Iohannis, despre blocajul negocierilor PNL - USR-PLUS - UDMR: Principalul motiv este că unii au încercat să negocieze via media

de I.H.     HotNews.ro
Miercuri, 16 decembrie 2020, 13:56 Actualitate | Politic


Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Președintele Klaus Iohannis a criticat voalat USR, miercuri, spunând că principalul motiv pentru care s-au blocat negocierile PNL - USR-PLUS - UDMR pentru coaliția de guvernare este că "au încercat, cel puțin unii, să negocieze via media".
  • "Principalul motiv este că au încercat, cel puţin unii, să negocieze via media. Ceea ce nu se face pur şi simplu. O negociere se face între echipele desemnate din partide şi nu se comunică rezultate intermediare, cine cu cine s-a certat.
  • Prin astfel de comunicări nu se face decât să scadă încrederea publicului în partide, în politicieni. Un lucru care este profund contraproductiv. Până la urmă, ne place, nu ne place, aşa este în toate democraţiile, politicienii conduc ţara. Atunci ce câştigăm dacă scădem încrederea în politicieni? Nu câştigăm decât să ridicăm la margine partide cu abordări extremiste, partide antisistem şi nu se rezolvă absolut deloc problemele", a declarat Iohannis, întrebat despre motivele pentru care s-au blocat negocierile.
Întrebat la cine se referă, Iohannis a spus: "Ca să vă răspund foarte concret: știu cine a făcut această comunicare, dar nu comentez”.

De asemenea, întrebat când ar putea fi instalat noul guvern, el a spus că "optimal ar fi imediat dupa Crăciun".

Chestionat dacă va interveni în cazul în care partidele nu se vor înțelege, Iohannis a răspuns: "Un lucru pot sa vă spun clar: nu voi lăsa tara fara guvern, dar în acest moment este rolul partidelor de a negocia si asta aștept de la partide (...) Este nevoie să avem un guvern într-un timp rezonabil. N-ar trebui să dureze mai mult de câteva săptămâni".

"Nu cred că este bine să-i împingem prea tare pe politiceni pentru a nu repeta greșelile care s-au mai făcut în România cu formarea coalițiilor. Să nu se discute problemele sensibile și pe urmă ele să ducă la ruperea coaliței. Prefer să se discute problemele, și cele sensibile, să găsească soluții sau să găsească abordări comune și după aceea să guverneze cu folos pentru români și pentru România, evident", a adăugat Iohannis.

Cu negocierile blocate din cauza neînțelegerilor privind funcțiile de premier, președinte al Camerei Deputaților și președinte al Senatului, Dan Barna a avut marți o declarație publică în care a anunțat că propune ca soluție de ieșire din criză ca liderii PNL, USR-PLUS și UDMR să aibă funcții în Guvern, respectiv să fie vicepremieri. Astfel, ar fi depășit blocajul referitor la postul de șef al Camerei Deputaților dorit și de Ludovic Orban, și de Dan Barna.

Demersul lui Barna a fost criticat atât de PNL, cât și de UDMR, care au susținut că liderul USR nu ar fi trebuit să iasă public atât timp cât propunerile nu au fost discutate mai întâi între cele trei partide.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5288 vizualizari

  • +9 (25 voturi)    
    Nu zău! (Miercuri, 16 decembrie 2020, 14:14)

    Observator roman [utilizator]

    De-aia au eșuat, nu fiindcă Orban nu se dă dus de lângă borcanul cu miere al puterii!!
    • +1 (1 vot)    
      Foarte bine. (Miercuri, 16 decembrie 2020, 19:33)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui Observator roman

      Foarte bine. Acum toată lumea negociază prin media. Așa vedem și noi cine ce cere, cine e rezonabil și cine nu. Așa vedem și noi că de fapt PNL negociază doar pentru Orban personal, nu pentru programul partidului.
  • -1 (19 voturi)    
    Uuu See Ree (Miercuri, 16 decembrie 2020, 14:20)

    ladrone [utilizator]

    Macar bine ca si-a schimbat tinta, devenise prea enervant.
    • -1 (5 voturi)    
      hehe (Miercuri, 16 decembrie 2020, 14:57)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui ladrone

      Nu era deloc enervant, sunteti voi irascibili de cand ati realizat ca peeeseeeedeeeee nu scapa de #puscarie.
    • +2 (6 voturi)    
      Pai acu de PSD ce sa zica? (Miercuri, 16 decembrie 2020, 15:09)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui ladrone

      PSD urla la luna ca au castigat alegerile si vor sa puna premier, iar la astfel de ineptii nu ai ce comenta...
  • +6 (18 voturi)    
    nu nu (Miercuri, 16 decembrie 2020, 14:27)

    Captain Obvious [utilizator]

    principalul motiv e ca ciolanul e ceva finit.
  • +4 (4 voturi)    
    Asa....si ?! Lucrurile s-au rezolvat frumos (Miercuri, 16 decembrie 2020, 14:35)

    Susufler0 [utilizator]

    si intr-un termen rezonabil !

    Fiecare o sa intampine pana la urma Craciunul pe meleagurile natale ! :))))
  • -2 (4 voturi)    
    Barna pacalit de vulpe (Miercuri, 16 decembrie 2020, 14:48)

    Vic_Tor [utilizator]

    Deci Barna a zis ca nu mai vrea Sefia Camerei Deputatilor. Dar Orban va fi PM si atunci vor pune un USR-ist la CD , insa nu pe Barna. Si probabil un liberal la Senat . Barna nu are de ales decat sa intre la un minister. Si sa mai vedem ce primeste UDMR
  • -1 (7 voturi)    
    Realitatea este una FOARTE tristă: (Miercuri, 16 decembrie 2020, 14:55)

    backtothedarkages [utilizator]

    nici un partid nu este preocupat de binele României. Absolut toți (PSD, AUR, PNL și USR-PLUS) vor o bucată cât mai mare din ciolan (UDMR nu se obrăznicește, că știe că bazinul lor electoral e limitat). AUR și cu USR-PLUS mai au însă un obiectiv în plus: o luptă feroce pentru a acapara cât mai multă putere în viitor. Pentru asta, amândouă folosesc aceeași metoda: aruncarea cu cât mai mult noroi în Johanis și PNL.
    • 0 (0 voturi)    
      e ironic (Miercuri, 16 decembrie 2020, 17:16)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui backtothedarkages

      fatul ca minunatul tau comentariu se intampla la o postare in care pnl arunca cu noroi in usr...

      doar zic...
  • -1 (5 voturi)    
    are dreptate presedintele in tot ce a zis (Miercuri, 16 decembrie 2020, 15:08)

    cugetatorul [utilizator]

    in acel interviu; iar ideea pe care multi de pe aici o flutura cum ca lupta pentru posturi politice este acelasi lucru cu lupta pentru ciolan este falsa; exista o lupta corecta, normala, legala, de care ne lovim incepand
    de la notele luate la scoala generala, pana la interviurile de angajare si pana la licitatiile de lucrari; lupta pentru ciolan este atunci cand interesul personal dicteaza incorect, anormal, si contrar prevederilor legale si fisei postului
  • 0 (0 voturi)    
    Io cred (Miercuri, 16 decembrie 2020, 15:27)

    nea-nea [utilizator]

    Io cred ca sunt eu!
  • -2 (4 voturi)    
    Aranjamente (Miercuri, 16 decembrie 2020, 15:36)

    Ibit [utilizator]

    Marca " Iohannis " .
    Nu se intelege nimeni cu nimeni .
    Va veni apoi sa il propuna le conationalul lui , Siegfried Muresan , pentru salvarea Roamniei .
  • -1 (1 vot)    
    Politicienii conduc tara (Miercuri, 16 decembrie 2020, 16:30)

    middle_brick [utilizator]

    Asa e her Johannis doar ca la noi nu știu cum se face ca toți sunt o adunătură de incompetenți hoți corupti aroganți analfabeți....
  • 0 (0 voturi)    
    nu e nimic rau sa trimiti mesaje in spatiul public (Miercuri, 16 decembrie 2020, 16:48)

    Coco Whistle [utilizator]

    si de ce nu sa 'negociezi' ptr romania f transparent. pnlistilor, aveti psd si udmr, minoritati puteti guverna din nou romania impreuna. orice pozitie asumata de pnl si udmr inseamna colaborare cu psd din moment ce ei au mai 'fraternizat' in trecut, scuze negociat romania pe la vile, pe la baute, cine stie pe unde...chiar nu se ridica nimeni sa ne spuna cum sint facute jocurile de culise? felicitari usrplus ptr alternativa oferita.
  • 0 (2 voturi)    
    si.... a inceput (Miercuri, 16 decembrie 2020, 17:16)

    liviu_ [utilizator]

    pnl e pe cai mari... cumva...

    evident ca alalalt e de vina... sa formeze ei guvern cu 25% daca-s destepti!

    apropos... dar prin acest mesaj domnul Iohannis nu face fix la fel?! scuze el nu negociaza prin media, el doar arunca vina pe altii... cu totul altceva...
  • 0 (2 voturi)    
    oare nu e totusi alta cauza? (Miercuri, 16 decembrie 2020, 17:18)

    sorin3 [utilizator]

    Mai degraba motivul e ca PNL are o strategie de negociere facuta pentru un scor de 30% la alegeri...
    E evident ca isi doresc sa stapineasca Romania in locul PSD-ului si nu sa faca reforme.
    USR trebuie sa livreze catre propriul electorat reformele promise si nu pot sa faa simpla figuratie in guvernare.

    Orban e de fapt cuiul lui Pepelea cu dorinta sa de a fi sef... pe modelul Dragnea. Doar ca la guvern nu il mai doreste nimeni (nici alegatorii, ca de aia a pierdut 10% PNL) iar Daca se vrea la camera atunci PNL ar fi logic sa cedeze primul ministru, doar a Johannis si PNL nu pot accepta asta.
    USR nu poate acepta sa nu primeasca nici o pozitie de control. Am vazut ce face PNL cind e tratat doar cu incredere: nimic.
    Sincer cred ca atunci cind presedintele acuza partenerii de viitoare coalitie ca negociaza prin presa il acuza in primul Rind pe Rares Bogdan care a cerut tot guvernul si parlamentul pentru PNL chiar in presa.