Negocieri reluate între PNL, USR-PLUS și UDMR. Liderii celor trei partide s-au întâlnit la Vila Lac

de C.D.     HotNews.ro
Marţi, 15 decembrie 2020, 14:40 Actualitate | Politic


Palatul Victoria
Foto: Guvernul Romaniei
​​Liderii PNL, USR-PLUS și UDMR s-au întâlnit marți după-amiază la Vila Lac pentru a continua discuțiile privind formarea noului Guvern, suspendate duminică după ce nu s-a convenit asupra împărțirii funcțiilor de premier și de președinte al Camerei Deputaților.

UPDATE Întîlnirea s-a încheiat după aproape o oră jumătate. Discuțiile vor fi reluate joi.

Discuțiile sunt reluate în condițiile în care Dan Barna a propus în această dimineață ca liderii celor trei partide să intre în guvern ca vicepremieri.

„Lucrurile trenează că se percepe că este o chestiune legată de ambiții personale. Nu este despre poziții, ci de o alocare echilibrată. Am propus mai multe soluții, care au fost refuzate. Încercăm o nouă deschidere. Propunem o altă candidatură la șefia Camerei Deputaților. O să-l propunem pe Cătălin Drulă și îi propun lui Kelemen Hunor și Ludovic Orban să intrăm împreună în guvern ca vicepremieri dând un exemplu fără precedent de responsabilitate. Un guvern în care premierul va avea vicepremieri liderii partidelor din Coaliție va fi un guvern care arată serios”, a declarat Barna, precizând că miza importantă este programul de guvernare.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6363 vizualizari

  • +7 (21 voturi)    
    Marea impartire a ciolanului (Marţi, 15 decembrie 2020, 14:58)

    mihaipricop [utilizator]

    nimeni nu vrea sanatatea si educatia si toti vor ministerele cu bani multi pt clientela de partid.
    • +2 (10 voturi)    
      ciolaniada? (Marţi, 15 decembrie 2020, 15:21)

      wweesstt [utilizator] i-a raspuns lui mihaipricop

      noi vorbin ciolaniada si alte prostii?! in loc sa fiti in strada.. stiti ca astazi ccr a decis ca trebuie sa fim sclavii smecherilor pt todeauna, a decis ca nu trebuie sa se atinga nimeni de pensiile speciale?! la aceasta decizie sunt complici si politicienii care asta au si urmarit! ei(politicienii sunt principali vinovati)!
      • +3 (3 voturi)    
        Negocieri cu privire la... (Marţi, 15 decembrie 2020, 18:09)

        Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

        moleculele reci din calorifere?

        Domnilor ne este frig în case!!! Sunt familii cu copii, sunt bătrâni singuri pe lume care n-au căldură în casă! În plină pandemie!

        "Vă promitem apă caldă. Nici nouă nu ne vine să credem că e nevoie să promitem așa ceva.” Oameni buni voi ne-ați PROMIS acest lucru în campanie!

        Parcă trăim în comunism. Și atunci erau reci caloriferele. Ne mai lipsesc frigiderele goale.
    • -1 (11 voturi)    
      haur si psd (Marţi, 15 decembrie 2020, 15:40)

      adi345 [utilizator] i-a raspuns lui mihaipricop

      Da, doar aurolacii aur si psd nu vor ciolan, vor sa faca bine ei
  • +4 (10 voturi)    
    oare? (Marţi, 15 decembrie 2020, 14:59)

    cucuveauamov [utilizator]

    au caldura la vila lac? cine o plateste?
  • +8 (10 voturi)    
    tot la caldurica? (Marţi, 15 decembrie 2020, 15:00)

    PrivireCritica [utilizator]

    intalniti-va in blocuri conectate la termoelectrica sa vedeti si voi realitatea!
  • -3 (7 voturi)    
    Oare ce marca de cafea prefera ludovic ? (Marţi, 15 decembrie 2020, 15:01)

    Susufler0 [utilizator]

    :))
  • 0 (6 voturi)    
    nu ne intereseaza ciolaniada! (Marţi, 15 decembrie 2020, 15:21)

    wweesstt [utilizator]

    noi vorbin de ciolaniada?! in loc sa fiti in strada.. stiti ca astazi ccr a decis ca trebuie sa fim sclavii smecherilor pt todeauna, a decis ca nu trebuie sa se atinga nimeni de pensiile speciale?! la aceasta decizie sunt complici si politicienii care asta au si urmarit! ei(politicienii sunt principali vinovati)!
    • +2 (2 voturi)    
      ccr este parte direct interesată în această (Marţi, 15 decembrie 2020, 21:15)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

      cauză deci decizia sa este nulă de drept.
      dacă politicienii se vor prevala de ea va fi vina lor, nu a ccr care nu avea dreptul să se pronunţe în acest subiect !
  • +10 (12 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 15 decembrie 2020, 15:22)

    [anonim]

    • -3 (5 voturi)    
      Asta te preocupa acum ? (Marţi, 15 decembrie 2020, 19:16)

      Dilematic [utilizator] i-a raspuns lui

      Toti participantii la negocieri pentru formarea guvernului tarii sunt reprezentanti legitimi alesi prin vot popular in Parlamentul Romaniei !
      Unde ai vrea tu, sa se intalneasca ? in strada, ?
      • +2 (2 voturi)    
        în Cişmigiu. (Marţi, 15 decembrie 2020, 21:16)

        let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Dilematic

        .
  • +11 (13 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 15 decembrie 2020, 15:44)

    [anonim]

  • +2 (4 voturi)    
    Le ia UDMR (Marţi, 15 decembrie 2020, 15:50)

    faracatuse [utilizator]

    Ca sa aiba astia pe cine sa dea vina...Noi am vrut sa faca bine, le-am dat bugete grase... cele mai mici din UE.. Dar acesti anti-romani ne-au omaorat parintii, fratii si pe copii i-au trimis in ghearele analfabetismului..
    Uite cum mai incarca AUR cu 25%, asa din poanier. Succes Sica, Joha si Ciolos, succes!
  • +4 (6 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 15 decembrie 2020, 16:27)

    [anonim]

  • +6 (6 voturi)    
    pun de-o orgie mica? (Marţi, 15 decembrie 2020, 16:29)

    revo [utilizator]

    fac o orgie restransa? Ca alt motiv plauzibil n-au.
    Dar nu inteleg de ce in cadru restrans? Aaa, ca sa respecte regimul intalnirilor private...da, da.

    Imi place Drula - Sula - *ula - prim ministru - la fix!