Florin Cîțu, propunerea PNL pentru funcția de premier / O singură abținere la vot în conducerea PNL UPDATE

de C.D.     HotNews.ro
Miercuri, 9 decembrie 2020, 17:54 Actualitate | Politic


Florin Citu
Foto: Hotnews
Ministrul Finanțelor, Florin Cîțu, a fost votat de conducerea PNL, cu o singură abținere, pentru a fi propunerea partidului pentru funcția de prim-ministru. Președintele Klaus Iohannis a fost de acord cu această variantă.

UPDATE 19:00 Ludovic Orban a anunțat oficial că Florin Cîțu e propunerea PNL de premier

UPDATE Liderii PNL au votat propunerea ca Florin Cîțu să fie propunerea de premier a partidului. Potrivit unor surse din partid, la vot s-a înregistrat o singură abținere, a lui Dan Motreanu.

Ludovic Orban le-a prezentat colegilor din conducerea partidului propunerea.

Liberalii s-au întâlnit în această seară pentru a valida propunerea de premier în viitorul Executiv care se va forma în jurul PNL, alături de USR-PLUS şi UDMR.

Numele lui Cîțu a fost de la început pe lista scurtă a PNL de posibil premier.

Decizia de a-l susține pe Florin Cîțu vine în contextul în care favorit era inițial Nicolae Ciucă, însă în partid au existat nemulțumiri față de o astfel de nominalizare.

Ministrul Finanțelor, Florin Cîțu, a mai fost desemnat o dată premier, la începutul acestui an pe 26 februarie, după ce guvernul Orban a picat la moțiune de cenzură.

Cabinetul lui Florin Cîțu nu a mai ajuns la votul Parlamentului însă, ministrul de Finanțe anunțând că-și depune mandatul de premier desemnat cu câteva minute înainte de ședința de plen în care trebuia dat votul de învestitură.

Ulterior, printr-o postare pe Facebook, el a recunoscut că acceptase nominalizarea doar în logica declanșării alegerilor anticipate.

„Gestul meu trebuie interpretat în contextul prin care trece astăzi România. Sunt un om de partid și înțeleg să fiu alături de partid și de Președintele lui în momentele dificile. Cred cu tărie că pentru avea succes, în alegerile care vin, Președintele partidului trebuie să fie și Prim-Ministru. Decizia Președintelui Klaus Iohannis de a mă desemna pentru funcția de Prim-Ministru a fost o onoare. Însă ea a fost luată în contextul în care alegerile anticipate erau o soluție agreată de majoritatea partidelor. Această variantă nu mai există astăzi”, a scris Florin Cîțu pe Facebook.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8190 vizualizari

  • +2 (26 voturi)    
    pai (Miercuri, 9 decembrie 2020, 17:59)

    cucuveauamov [utilizator]

    fuge din nou :)
  • +1 (15 voturi)    
    Vrea, nu vrea... (Miercuri, 9 decembrie 2020, 18:00)

    Nyk1 [utilizator]

    ...până la urmă tot nu scapă de funcția de premier!
  • +5 (23 voturi)    
    Ha!? (Miercuri, 9 decembrie 2020, 18:02)

    Gigi Kent [utilizator]

    Daca individul e pe lista scurta propun sa o mai scurteze si mai mult. Sau sa o lungeasca. Orice pana cade individul de pe lista.
    • 0 (8 voturi)    
      Asta e tot ce poate PNL? (Miercuri, 9 decembrie 2020, 19:06)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Omul cu coloana vertebrala de cauciuc?

      "Eu sunt om de partid", sau cum a zis atunci cand a fugit de raspundere, adica o sluga.
    • -1 (1 vot)    
      Citu (Miercuri, 9 decembrie 2020, 20:19)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Pai nu-i bine, c-a mai cazut odata. In cap si uite ce ni se-ntampla!
  • +10 (14 voturi)    
    dupa parerea mea e lipsit de anvergura (Miercuri, 9 decembrie 2020, 18:02)

    bogdan1477 [utilizator]

    El si din pozitia de ministru de finante a fost un dezastru la capitolul comunicare... Ca premier mi se pare total inadecvat. Daca nu gasesc un personaj cat de cat cu personalitate si care sa inspire respect, de ce nu apeleaza la un independent?
  • +7 (13 voturi)    
    haide mai (Miercuri, 9 decembrie 2020, 18:03)

    panda_rosu [utilizator]

    tot cu ciorile astea vopsite defilati? chiar nu puteti veni si voi cu unu calumea? nu exista nimeni in partidu ala, macar de ochii lumii?
  • +6 (18 voturi)    
    pnl-ul (Miercuri, 9 decembrie 2020, 18:06)

    chiuariu [utilizator]

    are intentii suicidale. persoana cu atacul speculativ la leu. treaca, mearga, dar pasiunea pt imprumuturi e marca unui politician handicapat. va fi mancat de viu, si nu doar de psd sau de haur.
    • -1 (3 voturi)    
      Citu (Miercuri, 9 decembrie 2020, 20:23)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui chiuariu

      Hai nu fiti asa rau. A imprumutat, ca Fat -Frumos din basme: intr-un an PNL cat in trei PSD. Si e loc de mai bine(?!).
  • +14 (22 voturi)    
    Hm...deja il prefer pe Ciuca (Miercuri, 9 decembrie 2020, 18:06)

    UnOarecare [utilizator]

    ...
    • +7 (11 voturi)    
      +1 (Miercuri, 9 decembrie 2020, 18:39)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      Au facut-o intentionat. Deja prevad viitorul. Pacat...
  • +3 (19 voturi)    
    Da (Miercuri, 9 decembrie 2020, 18:09)

    Mazeta [utilizator]

    Există Moș Crăciun!
  • +10 (14 voturi)    
    Ha ha ha ha (Miercuri, 9 decembrie 2020, 18:10)

    Luk [utilizator]

    Ce mizerie :))))
    Asta-i demisionarul desemnat? :)))))
  • +14 (20 voturi)    
    Sper că nu e adevărat ! (Miercuri, 9 decembrie 2020, 18:14)

    backtothedarkages [utilizator]

    Dl Câțu poate fi eventual bun ca funcționar, cu oarece competență. În nici un caz premier.
    • +3 (3 voturi)    
      Citu (Miercuri, 9 decembrie 2020, 20:44)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui backtothedarkages

      1.Cred ca va inselati. E cel mai bun premier pentru a guverna in favoarea tarii. Evident, a tarii altora.
      2. Ingroparea, in continuare, a Romaniei, trebuie sa fie facuta de adevaratii profesionisti, si nu de orice nepriceput. Si sa nu ne uitam doar la prima caricatura. Cred ca cele ce urmeaza sa fie expuse in galerie vor face deliciul publicului avizat.
  • +10 (20 voturi)    
    NU!!!! (Miercuri, 9 decembrie 2020, 18:14)

    mike_the_hunter [utilizator]

    NU....vai nu, Catu! Mai bine Ciuca ,Dan Barna....
    • +3 (9 voturi)    
      Ciolos arata bine, in comparatie (Miercuri, 9 decembrie 2020, 19:08)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      Macar a avut curajul sa taie banii pentru Catedrala Fraierilor Neamului.
  • +17 (25 voturi)    
    Hai ca va duceti cu pasi mari si hotarati (Miercuri, 9 decembrie 2020, 18:26)

    Joro [utilizator]

    dupa PNT.... Pacat, doua partide istorice intrate pe maini nepotrivite. Tristilor, sa nu va mai mirati cand altii culeg nemultumirea populatie care incepe sa se transforme in popor!
    • +1 (1 vot)    
      qlegeri (Miercuri, 9 decembrie 2020, 20:57)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Joro

      In completarea dvs., un remember: parca prin 1937, populatia Romaniei nemultumita de partidele cvasi-democratice ce se sfasiau intre ele, trimitea in parlament, pe locul 3, miscarea legionara? Istoria trebuie macar citita si, uneori, chiar inteleasa. Cati ( nu e Citu la plural, doamne fereste) o mai fac
  • +5 (13 voturi)    
    perfect (Miercuri, 9 decembrie 2020, 18:26)

    Nevermind [utilizator]

    Si frumos, si destept. Alegerea perfecta pentru maretul iohhanis si pnl, ca sa conduca guwernul lui. Alegere cu repetitie, ardelean consecvent

    Dupa ce au pus ministru' de finante pe unu' care a atacat moneda tarii, deja e mizilic sa fie premier.
  • +4 (22 voturi)    
    Frumooos! (Miercuri, 9 decembrie 2020, 18:29)

    CetateanulRoman [utilizator]

    Cu un general la cirma nu se mai puteau face manevre. Lingaii au fost rapid evacuati. "colegii" de guvernare nu puteau gusta cum trebuie din ciolan. Asa ca au propus un moliu, sa poata sa traiasca toti "ca la guvernare"!
    Uite ca pina la urma pnal si usr+ au o multime de puncte de vedere comune, in caz ca aveati vre-o indoiala.
  • +5 (13 voturi)    
    Mda (Miercuri, 9 decembrie 2020, 18:30)

    Fanel01 [utilizator]

    Suntem datori vanduti din cauza imprumuturilor lui la dobanda f mare, asta ne mai trebuie sa-l punem si premier acum :(
  • +7 (13 voturi)    
    Trist (Miercuri, 9 decembrie 2020, 18:34)

    Shaolin [utilizator]

    Vai de țara asta. Urmează show mare în următorii an.
  • +4 (12 voturi)    
    Die hard 2, versiunea demis, nu demisia (Miercuri, 9 decembrie 2020, 18:35)

    Fides [utilizator]

    Citu merita acest post. Felicitari votantilor PNL.Taman de pus sub brad.
    Jo napot Klaus - vezi ca faci Guvernul meu cu UDMR, ce ghinion.
  • +3 (7 voturi)    
    In sfarsit un prim semn de iesire din robie (Miercuri, 9 decembrie 2020, 18:36)

    Susufler0 [utilizator]

    din partea PNL !
    Anecdotica propunerii consta in aceea potrivit cu care Orban a sustinut in fata colegilor de partid ca in mod independent de el si Iohannis s-a gandit pana la urma tot la Catu !

    PS. Deci este vorba de o iesire soft din robie ! :)))
    • +1 (1 vot)    
      Faptul ca (Miercuri, 9 decembrie 2020, 19:35)

      Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      "in mod independent de el si Iohannis s-a gandit pana la urma tot la Catu", dovedeste doar ca amandoi sunt la fel de... la fel
  • +7 (11 voturi)    
    !!!! (Miercuri, 9 decembrie 2020, 18:36)

    nlln [utilizator]

    Mdaaa.

    Nominalizarea lui Catu demonstreaza doar ca PNL ul se mentine pe panta descendenda, confirma ca sunt in centrul cercurilor de interese pe care le accepta.


    Este adevarat ca actualul Ministru de Finante( viitorul PM) a fost implicat in ceva prin zona gri/ neagra a cursului valutar?
    Au fost doar zvonuri? Care a fost pozitia Bancii?

    Daca Catu ajunge PM-PNL nu merita nici 25%.
  • +4 (14 voturi)    
    V-ul? (Miercuri, 9 decembrie 2020, 18:37)

    wweesstt [utilizator]

    cu campionul absolut imprumuturilor, ne vom lua adio de la reforme nu se va atinge nici de bugetari nici de speciali! Catzu este cel mai mare protector al bugetarilorsi specialilor in vreme de criza, este cel care NU a repartizat deloc costurile crizei economice pe umerii bugetarilor si speecialilor! nu a fost instare nici macar anaful sa-l reformeze, asa cum a promis, cum sa reformeze tara ?! Catu ne va indatora incontinuare si copiii si nepotii si nu va face reforme! Catzu este un fel de Predoiu al finantelor! ZERO reforme! sper ca USR sa nu fie deacord cu acest individ antireforme!
    • -1 (3 voturi)    
      de ce? (Miercuri, 9 decembrie 2020, 19:52)

      wweesstt [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

      de ce nu explica cineva clar de ce nu l-au pus pe bolojan? care a dovedit ca poate face reforme si poate atrage banii de la bruxelles! a refuzat postul de premier bolojan? inseamna ca e un fel de radu stefan la nationala? s-au nu a vrut orban sa-l puna, sa nu piarda partidul, pe model dragnea si atunci a gasit un fel de dancila?!
  • +9 (15 voturi)    
    rofl (Miercuri, 9 decembrie 2020, 18:43)

    Georgiana1995 [utilizator]

    Câţu prim-ministru :) ăsta da spectacol :)
  • -2 (4 voturi)    
    are PNL premier? (Miercuri, 9 decembrie 2020, 18:45)

    victor L [utilizator]

    " Liderii PNL au votat propunerea ca Florin Cîțu să fie propunerea de premier a partidului".
    Ajungea "propunerea de premier".
  • -4 (8 voturi)    
    Suuure, LOL, asta chiar e buna (Miercuri, 9 decembrie 2020, 18:46)

    EXEs [utilizator]

    Daca astia chiar vor sa manance bataie de la corupti musai sa-l puna pe speriosul asta, care a facut pe el rapid data trecuta cand a vazut ca treaba cu covizii e groasa rau. Pana acum unchiul Klaus a fost destul de OK si n-a facut prea multe greseli, daca insa il alege pe iepuroiul asta fricos atunci o s-o ia usor pe urma looserilor Base si Emil. Trebuie un individ care sa tina parlamentul in mana. Ludovic ca sef al PNL a avut ceva greutate si a tinut lucrurile sub control. Dintre candidatii vehiculati numai generalul are suficienta mana forte ca sa bage frica in parlamentari. Iar daca astia mai abereaza mult cu dictatura militara, ar trebui sa le fie mai frica de criza economica si de ce se intampla in jurul nostru in Serbia, Ungaria, Ucraina si Turcia. Iar la cat de divers arata si parlamentul chiar nu vad alta alternativa viabila. Avem cripto-comunisti, neo-marxisti, weaklings si mai nou neo-fascisti. Bine ca au scapat de traditionalistii aia oldies ai lui Base ca stricau diversitatea intru mediocritate. Avem cel mai divers parlament din istoria umanitatii, nu ne bate nici Obama, nici Kamala.
  • +1 (7 voturi)    
    Cei care au votat PNL meritau mai mult! (Miercuri, 9 decembrie 2020, 18:53)

    nlln [utilizator]

    Surpriza! PNL ul nu avea pregatit un premier.

    Nici in vis ( doar cosmar) si-ar fi putut cineva imagina ca se duce sa voteze PNL, asa putini cati au fost, ca la sfarsit PNL ul sa il aleaga pe Catu PM.

    Dupa ce au trambitat ce an greu vine, ce reforme urmeaza il nominalizeaza pe Catu care nu a fost in stare sa reformeze cel putin ANAF.

    Pacat de cei care v-au votat !
  • +2 (10 voturi)    
    ce alegere proasta! (Miercuri, 9 decembrie 2020, 18:54)

    minos [utilizator]

    Nu vreau sa comentez profesionalismul dlui Citu, cum s-a descurcta ella finante intr-o perioada dificila, insa omul nu are nicio carisma si va fi foarte usor de luat in colimator de catre televiziunile de casa ale PSD. Daca, printr-o minune, Citu va ajunge la capatul mandatului, PNL va avea cel mai mic scor din istorie in 2024. Din 2024 va veni sigur, din nou, PSD si asta este varianta optimista. Sa ne fereasca cel de sus de partide gen AUR la guvernare! Daca vreti un om capabil de la PNL;, eu l-as propune pe europarlamentarul Siegfried Muresan, foarte activ la Bruxelles, foarte coerent si fluid, nu doar in romana, dar si in engleza. Bine cunsocator al politicii europene si clar cineva care sa ne reprezinte excelent in Consiliul pim ministrilor europeni.
  • 0 (6 voturi)    
    Yeeees (Miercuri, 9 decembrie 2020, 18:55)

    EXEs [utilizator]

    L-au pus pe iepuroi premieur. Ha ha Lol. Tara asta este absolut si total de rahat. Felicitari Klaus, la a doua mediocritate de premier. Base iti tine locul cald pe banca looserilor. Lasa-ne!
    • 0 (2 voturi)    
      La așa președinte (Miercuri, 9 decembrie 2020, 19:22)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui EXEs

      așa premier.
  • +4 (8 voturi)    
    o singura abtinere LOL (Miercuri, 9 decembrie 2020, 18:58)

    EXEs [utilizator]

    Baetzii s-au suparat cand Klaus a venit cu generalul, insa cand venii vorba de iepuroiul fricos toata lumea a votat la unison. Rahati corupti!
  • 0 (2 voturi)    
    cu totii la geamul de la baie (Miercuri, 9 decembrie 2020, 19:16)

    faracatuse [utilizator]

    Pa-pa PNL, pa-pa Klaus... Te mai primim in sufletele noastre doar pe 25.12, in rest.... LASA-NE!!
  • 0 (2 voturi)    
    acum USR e multumit, (Miercuri, 9 decembrie 2020, 19:18)

    revo [utilizator]

    ca ii deranja Ciuca. Ei, Ciuca nu mai e, gata, s-a terminat.
    E Catu.

    Impresionanta promptitudinea cu care Iohannis si PNL au raspuns dorintelor USR-iste, exprimate in mass media, nici macar face-to-face.

    Maine le vor indeplini si urmatoarea dorinta: un post de PM pentru Ciolos.
  • 0 (2 voturi)    
    De la Popotar la ....Clopotar (Miercuri, 9 decembrie 2020, 19:26)

    Parzivall [utilizator]

    Hai ca devine fain si haios, deja. Comedia continua!!!!
  • +1 (1 vot)    
    CItu (Miercuri, 9 decembrie 2020, 19:28)

    Bradisor [utilizator]

    Tot respectul pt dl. Citu ca finantist . SA RAMANA LA FINANTE.Munca ca premier e f dura dl Citu nu va rezista mai ales ca are si unele dificultati de comunicare
  • +1 (5 voturi)    
    Mireasa fugita de la altar (Miercuri, 9 decembrie 2020, 19:34)

    jaffu [utilizator]

    Cu asemenea absolvent de Grinnell College din SUA (1992 - 1996/oare cu ce si-o fi platit studiile la 2 ani de la lovitura de stat ?) care nu s-a afirmat cu nimic ca economist, PNL-ul calca tot mai apasat pe urmele PNT-ului....