Articol actualizat

Negocierile pentru viitorul executiv și programul de guvernare continuă. Ghinea: Încă nu am trecut pârleazul

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 9:38 Actualitate | Politic


Cristian Ghinea
Foto: Hotnews
Negocierile dintre echipele PNL, USR-PLUS și UDMR au fost reluate sâmbătă, fiind discutat programul de guvernare și repartizarea posturilor de secretari de stat, după ce vineri liderii partidelor din coaliția de centru-dreapta au bătut palma cu privire la împărțirea ministerelor. Cristian Ghinea, care ar fi favorit pentru ministerul fondurilor europene din partea USR, a precizat că există viziuni diferite cu privire la reforma administrativă și cea electorală care ar trebui armonizate, dar speră că programul de guvernare va fi gata în câteva zile.

”Am făcut un apel la colegii din toate partidele să încheiem mai repede, azi ne vom împărţi pe grupuri de lucru pe sectoriale şi sper să avem în câteva zile şi programul gata (...). Vrem să fie un program foarte concret, cu chestiuni foarte clare - HG-uri, legi -, astfel încât să avem tot parcursul coaliţiei înainte, să ştim ce avem de făcut, să nu apară supărări după aia", a declarat Ghinea.

El a adăugat că există viziuni diferite asupra rolului statului în economie, privind reforma administrației sau reforma electorală. ”Nu am trecut încă pârleazul”, a comentat Ghinea.

Reprezentantul USR a mai spus că, în opinia sa, ar trebui lămurite din start toate aspectele legate de politicile guvernamentale, însă există presiune pe echipele de negociere.

”Nu știu dacă timpul mai are răbdare cu noi”, a adăugat el, în context.

Liderii PNL, USR-PLUS și UDMR au finalizat vineri, după 10 ore de discuții, cum se vor împărți portofoliile în viitorul guvern de centru dreapta. Astfel, viitorul Executiv va avea 18 ministere dintre care 9 vor aparține liberalilor, 6 useriștilor și 3 UDMR-ului.

În ceea ce priveşte cele două funcții de preşedinte de la Parlament, preşedinte al Senatului va fi desemnat un reprezentant USR-PLUS, iar șefia Camerei Deputaţilor va reveni PNL.

Negocierile au început vineri în jurul orei 9.00 și s-au încheiat după ora 19.00, iar la final liderii celor trei partide - Ludovic Orban, Dan Barna, Dacian Cioloș și Kelemen Hunor -, alături de Florin Cîțu, au susținut declarații de presă comune.

Conform liderilor celor 3 partide, portofoliile vor fi repartizate astfel:
  • Ministerul Apărării Naţionale - PNL
  • Ministerul de Externe - PNL
  • Ministerul Finanţelor Publice - PNL
  • Ministerul de Interne - PNL
  • Ministerul Educaţiei Naţionale - PNL
  • Ministerul Energiei - PNL
  • Ministerul Agriculturii - PNL
  • Ministerul Culturii - PNL
  • Ministerul Muncii şi Protecţiei Sociale - PNL
  • Ministerul Justiţiei - USR-PLUS
  • Ministerul Transporturilor - USR-PLUS
  • Ministerul Sănătății - USR-PLUS
  • Ministerul Fondurilor Europene - USR-PLUS
  • Ministerul Cercetării, Inovării şi Digitalizării - USR-PLUS
  • Ministerul Economiei, Antreprenoriatului şi Turismului - USR-PLUS
  • Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice şi Administraţiei - UDMR
  • Ministerul Mediului, Apelor şi Pădurilor - UDMR
  • Ministerul Sportului şi Tineretului - UDMR








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9142 vizualizari

  • -2 (32 voturi)    
    Cel mai slab Plus (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 9:49)

    un domn [utilizator]

    A grăit ! Un maxim absolvent de bacalaureat își permite sa grăiască
    • +2 (22 voturi)    
      iar te aberezi... Ghinea nu e PLUS... (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 11:29)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      iar te aberezi... Ghinea nu e PLUS...
      • -2 (4 voturi)    
        dar va fi... (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 11:51)

        Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        ...in scurt timp, odata ce USR si PLUS se unesc intr-un singur partid. Dar asta nu este motiv sa-l blamam acum pe Ghinea. Sa asteptam intai sa finalizeze negocierile. Sa speram ca totul va fi transparent, si vom sti exact cine s-a opus la ce.
      • 0 (6 voturi)    
        postacii PSD dau minus dupa ce abereaza... (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 12:13)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        postacii PSD dau minus dupa ce abereaza... Ghinea este USR , nu PLUS...
      • 0 (8 voturi)    
        "Ghinea nu e PLUS" (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 13:42)

        atc [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        De acord cu tine: e, de fapt, un mare MINUS.
  • +11 (19 voturi)    
    Nevoia unui comunicator profesionist, (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 10:00)

    Dilematic [utilizator]

    al noului Guvern, care sa suplineasca dificultatile de comunicare publica ale premierului Florin Citu, este urgenta !
    • 0 (8 voturi)    
      doar tu nu vrei sa intelegi ce zice... (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 12:18)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Dilematic

      doar tu nu vrei sa intelegi ce zice... tie iti placea mizerabilul Orlando.
    • +1 (3 voturi)    
      relax (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 12:45)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Dilematic

      daca vom trai mai bine si mai tihnit nu vor avea nevoie de comunicatori grozavi;
      daca vom trai mai prost, niciun comunicator si nicio "grea mosternire" nu-i mai scoate din kkt
  • +10 (22 voturi)    
    Diferentele sunt semnificative cata vreme (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 10:09)

    Susufler0 [utilizator]

    partidul "de stanga", spre deosebire de partidul "de dreapta" vede un rol mult diminuat al statului in economie, o administratie mai simplificata si mai functionala si o reforma electorala adevarata , printre altele cu alegeri in doua tururi pt primari si pt consilierii locali si judeteni !

    PS. Este viziunea unor oameni veniti in politica din viata reala fata de cea a unor dinozauri politici inradacinati prin birouri si care se dezradacineaza de acolo o data la patru ani !
    • -5 (23 voturi)    
      Lol (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 11:23)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Da, partidul "de stanga" care isi doreste privatizarea sanatatii, incat sa ajungem ca in SUA, unde doar 1% isi permit o interventie chirurgicala.

      Unde atunci cand se negociaza cresterea salariului minim, la discutii iau parte doar patronatele, pentru ca "dreapta" a distrus legislatia muncii, eliminand sindicatele complet.

      Daca SS ar participa la alegeri, sau Khmerii Rosii, as vota cu ei.

      Dreapta criminala trebuie sa dispara.
      • -1 (5 voturi)    
        Cerul Noros si a pus Amprenta (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 11:51)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui HP

        Pe Optimismul tau
    • -1 (5 voturi)    
      zise hotul din PSD... (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 11:32)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      zise hotul din PSD...
    • 0 (4 voturi)    
      ??? (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 12:47)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      alegeri in doua tururi pentru listele de consilieri? ciudat
  • -11 (27 voturi)    
    Sarabanda loserilor (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 10:15)

    Lovercraft [utilizator]

    loserii negociază, convinși că poporul îi iubește și îi vrea....deși poporul tocmai le-a dat o lecție, pe care încă nu au învățat-o, dar o vor învăța la anticipatele din primăvară
    • +5 (19 voturi)    
      Visezi cu Greta Garbo (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 10:49)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      P$D iese ca Prostuu din Parlament, in 2024 se Dizolva P$D !
      • -1 (5 voturi)    
        LOL! (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 11:43)

        Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Asta e din ciclul cum a fost aia cu 9%? LOL! :D :D :D
      • 0 (4 voturi)    
        vise (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 11:49)

        costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        asa ati zis si cu 5% in parlament dar a luat 32 % dupa redistribuire, sic
      • 0 (4 voturi)    
        si? (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 12:48)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        ce castigam noi din asta? ne creste calitatea vietii?
    • -2 (2 voturi)    
      loserii din PSD? (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 11:32)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      loserii din PSD?
      • +1 (3 voturi)    
        Loseri sunt ăia care au pierdut alegerile (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 16:04)

        Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        nu ăia care le-au câștigat. Ai măcar 4 clase?
  • +14 (26 voturi)    
    Abia astept... (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 11:27)

    Cataleya [utilizator]

    ..sa demonstreze USR cat de rapid si de usor va desfiinta sectia SS, va rezolva problema cu Netejoru si cum va "repara" legile justitiei puse pe butuci de catre CCR - CSM -Dragnea-Iordache-Tudorel.
    Sa speram ca dl Stelian Ion va fi cel putin la fel de indarjit in apararea legii, cum a fost pe vremea cand il apara pe Mazare, aflat in "epoca de aur" a coruptiei si infractionalitatii.
    La fel si la Sanatate.
    Sa-l vedem pe vajnicul luptator Voiculescu curatind spitalele de paraziti (atat la propriu cat si la figurat)
    (bine ca macar N.Dan scapa de Voiculescu la primarie)

    Peste aprox 6 luni ne vom putea face o idee despre cat de competenti sunt USR-istii sa rezolve problemele.
    Au fost campioni la latratul de pe margine, acum e momentul sa intre in arena sa demonstreze ca nu doar gura e de ei!.
    Eu le doresc succes, mai ales acum cand nu mai pot da vina pe PSD ca are majoritate in Parlament.
    • -4 (8 voturi)    
      Remarca Ta legata de V Voiculescu (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 11:54)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Confirma Caracterul Fetid al lui VV si al gruparii plus, un parazit al USR
    • -1 (7 voturi)    
      doar prostii din PSD... (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 12:08)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      doar prostii din PSD ... incearca sa sugereze ca in 6 luni trebuie noul guvern sa rezolve toate rahaturile facute de hotii din PSD.

      laturile postacilor psdisti sunt doar pentru a manipula...
    • +1 (7 voturi)    
      Le doresti succes ? (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 12:24)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Sigur nu ti-ai incrucisat degetele la spate cand ai scris asta ? :)))
    • -1 (5 voturi)    
      no problem (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 12:49)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      se mentine scuza grelei mosteniri si a pesedistilor din birouri
    • -2 (6 voturi)    
      competentii USR (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 13:49)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Pai, unii deja ne-am cam dat seama cam cat ii duce mintea, daca traim in Bucuresti si, mai ales, in S1!
    • -2 (4 voturi)    
      colegu' (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 14:15)

      fl0rin [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Asa urat miroase tot ce scrii a manipulare pesedista ordinara, ca imi vine sa vars. 6 luni? Ce ai scris acolo nu se poate face complet nici in 6 ani. Important e sa inceapa, si sa fie lasati sa continue. Vrajeli din astea ca o sa vedem peste 6 luni merg la audienta Sputnik, nu aici.
  • +5 (9 voturi)    
    Are un talent Ghinea ... (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 11:35)

    Limitless [utilizator]

    Apare repede atunci cand e de impartit ciolanu'. Nu i-am auzit glasul in campanie, in parlamentul national sau european. Ce bine sa te ai bine cu sefu' Barna!
  • +1 (7 voturi)    
    Min.F.E. (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 12:41)

    atc [utilizator]

    O gluma buna(?!): "Cristian Ghinea, care ar fi favorit pentru ministerul fondurilor europene din partea USR,..."
    - Z.F.: "Guvernul 'experţilor" de la Bruxelles a luat cei mai puţini bani de la Uniunea Europeană (din 2009 -n.b.). Bugetul pentru 2016 a estimat venituri din fonduri UE de 13,5 mld. lei şi a primit în final, după primele estimări, în jur de 4,4 mld. lei, adică o treime din suma estimată".
    Ghici, cine era Min. F.E. in 2016? Hai, ca nu-i asa de greu.
    • 0 (2 voturi)    
      Informatie falsa/incompleta (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 16:46)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui atc

      Discutia e numai despre veniturile la bugetul centralizat din fonduri europene, care fusese oricum umflat cu pompa de Ponta in 2015, ca sa poata inchide bugetul, ca proiect (a estimat el vreo 3 miliarde de euro, din burta)

      Daca discutam de toate fondurile europene absorbite in 2016 (la nivel de buget de stat si la nivelul fiecarui beneficiar – companii, autorități locale, organizații neguvernamentale) ajungem la 7.2 miliarde de euro intrate in tara in 2016, ceea ce e recordul absolut din 2007 si pana azi. Sunt datele oficiale de la eurostat.
      • 0 (0 voturi)    
        fonduri (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 19:48)

        atc [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

        1 Inainte de a vorbi, eu zic sa cauti in Z.F./12.01.2017. Are si poze: niste dreptunghiuri inalte- le zice grafic- iar cel mai scund, dupa 2009, e din 2016.
        2. Eu nu compar mere cu pepeni. Toate datele se refera la BUGETUL DE STAT, asa cum am si scris.
  • +2 (6 voturi)    
    Sa guvernam (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 13:24)

    middle_brick [utilizator]

    Ma bucur ca justiția și sănătatea au ajuns la USR+ de acum hai sa vedem fapte ca de comentat de pe margine erau campioni. De un cinism absolut sa lași pădurile și dezvoltarea pe mana UDMR, cel puțin pentru păduri soluția lor a fost din totdeauna: la ras, sa nu mai rămână nimic după ei.
  • +2 (6 voturi)    
    obrazul gros (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 13:45)

    Tritonul [utilizator]

    Intr-o tara democratica, dupa ce a scapat in public inregistrarea aia cu el si Barna, Ghinea si-ar da urgent demisia si n-am mai auzi de el. La noi, un astfel de politruc nefrecventabil se vrea ministru.
    • +2 (2 voturi)    
      Si ce era in acea inregistrare? (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 16:51)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Tritonul

      Doi membri ai unui partid politic care constatau ca un grup intern de comentarii a luat-o raza si ca nu mai are rostul initial. Grup din care ies periodic informatii spre presa care atat asteapta pentru a ataca USRPlus, cu vesnicele capete de acuzare gen "iar e scandal in USR"?

      Ce e atat de dramatic in asta? E ceva legat strict de bucataria interna a unui partid, pe care ar trebui sa o gestioneze fiecare partid cu trebuie.

      Aprope, unde gasesc grupurile alea similare la PNL, PSD, AUR, PMP sau ALDE? In care absolut orice membru de partid se poate exprima in absolut orice fel (de multe ori la limita de jos a limbajului) impotriva celor care conduc partidul?

      Vai de mine, la aia nu exista!
  • -2 (4 voturi)    
    padurile (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 13:52)

    atc [utilizator]

    Pai , mai raman "cioturile". Nu, nu alea de "autostrazi". Ale raman dupa PNL.
  • -2 (4 voturi)    
    Fata in fata cu realitatea.... (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 15:18)

    Cataleya [utilizator]

    In 2020, aproape toata mass-media s-a coalizat impotriva PNL pt ca a fost la guverrnare
    Nimic deosebit. E chiar bine asa (povestea cu cainele de paza al democratiei, bla-bla-bla, o stim toti)

    DAR sa vedem de-acum inainte.

    Conform mass-media, toate ministerele PNL au fost "infestate" cu personaje dubioase ( afaceristi de casa, amante, secretare, prieteni, rude, fini, afini si tot soiul de alte specimene care n-au nimic de-a face cu functiile in care au fost numiti/numite)
    Sa vedem cate din aceste personaje vor fi demise de catre noii ministri ai USR si, mai ales, cine le va lua locul?
    Sper ca USR isi va respecta promisiunile si va demite toate frumoasele PNL-iste si le va inlocui cu niste persoane perfecte dpdv profesional. ..

    Presa nu doarme!
    • +1 (5 voturi)    
      La ce presa v-ati uitat? (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 16:54)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      "aproape toata mass-media s-a coalizat impotriva PNL pt ca a fost la guverrnare"

      PNL a varsat zeci de milioane de euro spre presa si a fost extrem de protejat in privinta asta. Daca avea PNL o presa impotriva, era pe la 10%, la cate lucruri a facut in 2020.

      Uite exemplu: banuiesc ca ati vazut reportajul de la recorder, care ataca politizarea extrem de agresiva dusa de PNL in tara. Cine s-a uitat doar la TV, NU L-A VAZUT. Pentru ca nicio televiziune nu a dat acel reportaj pe post. Nici macar Antena 3! De ce oare?

      Deci, cum era aia cu "aproape toata mass-media s-a coalizat impotriva PNL pt ca a fost la guverrnare"?
      • +1 (1 vot)    
        Hai las-o... (Duminică, 20 decembrie 2020, 11:49)

        Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

        Cand e vb de atacat PNL, v-ati incalcit USR-istii cu PSD-istii de parc-ati fi zigoti
        Nu mai faceti pe desteptii pt ca oricum USR a fost o catastrofa cu 15%.
        Vom vedea in 6 luni ce va face USR cu ministerele sale.