Orban: Va fi un guvern suplu. Nu înființăm ministere pentru portofolii

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 10 decembrie 2020, 13:22 Actualitate | Politic


Ludovic Orban
Foto: Guvernul Romaniei
​Viitorul guvern va fi unul suplu care va avea maximun 18 ministere, a declarat președintele PNL, Ludovic Orban. El a precizat că negocierile cu USR-PLUS și UDMR vor începe sâmbătă. Orban a adăugat că nu vor fi „înființate ministere pentru portofolii”.

​„România are nevoie cât mai rapid de investirea unui guvern. Vom negocia pe mai multe paliere: programul de guvernare, structura guvernului, o să existe o negociere și referitoare la parlament, comisii”, a spus Orban.

Liderii PNL, USR-PLUS și UDMR au avut joi o întâlnire la Cotroceni cu președintele Klaus Iohannis.

„Există doar acordul pentru formarea unei majorități de centru-dreapta”, a precizat Orban, spunând că nu s-a discutat despre portofolii deocamdată.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5535 vizualizari

  • +17 (17 voturi)    
    Sper sa aveti intelepciunea... (Joi, 10 decembrie 2020, 13:36)

    Olyx [utilizator]

    pentru a lasa altcuiva portofoliul Justitiei...Ati demonstrat ca nu aveti nicio intentie de a o reforma. Dna Birchall a FACUT MULT MAI MULT ( ca ministru PSD ) decat a facut dl Predoiu ( ca ministru PNL ). Incercarea de a tine "cu dintii" de acest minister va fi proba clara ca NIMIC ( sau aproape ) nu se va intampla in acest minister...Cheie, cum il numiti voi.Numai ca aceasta cheie poate INCUIA sperantele romanilor de reforma in zona IMPARTIRII DREPTATII ...!!! Pentru ca un taler al balantei sa nu mai ATARNE in dreptul celor penali si a celor privilegiati...
    • +3 (5 voturi)    
      Da, ai dreptate (Joi, 10 decembrie 2020, 14:23)

      comentacu [utilizator] i-a raspuns lui Olyx

      Ciudat dar Birchall chiar e o pesedista atipica.
      Si a platit pt asta.
      • +2 (2 voturi)    
        Ministerul Justitiei ar trebui sa ajunga la USR! (Joi, 10 decembrie 2020, 14:55)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui comentacu

        Altfel, ramanem cu aceeasi pungasi din PNL si PSD care vor sa deturneze dorinta poporului de a-i pedepsi pe cei care au furat Romania 31 de ani.
  • -2 (8 voturi)    
    guvern suplu :) (Joi, 10 decembrie 2020, 14:22)

    Je__ [utilizator]

    eu as zice ca guvernul sa fie atat de suplu in cat sa aiba o singura persoana in componenta: Werner

    Werner -> prim ministru
    Werner -> la orice alt portofoliu

    iar pe astia cu care va chinuiti sa compuneti lista, sa-i numiti in posturile de secretare
  • -1 (7 voturi)    
    Cine (Joi, 10 decembrie 2020, 14:43)

    Ibit [utilizator]

    A nominalizat cineva PNL-ul sa formeze noul Guvern ?
    EL ?
    Parlamentul LUI - nu va fi , in niciun caz .
    Din pacate pentru el si din fericire pentru ROMANI , nu va mai avea nici guvernul LUI !
    As vrea sa vad cum ii cheama la Cotroceni pe ministrii USR-ului , sa le dea ordine .
    Cand ii va veni suspendarea ?
    Ne va spune USR-ul .
    Tic - tac , tic - tac , tic - tac .........
  • +2 (2 voturi)    
    sambata (Joi, 10 decembrie 2020, 14:43)

    asx [utilizator]

    De ce nu joi (azi) sau miercuri (ieri)?
    • -3 (3 voturi)    
      Pentru ca nu ei decid (Joi, 10 decembrie 2020, 15:25)

      marc.andre [utilizator] i-a raspuns lui asx

      Ei asteapta ordinele de la adevaratii "jucatori", care nu se vad niciodata "pe sticla".
  • -2 (4 voturi)    
    inca nu i-a spus nimeni ca si-a dat demisia (Joi, 10 decembrie 2020, 14:50)

    voxpopulix [utilizator]

    Orban si Rares bogdan, doua trompete care nu pot sa existe fara sa fie ele in prim plan.

    Vom avea, vom face - nu mai esti inclus in guvern Sica - ai ramas in istorie ca unul din cei mai incompetenti premieri, lasa-ne si pe noi


    Mai ales ca a vazut toata lumea cine si al cui este Ludovic Orban: https://nutotei.ro/candidat/ludovic-orban
  • 0 (0 voturi)    
    Comparatie = (Joi, 10 decembrie 2020, 15:35)

    egal [utilizator]

    Germania (89 Milioane locuitori) are 14 Ministere!!
    • 0 (0 voturi)    
      Rectificare (Joi, 10 decembrie 2020, 18:29)

      egal [utilizator] i-a raspuns lui egal

      Pardon! ...80 milioane