Ciolacu: PSD trebuie să fie la guvernare și să dea premierul

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 8 decembrie 2020, 15:17 Actualitate | Politic


Marcel Ciolacu
Foto: Hotnews
Președintele PSD, Marcel Ciolacu, spune că partidul său trebuie să formeze viitorul Guvern, motiv pentru care i-a trimis președintelui Klaus Iohannis un exemplar din Constituția României.

”PSD trebuie să fie la guvernare și să dea premierul! Azi, de ziua Constituției, i-am trimis președintelui Iohannis un exemplar din Legea fundamentală a României ca să aibă reperul necesar pentru a îndeplini #voința românilor!”, a scris Ciolacu pe Facebook.

Potrivit ultimelor date de la Biroul Electoral Central (96,43% dintre procesele verbale centralizate), PSD a câştigat alegerile parlamentare cu 30,13% din voturile exprimate pentru Senat şi 29,69% pentru Camera Deputaţilor.

Ce spune Articolul 103 (1) din Constituție: Preşedintele României desemnează un candidat pentru funcţia de prim-ministru, în urma consultării partidului care are majoritatea absolută în Parlament ori, dacă nu există o asemenea majoritate, a partidelor reprezentate în Parlament.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2985 vizualizari

  • +21 (23 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:19)

    [anonim]

    • +3 (3 voturi)    
      Nu le ajunge (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:31)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui

      44 %
      • 0 (0 voturi)    
        oare? (Marţi, 8 decembrie 2020, 20:35)

        titu_maior [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        De unde ati scos? Nu se aduna procentele in alegeri, ci numarul de locuri in parlament ale formatiunilor politice.
    • +1 (1 vot)    
      AUR + UDMR (Marţi, 8 decembrie 2020, 19:35)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui

      perechea perfecta...
  • +16 (16 voturi)    
    in visele tale strungarule... (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:22)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    in visele tale strungarule...
    • +1 (3 voturi)    
      De unde stii ca afost strungar? (Marţi, 8 decembrie 2020, 16:30)

      feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Eu am auzit ca vindea valuta.
  • +20 (20 voturi)    
    asta e mai prostanac ca Dancila? (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:23)

    c2 [utilizator]

    sau crede ca daca face pe nebunu' mai pacaleste cativa pensionari
  • +24 (24 voturi)    
    majoritate absoluta = 50% + 1 (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:24)

    nea_caisa [utilizator]

    de aici deducem ca ciolacul este un mic analfabet functional.
  • +13 (13 voturi)    
    nu cred ca ii doare atat de rau... (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:24)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    nu cred ca ii doare prea rau pe psdisti la cat sunt de prosti :))))))
  • +17 (17 voturi)    
    Ciolacule, mergi la tovarasul George de la HAUR! (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:24)

    AnticoruptieinRomania [utilizator]

    Iiti da tot ce vrei, Dan Voiculescu, Bobby Paunescu si Putin. :)))
  • +2 (2 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:25)

    [anonim]

    • +1 (1 vot)    
      Oare (Marţi, 8 decembrie 2020, 16:42)

      Akylas [utilizator] i-a raspuns lui

      mai conteaza ?
  • +1 (1 vot)    
    Da, sigur... (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:26)

    Caligula [utilizator]

    PSD-ul are in fata cel putin patru ani de joc de glezne. Cu cat mai aiurea, cu cat mai daunator pentru ciuma rosie.
  • +3 (3 voturi)    
    asta se cheama analfabetism functional (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:26)

    bogdan1477 [utilizator]

    Poate ar trebui sa-i explice cineva ce inseamna majoritate absoluta, desi am indoieli ca ar intelege...

    Asha e cand, pentru a doua oara la rand, le dai ragaz sa stea in opozitie ultimul an inainte de alegeri... Da' se pare ca Johannis se prinde mai greu...
  • +6 (6 voturi)    
    Strange 51%. Vrei sa o faca Iohannis ptr tine? (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:26)

    CezarN [utilizator]

    Analfabetule!
  • +3 (3 voturi)    
    lasa bre nea' Ciulacu... (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:27)

    VasileVoicu [utilizator]

    ... ca voi o sa dati PM la Olt, ca doar acolo vad ca aveti "majoritatea absolută", si poate la Voluntari, sa nu se supere si tanti sarmitza, ahh Gabitza
  • +4 (4 voturi)    
    ahahahaha (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:31)

    liviu_ [utilizator]

    psd uita ca e SINGURUL partid de stanga din parlament?!

    asta ar fi in stare sa scrie in constitutie ca e obligatoriu ca psd sa fie la guvernare! in interesul democratiei, evident :P
  • 0 (0 voturi)    
    PS: (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:32)

    liviu_ [utilizator]

    parca pesede urla sa se respecte contitutia... acum cand nu le mai convine o interpreteaza cum vrea muschiu lui?!
  • +2 (2 voturi)    
    Adica dupa logica lui Ciolacu (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:32)

    vladionvladion [utilizator]

    cu Orban premier pana acum, s-a incalcat Consitutia ?

    In consecinta si cu aportul PSD, care nu s-a mai plans de aceiasi problema ?

    Probabil o sa ceara o reintrepretare la CCR.
  • -7 (7 voturi)    
    Mie-mi place cum zic tovarasii de mai sus! (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:44)

    newlook [utilizator]

    Mie-mi place cum zic tovarasii de mai sus, cu manie proletara!

    Chiar au dreptate...sungurul lucru pe care nu-l spun ei e ca Ciolacu e o jigodie de securist SRI, dar desigur securistii lor, Barna, Ciolos, OrGan sunt mai buni!

    Ca tot veni vorba, in general, in Romanika, alegerile au vreo semnificatie? Ca, de prin 2004, tot SRI e la putere. Adica, facurati alegeri, cheltuirati, v-ati coronavirusat doar ca sa-l schimbati pe OrGan cu Ciuca?
    • +4 (4 voturi)    
      Breh (Marţi, 8 decembrie 2020, 17:10)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Are Ciolacuu majoritate Constitutionala ?
      Ciokul mik !
    • 0 (0 voturi)    
      Si care-i problema? s-a suparat FSB-ul? (Marţi, 8 decembrie 2020, 22:03)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Pai luati-va jucariile din Transnistria si cozile de topor din Romania si plecati acasa.
  • +7 (7 voturi)    
    Ciolaneeee, (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:50)

    Ponta [utilizator]

    Sa ne pupi.De mai multe ori.
  • +7 (7 voturi)    
    Ce se... (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:52)

    ElDiablo [utilizator]

    ... intampla domnu' Colacu, daca nu veti fi la guvernare? Va intra colegii de partifd in sevraj pentru ca nu mai pot fura?
    I
  • +5 (5 voturi)    
    Ha ha (Marţi, 8 decembrie 2020, 16:41)

    Akylas [utilizator]

    Mi-a placut "trebuie".... De ce oare trebuie ? Unde scrie ? Bre nea colacule, nu va mai potoliti o leaca ?
  • +5 (5 voturi)    
    Dar.... (Marţi, 8 decembrie 2020, 16:46)

    Akylas [utilizator]

    Totusi, trebuie sa fim indulgenti cu ciuma rosie, ei fiind obisnuiti din 1947 incolo sa castige automat si in orice caz. E greu, tovarasi, sa accepti ca regulile si timpul s-au schimbat, chiar daca partidul lor nicidecum....
    HUOOOOOO