Șapte organizații civice, între care ActiveWatch, îi cer lui Iohannis să nu desemneze premier o persoană cu profil militar

de Mona Hera     HotNews.ro
Miercuri, 9 decembrie 2020, 16:57 Actualitate | Politic


ActiveWatch
Foto: Facebook
Șapte organizații civice, între care ActiveWatch, i-au transmis miercuri preşedintelui Klaus Iohannis o scrisoare în care îi cer să nu desemneze pentru funcţia de premier o persoană cu profil militar, în contextul în care una dintre variantele luate în calcul pentru postul de premier este ministrul Apărării, Nicolae Ciucă, militar de carieră.

Organizaţiile semnatare spun că în această perioadă este necesară consolidarea încrederii între administraţie şi cetăţeni, iar o astfel de propunere nu va contribui la această nevoie.
  • "Demisia domnului Ludovic Orban din funcţia de prim-ministru aduce o nouă criză politică, suprapusă crizelor de sănătate publica şi economică. Din fericire, alegerile recent încheiate vor conduce la rezolvarea crizei politice prin instalarea unui nou Parlament şi a unui nou Guvern. În acest context, am constatat cu neplăcută surpriză preferinţa fermă pe care o arătaţi pentru instalarea în fruntea Guvernului a unor politicieni proveniţi din zona de securitate naţională", arată organizațiile civice în scrisoarea transmisă președintelui și publicată de ActiveWatch.
Organizaţiile mai spun că Iohannis l-a numit "fără nicio explicaţie" pe Nicolae Ciucă în funcţia de premier interimar şi că acesta a fost general activ până anul trecut, "trecând în rezervă doar pentru a respecta, formal, standardele NATO" care cer ca ministrul Apărării să fie un civil.
  • "La loc de frunte pe lista scurtă a potenţialilor nominalizaţi pentru a conduce viitorul Guvern, alături de Nicolae Ciucă, se mai află şi Eduard Hellvig, directorul SRI. În acest an, Guvernul a numit în mod repetat ofiţeri activi sau în rezervă la conducerea unor spitale sau Direcţii de Sănătate Publică. Strategia naţională de vaccinare pentru COVID-19 este coordonată de un medic militar. Departe de noi intenţia de a pune sub semnul întrebării carierele domnilor Ciucă şi Hellvig şi cu atât mai puţin a medicilor militari (toţi bărbaţi). Avem convingerea că dânşii au o carieră merituoasă în domeniul lor, iar faţă de medicii militari implicaţi în efortul de combatere a pandemiei avem respect şi recunoştinţă. Simţim totuşi că este nevoie să vă reamintim că România este încă o democraţie liberală, un stat civil, şi nu unul militar", se arată în document.
Semnatarii mai spun că forţele armate şi serviciile de informaţii au "un rol important, bine definit", cu atât mai mult în perioade de criză, dar că ele sunt şi "trebuie să rămână" sub control civil.
  • "Or, în formulele agreate de dvs. instituţiile civile intră sub influenţa armatei şi a serviciilor secrete. Societatea românească parcurge o perioadă în care are nevoie de pace socială şi de o relaţie bazată pe încredere şi respect între cetăţeni şi guvernanţi. Numirea unui prim-ministru cu profil militar anunţă un recul al raporturilor autorităţilor cu cetăţeanul. Simbolic, mentalitatea moştenită din comunism menţine cetăţeanul într-o poziţie inferioară autorităţii publice, în timp ce societatea civilă din România face de trei decenii efortul să pună oamenii <<puterii>> în serviciul cetăţeanului", se mai menţionează în scrisoare.
Potrivit organizaţiilor semnatare, "cele mai vizibile vicii de funcţionare" a succesivelor guvernări au fost legate de lipsa transparenţei decizionale.
  • "Nouă ne este limpede că ultima preocupare a unui fost general de armată sau a unui fost director de servicii secrete va fi transparenţa propriei activităţi. Un prim-ministru militar nu ne va ajuta să ne simţim parteneri în actul de guvernare, ci simpli guvernaţi, care trebuie să respecte fără să comenteze reguli impuse care au fost formulate fără nicio consultare publică. Avem convingerea că în PNL, partidul care conduce majoritatea degajată din alegeri, există încă oameni politici, civili, aleşi democratic, care au dorinţa şi competenţa de a-și asuma funcţia de prim-ministru", adaugă organizaţiile civice.
Alături de ActiveWatch, documentul este semnat de: Asociaţia CIVICA, Asociaţia Miliţia Spirituală, Asociaţia pentru apărarea drepturilor minorităţilor "Rise OUT", Centrul pentru Inovare Publică, CeRe: Centrul de Resurse pentru participare publică, Institutul Român pentru Acţiune, Instruire şi Cercetare în Domeniul Păcii - PATRIR.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1786 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    Organizatii civice apropiate PSD si AUR! (Miercuri, 9 decembrie 2020, 17:02)

    Miky60 [utilizator]

    Daca vedem numele asa ziselor "organizatii" ne dam seama cine sunt
    • 0 (0 voturi)    
      Bai nene (Joi, 10 decembrie 2020, 10:11)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Eu am terminat informatica prima clasa, la primul liceu din judet acum vreo 25 de ani. Dintre toti colegii mei , nu a fost unul care sa-si puna problema macar sa urmeze o cariera militara. Stiam cu totii ce mizerie e armata, coruptia, nepotismul, prostia dusa la extrem. Daca voi imi spuneti ca izmenarul asta de Ciuca e vreo mare somitate capabila sa conduca o tara atat de complexa ca Romania dpdv economic, social, sanitar, etc,etc , atunci habar n-aveti de nivelul armatei romane. Voi aveti impresia ca in armata isi gasesc loc oameni cu un nivel intelectual superior ? Poate in armata americana, la noi armata e o gasca de parveniti mediocri, autosuficienti, limitati intelectual.
  • +7 (9 voturi)    
    Bineinteles (Miercuri, 9 decembrie 2020, 17:04)

    fdaniel [utilizator]

    Nu am avut nici o problemă cu miniștri cu profil de inractori sau cu prim miniștri imbecili de-a binelea.
    Marea noastră problemă e profilul militar....
  • +5 (7 voturi)    
    Au uitat sa mentioneze (Miercuri, 9 decembrie 2020, 17:04)

    John1712 [utilizator]

    ca este alb si hetero!
  • +4 (6 voturi)    
    Asociaţia Miliţia Spirituală? Nu-i de mirare ... (Miercuri, 9 decembrie 2020, 17:05)

    Amad [utilizator]

    Peste 30 de ani vom fi la fel ...
    Nicio speranta.
  • +2 (4 voturi)    
    Proces de intentie! Foarte democratic! (Miercuri, 9 decembrie 2020, 17:06)

    CezarN [utilizator]

    Nouă ne este limpede că ultima preocupare a unui fost general de armată sau a unui fost director de servicii secrete va fi transparenţa propriei activităţi
    ------------------------------

    Pai, daca va este limpede.... nici Mama Omida nu s-ar pune cu voi. Curat Minority Reportt, coane Fanica!
  • +2 (6 voturi)    
    burtosii din armata.. (Miercuri, 9 decembrie 2020, 17:08)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... ies la pensie la 40 de ani. se plictisesc.
  • +1 (5 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 9 decembrie 2020, 17:09)

    [anonim]

    • +1 (1 vot)    
      mana de fier... (Miercuri, 9 decembrie 2020, 18:56)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui

      .. sau burti de shaorma?
  • +3 (5 voturi)    
    ce e cu campania asta impotriva (Miercuri, 9 decembrie 2020, 17:11)

    mmmircea [utilizator]

    lui Ciuca ? e civil, tocmai ce-a fost decorat de ambasada US, care sunt concret ingrijorarile ?
  • +5 (7 voturi)    
    ???? (Miercuri, 9 decembrie 2020, 17:18)

    nlln [utilizator]

    Atatea organizatii civice!!!
    Interesant de cautat cu ce s-au ocupat pana acum.

    Despre importanta participarii la vot nu s-au obosit sa trimita vreo scrisoare pe undeva.
  • -2 (2 voturi)    
    Ma mir ca mai exista in tara asta (Miercuri, 9 decembrie 2020, 17:21)

    Maspp [utilizator]

    niste oameni cu mintea la cap
  • +4 (6 voturi)    
    toti gradatii din PSD ar avea o problema (Miercuri, 9 decembrie 2020, 17:22)

    Gryphus [utilizator]

    e plin de gradati prin partide si cand vine un general de armata ala ii cunoste prin DIA pe toti asa ca isi permite sa le dea ordine

    ei primesc ordin de la partid, dupa aia ordin de la general si nu mai stiu cum sa reasctioneze

    si organizatiile astea sunt tot slugi de partid sau militarizate
  • +4 (6 voturi)    
    si cam ce profil.... (Miercuri, 9 decembrie 2020, 17:43)

    Mihalav [utilizator]

    le-ar conveni? Un profil de profesor e bun sau de marinar? poate un ong-ist?
  • +4 (6 voturi)    
    Este irelevanta (Miercuri, 9 decembrie 2020, 17:44)

    Harald2 [utilizator]

    cariera militara anterioara a domnului Nicolae Ciuca, atata timp cat alegerea sa se incadreaza in prevederile legale si competentele il recomanda pentru acest post.

    Accentul trebuie pus pe competentele domniei sale vs. competentele altor candidati, precum si pe capacitatea de a-si desfasura activitatea in interesul Romaniei (nu in interesul propriu, unui grup de interese sau altor state).
    • +2 (2 voturi)    
      Exact (Miercuri, 9 decembrie 2020, 19:03)

      nlln [utilizator] i-a raspuns lui Harald2

      Nu inteleg de ce cariera militara anterioara a domnului Ciuca se transforma intr-o piedica.

      Care este problema?
  • +5 (7 voturi)    
    Interzice Constitutia asa ceva? (Miercuri, 9 decembrie 2020, 17:51)

    Zapateado [utilizator]

    Nicidecum. Atunci, ciocu' mic! Fiindca daca ceva este nociv este si interzis de Constitutie in mod expres.
  • +6 (10 voturi)    
    Extraordinar ! (Miercuri, 9 decembrie 2020, 18:22)

    backtothedarkages [utilizator]

    Ce repede s-au intrunit și s-au sincronizat cele șapte "organizații" ! Parcă ar fi făcute toate de aceeași maică (oarei cine o fi aia ? ) !!!