Votant AUR: "M-am gândit că e o palmă politică"

de DP     HotNews.ro
Vineri, 11 decembrie 2020, 7:02 Actualitate | Politic


Sustinatori AUR
Foto: Facebook / George Simion
În cartea lui, The Black Swan: The Impact of the Highly Improbable, Nicholas Taleb vorbește despre evenimentele improbabile care apar pe neașteptate, acele „lebede negre” pentru care oamenii se grăbesc apoi să găsească retroactiv explicații simpliste, scrie PressOne.ro. Pe mulți dintre noi, seara alegerilor ne-a lăsat cu un mare semn de întrebare. Cine e AUR și cum de intră în Parlament? Poate unii dintre noi știam că există AUR, poate îi văzusem la mitinguri în Piața Victoriei, poate ne trecuse pe lângă urechi vestea că s-a înființat un partid nou, poate îi văzusem pe listă la locale.

Ce este sigur este că nu le-am dat importanță. Poate ați obosit de discuția despre bule. Dar, în bulele ideologice „clasice”, AUR nu exista. Exista însă în bulele noastre sociale, uneori chiar fără să știm.

Loviți de știrile cu AUR care au apărut imediat după rezultatul alegerilor, ne întrebam: oare eu știu pe cineva care a votat AUR? Totuși, sunt 500.000 de oameni, să nu știu pe nimeni? Cine a votat acest partid despre care nu știm mai nimic și de ce?

Am căutat și am găsit. Un amic a votat AUR. Probabil algoritmii Facebook m-au făcut să nu văd postările lui pentru că a considerat că nu m-ar interesa. Iar de vorbit, vorbim rar, ne intersectam doar pe vremuri nepandemice prin diverse locuri. Din acest bias al algoritmilor am rămas în bula mea, în care AUR nu exista.

Amicul meu este antreprenor, are 45 de ani, este partener într-o firmă care oferă servicii în zona IT, are o familie, doi copii, are o situație financiară bună, este absolvent de studii superioare, este pasionat de kitesurfing, merge în vacanțe, merge la concerte, se implică în diverse proiecte și în nici o discuție de bere nu mi s-a părut că ar fi fost extremist. De ce a votat AUR? L-am întrebat. Iar răspunsurile m-au făcut să văd cât de mult se întrepătrund diversele tipuri de bule.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5380 vizualizari

  • -2 (8 voturi)    
    da (Vineri, 11 decembrie 2020, 8:29)

    codrean [utilizator]

    O analiza corecta, multe lucruri de bun-simt. Mai ales finalul, despre "presa", "servicii",statul si guvernul incapabile !
    Felicitari !
    • +2 (6 voturi)    
      Omul asta chiar exista? (Vineri, 11 decembrie 2020, 10:32)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      Pare atat de perfect ilogic in ce sustine acolo, incat pare un interviu inventat.

      "Au niște măsuri directe. Votul în două tururi la locale. Excluderea pensiilor speciale. Modificarea legii electorale pentru că sunt probleme grave, uite acum cu voturile în diasporă. Depolitizarea administrației. "

      Adica exact programul politic al USRPlus, pentru care aia se bat concret de 4 ani, avand doar 8% in parlament.

      Ce face omul? Le da mai multa putere celor de la USRPlus prin vot? Nu, voteaza AUR. Si de ce nu voteaza USR?

      "Rămânea USR dar m-am gândit că oricum vor lua mai puțin decât PNL"

      Asta e logica? Omul asta chiar exista?

      El chiar crede ca madam Sosoanca sau Daniel Rusu (fost PC, PDL, USL-PNL, ALDE) sau Francisc Toba (om cu problema nasoala, a torturat oameni in 89, fost FSN, fost PSD, fost consilier Nastase), toti parlamentari AUR, vor lupta pentru ce vrea el?

      Ala si-a dat singur o palma in fata oglinzii. Repet, daca e reala acea persoana, ca nu imi vine a crede ca exista asa "girafa"
  • +4 (8 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 11 decembrie 2020, 9:24)

    [anonim]

    • -3 (5 voturi)    
      Avem o problema (Vineri, 11 decembrie 2020, 11:11)

      mescaline [utilizator] i-a raspuns lui

      Daca astia care au votat AUR ar trebui sa-si faca procese de constiinta pentru potentiale repercusiuni, restul, care am cautionat treizeci de ani de mizerie politica, n-am mai dormi noaptea.

      Live and let live si apropo, reductio ad hitlerum a fost definit ca eroare in logica argumentatiei inca din 1950, vezi Leo Strauss.
  • +2 (6 voturi)    
    Cu siguranta (Vineri, 11 decembrie 2020, 9:30)

    LeBaron [utilizator]

    Cu siguranță e o palmă, întrebarea care rămâne e pe obrazul cui?
    • +4 (8 voturi)    
      Palma si-a dat-o singur (Vineri, 11 decembrie 2020, 10:34)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui LeBaron

      Dupa ce a votat, cica a avut revelatii, cu Șoșoacă, cu Lavric, cu minoritarile sexuale, cu avortul, cu legionarii, revelatii dupa revelatii.

      Eu tot cred ca acel interviu e inventat cap coada.
  • +2 (8 voturi)    
    Palmă politică. (Vineri, 11 decembrie 2020, 9:42)

    asavreau [utilizator]

    Dată nouă,votanților.Și celor care nu au mers la vot,și celor care au votat PSD,să le arate că se poate mai rău.
  • +1 (5 voturi)    
    Daaaa ... (Vineri, 11 decembrie 2020, 10:04)

    paulbutoi [utilizator]

    " M-am gandit ca e o palma politica "
    Foarte adanca gandire ...
    Adica profunda .
    Si adecvata Realitatii : politicienii romani se vor rusina ffff tare , pen'ca sunt atat de sensibili ...
    Din categoria " M-am saturat sa aleg raul cel mai mic " ...
    E o strategie fffff rationala !
    Trimiti in Parlament persoane tulburate - gen distinsa dna Sosoanca , Sorin Lavric , pasunisti , .... - si apoi astepti ca lucrurile sa mearga ffffff bine ...
    Asta e reteta succesului :
    = mergem 60 % si votam la alegerile prezidentiale un tip care are - in principal - puterea de a vorbi
    - stam acasa 70 % - sau votam ciudati - cand e de ales Parlamentul - cel care detine Puterea de a da Legile dupa care este condusa tara si de a numi Guvernul care aplica acele Legi
    Un comportament ffffff rational !
    " Vrem o tara ca afara ! "
    Asa o obtinem !
    Garantat 100 % !
  • -1 (5 voturi)    
    nu e nicio surpriză (Vineri, 11 decembrie 2020, 11:16)

    hdd [utilizator]

    cel puțin pentru mine.
    Aș fi fost surprins dacă, în urma pandemiei, nu ar fi apărut un astfel de personaj:

    - spune orice pentru a fi ales

    - nu are identitate și ideologie ci este flexibil, urmărește exclusiv puterea, fiind capabil să oscileze amețitor între idei diametral opuse

    - se concentrează întâi pe un segment extrem de înverșunat, care reprezintă votanții "core"

    - pasul următor este să dilueze ușor mesajul, să aibă priză mai mare și să capete tracțiune. Extrem de puțini din votanții "core" vor părăsi proiectul, dezamăgiți că nu e suficient de dur, dar în final popularitatea va fi în creștere

    - lovește egal în toate forțele existente pentru că, în esență este un proiect ce urmărește acapararea totalitară a puterii și modificarea regulilor în interes propriu, oligarhic

    Acest lucru a fost făcut de Hitler într-o Germanie în criză.
    De Stalin, într-un URSS în colaps.
    Dar primul, a fost Napoleon, în 1848, primul președinte al celei de-a doua republici franceze.

    Deci putem spune că scenariul este vechi de sute de ani. Dar funcționează.

    Am spus asta acum 6 luni, nu ascultă nimeni.

    Ce este mult mai grav, e că avem personaje contemporane:
    - Viktor Orban
    - Erdogan
    - Putin
    Și liderul AUR râvnește spre același statut.
    Dacă nu vom acționa și vom continua să nu mergem la vot, acest lucru se va întâmpla.

    Trebuie să înțelegem că dispariția PRM-ului a lăsat liberă această nișă, de veșnici opozanți.
    Am uitat cum în 2000 românii avut de ales între Iliescu și Vadim Tudor.

    Sunt convins că la următoarele alegeri, acest personaj venit de nicăieri va intra în turul 2 de scrutin pentru președinție.

    Poziția actuală, de opoziție totală, este cea mai convenabilă pentru un partid politic.
    De aici, poate doar să crească. Momentan îi lipsește sprijinul politic local. Nu are primari și consilii locale, județene. Dar veți vedea că acest lucru se va schimba.

    Fenomenul a început și mai poate fi oprit.
    Diminuarea impactului poate fi făcută doar prin vot masiv.
  • +3 (7 voturi)    
    Din pacate, doar (Vineri, 11 decembrie 2020, 11:18)

    Ciprian1979c [utilizator]

    ai dat o palma la c#%#t!
    • +2 (4 voturi)    
      Și... (Vineri, 11 decembrie 2020, 12:40)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

      Și ai stropit pe toată lumea !