Un prim acord de principiu în coaliția PNL, USR-PLUS și UDMR: Florin Cîțu-premier, Ludovic Orban - șef la Camera Deputaților / Negocierile continuă

de Clarice Dinu     HotNews.ro
Vineri, 18 decembrie 2020, 11:28 Actualitate | Politic


Negocieri PNL, USR-PLUS, UDMR
Foto: Captura Digi 24
Liderii PNL, USR-PLUS și UDMR au ajuns vineri la un acord de principiu pentru formarea noului Guvern. Mai exact, liderii celor trei partide au convenit în principiu ca Florin Cîțu să fie premier, iar Ludovic Orban șef la Camera Deputaților, au declarat pentru HotNews.ro surse participante la discuții. În condițiile în care USR a făcut un pas înapoi, discuțiile continuă pentru structura Guvernului în care USR-PLUS să aibă o compensare. Potrivit acelorași surse posturile ar urma să revină 8-PNL, 7 USR și 3 UDMR.

În această formulă, Dan Barna și Kelemen Hunor ar urma să fie vicepremieri.

Europarlamentarul PNL Rareş Bogdan a spus vineri, la sosirea la Vila Lac 1, unde au loc noi negocieri PNL, USR-PLUS și UDMR că "astăzi va ieși fum alb".

"Va fi fum alb. Azi veți vedea fum alb. Sută la sută guvernăm", le-a spus Rareș Bogdan jurnaliștilor, la sosirea la Vila Lac, potrivit imaginilor difuzate de Antena 3.

La rândul lui, liderul USR, Dan Barna, întrebat dacă iese fum alb astăzi, aşa cum a susţinut Rareş Bogdan, a răspuns: "Eu am rumeguş în portbagaj, e ok".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















32414 vizualizari

  • -57 (95 voturi)    
    Romania Scapa de Ciolosh (Vineri, 18 decembrie 2020, 11:32)

    un domn [utilizator]

    E Bine !
    • +36 (66 voturi)    
      plangi dupa daddy? (Vineri, 18 decembrie 2020, 11:43)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      mai vreo 2 ani si iese
      • +5 (31 voturi)    
        ce vorbesti acolo... (Vineri, 18 decembrie 2020, 11:57)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui justin

        .. la anu e gata. scoate vreo 200 de carti luna viitoare si iese.
      • +35 (43 voturi)    
        Iese degeaba, (Vineri, 18 decembrie 2020, 12:15)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui justin

        Nici dracu nu se mai uita la Dragnea dupa ce va iesi din inchisoare...a pierdut trenul, a pierdut sefia PSD, a pierdut imunitatea, nu mai poate ocupa functii publice, aliatii lui din PSD sunt dati afara....
        Dragnea e istorie.
      • +2 (10 voturi)    
        mda (Vineri, 18 decembrie 2020, 14:11)

        SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui justin

        pana la vara viitoare iese sigur...
    • -7 (47 voturi)    
      cu cei doi in functii adio reforme! (Vineri, 18 decembrie 2020, 12:06)

      wweesstt [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      catzu si orban doi indivizi care nu vor sa faca reforme! cu cei doi in functii importante este mai greu sa se taie pensiile speciale (mai ales acelea ce se incaseaza la 45 de ani), nici reforme/restructurari in sistemul bugetar nu vom vedea, nici depolitizari in institutiile statului nu vom vedea, cei doi (catzu si orban) sunt mai aproape ca mentalitate si viziune de PSD! cred ca vor fi inca 4 ani pierduti, cei din privat vor migra si mai mult spre vestul europei! vor ramane bugetarii si specialii, care ati vazut, ca nu sunt afectati indiferent de criza economica!
      • -8 (40 voturi)    
        Ciolosh Nici Atat (Vineri, 18 decembrie 2020, 12:18)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

        Doar gargara este Calitatea lui Ciolosh
        Din momentul “angajarii” lui Comisar pe Agricultura a inceput brambureala la Fermieri, apoi a carmit in alta directie, acum se visa prim ministru. Vulpea de Pericei este creatzia lui Tariceanu, atat in gand, atat in fapta
        • +10 (22 voturi)    
          urgent! (Vineri, 18 decembrie 2020, 12:29)

          wweesstt [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          trebuie ca viitorul guvern sa fie votat cat mai repede si sa dea urgent, in prima faza un OUG de desfiintare, pt va intra in vigoare o lege mizerabila a PSD/PNL : pensii speciale si pentru alesii neamului - de la primar de sat la senator ! trebuie sa fim TOTI PE CONTRIBUTIVITATE! ABSOLUT TOTI! inclusiv institutiile de forta, acolo fiind grosul pensiilor, 90% din pensiile speciale le incaseaza cei ce ies pe la 45 de ani! acolo e marea problema!
          • +1 (7 voturi)    
            nu exista OUG de desfiintare a unei legi (Vineri, 18 decembrie 2020, 16:33)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

            O lege se modifica/anuleaza/desfiinteaza tot printr-o lege.
            Deci hai sa fim seriosi. In actuala componenta a Parlamentului PNL-USR-UDMR pot doar sa guverneze.
            PS zilele trecute tocmai ca CCR-ul a picat legea cu impozitarea pensiilor speciale si tu imi spui mie ca e suficient un OUG sa rezolve problema?
            • 0 (2 voturi)    
              in Romania? (Vineri, 18 decembrie 2020, 21:14)

              Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

              Vezi legea de aprobare si modificare oug granturi. Nu a convenit guvernului, a dat o oug de suspendare.
              • +1 (1 vot)    
                deci vorbim de o lege care a aprobat un OUG (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 11:13)

                AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

                Iar noul OUG de suspendare trebuie sa fie votat de Parlament. Altfel e apa de ploaie.
                Orice act normativ se anuleaza/modifica print-un act normativ de acelasi nivel.
        • +6 (26 voturi)    
          te iei de ciolosh? (Vineri, 18 decembrie 2020, 12:52)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          pesedistuleeeeeeeeeeee
          postac ciuma rosie :D
  • +8 (52 voturi)    
    finally (Vineri, 18 decembrie 2020, 11:34)

    bogdan1477 [utilizator]

    Sper ca in schimbu8l cedarii functiei de sef la CD USR a cerut ceva ministere mai importante...

    Un prim semn ca Barna nu exclusiv interesaqt de propria situatie in partid, spre deosebire de Orban...
    • -20 (40 voturi)    
      nu se lasa danutz.. (Vineri, 18 decembrie 2020, 11:36)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      ... fara o ciorvarta serioasa.
      • +15 (39 voturi)    
        Pai nu asha se face la negocieri? (Vineri, 18 decembrie 2020, 12:13)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        Daca ceda din prima sefia CD, nu mai primea 7 ministere... Asha, a intins coarda pana a primit ceva suficient de important la schimb. Dupa capul tau ce-au trebui sa faca USR, sa zica "da' sefu, cum sa nu, saru'mana"?
        • 0 (0 voturi)    
          ce ar trebui sa faca USR? (Vineri, 18 decembrie 2020, 22:31)

          Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          ... sa-i dea un sut in fund lu' Danutz, diktatorul.
          • 0 (0 voturi)    
            Acu esti de acord ca ai batut campii? (Luni, 21 decembrie 2020, 14:42)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

            Uite ca USR nu i-a dat un shut lui Danuts si a obtinut Justitia, Transporturile, Fonduri europene, Sanatate, Economie, Cercetare.

            Nu ca as fi mare fan Barna, dar de data asta a aratat ca stie sa negocieze si stie si cand sa lase de la el spre binele partidului.
    • 0 (14 voturi)    
      Se vorbeste de 18 ministere: (Vineri, 18 decembrie 2020, 11:54)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      8 la PNL, 7 la USR, 3 la UDMR.

      PS. Inca nu s-au stabilit care ce ia si nu s-a stabilit si cine va fi sef la Senat !
      • -8 (22 voturi)    
        calcule (Vineri, 18 decembrie 2020, 14:23)

        vax-albina [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Dacă proporțiile voturilor PNL-USR-UDMR sunt
        25-15-5 , sau simplificat 5-3-1, de ce nu se respectă și la atribuirea ministerelor?
        PS o spun cu regret, ca fost simpatizant USR fără plus. :(
        • -1 (13 voturi)    
          Pt ca PNL nu a obtinut 40% din voturi si PMP (Vineri, 18 decembrie 2020, 15:08)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui vax-albina

          nu a intrat in Parlament !

          PSD. In aceste conditii 15% incepe sa cantareasca aproape cat 25%, cu atat mai mult cat in talgerul pe care sta USR este si UDMR !

          PS. Te anunt ca politica nu e farmacie, nu se cantareste la gram, la ml.gram !

          PPS. Adu-ti aminte ca in USL desi diferentele de votanti erau covarsitor in favoarea PSD, PNL a primit mult mai multe locuri in parlament decat ponderea reala a partidului pt ca asa au convenit cei doi PSD si PNL edecat ! Si atunci s-a negociat si acum s-a negociat !

          PPPS. Pe bune ai votat cu USR ? Te intreb pt ca si eu sunt simpatizant doar al USR dar votez USR+ !
          • -4 (8 voturi)    
            pe bune (Vineri, 18 decembrie 2020, 15:51)

            vax-albina [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            Acum l-am votat pe Valeriu Nicolae. Independent. Dacă i se admiteau contestațiile de către BEC ar fi apărut și cele 17 voturi care îi lipsesc. Dar cum BEC e făcut de membri ai partidelor, dacă ești liber, ești pierdut.
            • +1 (3 voturi)    
              Pe Liviu Dragnea ? (Vineri, 18 decembrie 2020, 19:15)

              un domn [utilizator] i-a raspuns lui vax-albina

              Pe el nu l ai votat ? Dar ai votat Mizeria de valeriu ?
        • 0 (4 voturi)    
          5-3-1 (Vineri, 18 decembrie 2020, 15:57)

          gdegal [utilizator] i-a raspuns lui vax-albina

          @vax-albina, cat cantareste postul de premier? 3 ministere medii? 2 grele? 5 usoare? Dar presedinte cdep?


          Mai ies calculele acum conform formulei?
        • +3 (5 voturi)    
          Pentru ca PNL vrea CD (Vineri, 18 decembrie 2020, 16:34)

          vidra [utilizator] i-a raspuns lui vax-albina

          Pentru ca PNL tine mortis la sefia la CD, ar face bine sa ii dea USR-ului ministere fara numar
        • +3 (7 voturi)    
          Findca ambele functii de Prim-Ministru (Vineri, 18 decembrie 2020, 16:41)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui vax-albina

          si de Presedinte la Deputati sunt doua functii care fac cam cat doua-trei ministere.
          Daca le iei in calcul cu ponderea asta vei vedea ca impartirea devine corecta.
          Personal l-as fi preferat pe Ciolos, Prim-M, Orban la Deputati, Catu la Finante dar asta e. Decat deloc e mai bine.
    • +1 (15 voturi)    
      Cine cedează... (Vineri, 18 decembrie 2020, 12:09)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Mda, cel mai deștept cedează. Poate obține ceva ministere, dar agenda Camerei Deputaților e o chestie importantă.Sper să nu-și fi vulnerabilizat poziția în legislativ, acolo unde ei de fapt au și experiență și competență.
      • +3 (13 voturi)    
        Vor avea sigur un vicepresedinte la Camera, (Vineri, 18 decembrie 2020, 12:16)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui aqualung

        secretar, etc.
      • -3 (9 voturi)    
        pai... (Vineri, 18 decembrie 2020, 13:58)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui aqualung

        Nu vad cu e ii ajuta presidentia camerei asha tare, ca doar nu decide presedintele de camera de capul lui ce se intampla in parlament...
  • 0 (36 voturi)    
    orban e la modu'... (Vineri, 18 decembrie 2020, 11:35)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... "ar merge si 50 grame dā ceva pe langa ciolanu asta"
    • -9 (21 voturi)    
      cu cei doi adio reforme! (Vineri, 18 decembrie 2020, 12:08)

      wweesstt [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      catzu si orban doi indivizi care nu vor sa faca reforme! cu cei doi in functii importante este mai greu sa se taie pensiile speciale (mai ales acelea multe, ce se incaseaza la 45 de ani), nici reforme/restructurari in sistemul bugetar nu vom vedea, nici depolitizari in institutiile statului nu vom vedea, cei doi (catzu si orban) sunt mai aproape ca mentalitate si viziune de PSD! cred ca vor fi inca 4 ani pierduti, cei din privat vor migra si mai mult spre vestul europei! vor ramane bugetarii si specialii, care ati vazut, ca nu sunt afectati indiferent de criza economica!
  • -13 (27 voturi)    
    De unde fum? (Vineri, 18 decembrie 2020, 11:40)

    BEDE [utilizator]

    Oare de la creier încins iese fum alb?
    Sau când s-au aprins poftele iese fum alb?
    Doar este vorba de a pune un prim-ministru, nicidecum Papa... Sau, cumva, unul și altul ar vrea să ne pape și le este greu să decidă care să pape mai mult?
  • -9 (35 voturi)    
    manca-i-ar tata... (Vineri, 18 decembrie 2020, 11:40)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. ce stau ei cuminti la coada, ca atunci cand erau mici si se taia porcul, sa primeasca cate-o bucata de shoric.
  • -3 (29 voturi)    
    Excelent (Vineri, 18 decembrie 2020, 11:47)

    Mazeta [utilizator]

    Excelentă echipa de negociatori a USR. Au obținut tot ce au vrut.
  • -4 (22 voturi)    
    odban (Vineri, 18 decembrie 2020, 11:49)

    liviu_ [utilizator]

    si-a dat demisia ca sa se duca in alta pozitie calduta...
    mi-e scarba de PNL...
    NU asa incepi guvernarea domnilor de la pnl....

    acum sa vedem ce ministere dati... nu dealta dar voi ati luat tot ce inseamna putere si bani si ati lasat altora tot ce inseamna probleme...
  • -5 (17 voturi)    
    Hai Citu (Vineri, 18 decembrie 2020, 11:52)

    consumator2 [utilizator]

    Inca o data... hai depune-l!
  • 0 (24 voturi)    
    Eu il vreau... (Vineri, 18 decembrie 2020, 11:52)

    Andreas1256 [utilizator]

    ...pe Catalin Drula la Transporturi. Si la Justitie ar trebui sa fie cineva din USR...
  • -3 (23 voturi)    
    Ia sa vezi acum cum vor fi prinsi useristii (Vineri, 18 decembrie 2020, 12:03)

    Susufler0 [utilizator]

    iarasi fara basca !

    PS. Noroc ca ei isi vad de drumul lor si usor, usor ajung la rezultatul dorit !
  • -9 (27 voturi)    
    negocieri (Vineri, 18 decembrie 2020, 12:04)

    atc [utilizator]

    Dan Barna,... a răspuns: "Eu am rumeguş în portbagaj, e ok". Chiar n-o fi incaput tot in caputz ?!
  • +8 (26 voturi)    
    Cu nulitatile inainte (Vineri, 18 decembrie 2020, 12:09)

    oradeanbh [utilizator]

    De ce trebuie mentinut Orban in functii cheie?
    • +5 (31 voturi)    
      Clanul bugetarilor are nevoie de Orban, (Vineri, 18 decembrie 2020, 12:16)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui oradeanbh

      fiindca Orban nu va face nimic din ce a promis in 2019 si va tine clanul bugetarilor in puf.
  • +8 (30 voturi)    
    excelent (Vineri, 18 decembrie 2020, 12:21)

    costelo999 [utilizator]

    sunt fan citzu, inteleg de la el doar o jumatate de fraza, restul o balmajeste de nu o mai inteleg, iar fraza o spune de parca ar latr-o, dar sunt fan citzu, sa vedem cum sa o faca cu imprumuturile, bugetu etc, ludovica e la sefa la camera e mult mai bine, la sedinta cum o sa mai dea ea din minutzele alea, superb, pluseristii sper ca apuca min justitiei cel putin, o sa ador lupta lor de clasa proletara impotriva coruptiei, udemere o sa ia cultura invatamintul si mediul, peeneelee sigur o sa ia min dezvoltarii transporturile internele, ce mai distractie atit la guvern cit si in parlament, vernerica o sa aiba nopti albe si nelinistite, o sa aiba un mandata furtunos, hohohohohooooooo merry christmas
  • -4 (12 voturi)    
    Negocieri PNL-USRPLUS-UDMR (Vineri, 18 decembrie 2020, 12:45)

    Cote [utilizator]

    Trista ciondaneala intre viitorii salvatori ai sperantelor noastre.
  • -7 (17 voturi)    
    Guvernul (Vineri, 18 decembrie 2020, 12:56)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Târguielii Naționale. Viitor de AUR tara noastră are
    • +1 (3 voturi)    
      hehe, nu mai spune! (Vineri, 18 decembrie 2020, 16:47)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Nu mai e viitor Dancilez? are si Haur o Veorica in rezerva?
  • +9 (19 voturi)    
    hehe (Vineri, 18 decembrie 2020, 13:18)

    transpenibilus [utilizator]

    Florin premier?
    Mor in chinuri postacii lui piperea&zamfir, impricinatii Fides, consumator2, consumator CHF, speculantimobiliar, etc.
    • -1 (9 voturi)    
      iar (Vineri, 18 decembrie 2020, 15:16)

      costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      nu ai lut medicatia???
      • +2 (4 voturi)    
        Ba chiar are dreptate ! (Vineri, 18 decembrie 2020, 15:45)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

        Stie el ce vorbeste. De cateva zile Piperea da in clocot pe Latrina 3 !

        PS. Te pomenesti ca si tu la fel ! :)))
        • -1 (3 voturi)    
          te pomenesti (Vineri, 18 decembrie 2020, 17:26)

          costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          ca nici eu, sau si tu esti pe medicatie socola
          • 0 (0 voturi)    
            Te ai Obraznicit (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 7:54)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

            Carlanee
  • +12 (20 voturi)    
    Pana la urma... (Vineri, 18 decembrie 2020, 13:26)

    comentacu [utilizator]

    USR are oricand la indemana varianta iesirii de la guvernare daca PNL o ia pe campii.
    • +1 (1 vot)    
      da da.. (Vineri, 18 decembrie 2020, 22:34)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui comentacu

      ... cand se vad cu ciolanu in gura, nu mai dau drumu..
  • -18 (34 voturi)    
    AUR (Vineri, 18 decembrie 2020, 13:34)

    faracatuse [utilizator]

    Va rupe la anticipatele din Iulie. Va scoate din parlament, fratiueeer, si Johannis cam trebuie sa se astepte la suspendare... Bravo, sa iasa fumu dalb.
    • -1 (13 voturi)    
      ))))) fumuu dalb )))) (Vineri, 18 decembrie 2020, 14:36)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui faracatuse

      L ai fumat )))))) soshoacaaa )))))
  • +1 (27 voturi)    
    haha (Vineri, 18 decembrie 2020, 13:37)

    liviu_ [utilizator]

    miste

    1 - observ cum fanii pnl s-au activat ca lumea le critica liderul orban, cel care nu se tine cu dintii de functii
    2 - observ cum orban renunta la miste ministere (care ar fi ajutat pnl) doar ca sa ia el un post caldut, deci orban se pune pe el mai presus de partid :P

    pnl nu a facut nimic anu asta: lego votate la unison cu psd (legi anti popor), SS e bine merci-, dosarul 10.08 e mort, tot pile in functii cheie (dna, procuratura etc)....

    deci care e motivul pentru care il aparati pe organ?!
    • +3 (7 voturi)    
      Corect (Vineri, 18 decembrie 2020, 14:36)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Spus
  • +5 (9 voturi)    
    O intelegere amiabila stramba, (Vineri, 18 decembrie 2020, 15:06)

    Dilematic [utilizator]

    dar realizata la timp, este mai buna decat o judecata prelungita cu incertitudinea deciziei.