Marcel Ciolacu: Să îl propui premier pe groparul economiei româneşti este o mare bătaie de joc/ Este momentul ca românii să se revolte

de I.H.     HotNews.ro
Miercuri, 9 decembrie 2020, 19:35 Actualitate | Politic


Marcel Ciolacu
Foto: Captura video
Liderul PSD, Marcel Ciolacu, a reacționat miercuri seară după ce liberalii au anunţat că îl vor propune pe Florin Cîţu pentru funcţia de premier spunând că PNL nu a înţeles nimic din votul românilor și că PSD nu va vota în Parlament această nominalizare. Ciolacu mai susține că ”este momentul ca românii să se revolte” pentru că "li se confiscă votul".

Ciolacu a reacționat printr-un mesaj postat pe Facebook, spunând că PSD nu poate vota niciodată "o asemenea rușine de propunere, iar dacă USR și UDMR o vor face, atunci vor fi părtași la această catastrofă națională!".

Mesajul lui Ciolacu:
  • "Peneliștii n-au înțeles absolut nimic din votul românilor! Să îl propui premier pe Cîțu – groparul economiei românești este o mare bătaie de joc!!!
  • Acești inconștienți sunt interesați doar de ciolan, în timp ce sute de oameni mor zilnic de virus. Nu le pasă absolut deloc de oameni, pentru că altfel ar fi votat propunerea PSD- doctorul Alexandru Rafila.
  • Tot ce vor este să mai fure în continuare și să mai împrumute câteva zeci de miliarde de euro pentru buzunarele clientelei politice.
  • Românii i-au sancționat prin vot, pe toți, nu doar pe Orban! Nu mai au nicio legitimitate!
  • PSD nu poate vota niciodată o asemenea rușine de propunere! Iar dacă USR și UDMR o vor face atunci vor fi părtași la această catastrofă națională!
  • Cred că este momentul ca românii să se revolte împotriva celor care vor să le confiște votul!".
Liderul PNL, Ludovic Orban, a anunţat oficial miercuri seară că ministrul Finanțelor, Florin Cîţu, este propunerea PNL pentru postul de premier, decizia fiind luată în Biroul Politic Naţional al PNL, cu o singură abţinere. Orban a făcut anunțul la finalul ședinței PNL, el venind însoțit de Florin Cîțu. Întrebat dacă președintele Klaus Iohannis a acceptat această propunere, Orban a susținut că, la ideea lui Iohannis, și el, și șeful statului au scris separat, fără să vadă, propunerea de premier şi au scris acelaşi nume.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14427 vizualizari

  • +39 (51 voturi)    
    i-auzi neica (Miercuri, 9 decembrie 2020, 19:41)

    fl0rin [utilizator]

    Momentul sa se revolte? Pai n-o fi si momentul ca prezidentul pesedist sa fie pus la pastrare intr-un loc racoros pentru instigare la revolta? Parca se lauda mai ieri ca si-a dat demisia din Parlament, deci ar trebui sa nu mai aiba imunitate.
    • +14 (18 voturi)    
      No mah! (Miercuri, 9 decembrie 2020, 21:27)

      pag [utilizator] i-a raspuns lui fl0rin

      Ca oamenii lor de la Jandarmerie (mai ales ala albu, de respira greu) le e dor de ceva antrenament :P.
    • 0 (12 voturi)    
      Securila asta mimeaza "lupta". (Joi, 10 decembrie 2020, 1:18)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui fl0rin

      Securila asta mimeaza "lupta". PSD a renuntat la guvernare in secunda in care securila alalalt, Grindeanu, proptit si el de SRI la conducerea PSD, a spus ca "Nu facem alianta cu AUR". Cum sa guvernezi cu numai 30%, chiar daca esti pe primul loc?

      Asa a primit ordinul; nu-i de mirare...dar, fata de alti securisti, de la alte partide, astia de la PSD au o nesimtire iesita din comun: cer votul, apoi se pisa pe el, si mai apoi se plang ca nu sunt respectati, ca Dulapu se pisa mai vartos pe ei.

      PS: dupa cum merg lucrurile, AUR va avea 30-40% la viitoarele alegeri. E perioada 1996-2000 in oglinda...cu FURTUNA PERFECTA in functiune. IN 2024 ii vor pupa mana pesedoiului care candideaza la presedintie ca-i scapa de AUR, exact, dar EXACT cum au facut in 2000 cu Iliescu vs Vadim.
      USRi va fi istorie, tot asa cum a devenit si PNTCD dupa ce a fost infiltrat de cei mai prosti securisti de pe piata.
      • 0 (2 voturi)    
        dispare masca, dispare si AUR (Joi, 10 decembrie 2020, 15:02)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Partiduletul asta e un fel de PRM fara Vadim sau un fel de PPDD fara OTV si DD. In 4 ani e istorie.
        In rest vad ca vezi securisti peste tot? asa se vede de la FSB? Rusnacii nu isi imagineaza ca exista viata politica in afara KGB-ului si urmasilor lui?
    • +4 (6 voturi)    
      Ce socat si indignat este (Joi, 10 decembrie 2020, 3:46)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui fl0rin

      Asa cum a fost indignat si in cazul asta?

      https://www.youtube.com/watch?v=8zrMZsvM1mk

      Sau atunci era ok pentru ca voia stapanul?! Nu o fi Citu extraordinar, dar stie sa lege subiect de predicat macar. Aia nu stia sa vorbeasca nici daca citea de pe foaie.
    • +4 (6 voturi)    
      minerii (Joi, 10 decembrie 2020, 6:59)

      Calin123 [utilizator] i-a raspuns lui fl0rin

      Cred ca le e dor de o mineriada....
  • +43 (55 voturi)    
    Dezvolta, te rog, asta cu confiscatul votului (Miercuri, 9 decembrie 2020, 19:43)

    CezarN [utilizator]

    Ai tu 51% in Parlament si nu ti se da guvernarea?

    Ai tu o coalitie formata dupa vot care intruneste 50% + 1 vot si nu ti se da guvernarea?

    Cand PSD a primit 45 % din voturi sa faca spitale regionale si si-a trantit 3 guverne (Grindeanu, Ciolacu, Dancila) in loc sa faca ceva pentru tara, nu a confiscat votul romanilor in interesul infractorilor?

    Economia romaneasca este la pamant din cauza cheltuielilor uriase si nesustenabile cu salariile bugetarilor si cu pensiile care nu mai lasa deloc bani pentru investitii, domnule Ciolacu, iar aceste cheltuieli au fost angajate pentru viitor de PSD.
  • +34 (42 voturi)    
    Ahhhh (Miercuri, 9 decembrie 2020, 19:46)

    Akylas [utilizator]

    Este momentul ca tu sa ne lasi deja in pace, ne-am saturat de ciuma rosie ca de mere acre !!!
  • +30 (36 voturi)    
    Corect (Miercuri, 9 decembrie 2020, 19:49)

    Costi888 [utilizator]

    Il asteptam pe Valcov.. daca nu o fi cumva deja la “cazare”
  • +42 (50 voturi)    
    Sa il propui (Miercuri, 9 decembrie 2020, 19:51)

    Sofis [utilizator]

    al doilea om in stat pe hotul judetului Teleorman si ca presedinte pe proasta statului a fost revoltator. Si ati stat asa desi poporul va ura cand ati ajuns la 20%. Si am rabdat 4 ani. Ratz ai draku nici nu s-a stabilit vreun guvern, nu au iesit inca nici macar voturile la numaratoare si vreti revolta ...
    • +12 (14 voturi)    
      scuze (Miercuri, 9 decembrie 2020, 20:53)

      rpd [utilizator] i-a raspuns lui Sofis

      Mi-a fugit mouse-ul pe minus. Ai dreptate in ceea ce zici.
  • -28 (32 voturi)    
    Asta e (Miercuri, 9 decembrie 2020, 19:51)

    aducatoruladevarului [utilizator]

    prima fraza inteligenta rostita de Ciolacu pana acum
  • +26 (36 voturi)    
    ciolacule (Miercuri, 9 decembrie 2020, 19:54)

    Bokila [utilizator]

    poate intelegi si tu, nu numai ca ati pierdut alegerile dar nici nu mai contati....ramaneti o turma de maimutoi fara niciun cuvant de spus. Puteti sa mai faceti maximum gargara pentru presa dar si aici o sa va ia aur fata
    • -15 (21 voturi)    
      Factual incorect (Miercuri, 9 decembrie 2020, 20:59)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui Bokila

      Dacă PSD-ul care a luat cele mai multe voturi nu mai contează, sunt curios care din partidele ce au luat sub el contează.

      Ochii mari pe 2024. Se anunță majoritate absolută parlamentară a PSD + președenție.

      Werner+PNL+USR vor propulsa PSD-ul pe noi culmi de popularitate similare celor post-CDR.
      • +5 (9 voturi)    
        Conteaza (Miercuri, 9 decembrie 2020, 23:11)

        pag [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

        Celelalte impreuna, care reprezinta majoritatea voturilor celor care au catadicsit sa voteze. Capisci? (tradu tu singur in limba pe care o vorbesti)
      • +1 (1 vot)    
        Depinde foarte mult de calitatea guvernarii (Joi, 10 decembrie 2020, 16:16)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

        Dupa 2021, in care cu chiu cu vai se va vaccina o buna parte a populatiei, un guvern PNL+USR are sanse bune sa faca multe chestii foarte populare, cu cei 80 de miliarde disponibili. Daca fac ce trebuie, au sanse sa aibe procente chiar mai bune la urmatoarele alegeri.

        Dac-ar fi PNL singur, ar avea sanse mari sa-si dea cu stangu-n dreptu'. Asa, daca-s destepti, si se folosesc de alianta cu USR, care pe moment cel putin inca n-a avut timp sa se molipseasca de "modul de lucru" al partidelor vechi, au sanse sa n-o bucteze chiar complet, si aia deja ar fi un progres major, pe care l-ar sesiza o gramada de lume, fata de "performanta" PSD.
  • +15 (23 voturi)    
    Lol (Miercuri, 9 decembrie 2020, 19:55)

    mitg [utilizator]

    Esti pe dos nene.
  • +27 (35 voturi)    
    Pe care romanii ii cheama pampalaul asta (Miercuri, 9 decembrie 2020, 20:03)

    Susufler0 [utilizator]

    sa se revolte ?
    Pe cei 66% care au stat acasa si nu au votat pt ca ii doare in cot ? Sau pe cei care au votat PNL, USR si UDMR si care vor forma o majoritate parlamentara ce va da si guvernul ?

    PPPS. Doare-al dracului Ciolane, nu-i asa ?!
  • +22 (34 voturi)    
    Domm' Ciolacu (Miercuri, 9 decembrie 2020, 20:03)

    pag [utilizator]

    Hai zat!

    Nu o fi Catu inger sau mai stiu eu ce, dar tot e mai bun decat tot ce aveti voi.

    Personal, as vrea sa fie Ciolos PM.
  • +25 (33 voturi)    
    Gropar... (Miercuri, 9 decembrie 2020, 20:05)

    aqualung [utilizator]

    Cum groparul economiei românești? A propus-o cineva premier pe Olguța Vasilescu?
    • +13 (17 voturi)    
      Ei (Miercuri, 9 decembrie 2020, 21:03)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui aqualung

      Poate Viorica Dancila. Ca are talent. Sa ne putem linistii...
  • +27 (33 voturi)    
    Ciolacu !? (Miercuri, 9 decembrie 2020, 20:13)

    hamurabi [utilizator]

    La astfel de declaratii ramai interzis ! Cat tupeu gretos !
  • +17 (31 voturi)    
    putem avra si noi lista cu mebrii PSD care sunt in (Miercuri, 9 decembrie 2020, 20:16)

    hopsinoi [utilizator]

    puscarie?
  • +21 (29 voturi)    
    Bocitoarea Ciolacu,vede doar gropari peste gard? (Miercuri, 9 decembrie 2020, 20:17)

    Plagarus [utilizator]

    PsD-ul ce a facut cu economia RO,2 decenii ?
  • +20 (30 voturi)    
    uita-te (Miercuri, 9 decembrie 2020, 20:19)

    zot [utilizator]

    in oglinda si citeste ce ai compus; cine a distrus economia?
  • +26 (36 voturi)    
    Tov. Colacu... (Miercuri, 9 decembrie 2020, 20:23)

    ElDiablo [utilizator]

    ... uita ca psd ne-a oferit cel mai caraghios PM din istoria Romaniei, doamna Dancila. Asa ca, orice ar spune despre Florin Cîţu si oricum l-ar descrie, e lipsit de orice relevanta.
  • +28 (34 voturi)    
    Ia ridica-i la revolta pe romani, dl.Ciolacu ! (Miercuri, 9 decembrie 2020, 20:23)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Sa vedem cati dintre votantii PSD ies in strada...

    Catastrofa nationala a fost d-na Dancila, de care mi-era rusine ca e prim-ministru cand o auzeam vorbind. Era de-a voastra, nu ?
  • +16 (28 voturi)    
    Pai noi nu stim cum a fost imins in fata Rafila (Miercuri, 9 decembrie 2020, 20:26)

    hopsinoi [utilizator]

    fiu de securist/tortionar. Acum PSD vrea sa ni-l fac primministru. Nici nu vrem sa intrebam de teza de doctorat.
  • -11 (29 voturi)    
    daca (Miercuri, 9 decembrie 2020, 20:33)

    sile1 [utilizator]

    Daca Johannis ar fi fost mai destept ar fi trebuit sa faca o serie lucruri pentru a evita balacarelile veninoase ale unora inclusiv indemnuri la revolta ( ce-o fi vrand sa zica Ciolacu cu revolta,iesit in strada si dat cu piatra in guvern sau ce altceva ? ) :

    1 ) Sa nu forteze demisia lui Orban.
    In definitiv in conditiile unei pandemii de Covid-19,a unui dezinteres evident al populatiei de a merge la vot si a unei uzuri firesti la care este supus orice guvern nu poti sa pretinzi minuni .Aprox 26% nu este un scor dezastruos in conditiile enumerate.

    2 ) Sa astepte terminarea numararii voturilor

    3 ) Sa dea PSD-ului posibilitatea sa faca guvernul pentru ca era clar ca are cele mai multe voturi .Ramane de vazut daca reusea sa faca guvernul,lucru care pare imposibil in conditiile actuale

    4 )Daca PSD nu reusea, sa ceara celui de-al doilea partid ca numar de voturi sa faca guvernul

    5 ) Daca nu reusea nici PNL,al doilea partid ca numar de voturi, sa declanseze noi alegeri pentru o eventuala limpezire a apelor dupa ce ar fi iesit la iveala si mai multe amanunte referitoare la AUR ,amanunte care ar fi schimbat perceptia populatiei in legatura cu acest partid

    Asta ar fi fost calea democratica de urmat intro Romanie pe care o vrem normala.

    Dar Johannis a ales sa se incapataneze....pacat starnind o noua furtuna in viata politica romaneasca !
    • -10 (24 voturi)    
      pct 5 (Miercuri, 9 decembrie 2020, 20:47)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui sile1

      Ia in calcul posibilitatea ca aur sa ia peste usr+ daca sunt iar alegeri.

      Oricum, dupa cum ai si inceput comentariul, daca ioha era destept. Practica a dovedit ca nu e.
    • +8 (12 voturi)    
      pct-5 l-ai visat azi noapte? (Miercuri, 9 decembrie 2020, 21:39)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui sile1

      Cred ca ti-e clar ca e aproape imposibil iar rezultatul unor noi alegeri e posibil sa fie si mai dezastruos.
      Cat despre oferirea posibilitatii PSD-ul de a forma un guvern cred ca glumiti. Furtocratii trebuie tinuti cat mai departe de butoiul cu miere. Cel tarziu in vara anului viitor economia se va redeschide si vor incepe sa vina banii de la UE. Vrei iar sa incapa pe mana PSD-istilor?
      • +4 (4 voturi)    
        n-ai inteles... (Joi, 10 decembrie 2020, 10:28)

        sile1 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        ...nimic nici tu nici ceilalti datatori de minusuri.

        PSD-ul n-avea cu cine face guvern,nu e clar acest lucru ?

        Asa stand lucrurile tot PNL-ul facea guvernul..numai prostii puteau crede altceva !

        Procedand asa cum am spus eu evitai scandalul creat de niste zbuciumati, scandal care nu face altceva sa dea apa la moara atat PSD-lui cat si altor categorii de dusi cu pluta.

        Solutia prevazuta la pct.5 era una fireasca in logica democratica ( sau Romania nu e o tara democratica ? ) dar trebuia sa fie clar,pentru aia mai desteptii,ca in situatia de fata nu ar fi avut cum sa se ajunga la ea.

        Ai priceput acum ?
  • +15 (17 voturi)    
    Falnic barbat Ciolacu! (Miercuri, 9 decembrie 2020, 20:53)

    remicristian [utilizator]

    Din haitas de vinatoare pentru Haisam si puitor de rime in undita pentru Dragnea domnul Ciolacu s-a vazut presedinte de camera si crede ca este si competent. Faptul ca PSD a scazut de la 45 la 29% ar trebui sa ii dea de gindit si sa vada totusi ca electoratul prefera tabara opusa PSD din moment ce PNL, USR Plus au obtinul ambele cu peste 50% mai mult decit la alegerile din 2016! UDMR este din aceiasi familie politica cu PNL asa ca avem clar o orientare a electoratului catre centru drepta. Cam asta ar fi tot de spus faptul ca PSD s-a clasat pe primul loc nu insemna mai nimic atita timp cit nu are peste 50% si prin urmare chiar daca se calizeaza cu AUR tot nu ar putea obtine majoritatea in parlament. AUR este un fel de DAN Diaconescu ce probabil ca se va disipa in PSD ce mai mare parte si poate un pic si in PNL. Vom vedea! Cit despre Citu nu pot spune decit ca nu are carisma si nici dictia nu prea il ajuta insa pe probleme economice nu este un timpit. PSD nu il are la inima pentru ca de multe ori in trecut Citu le-a scos la lumina multe mizerii si minciuni pe teme economice din timpul guvernarii PSD. Sper sa se poata impune ca lider de coalitie lucru ce necesita o mare abilitate de negociere si tact. Sper sa o poata face ca Romania nu are nevoie pe linga criza economica si de una politica. Bani de la UE vor fi numai sa fie folositi spre binele tarii si dezvolare nu populist pe salarii marite la bugetari si pensii crescute electoral. Tara are nevoie de dezvoltare si investitii in infrastrctura, sanatate si educatie si economia care produce ceva daca vrem ca peste citiva ani sa putem spera la o crestere reala a nivelului de venit si nu una artificiala si vremelnica bazata pe consum pe datorie cu a facut PSD. Grecia a ajuns la faliment si criza majora tocmai prin majorari de pensii si salarii bugetare pe datorie!
  • +13 (15 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 9 decembrie 2020, 21:13)

    [anonim]

    • +8 (12 voturi)    
      Ha ha (Miercuri, 9 decembrie 2020, 21:55)

      Akylas [utilizator] i-a raspuns lui

      nu, nu-l trage, pentru ca nu mai intereseaza pe nimeni, dar absolut nimeni, asa ca poate trancani in voie....
  • +8 (14 voturi)    
    Lectia lui Trump (Miercuri, 9 decembrie 2020, 21:18)

    Leon_Magnificul [utilizator]

    Presedintele pesedeului "reformat" aplica instantaneu lecttia lui Trump: pentru interesul partidului sau al tau personal, poti sa dai foc la tara.
  • +5 (7 voturi)    
    Domnul Ciolacu sa spuna tot ! (Miercuri, 9 decembrie 2020, 22:52)

    Cugetator [utilizator]

    PSD a inlaturat de fatada pe cei mai odiosi clantai ai sai , a inregimentat doi experti sanitari onorabili , care in esenta nu spun nimic diferit fata de expertii guvernamentali . Trebuie sa stie toata tara cum in Muntenia si Moldova ,PSD a obtinut rezultate bune, cu toata prezenta redusa la vot . Desi nu se poate stii ceva precis , se pare ca exista oameni cultivati de zeci de ani si care nu trebuie sa primeasca ceva chiar inainte de alegeri . Nu e ceva nou, ca s-a repetat des si desigur stie si Domnul Ciolacu, ca e om cu vechime !
  • +3 (3 voturi)    
    Adica? (Joi, 10 decembrie 2020, 5:58)

    consumator2 [utilizator]

    Facem bilețele si tragem la sorți soarta Romaniei?
  • +3 (3 voturi)    
    L-a propus cumva pe (Joi, 10 decembrie 2020, 9:44)

    doi si-un sfert [utilizator]

    Dragnea prim ministru si nu stim noi ?
    Sau pe discoteca ala al lor care nu amuncit o zi in viata lui si a stat atarnat pe la stat de cand s-a nascut?
  • -5 (5 voturi)    
    D-LE CIOLACU ... (Joi, 10 decembrie 2020, 11:23)

    jidanul [utilizator]

    ... aveti dreptate, e revoltator sa si gandesti sa-l propui premier pe Cîțu dar, si PSD-ul trebuie sa fie mult mai implicat, incisiv si sa renunte la comportamentul asta "cu manusi" in relatia cu presedintele Werner si cu PNL-pdl, pentru ca totusi ati castigat alegerile si trebuie sa va asumati aceasta situatie si sa va vedem ca luptati in mod real pentru a gasii o majoritate astfel incat sa-i puteti prezenta presedintelui un prim-ministru si parlamentului, un guvern capabil sa guverneze Romania in aceasta situatie de criza. Daca presedintele refuza variantele PSD-ului, atunci romanii se vor revolta, pentru ca romanii s-au revoltat, deja, cei mai multi votand cu PSD. Acum vrem ca PSD-ul sa se revolte in mod real si atunci romanii se vor revolta si ei. Romanii vor o actiune hotarata, asumata si facuta fara compromisuri din partea PSD-ului.
  • +4 (4 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Joi, 10 decembrie 2020, 11:23)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    i-auzi scartz ... indiferent ce-ar face peneleu' si guvernu', neica din foto e tot cu curu'-n usa, combate verbal si chitzaie de nu mai stie de dumnealui ...
  • +1 (3 voturi)    
    Amaratu-le! (Joi, 10 decembrie 2020, 11:52)

    123qwe [utilizator]

    Primul semn de inteligenta este sa-ti dai seama cand esti prost.
  • +1 (1 vot)    
    de ce il mai asculta cineva pe Ciolacu? (Joi, 10 decembrie 2020, 12:12)

    Mihaela_N [utilizator]

    tipul asta e un personaj absolut macabru, care imi da fiori la fel de mari cum imi dadeau pe vremuri Nastase si Ponta cand erau ei sefi la PSD. Cum putem noi sa le spunem mai direct ca nu ii dorim, ca nu ne intereseaza parerile lor de talhari mafioti? Nu mai suport sa mai vad comentariile lor irelevante si instigatoare la ura
  • +4 (4 voturi)    
    La fix (Joi, 10 decembrie 2020, 13:17)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    Vine frigul. Așa că invit toată conducerea PSD în Piața Victoriei. Să protesteze cu săptămânile, de dimineață până seara. Promit să nu vin cu gaze peste ei.
  • +1 (1 vot)    
    Asta nu e incitare la ura ?! (Joi, 10 decembrie 2020, 15:32)

    John M. [utilizator]

    La Rahova cu "rebelul" asta comunist...