florin Citu
Ministrul Finanţelor, Florin Cîţu, susţinut de PNL pentru funcţia de premier în viitorul guvern, a anunţat, sâmbătă, că programul de guvernare al coaliţiei PNL-USR PLUS-UDMR va fi finalizat duminică, cel târziu luni. Preşedintele Partidului Naţional Liberal, Ludovic Orban, a afirmat că în urma discuţiilor coaliției de guvernare a fost definită arhitectura instituţională guvernamentală şi a fost definit modul de gestiune a poziţiilor de răspundere pe palierele doi şi trei ale guvernării.

"Două treimi dintre capitolele de guvernare au fost deja agreate de echipele celor trei partide. Ne-am asigurat că sunt măsuri care pot fi implementate curând cu impact imediat pentru România. Din estimările noastre, cred că terminăm mâine (duminică - n.r.) sau cel târziu luni şi apoi să avem un guvern învestit cât mai curând şi să putem să implementăm aceste măsuri", a spus Cîţu, relatează Agerpres.

El a precizat că printre capitolele de negociere finalizate se numără Finanţele, Fondurile europene, Digitalizarea, urmând ca duminică se fie abordate teme precum Sănătatea şi Justiţia.

Întrebat dacă reprezentanţii coaliţiei au vorbit cu preşedintele Klaus Iohannis despre următoarele consultări care vor avea loc la Palatul Cotroceni, Florin Cîţu a răspuns că nu a existat încă o astfel de discuţie. "Întâi să terminăm negocierile aici", a precizat acesta.

Premierul Ludovic Orban a spus că sâmbătă s-a discutat și de modul de împărțire a funcțiilor din eșalonul 2 și 3 guvernamental.

“Suntem la finalul unei zile de muncă, unei zile de dialog, de negociere de câştigarea încrederii unii în ceilalţi în care am definit arhitectura instituţională guvernamentală şi am definit modul de gestiune a poziţiilor de răspundere pe palierele doi şi trei ale guvernării. Fiind un guvern de coaliţiei, de asemenea, am discutat şi asupra detaliilor de funcţionare în interiorul Guvernului, în interiorul ministerelor, de miniştri, secretari de stat, preşedinţi de agenţii, de asemenea, am finalizat o orientare asupra modului în care urmează să fie definite poziţiile de rang doi şi trei din structura Guvernului”, a declarat liderul PNL.

Dacian Cioloș a spus de asemenea că ”nu vor impărți sinecuri politice la acele agenții conduse de directori generali care trebuie numiți prin concurs. Nu am împărțit sinecuri. Am discutat despre funcțiile de demnitari”.

În ceea ce priveşte portofoliile viitorilor vicepremieri, el a precizat că acestea vor fi stabilite în momentul prezentării structurii Executivului.

"Va exista o legătură între conţinutul programului de guvernare, unde aliniem programele de guvernare ale celor trei partide, şi ceea ce va face Guvernul la nivel de miniştri, de secretari de stat şi la nivelul acestor agenţii conduse de demnitari. Vicepremierii, (portofoliile - n.r.) - vom stabili când vom prezenta structura Guvernului, mai trebuie discutat în partide desemnările de candidaţi de miniştri pentru portofoliile negociate", a adăugat Dacian Cioloş.

Copreşedintele Alianţei USR-PLUS, Dan Barna a afirmat că progresele înregistrate la negocieri sunt semnificative, deși nimeni nu e pe deplin fericit.

“Nimeni nu e pe deplin fericit, nimeni nu e pe deplin nefericit, suntem unde trebuie să fim la momentul acesta, progresele sunt semnificative. Sperăm că mâine sau luni vom avea finalizat programul de guvernare şi vom constitui o coaliţie care într-adevăr să răspund aşteptărilor importante ale cetăţenilor”, a transmis Barna.

Liderul senatorilor UDMR, Cseke Attila, a declarat, la rândul său, că cel mai important rezultat al ultimelor două zile de negocieri e creşterea încrederii între cele trei partide care vor forma coaliţia majoritară, el punctând însă că au apărut "nişte probleme în aplicarea Codului administrativ, dar ele vor fi prevăzute în textul acordului", relatează Agerpres.

"Cel mai important rezultat al ultimelor două zile din punctul nostru de vedere este acela de creştere a încrederii între formaţiunile politice care îşi propun să formeze o coaliţie majoritară în Parlament. Evident veţi fi informaţi asupra textului acordului de coaliţie, nu e nimic secret în ceea ce se pregăteşte (referitor la alegerea primarilor în două tururi - n.r.). În aplicarea Codului administrativ au apărut nişte probleme, dar acestea vor fi prevăzute în textul acordului coaliţiei", a spus Cseke Attila la finalul discuţiilor privind programul de guvernare.












Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10872 vizualizari

  • -13 (25 voturi)    
    Caratina totala (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 20:38)

    democtrates [utilizator]

    Daca vrei sa ai succes mai departe , este nevoie de stare de urgenta sau de alerta modificata, virusul vine de unde nu te astepti. oricum in perioada 24.12.2020-04.01.2021 multa lume nu lucreaza asa ca sa stea lumea acasa. Amajuns la o plafonare de infectii, mai scapam si pe doctori la ATI, asta este solutia, uitat-te la EUROPA.
    • +7 (19 voturi)    
      Nu poti inchide tara ! (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 22:38)

      Dilematic [utilizator] i-a raspuns lui democtrates

      Actualele restrictii sunt suficiente.
      • +4 (12 voturi)    
        USRPLUS sa ceara audit-uri peste tot! (Duminică, 20 decembrie 2020, 8:50)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Dilematic

        Sa sa-i trimita la puscarie pe cei vinovati, inclusiv din PNL.
  • +2 (32 voturi)    
    sa speram (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 20:39)

    cucuveauamov [utilizator]

    ca nu se mai intampla nimic si Citu ajunge mai repede premier. Si in vremea lui Ceausescu tot prin ras ne-am salvat.
    • -4 (10 voturi)    
      Ceașcă fuse inegalabil, da (Duminică, 20 decembrie 2020, 0:00)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      da și doamna Veorica fuse pe aproape...m-adusei aminte de vizita doamnei Veorica la recent vaccinatu urecheat Beni...he,he, ce vrei mai mult, disctracție la max
    • +1 (3 voturi)    
      Ne-am salvat oare ? (Duminică, 20 decembrie 2020, 1:37)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      ..................................
  • +2 (20 voturi)    
    UDMR (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 22:29)

    boogiewoogie [utilizator]

    ce tot cauta UDMR pe la guvernare? cum de sunt toti la mana lor?
    • +1 (13 voturi)    
      Pentru ca fara UDMR (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 23:30)

      Dilematic [utilizator] i-a raspuns lui boogiewoogie

      nu se poate forma nici-un guvern, in actualul context, din Romania !
      Asa a decis electoratul, la 6 decembrie 2O2O.
    • +6 (16 voturi)    
      Votantii lor au venit la urne (Duminică, 20 decembrie 2020, 1:49)

      Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui boogiewoogie

      Cand preferi sa stai acasa in ziua alegerilor, in timp ce altii decid pentru tine componenta Parlamentului, te alegi cu PSD spre 30%, cu AUR pe la 9% si cu UDMR la guvernare.
  • +3 (17 voturi)    
    Ritrmul alert al negocierilor (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 22:51)

    Dilematic [utilizator]

    de constituire a coalitiei se impune pentru investirea pana la sfarsitul anului.a noului guvern.
    Nu e timp de pierdut.
    Tara are nevoie de adoptarea de catre Parlament a bugetului de stat pe 2O21 intr-o sesiune extraordinara, in prima parte a lunii ianuarie !
    • -1 (5 voturi)    
      Buget și legi (Duminică, 20 decembrie 2020, 5:34)

      Grasul [utilizator] i-a raspuns lui Dilematic

      Dacă intra in vigoare legea de creștere a pensiilor cu 40% de la 1 Ianuarie 2021 parca n-as crede ca se mai poate împrumuta Câțu de pe piețele internaționale și ne paste o restrângere drastică de cheltuieli bugetare!
  • +1 (15 voturi)    
    Guvernul "Siminica" nota 4 (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 23:00)

    BernierC [utilizator]

    Asa il chema pe faimosul clovn de la Circul Globus. Vom avea circ fara paine cu Citu pe post de prim solist. Catu-Mitzu-Siminica, aka refuzatul de la treapta a 2-a (cu nota 4 magna cum laude) si de la ASE, unde a fost si bisat ptr esec!
  • 0 (16 voturi)    
    Gargara de inceput (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 23:09)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cîtu si programul de guvernare... Anul trecut la buget a taiat de la Sanatate si Educatie, apoi din alocatii si pensii. Asa ca ne e clar ce „guvernare” va fi: Romania va fi indatorata pentru inca un secol, cum a fost din in 2020
    • -2 (2 voturi)    
      offff, (Duminică, 20 decembrie 2020, 9:35)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      nesătulule. Nu te mai saturi de mâncat din fundul curții galben ca lămâia.
  • 0 (10 voturi)    
    Citu pion, Orban "loial", Iohannis in esec (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 23:23)

    animatron [utilizator]

    Conduce "de facto" dl Iohannis, insa numai PNL-ul, dumnealui are foarte putine sau deloc parghii de influenta asupra USR-PLUS sau UDMR.

    Dl Ciuca (care tocmai a dat afara inca un politruc liberal, felicitari!) trebuia sa ramana premier interimar si sa fie organizate noi alegeri in primavara lui 2021.

    Ar fi fost mult mai onorabil si eficient pt PNL sa isi recunoasca rapid erorile, sa schimbe o parte a liderilor si sa intre intr-o reala campanie la nivel local pt a reface terenul pierdut pana in primavara.

    Acum PNL si dl Orban Ludovic servesc de trambulina guvernamentala unei stangi useriste haotice si mai si accepta o colaborare cu o organizatie ostila Romaniei ca stat unitar, UDMR-ul fiind in legatura fatisa cu guvernul Ungariei pro-putiniste.
    • 0 (2 voturi)    
      Avem urgenta nevoie de un Guvern legitim ! (Duminică, 20 decembrie 2020, 10:39)

      Dilematic [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Prelungirea actualei stari de provizorat si organizarea unor alegeri anticipate in primavara 2O21 in plina criza sanitara, economica si sociala, cu o populatie obosita si debusolata, este cea mai proasta idee posibila, putand avea urmari catastrofale,precum adancirea crizelor, anarhie si promovarea extremei politice.
      .
  • -2 (14 voturi)    
    Reactia PSD este imbucuratoare ! (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 23:39)

    Cugetator [utilizator]

    In sfarsit se constituie si nu usor , un guvern al coalitiei de dreapta si exista sperante de o buna conlucrare in interesul major al tarii. Faptul ca PSD tace , iar in parlament da indicatii in sensul ca liderii nu vor cauta functii , arata ca nu mai spera intr-o criza a apelor tulburi, in care ar putea pescui !
    • +1 (3 voturi)    
      ( Ne)Prea (ne)fericitul Barna (Duminică, 20 decembrie 2020, 10:24)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Cugetator

      Barna: “Nimeni nu e pe deplin fericit, nimeni nu e pe deplin nefericit,...."
      Bine ca mi-ai spus; ca eram tare ingrijorat cum mai stati voi cu fericirea!
      Cu noi nu va faceti griji, ca dam pe-afara de fericire!
  • -1 (3 voturi)    
    Interesanta declaratie, cica ar negocia (Duminică, 20 decembrie 2020, 9:33)

    xrogo [utilizator]

    programul de guvernare si au alunecat tot la ciolan, functii si pozitii in esaloanele doi, trei si posturile jinduite de toti in pentru salariile si indemnizatiile babane!
  • +1 (1 vot)    
    poate (Duminică, 20 decembrie 2020, 9:54)

    andrei1245 [utilizator]

    nu ma pricep eu dar constitutional ce fac ei nu este.in cazul desemnarii prim ministrului in persoana dlui catu este obligatia acestuia sa formeze cabinetul si sa organizeze guvernarea prin negociere cu partidele de la care vrea sustinere in parlament. ce cauta orban si rares bogdan la televizor si de ce se baga ei in seama?
    • 0 (0 voturi)    
      Partidele sunt reprezentate la negocieri (Duminică, 20 decembrie 2020, 15:25)

      Dilematic [utilizator] i-a raspuns lui andrei1245

      prin conducerile lor statutare.
      .
  • +1 (1 vot)    
    concurs (Duminică, 20 decembrie 2020, 10:06)

    john_doe_ro [utilizator]

    Ar trebui sa incepeti cu concurs pentru ocuparea oricarei pozitii inalte in ministere si agentii guvernamentale. Doar asa veti avea motiv perfect legal sa-i inlocuiti pe harbarnisti , nepotisme si sinecuri de partid
  • +2 (4 voturi)    
    Propun (Duminică, 20 decembrie 2020, 10:38)

    Ibit [utilizator]

    Ca toti cei nominalizati in viitorul guvern , sa fie testati antidrog , in frunte cu priministrul desemnat .
  • +2 (2 voturi)    
    surpriza: Catu e profesionist in finate (Duminică, 20 decembrie 2020, 11:06)

    hopsinoi [utilizator]

    Vrem
    1. cu prioritate autostrada sa lege moldova de restul tarii si Nadlag Constanta
    2. eliminarea pensiilor speciale, cei ce intra de acum in sistem muncii sa nu mai aiba pensie speciala (fusrt calificat)
    3. apoi convertirea pe principiul contributivitatii a celor existente. trebuie terminat furtul si inechitatea sociala;
    3. 300 de parlamentari si o singura camera, asa a votat poporul roman la REFERENDUM.
    4. salvarea paduriilor;
  • +1 (5 voturi)    
    Cu Orban in frunte obțineți victorii multe! (Duminică, 20 decembrie 2020, 12:10)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Esti un pion pentru
    ei!
    Te vor sacrifica!
    Ce plan de guvernare?
    Cu cine?
    Orban, Bogdan R. Anisie etc!
    Va fi gîlceavă permanent!
    Ciolanul si NU interesul national!
    Vor fi 4 ani de scandaluri si proasta guvernare!
    Nu aveti cadre!
    N-ai cu cine!
    Niste țărani!
  • 0 (0 voturi)    
    Marcel Bolos, candidat ministru al Finantelor (Duminică, 20 decembrie 2020, 13:20)

    Dilematic [utilizator]

    la propunerea lui Ilie Bolojan si altor lideri liberali din Transilvania.