Dîncu: Unul din cinci alegători AUR a votat cu PSD la locale

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 11 decembrie 2020, 12:36 Actualitate | Politic


Vasile Dincu
Foto: mdrap.ro
PSD nu are nici un fel de discuție cu AUR, a declarat la RFI președintele Consiliului Național al Partidului Social Democrat, Vasile Dîncu, adăugând că studiile formațiunii sale arată că unul din cinci alegători AUR la alegerile parlamentare a votat cu PSD la cele locale.

”Nu avem nici un fel de discuție cu AUR. Nu credem în acest moment, nici nu înțelegem foarte bine care este orientarea acestui partid, care este un partid contra sistem și care probabil că se va raporta critic la toate partidele din mainstream-ul politic. Sigur că în condițiile în care în Parlament vor fi proiecte, inițiative, care au o importanță mare pentru România, care pot să fie bune, cred că toate partidele vor achiesa, nu cred că un partid este blocat în Parlament numai pentru ideologia lui sau pentru stilul lui politic”, a spus Dîncu.

Întrebat dacă PSD ar fi obținut un scor mai bun la alegerile parlamentare, în cazul în care nu ar fi existat AUR, Vasile Dîncu a răspuns:

”Sondajele, studiile noastre din timpul campaniei și cele de după alegeri din această săptămână arată acest lucru. În primul rând, cei care au votat pentru AUR duminică, 6 decembrie, la alegerile locale au fost în proporție de 90%, adică au fost cei mai activi cetățeni, să spunem, din perspectiva asta, deci au ajuns la alegerile locale, majoritatea.

Apoi, la alegerile locale, cei care au votat acum AUR au votat în primul rând PSD, deci unul din cinci, cam așa, unul din cinci a votat PSD. Au votat și PNL într-o proporție mai mică, dar chiar și USR PLUS au fost printre cei care au fost votați atunci la locale. Foarte interesant, se vede și o similitudine de structură cu USR, de exemplu, pentru că dintre votanții AUR, vreo 37% sunt tineri, din categoria 18-35. Deci sunt o serie de votanți nemulțumiți de la alte partide și cei mai mulți sunt din zona PSD”.

”Noi am făcut o reformă în această chiar scurtă perioadă de când avem o conducere nouă la partid, am schimbat discursul, un discurs care la un moment dat a adus partidului foarte multe pierderi electorale și o pierdere în ceea ce privește emoționalitatea brandului și ne-am schimbat un pic structura de votanți.

Vă dau un exemplu, față de 2016, de alegerile trecute, când aveam peste 50% pensionari, în jur de 52% erau pensionari, acum, PSD la aceste alegeri are doar 32% pensionari și de asemenea o vârstă medie a electoratului care ne-a votat mult mai tânără decât cea de dinainte. Asta înseamnă că se schimbă electoratul”, a mai spus președintele Consiliului Național al PSD.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2765 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    A descoperit Dîncu apa caldă și gaura de la covrig (Vineri, 11 decembrie 2020, 12:44)

    Tescovin [utilizator]

    Până să apară AUR în alegeri, ce să vezi, actualii votanți ai AUR votaseră pentru alte partide ! Îți trebuie mulți ani de studii, facultăți, doctorate și masterate ca să ajungi la concluzia asta !
    • +2 (2 voturi)    
      Nu numai (Vineri, 11 decembrie 2020, 13:35)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      Si avansare in Inteligenta Artificiala si procesoare de super computere cu mii de tranzistori.
    • 0 (0 voturi)    
      Manipulare (Vineri, 11 decembrie 2020, 17:28)

      sipu [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      ordinara” , un psd-ist adevarat .....
  • +12 (12 voturi)    
    se leaga (Vineri, 11 decembrie 2020, 12:51)

    anion [utilizator]

    De aceea PSD revendica AUR ca fiind 20% fibra pesedista. mai nou in platourile lui Ce bine era un procent de peste 40% pentru PSD! Gadea in fiecare seara la Antena 3 cauta impacarea intre PSD si AUR dar se pare ca nu se poate. Sosoaca il bagatelizeaza si umileste pe Streinu Cercel iar Tarziu il vede pe Gadea ca o cocota rujata, vopsita si pomata in vazul si auzul telespectatorilor postului.
  • +11 (11 voturi)    
    >>>>> (Vineri, 11 decembrie 2020, 12:55)

    GemstonePig [utilizator]

    Votantii psd de astazi sunt toti bugetarii din concentrate deconcentrate regii societati de genul celor facute de madam Sarmea cei familiile si rudele celor care faca afaceri cu primariile in toate comunele si orasele , daca mai pica aici si someri si asistati social psd spune bogdaproste
  • +10 (12 voturi)    
    Mi se pare normal (Vineri, 11 decembrie 2020, 13:14)

    StefanB52 [utilizator]

    Trebuie sa ai minte de votant PSD ca sa-ti treaca prin cap sa votezi AUR. Enigma este cu ceilalti patru.
  • +6 (6 voturi)    
    Mai de graba invers... (Vineri, 11 decembrie 2020, 13:14)

    tontu [utilizator]

    ... unul din 5 alegatori PSD a votat AUR la parlamentare.
  • +2 (2 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 11 decembrie 2020, 13:35)

    [anonim]

  • +6 (6 voturi)    
    Normal au aceiasi mama (Vineri, 11 decembrie 2020, 13:45)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Tatal e incert :-)
  • +3 (3 voturi)    
    "vorbele sunt pentru acoperirea gandurilor" (Vineri, 11 decembrie 2020, 14:01)

    revo [utilizator]

    Ziceti voi ca nu va ganditi, vezi Doamne, acum, de parca v-ar crede cineva, mincinosilor!
    Eu nu va cred, v-ati gandit deja, iar declaratia asta e cu bataie lunguta.
    E o crenguta de maslin, intinsa timid.
    O urma vreo propunere constructiva, dar imediat dupa sarbatori, sa nu va stricati vacanta?

    Adica, cum ar veni: noi toti de la PSD ne tragem, hai sa fuzionam, sa ne incuscrim oficial, mai luam si celelalte minoritati + infiltratii (ohooo, ca acolo avem baza solida, nene!) si punem de un puci, ceva, acolo? Hm? Ce zice hAUR de chestia asta?

    Ne-ati luat alegatorii, e drept, minoritarii de care ne-am servit 30 de ani, ca n-am mai cotizat noi, la timp si la cine trebuia, dar, pe viitor... schimbam foaia, si-o sa ramaneti in curul gol peste 4 ani.

    Asa ca, nu mai bine actionam noi acum, ca un singur trup?
  • +6 (6 voturi)    
    Toti (Vineri, 11 decembrie 2020, 15:14)

    yol [utilizator]

    Sunt ai vostrii.... E vb de fostii peremisti pe care i a tinut dragnea calzi vreo 4 ani cu toate aiurelile.
  • +1 (1 vot)    
    Nu ne spune Dâncu cum ia numărat? (Vineri, 11 decembrie 2020, 19:28)

    asavreau [utilizator]

    Posibil să fi avut lista lor,unde candidează.Ăștia de la PSD,dacă-i urmărești atent,se dau singuri de gol cu mașinațiunile făcute.