Ciolacu: Merg la Cotroceni cu propunerea Alexandru Rafila premier și guvern de uniune națională / Rafila e în izolare, nu știu dacă are test COVID pozitiv

de L.P.     HotNews.ro
Joi, 10 decembrie 2020, 18:22 Actualitate | Politic


Marcel Ciolacu
Foto: Captura video
Liderul PSD, Marcel Ciolacu, a declarat joi seară că va merge luni la consultările cu președintele Klaus Iohannis pentru formarea noului guvern cu propunerea Alexandru Rafila premier și guvern de uniune națională. El a spus că va merge singur la Cotroceni, pentru că Rafila este în continuare în izolare, soția acestuia având COVID-19.

"Am supus la vot propunerea ca luni să mergem la Cotroceni cu dl profesor doctor Alexandru Rafila, propunerea PSD pentru funcția de prim-ministru. (...) Cred că e cazul ca președintele să recunoască că a pierdut alegerile, că PNL și USR trebuie să se gândească și să nu transformăm această perioadă într-o ciolaniadă și discuții sterile. Trebuie să vedem prioritățile românilor și cred că cel mai corect din partea președintelui este să accepte un Guvern minoritar PSD condus de dl Rafila, ori un Guvern de uniune națională cu premier Alexandru Rafila. Luni suntem primul partid invitat la Cotroceni. Am să merg însoțit de colegii mei, nu o să pot merge însoțit de dl Rafila deoarece este în izolare la domiciliu", a declarat prședintele PSD la finalul ședinței Consiliului Politic Național.

Tot în conferința de presă, Marcel Ciolacu a confirmat faptul că PSD va trimite scrisori socialiștiilor dar și liderilor europeni în care vor să sesizeze faptul că președintele Klaus Iohannis a făcut campanie electorală liberalilor. Întrebat de jurnaliști ce speră să obțină cu aceste scrisori, liderul PSD a replicat:

"Nu aștept să obțin nimic. Aștept ca toții lideri europeni, toate cancelariile și amabsadorii țărilor europene aflați în România să știe adevărul, să stie ce se întâmplă în România. După cum știți avem și un raport OSCE care critică în termeni duri implicarea președintelui Iohannis în campania electorală alături de un partid politic, lucru neacceptat în angajamentele internaționale luate de către România", a explicat Ciolacu.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5258 vizualizari

  • +2 (16 voturi)    
    huo ciuma rosie rafila (Joi, 10 decembrie 2020, 18:40)

    maiorulmura [utilizator]

    jos botnitza!
  • +22 (22 voturi)    
    Lol (Joi, 10 decembrie 2020, 18:41)

    mitg [utilizator]

    "această perioadă într-o ciolaniadă"

    zise ciolacu.
  • +11 (19 voturi)    
    nu are test ca sa nu fie vizitat de militie (Joi, 10 decembrie 2020, 18:43)

    Coco Whistle [utilizator]

    bai dar ce stii? psd,udmr trebuies scoase in afara legii iar membrii exclusi din viata publica pe 21 ani.
  • +21 (23 voturi)    
    Romanica (Joi, 10 decembrie 2020, 18:44)

    arpi [utilizator]

    Gargara ieftina marca Ciolacu..Ai castigat alegerile cand ai 50,1%..Are majoritate in parlament???
    • +8 (8 voturi)    
      Sa se duca la Cotroceni, primesc (Joi, 10 decembrie 2020, 19:19)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui arpi

      Dar sa nu uite sa-si ia Cariocile cu el, ca ce propune nu conteaza...
    • +5 (5 voturi)    
      Unde o fi uniunea nationala? (Vineri, 11 decembrie 2020, 10:25)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui arpi

      Cu ce guvern de uniune nationala se duce el la Cotroceni, oare? Convinge AUR si UDMR sa voteze impreuna?.. :))
  • +16 (24 voturi)    
    Alexandru Rafila este fiul tortionarului Rafila (Joi, 10 decembrie 2020, 18:45)

    hopsinoi [utilizator]

    sau a securistului Rafila?

    In timp ce romanii cu trecut neproletar nu erau lasti sa dea la facultate fii de tortionari intrau facil in facultati si apoi viitorul luminos (pardon secursit) era cu ei.
  • +15 (21 voturi)    
    Tu esti OM ? (Joi, 10 decembrie 2020, 18:49)

    Observatory [utilizator]

    Nu ați câștigat alegerile !
    Poate ați pierdut alegerile. Asta r dus cu pluta și nu m-a mira !
    Sa știe lumea ? Ce anume ? Ca sunteți incapabili ! Ați fost la butoane 4 ani și ați reușit sa distrugeți și ce mai era bun .
    Du-te și mai consulta te cu Tov. De la Pensiunea Rahova !
    • -11 (15 voturi)    
      PSD a pierdut cu 30 %... (Joi, 10 decembrie 2020, 19:18)

      Mihail. [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      ...dar USR a castigat cu 15 :)
      • +5 (5 voturi)    
        USR (Vineri, 11 decembrie 2020, 10:57)

        natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Mihail.

        da, si-a castigat drepul de a face parte din guvern
  • +9 (11 voturi)    
    Tu si PSD nu puteti avea niciun aliat ... (Joi, 10 decembrie 2020, 18:58)

    CezarN [utilizator]

    ... si de aceea vreți guvern de uniune națională. De tot rasul.

    Când luați in calcul cat ați pierdut la aceste alegeri, scădeți si voturile pierdute de Ponta si Tăriceanu pe care tot voi ii băgați in Parlament cu voturi dirijate. Daca ai fi făcut acest lucru si acum si ai fi dirijat niște voturi de la fidelii PSD către cei doi faliți, nu ați mai fi avut 33% si nu ați mai fi fost primul partid, iar poziția ta ar fi fost periclitata. I-ai sacrificat pe ei pentru a-ti întări tu poziția in PSD si a face gargara asta ieftina cum ca, chipurile, ați câștigat alegerile. OK, ai câștigat, fa guvernul! Fa o coaliție si asigura-ti 50%+1 din voturi, ești in stare? Asta înseamnă sa fii politician, nu gargaragiu: sa știi sa negociezi, sa iți atragi aliați, sa iți divizi dușmanii, sa vorbești mai puțin si sa faci mai multe. Nu mai vorbesc de discurs, umor, spontaneitate, un pic de cultura, carisma (a ta este comparabila cu a unui bideu înfundat).
  • +8 (10 voturi)    
    Nici moastele l'u Ciolacu nu vor pupa un PM...... (Joi, 10 decembrie 2020, 19:22)

    Plagarus [utilizator]

    ......psdist !!!
  • +12 (14 voturi)    
    Bun si ce vei rezolva? (Joi, 10 decembrie 2020, 19:33)

    bogdan1477 [utilizator]

    Mergi acolo cu propunerea Rafila si "guvern de uniune nationala", Johannis o sa te intrebe daca mai ai acordul cuiva pentru varianta asta, tu o sa zici, bineinteles ca nu, dupa care o sa-i intrebe si pe ceilalti daca sustin guvernul Rafila, constata ca doar tu il sustii, si cam atat.

    Nu prea inteleg ce vrei sa obtii cu circoteca asta de doi lei...

    Pana si votantul PSD stie ca ati pierdut alegerile... si ca nu poti face guvern cand tu ai 30% ioar tabara adversa 55%.
    • -7 (9 voturi)    
      victorie din autogol (Joi, 10 decembrie 2020, 20:37)

      Loyola [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Nu e asa ca sunteti pe deplin satisfacuti de schioapa victorie pe care ati obtinut-o ?
      E in firea poporului roman sa se lase condus nu de politicieni adevarati , oameni de caracter ( Emil Constantinescu a fost singurul - sper ca nu ultimul) ci de golanasi politici care violeaza democratia de cate ori au chef. Dupa 30 de ani nu reusim sa aducem in fata caractere adevarate de parca acestui popor i-au secat toate izvoarele de valori si nu poate , intr-un ultim efort sa se scuture de acest blestem al balcanismo-tarismului actual .
      Ati castigat prima repriza dintr-un autogol al poporului roman , dar cu rezerve precum Catu si outsideri -Ciolos si Barna - nu aveti nicio sansa sa castigati partida . Si peste 4 ani veti vedea nu un AUR in parlament , ci poate mai multe . Votate de oameni satui de demagogiile unor partide istorice si neistorice care ne mint cu nerusinare de 30 de ani.
      • +9 (11 voturi)    
        Intrebari (Joi, 10 decembrie 2020, 22:49)

        DurAndrei [utilizator] i-a raspuns lui Loyola

        De cand Rafila este "om politic"? Cati oameni politici are pesede? Faptul ca latri la microfoane pana lesini nu te face om politic (valabil si pentru Ciolacu si pentru Rafila si pentru majoritatea celor din pesede). Faptul ca ai cuvantul la nspe televiziuni ale unor securisti excroci (ca marea majoritate a securistilor) nu te face om politic.
        • 0 (0 voturi)    
          nu tin cu PDS (Vineri, 11 decembrie 2020, 16:23)

          Loyola [utilizator] i-a raspuns lui DurAndrei

          si nu am votat vreodata PSD . Deci nu ma intereseaza Rafila premier.
      • +4 (4 voturi)    
        Si care ar fi oamenii aia politici adevarati? (Vineri, 11 decembrie 2020, 12:45)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Loyola

        1. Emil Constantinescu a fost om de caracter?!? De aia s-a declarat invins de sistem si n-a mai candidat in 2000, condamnand practic PNT-ul la disparitie? Sau de mult caracter ce are s-a lasat mituit de PSD cu pomana numita institutul levantului (https://institutlevant.ro/)? Daca astia-s oamenii de caracter din politica, sper sa nu prindem prea multi...
        2. Mai departe nici tu nu cred ca stii ce autogol visezi. Catu e rezerva, inteleg, da' Ciolos si Barna de ce-s outsideri? Si de ce asta e rau? Tu intelegi ceva din ce ai scris inafara de faptul ca Emil Constantinescu e/a fost cel mai cel politician?
  • +13 (15 voturi)    
    hehe (Joi, 10 decembrie 2020, 19:34)

    transpenibilus [utilizator]

    Bre ciolace, cine naiba vrei sa se "uneasca nationale" cu #ciumarosie #penala??
    Hotii vor ca romanii cinstiti sa se faca ca au uitat de hotie si sa se uniune nationala? Tu te auzi bre similescule?
  • +4 (8 voturi)    
    Va fi hazlie vizita la Cotroceni (Joi, 10 decembrie 2020, 19:53)

    cugetatorul [utilizator]

    Ciolacu merge la Cotroceni fara primul ministru propus ca sa se intalneasca cu un presedinte pe care tocmai a zis ca il reclama la toti liderii europeni si ca sa avanseze propunerea unui guvern de uniune nationala care uniune nu stie nimic despre asta