Cu familia în Parlament: Soț și soție, candidați AUR, au prins un loc în Camera Deputaților și Senat

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 10 decembrie 2020, 13:50 Actualitate | Politic


Danut Aelenei (AUR)
Foto: Hotnews
Odată cu redistribuirea voturilor acumulate de partidele care nu au trecut pragul electoral, la Constanţa în premieră, doi candidaţi, soţie şi soţ, debutanţi în viaţa politică pe lista AUR, îşi vor adjudeca câte un loc de parlamentar la Camera Deputaţilor şi Senat, potrivit calculelor paralele făcute de PNL, aplicând algoritmul specific.

Conform filialei PNL, citată de Agerpres, după redistribuirea voturilor obţinute de partidele care nu au trecut pragul electoral, Alianţa pentru Unirea Românilor (AUR) a acumulat procentele necesare pentru obţinerea a celui de-al doilea mandat de senator, oferind surpriza unei premiere politice de familie, în care soţul, Dănuţ Aelenei, a fost ales deputat iar soţia, Evdochia Aelenei, senator.

Aceasta lurează la Spitalul Județean Constanța, în timp ce soțul nu și-a trecut nicio ocupație pe profilul de Facebook, ci doar studiile efectuate la Institutul de Marină Mircea cel Bătrân din Constanța.

Potrivit rezultatelor finale, Partidul Naţional Liberal (PNL) a câştigat alegerile parlamentare în judeţul Constanţa, obţinând cu peste 6.600 de voturi mai mult decât Partidul Social Democrat (PSD) iar AUR s-a clasat pe locul patru, având mai multe voturi decât Partidul Mişcarea Populară şi Pro România la un loc.

Conform rezultatelor neoficiale, tabloul politic al parlamentarilor aleşi să reprezinte judeţul Constanţa la Camera Deputaţilor este următorul: Bogdan Huţucă (PNL), Mircea Banias (PNL), Marian Cruşoveanu (PNL), Bogdan Bola (PNL), Horia Ţuţuianu (PSD), Cristina Dumitrache (PSD), Lucian Lungoci (PSD), Stelian Ion (USR), Cristina Rizea (USR-PLUS), Dumitru-Viorel Focşa (AUR), Dănuţ Aelenei (AUR). La Senat ar urma să preia mandate: Septimiu Bourceanu (PNL), Evdochia Aelenei (AUR), Felix Stroe (PSD), Remus Negoi (USR), Mateescu Sorin Cristian (AUR).






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9559 vizualizari

  • +4 (24 voturi)    
    N-au fost numiti... (Joi, 10 decembrie 2020, 14:02)

    Mihail. [utilizator]

    ...ci au fost alesi. Deci, care-i problema?
    • 0 (6 voturi)    
      Deci nu mai conteaza meritocratia, nu-i asa? (Joi, 10 decembrie 2020, 19:38)

      AnticoruptieinRomania [utilizator] i-a raspuns lui Mihail.

      Daca au fost votati de niste ametiti, iar ei sunt niste extremisti, anti-UE si NATO, interlopi, prorusi, cretini, e OK pentru naivi comunisti ca tine! Noroc ca veti sta pe bara vreo 8 ani caci PSD se va destructura fara resurse de la bugetul de stat iar AUR va fi izolat de toti.
  • +9 (21 voturi)    
    Romanica (Joi, 10 decembrie 2020, 14:04)

    arpi [utilizator]

    Fam. Buzatu de la Vaslui are si copilul .. Deci astia au cam ramas in urma
  • +4 (22 voturi)    
    Monser ma intelegi (Joi, 10 decembrie 2020, 14:04)

    feroviarul123 [utilizator]

    "Niți nu se putea altfel. ... acuma să remâi pe dinafară... fără coledzi! si cât p-ați, neicusorule, să nu m-aleg."
    Oare vom scăpa vreodată din universul lui Caragiale?
    • +6 (8 voturi)    
      nu (Joi, 10 decembrie 2020, 14:21)

      blacksheep [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

      Niciodata, Caragiale este etern in Romania
  • +3 (23 voturi)    
    Uite cine ne conduce (Joi, 10 decembrie 2020, 14:05)

    FanelJr [utilizator]

    Mancati-as, sa curga AURul...

    O categorie de romani au zis ca, daca unii au USR-ul lor ("niste marxisti si securisti"), de ce sa nu aiba si ei USR-ul lor.
    Ca doar si ei stiu sa foloseasca Facebook-ul.

    Fara emanciparea de AUR, 10% aia se duceau la PSD in mod normal.
    • 0 (8 voturi)    
      zici? ia de la penele (Joi, 10 decembrie 2020, 14:15)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui FanelJr

      https://www.infobraila.ro/2020/12/dezmat-filmat-alex-popa-din-mijlocul-manelistilor-unde-este-respectat-ca-mafiotii-sicilieni-direct-in-parlament/

      Garantat de ioha probabil.
    • +4 (6 voturi)    
      Fifti-fifti. (Joi, 10 decembrie 2020, 14:31)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui FanelJr

      La USR și PMP.USR și PMP sunt marii perdanți ai apariției AUR.AUR săreau în ochi pe listă.Căutând partidele pe care am vrut să le votez,mă loveam de AUR și nu știam cine ,ce sunt.Eu spun că,pe lângă campania (probabil) eficientă,au fost și avantajați de cineva de la BEC.Și o ultimă remarcă-AUR au luaty din voturile USR și PMP,dar au dat o palmă strașnică UDMR.Cred-că PSD și UDMR sunt nașii AUR.
  • +3 (5 voturi)    
    Titlu incorect (Joi, 10 decembrie 2020, 14:10)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Vedeti ca ati scris "famiGlie" incorect in titlu.
  • -3 (9 voturi)    
    Aveti probleme cu romanii care au votat? (Joi, 10 decembrie 2020, 14:16)

    luciannn [utilizator]

    Au fost votati de romani. Nu si-a bagat nici sotul sotia, nici sotia sotul in Parlament. Romanii au votat asta.

    Aveti vreo problema cu ce voteaza romanii? Cu democratia? Cu AUR?

    Zilnic se vede cat de incomod este AUR pentru mass media "libera" din Romania...

    De ce nu spuneti de americanii pe care ii idolatrizati unde alesii isi pun fiicele, ginerii pe posturi de consilieri...
  • +3 (11 voturi)    
    Clasa politica e plina de astfel de exemple (Joi, 10 decembrie 2020, 14:18)

    animatron [utilizator]

    Numai ca la AUR a fost din intamplare, la Constanta au obtinut foarte multe voturi si asta le-a permis un al doilea senator, in persoana dnei Evdochia Dusia (care este de etnie rusa!) casatorita cu dl Aelenei (nascut la Bacau).

    https://focuspress.ro/cine-sunt-parlamentarii-aur-de-constanta-care-declara-ca-nu-sunt-surprinsi-de-rezultat/

    Cred ca unii se prefac a fi uitat ca dl Crin Antonescu, era sef PNL si dna sotie era in Parlament si acum a ajuns comisar UE.

    Se uita poate cuplul Ponta, pe cand acesta era unul din liderii PSD, iar dna sotie (Daciana Sarbu) era parlamentar (ba chiar europarlamentar ulterior).

    Partidele mari si clasice de la noi au o indelunga traditie de nepotism si cumetrism, sunt ultimele in a da vreo lectie de morala cuiva.

    AUR e in primul rand o palma "data democratic" (cum zice dl Ciolacu din varful partidului cleptocratic numit PSD) institutelor de sondare neprofesioniste, presei obediente politic, partidelor care au impresia ca pot dispretui milioane de romani.

    AUR va avea vreo 50-60 de parlamentari, nu are cu ce speria "coalitia" pestrita care se pregateste de guvernare.

    Pe liste, din cate am vazut, e plin de profesori (din aia saraci si navetisti care chiar stiu ce e Romania de la tara), ingineri, medici, economisti, juristi (va fi spectacol cu dna avocat Iovanovici la Senat), scriitori (dati afara acum de la Uniunea Scriitorilor cu manie revolutionara), filosofi chiar (au inceput sa fie injurati chiar de conducatorii lor de doctorat, ca dl Liiceanu!).

    AUR se va lovi de o mafie politico-mediatica solidara, mufata la bani publici, interesata sa nu fie deranjata de nou-veniti si de critici.

    Mafia asta a lovit in USR, dar stanga progresista vrea sa intre la butoane si ea, alaturi de liberali si separatistii maghiari.
    Va incepe si USR-ul sa semene a partid clasic (manevre, tradari, "interes national", sinecuri).

    Asa ca urmatoarea tinta de sarit pe ea, cu bocancii politici si mediatici, e AUR.
  • +4 (8 voturi)    
    mi se pare corect... (Joi, 10 decembrie 2020, 14:40)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. snowflakerii nu mai pot acuza acum de sexism. uite aici model de egalitate de sanse. barbatu deputat, sotia senator. spaga egala pentru ambele secse.
  • +5 (7 voturi)    
    Cazare (Joi, 10 decembrie 2020, 14:45)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Ma intreb, vor deconta fiecare cheltuieli de cazare?
    • +7 (7 voturi)    
      tu ce crezi? (Joi, 10 decembrie 2020, 16:05)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui D.M.A.Gogu

      ala vrea sa stea cu nevasta-sa grasa sau cu amanta?
    • +4 (6 voturi)    
      ca la ce gabarit are nevasta-sa... (Joi, 10 decembrie 2020, 16:06)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui D.M.A.Gogu

      .. il inteleg daca isi deconteaza camera separat.