Iohannis, întâlnire cu Cîțu, Orban, Barna și Kelemen înainte de negocierile pentru formarea Guvernului

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 10 decembrie 2020, 10:09 Actualitate | Politic


Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Președintele Klaus Iohannis s-a întâlnit joi dimineață, la Cotroceni, cu premierul propus, Florin Cîțu, și cu liderii partidelor parlamentare care vor forma viitoarea coaliție guvernamentală.

La întâlnirea de la Cotroceni au fost Ludovic Orban, Dan Barna, Dragoș Tudorache și Kelemen Hunor. În cursul zilei, Iohannis va pleca la Bruxelles, unde joi și vineri va participa la reuniunea Consiliului European.

Discuțiile au avut loc înaintea începerii negocierilor oficiale între partidele care vor forma noua coaliție de guvernare - PNL, USR-PLUS și UDMR.

Discuţiile pentru formarea unei majorităţi parlamentare în vederea susţinerii noului Guvern vor începe joi. Miercuri, preşedintele PNL, Ludovic Orban, a anunţat că aceste discuţii se vor purta cu USR-PLUS, UDMR şi grupul minorităţilor naţionale din Camera Deputaţilor. Negocierile vor fi purtate de o echipă condusă de Orban şi de premierul propus de liberali, Florin Cîţu. Formula de guvern, programul de guvernare și șefia celor două camere ale Parlamentului vor fi pe agenda negocierilor.

Prim-vicepreşedintele PNL Rareş Bogdan declara miercuri că vor fi maximum 18 ministere în viitorul Guvern, iar PNL va propune la negocierile cu USR-PLUS şi UDMR ca liberalii să aibă 10 sau 11 miniştri, USR-PLUS - 5-6 miniştri, iar UDMR - 2.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6142 vizualizari

  • +5 (15 voturi)    
    si PSD-ul? (Joi, 10 decembrie 2020, 10:21)

    bcsb [utilizator]

    ...a uitat sa il cheme pe Ciolacu :))
    • +1 (7 voturi)    
      Fără intenție! (Joi, 10 decembrie 2020, 11:04)

      Barthales [utilizator] i-a raspuns lui bcsb

      Probabil vreo secretară neatentă :))
    • -6 (10 voturi)    
      Iohannis (Joi, 10 decembrie 2020, 11:36)

      numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui bcsb

      O sa aduca PSD la 45-50%, ignorand faptul ca PSD a castigat aceste alegeri. Arata dispret fara de votantii partidului care a castigat, iar acest lucru o sa coste scump, deoarece acei oameni vor fi nedreptatiti si se va crea un val de ura cu o justificare foarte buna. Iohannis ar face bine sa trateze cu respect votul TUTUROR romanilor si sa le dea posibilitatea celor din PSD sa-si faca o majoritate. Cel mai probabil un vor reusi, dar facand asta evita situatia in care PSD o sa aiba o revenire fara precedent! Respecta voturile, domnule/doamna Klaus Iohannis (asa am inteles din tarile progresite, sa nu putem sa ne adresam pe gen). Respecta voturile si pe toti votantii, altfel cei ce vor disparea nu vor fi PSD, ci PNL.
      • -1 (3 voturi)    
        ce le va spune iohanis: (Joi, 10 decembrie 2020, 12:26)

        wweesstt [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

        iohanis le va spune: 'sa nu indrazniti sa taiati pensiile speciale! ' poporul trebuie sa munceasca pana la 65-70 de ani, sa le fie taxate salariile si munca cu 50%, daca tot nu ajung banii pt privilegii sa le indatorati si pana sii copii nenascuti, sa se plateasca pensii si salarii babane specialilor si bugetarilor! ati inteles? vreau aceeasi politica ca si la prim-ministrii psd-istii acceptati de mine(grindeanu, tudose si dancila) sa continuati aceeasi politica fara reforme!'
    • +2 (2 voturi)    
      Cine-i Ciolacu ? (Joi, 10 decembrie 2020, 12:48)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui bcsb

      Dacă-i ăla care a spus că nu merge dacă nu-i chemat primul,uite că sa întâmplat.Nu-i chemat,nu există.
  • -8 (18 voturi)    
    si cum (Joi, 10 decembrie 2020, 10:32)

    cucuveauamov [utilizator]

    ciolanul e din ce in ce mai subtirel, dulaii vor trage mai vartos si vor schelalai mai tare
    • +8 (8 voturi)    
      nu erati euforici (Joi, 10 decembrie 2020, 11:13)

      dcotoara9 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      dupa rezultate ? Nu mai merg scamatoriile ?
      Vi s-au invenetit creierasii de la prea multa gandire ?
      O sa stati singurei mult si bine de acum daca ramaneti aceeasi cocina de "inteligenti si hoti"
    • +7 (7 voturi)    
      de ce crezi ca ciolanul va fi subtirel? (Joi, 10 decembrie 2020, 11:15)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      cred ca iti scapa niste mici detalii, dar, stii bine, Diavolul se ascunde in detalii.
      Unul mititel ar fi o stire ignorata: https://www.hotnews.ro/stiri-esential-24470891-primele-intalniri-oficiale-ale-lui-nicolae-ciuca-avea-intrevedere-oficiali-americani.htm.

      E un semnal ca nu va fi lipsa de ciolane grase si nu doar de peste Ocean. La care, insa, sponsorii tai nu vor avea acces. Have a break!
    • +2 (2 voturi)    
      in traducere libera (Joi, 10 decembrie 2020, 13:21)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Ciolanul pe care il va imparti Ciolacu e inexistent si haita de pradatori din PSD schelalaie de foame!
  • -8 (8 voturi)    
    Cîțu, pentru corporații mumă, pentru noi ciumă (Joi, 10 decembrie 2020, 11:01)

    FFF T [utilizator]

    Să pui un libertarian în fruntea țării în vremuri în care este nevoie de ajutorare socială, solidaritate și sprijin este inconștiență. Omul ăsta nu știe decât austeritate și distrugerea statului, în favoarea marilor interese financiare. O să vândă tot.
    • 0 (2 voturi)    
      e chiar invers! nu ti-e rusine?! (Joi, 10 decembrie 2020, 12:36)

      wweesstt [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

      nici macar psd-ul nu ar fi aparat cu atata ferocitate bugetarii si specialii in cea mai mare criza economica asa cum au facut catzu si ai lui psd-isti galbeni! ati stat acasa atatea luni cu salariile intregi si v-a burdusit cu tikete vouchere si le-a prelungit termenele celor vechi sa nu cumva sa expire! in timp ce in privat oamenii isi pierdeau joburile si afacerile, foarte multi sunt si astazi in 75%! nu va este rusine?! asa ceva nici psd-ul rosu (cel original) nu ar fi facut, chiar orlando spunea ca trebuie dati afara cel putin 20% din bugetari ca taie frunze la caini! catzu ne inadoreaza si copii nenascuti pt a va plati lefurile si pensiile speciale, catzu e chiar ciuma pt mediul privat si a facut raiul in romania pt speciali si bugetari! nicaieri in europa nu este asa!
    • +1 (3 voturi)    
      De când ești noi. (Joi, 10 decembrie 2020, 12:52)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

      Te-ai tembelit?Tu ești tu,nu noi.Dacă ai curaj ieși și afirmă-te ca om,nu te ascunde ca un gândac sub niște falduri infecte.Ce mandat ai tu să te numești noi ?
  • -3 (5 voturi)    
    chiar ca (Joi, 10 decembrie 2020, 11:05)

    codrean [utilizator]

    ma deranjeaza "procedeul" Presedintelui : niste uzuante, chiar nescrise in Constitutie , ar trebui respectate : chemarea la Presedintie a Partidelor, in ordinea rezultatului alegerilor, apoi desemnarea unui potential PrimMinistru cu rolul de a coagula o Majoritate, etc. Sunt niste reguli asumate, respectate de catre toti Presedintii, de la Iliescu pana la Basescu ! Sunt niste chestii de bun-simt, care trebuiesc respectate, respectand in felul acesta voturile alegatorilor !
    Cum asa : chemi UDMR , cu 5%si aur cu 9% nu ?
    Va rog, nu ma injutati, n-am votat AUR dar exista niste reguli, un respect pentru TOTI romanii care au votat !!!
    • 0 (2 voturi)    
      inca nu i-a chemat oficial (Joi, 10 decembrie 2020, 12:36)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      urmeaza si faza oficiala.
      Dar este evident ca lucrurile sunt hotarate, intalnirea oficiala va fi doar pentru respectarea uzantelor.

      Si ar fi bine ca PSD sa fie primul chemat. Insa, pun pariu, nici atunci nu vor fi multumiti si iar vor carai ceva impotriva lui Iohannis, exact cum au facut-o la demisia lui Orban. Ma rog, atat le-a mai ramas. Deocamdata...
    • +1 (3 voturi)    
      Hai sa ne dam loviti in uzante si cutume (Joi, 10 decembrie 2020, 13:30)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      PSD-ul a calcat in picioare Constitutia si orice lege i-a picat in mana si tu ne povestesti de respectarea uzantelor de protocol?
      PS negocierile neoficiale fac si ele parte din uzante iar cele oficiale nu au inceput inca. Alta intrebare?
  • +4 (4 voturi)    
    totul spre bine :) (Joi, 10 decembrie 2020, 11:25)

    jescu [utilizator]

    Poate nu erau destui oameni cu calitati exceptionale(sa fie ministri sau secretari de stat) intr-un singur partid, dar poate s-or gasi mai multi capabili in 3 partide.
  • -7 (7 voturi)    
    Gasca lui Papuc (Joi, 10 decembrie 2020, 11:41)

    galeo [utilizator]

    Unul mai prost ca altul
    • -1 (3 voturi)    
      da (Joi, 10 decembrie 2020, 12:30)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      oaste de stranura si de merceneri.
    • +1 (3 voturi)    
      da, geniile neintelese sunt la PSD-AUR (Joi, 10 decembrie 2020, 12:38)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      .
    • +1 (3 voturi)    
      Așa spun și alții despre tine. (Joi, 10 decembrie 2020, 12:54)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Deci scor nul.Ai băgat degeaba!.
      • +1 (3 voturi)    
        Astia mai sus (Joi, 10 decembrie 2020, 13:14)

        galeo [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Si-au dovedit deja prostia in modul cum au manageriat Romania.
  • +1 (3 voturi)    
    Se contureaza majoritatea PNL USRPLUS UDMR (Joi, 10 decembrie 2020, 13:01)

    Dilematic [utilizator]

    Detaliile tehnice se negociaza intre parteneri.
    PSD si AUR raman in opozitie.
    Posibil calendar de lucrari:
    La 21 dec, se intruneste noul Parlament, apoi pana la Craciun avem Guvern investit, iar pana la sfarsitul anului buget adoptat pentru 2O21.
    • -1 (3 voturi)    
      se repune pe (Joi, 10 decembrie 2020, 14:44)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Dilematic

      ordinea de zi a noului parlament legea privind autonomia "tinutului secuiesc"?
      jo napot kivenok Romania?
      • 0 (0 voturi)    
        Da, tovarasul Miculescu (Joi, 10 decembrie 2020, 17:16)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

        Secuii vor sa ne fure tarisoara, mai exact coltul ala in care traiesc de peste 800 de ani.
        Dar asta se intampla numai cand guverneaza cu PNL-ul , cand guvernau si votau alaturi de PSD n-aveau nici un gand necurat.
        Mai aveti multe snoave din astea rasuflate? Stiti foarte bine ca "autonomia", in afara de cea culturala sau cea locala pe care o au orice autoritati nu poate fi acordata dect prin modificarea Constitutiei. Iar modificarea Constitutiei e alta poveste.
        Si stiti asta dar agitati marota cu autonomia!