Rezultate alegeri parlamentare 2020 BEC, înainte de contestații. Diferență de aproape patru procente între PSD și PNL / PMP nu intră în Parlament

de C.D.     HotNews.ro
Miercuri, 9 decembrie 2020, 19:18 Actualitate | Politic


​Alegeri parlamentare 2020
Foto: Agerpres
PSD a câștigat alegerile parlamentare 2020 la aproape patru procente diferență față de PNL, potrivit rezultatelor prezentate de Biroul Electoral Central (BEC) după centralizarea voturilor din toate secțiile de votare. Rezultatele prezentate de BEC sunt înainte de contestații. Potrivit acestora PMP a ratat întrarea în Parlament.

CAMERA DEPUTAȚILOR

PSD - 28,9%

PNL - 25,19%

USR-PLUS - 15,37%

AUR - 9,08%

UDMR - 5,74%

PMP - 4,82%

PRO ROMÂNIA - 4,09%

SENAT

PSD - 29,32%

PNL - 25,58%

USR-PLUS - 15,86%

AUR - 9,17%

UDMR - 5,59%

PMP - 4,93%

PRO ROMÂNIA - 4,13%









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















49171 vizualizari

  • +17 (37 voturi)    
    Pmp si Proponta Foarte Bine ! (Miercuri, 9 decembrie 2020, 19:29)

    un domn [utilizator]

    Se pregateste P$D pentru 2024 !
    • -11 (25 voturi)    
      Cine stie... (Miercuri, 9 decembrie 2020, 21:59)

      Mihail. [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Nu cumva sa se pregateasca USR. AUR vine puternic din urma.
    • +1 (5 voturi)    
      sa te auda... (Joi, 10 decembrie 2020, 5:23)

      Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ...al de Sus!
  • +4 (6 voturi)    
    valeriu nicolae a trecut pragul ? (Miercuri, 9 decembrie 2020, 19:33)

    georgebb [utilizator]

    ?
    • +4 (6 voturi)    
      Se pare ca nu (Joi, 10 decembrie 2020, 8:30)

      Ovidiu M [utilizator] i-a raspuns lui georgebb

      Citind lista AEP cu deputati si senatori din Bucuresti, nu il regasesc acolo. Din ce citesc la el pe pagina, el s-a consolat cu ideea si s-a apucat de treburile lui cu copiii, dar altii incercau sa calculeze cate voturi ii mai lipsesc. Conform calculelor ar fi intrat la limita dar, dupa cum spuneam, nu se afla pe lista AEP. Daca a ratat intrarea, apoi a fost la ff putine voturi.
    • +1 (3 voturi)    
      Valeriu Nicolae (Joi, 10 decembrie 2020, 11:54)

      Barbu M. [utilizator] i-a raspuns lui georgebb

      Nu a trecut, i-au lipsit 31 de voturi... Sunt 8 contestații, dar a spus că nu-și face speranțe.
  • -6 (8 voturi)    
    Prezentul articol (Miercuri, 9 decembrie 2020, 19:55)

    B.A.M [utilizator]

    De unde ați găsit informațiile? Nici pe site-ul AEP și nici pe site-ul BEC nu a apărut vreo informație astăzi legată de acest subiect...
    • +3 (11 voturi)    
      ai dreptate (Miercuri, 9 decembrie 2020, 21:34)

      Bokila [utilizator] i-a raspuns lui B.A.M

      dar astea sunt rezultatele finale...nu stiu de ce nu au aparut pe site-ul BEC
    • 0 (0 voturi)    
      a aparut la ora 13 (Joi, 10 decembrie 2020, 19:14)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui B.A.M

      pe site-ul BEC
  • -3 (27 voturi)    
    Base (Miercuri, 9 decembrie 2020, 19:56)

    Ibit [utilizator]

    Plange cu paharul in mana.......
  • +5 (25 voturi)    
    Se putea si mai prost! (Miercuri, 9 decembrie 2020, 20:26)

    remicristian [utilizator]

    In primul rind nimeni nu a cistigat pentru ca nu a depasit 50% ci doar avem o ierarhie cu PSD pe primul loc ca numar de voturi. Raportat la numarul votantilor oricine va guverna se poate interpreta ca moral si nu legal nu au legitimitate. Pentru marea masa lipsa de interes in a vota are mai multe aspecte si unul cu siguranta este lehamitea si neincrederea in clasa politica. Poate ca o reforma constitutionala s-ar impune si votul sa devina obligatoriu si alegerile sa fie repetate pina cind mai mult de 50% din populatie voteaza pe cineva iar daca mai mult de jumatate din votanti anuleaza votul sa se repete alegerile poate cu alti candidati. Astfel clasa politica sa fie obligata sa devina ceva mai responsabila in alegerea celor propusi sa candideze. Poate ca este nevoie sa supunem reformei costitutionale inclusiv sistemul de pensii preferentiale si inclusiv a selectiei judecatorilor constitutionali care teoretic trebuie sa fie nonpartinica numai ca numai nonpartinici nu sunt cei mai multi dintre mult spusii judecatori multi fiind de fapt politruci cu pregatire juridica multi fosti membrii marcanti de partid deveniti brusc nonpartinici prin demisie.
    • +1 (15 voturi)    
      Foarte greu, (Miercuri, 9 decembrie 2020, 20:40)

      Astazi [utilizator] i-a raspuns lui remicristian

      n-au reusit nici sa introduca reducerea nr de parlamentari etc, daraminte votul obligatoriu...nici un partid n-are interes din astea mari ca stiu ca s-au ars. Chestia cu elefantul din camera...
    • +1 (13 voturi)    
      Vise (Miercuri, 9 decembrie 2020, 23:08)

      Dinu-I [utilizator] i-a raspuns lui remicristian

      Vise taica, vise !
      N-ai cu cine !
      Asa era o reclama care mi se pare ca se potriveste cu propunerile dvs., cu toate ca eu le consider foarte realiste.
      Remarca mea este ca majoritatea romanilor considera ca are numai drepturi nu si indatoriri, iar "clasa politica" are intotdeauna dreptate si da vina pe votanti cand n-au votat cu ai "nostri".
      In plus, unii vorbesc de drepturile omului (intelegand numai drepturile lui in raport cu ale celorlalti) si de a avea o tara ca afara dar nu se "inhama" la construirea acesteia.
      Si mai sunt si altele.........dar ma opresc aici.
      • 0 (2 voturi)    
        - (Joi, 10 decembrie 2020, 13:57)

        tomlin [utilizator] i-a raspuns lui Dinu-I

        -...dar nu se "inhama" la construirea acesteia...-

        ai sesizat bine punand ghilimelele: doar boii se inhama !
    • 0 (2 voturi)    
      ar merge... (Joi, 10 decembrie 2020, 2:47)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui remicristian

      Pot sa bage obligatia ca, pentru a fi considerat "non-politic", sa-si fi dat demisia din orice partid, cu cel putin 3 ani inainte ;)
    • -1 (7 voturi)    
      Nu este chiar asa... (Joi, 10 decembrie 2020, 5:33)

      Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui remicristian

      ..ceea ce este bine, partea mai democratica adica PNL, USR-Plus, UDMR reprezinta majoritatea, pe de o parte iar pe de alta s-a mai micsorat numarul partiduletelor artificial create pentru prostirea alegatorilor si favorizarea urmasilor lui Iliescu.
      Au disparut toxicii Tariceanu cu gasca lui, Ponta si Voiculescu, ca sa nu-i mai citez si pe cei disparuti inainte lor. Se mai limpezesc putin apele, se mai curata aerul, infloresc sperantele.
      Sa speram ca si cei cu-totu-si-cu-totu de AUR se vor dizolva asa cum au aparut: subit.
      • +3 (5 voturi)    
        Si cine ma rog a stbilit care parte este (Joi, 10 decembrie 2020, 11:40)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

        mai democratica si care nu, Johann si ai lui?
    • +5 (5 voturi)    
      Stiu si eu .... (Joi, 10 decembrie 2020, 9:40)

      paulbutoi [utilizator] i-a raspuns lui remicristian

      Lipsa de interes a maselor ar putea veni - mai ales - din neintelegerea faptului ca - din punct de vedere practic - alegerile parlmentare sunt cele mai importante alegeri .
      Pentru ca Parlamentul face Legile dupa care functioneaza Romania si numeste Guvernul care aplica aceste Legi .
      Ce sens are - din punct de vedere practic - sa participi masiv la alegerile prezidentiale ( 60 % ) ca sa desemnezi un presedinte care are - in principal - doar puterea de a vorbi , dar sa te prezinti pe jumatate ( 30 % ) la alegerile parlamentare , cele care decid cine detine Puterea efectiva in Ro ?
      Care ar putea fi ratiunea din spatele unei astfel de decizii ?
      Arata acest comportament faptul ca oamenii inteleg care este miza reala la fiecare din aceste alegeri ?
  • -3 (25 voturi)    
    Prezenta PMP (Miercuri, 9 decembrie 2020, 22:23)

    Bradisor [utilizator]

    in Parlament ar fi fost de mare folos pt consolidarea majoritatii de centru dreapta .Oameni ca C.Diaconescu ar creste calitatea dezbaterilor parlamentare.Daca nu aparea AUR din sbteranele politicii ,PMP intra cu brio in Parlament.
    • 0 (10 voturi)    
      bine ca n-a intrat! (Joi, 10 decembrie 2020, 2:48)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Bradisor

      Macar ATATA consolare am!
      Care-s "calitatile" alea ale lui Diaconescu? ca pana acu' nu prea s-au observat! :P
      • 0 (2 voturi)    
        - (Joi, 10 decembrie 2020, 14:00)

        tomlin [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        executa intocmai si la timp ordinele pe unitate
  • -9 (25 voturi)    
    Regret nereusita nemeritata a PMP ! (Miercuri, 9 decembrie 2020, 22:40)

    Cugetator [utilizator]

    Sper in continuare ca se va reusi ceva la contestatii . Sunt oripilat de numerosii postaci ,care ataca fara frane PMP si pe Basescu. Sigur ca are multi dusmani , dar nici unul nu analizeaza adevaratele greseli si nerealizari. Totul este o ura nedisimulata Daca e si vreunul de buna credinta ,ar trebui sa stie ca e posibil ca CNSAS dupa depesedizare , sa descopere securisti si informatori mult mai reali si asta in toate partidele !
    • 0 (6 voturi)    
      sper sa nu! (Joi, 10 decembrie 2020, 2:50)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Cugetator

      Sper sa dispara dreacu'... cu amintirea lor cu tot!
      Din cauza LOR a ajuns PSD la guvernare din 2012! Bleahhh...!!
  • -2 (18 voturi)    
    Diaspora??? (Miercuri, 9 decembrie 2020, 22:43)

    Lake123 [utilizator]

    DAr despre Diasporă, nimic, nimic? Acolo nu s- votat?
    • 0 (4 voturi)    
      - (Joi, 10 decembrie 2020, 14:04)

      tomlin [utilizator] i-a raspuns lui Lake123

      s-a votat, dar altceva, nu pe gustul propagandei useriste