UPDATE Ludovic Orban: Am luat decizia de a demisiona când am văzut rezultatul alegerilor / Ce spune despre posibilitatea de a fi propus din nou premier

de I.H.     HotNews.ro
Marţi, 8 decembrie 2020, 12:27 Actualitate | Politic


Ludovic Orban
Foto: Captura Facebook
Ludovic Orban a evitat să răspundă clar dacă președintele Klaus Iohannis i-a cerut demisia din funcția de premier, spunând că demisia este o decizie personală, iar la întrebările repetate ale jurnaliștilor Orban a afirmat că a luat această decizie după ce a văzut rezultatul alegerilor parlamentare.

Ludovic Orban a făcut aceste declarații marți, la finalul ședinței de la PNL pe tema strategiei de negociere pentru formarea noului guvern.

Orban a spus din nou că a considerat că este "un gest de onoare și de demnitate" să demisioneze, pentru a arăta că nu se cramponează de funcție: ”Am considerat că e un gest de onoare şi de demnitate după aceste alegeri să fac acest gest. Am făcut exact din motivele pe care le-am explicat în declaraţia publică. Este o decizie care era firească pentru a arăta că nu mă cramponez de poziţia de premier, pentru a arăta că am ţinut cont de voinţa exprimată".

"Demisia este o decizie personală. E o decizie personală pe care am luat-o eu”, a susținut Ludovic Orban, întrebat dacă președintele Klaus Iohannis este cel care i-a cerut să demisioneze.

Chestionat despre susținerea președintelui, Orban a răspuns: "Nu e vorba despre susținere sau nesusținere. Am luat o decizie, am pus-o în practică".

Întrebat dacă se gândise la varianta demisiei înainte de a se întâlni cu Iohannis, luni, la Cotroceni, Orban a răspuns: "Cu siguranță. Când am văzut rezultatele votului”.

Ce spune despre posibilitatea de a fi propus din nou premier

Ludovic Orban a fost întrebat și dacă ar vrea să fie din nou premier, răspunzând că a spus foarte clar că şi-a depus mandatul şi că nu are această intenţie.

"În aceste condiţii am spus foarte clar: mi-am depus mandatul şi nu am exprimat această intenţie. E nevoie de stabilitate, ne concentrăm pe o majoritate parlamentară care să aibă un program foarte serios care să ducă la dezvoltarea României. Există un singur răspuns - când se va ajunge la un acord privind un posibil premier propus, îl vom anunţa”, a afirmat Ludovic Orban.

Premierul Ludovic Orban a anunţat luni că îşi depune mandatul de prim-ministru, la un an și o lună de la învestirea în funcție, spunând că pleacă cu conștiința datoriei împlinite. Orban a afirmat că va coordona negocierile care trebuie să ducă la un guvern de centru-dreapta și şi-a exprimat convingerea că PNL va avea capacitatea de a da viitorul premier şi de a constitui coloana vertebrală a viitorului guvern.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7531 vizualizari

  • +5 (19 voturi)    
    Mihaela, dragostea mea (Marţi, 8 decembrie 2020, 12:41)

    adi_69 [utilizator]

    In seara votului, la exit-poll a furat startul, desi PNL ara al doilea, si a sustinut ca PNL e castigatorul.
    Deci a hotarat sa demisioneze dupa ce s-a trezit din betie...
    • +2 (6 voturi)    
      Nu a hotărât (Marţi, 8 decembrie 2020, 13:30)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

      A fost hotărât.
      • +1 (1 vot)    
        Nici macar atat (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:24)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

        orban e vulpe batrana. Va demisiona doar daca i se da alta functie. Spre ex a cerut presedinta Camerei deputatilor, si cred ca o va obtine. Nu ramane el pe dinafara, nu e asa naiv.
  • 0 (18 voturi)    
    atat (Marţi, 8 decembrie 2020, 12:45)

    Gabr [utilizator]

    omul era sigur de victorie si apoi fortat cu demisia.Ce onoare, ce demintate invoca nenea asta cand iti bati joc de o tara 9 luni cu aberatii, tampenii, restrictii si multe altele.
  • +2 (14 voturi)    
    d-aia ai iesit sa afirmi ca pnl a castigat? (Marţi, 8 decembrie 2020, 12:46)

    qwerasdf [utilizator]

    inainte sa se fi terminat numaratoarea?
    • -1 (9 voturi)    
      avea o scuza... (Marţi, 8 decembrie 2020, 13:11)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      .. era cherchelit bine :)
  • -1 (15 voturi)    
    pai de ce? (Marţi, 8 decembrie 2020, 12:47)

    Nevermind [utilizator]

    Ca ziceai ca le-ai castigat. ioha la fel zicea. E o noua modalitate de a sarbatori succesul?
  • +1 (21 voturi)    
    Esec (Marţi, 8 decembrie 2020, 12:47)

    vlad.pe [utilizator]

    Ludovic Orban va ramane in Istoria Romaniei pentru ca a picat de la 43% la aproape 20% desi erau la Guvernare si Presa si Televiziunile erau la degetul mic dupa Ajutorul de 40 milioane Euro din Pandemie.

    Orban si PNL vor ramane in istorie si pentru cat de prost au gestionat Pandemia de Coronavirus: cand noi stateam in Carantina si respectam distantarea Orban avea petreceri in Birou, Rares Bogdan avea petreceri cu sute de persoane, Orban era fotografiat fara masca, Iohannis ne repeta PeSeDe.

    PNL nu a stiut sa isi recunoasca greselile cand au fost intrebati de traseistii Mihai Chirica, de vilele sefilor PNL IASI, de ranch-ul lui Costel Alexe si plagiatul ministrului mediului, de ce Autostrada Iasi - Tg. Mures a fost scoasa din planul de investitii etc.
  • -2 (14 voturi)    
    bine ai facut (Marţi, 8 decembrie 2020, 12:48)

    alfa1 [utilizator]

    du-te sa nu te mai vedem !
  • -2 (14 voturi)    
    Of, of (Marţi, 8 decembrie 2020, 12:50)

    comentacu [utilizator]

    Inca un nepriceput, care in lipsa unei meserii, ramane presedinte la PNL ca altceva nu stie sa faca. La somaj e plin oricum. Trece criza pana ii vine randul la dosar.
  • -1 (17 voturi)    
    despre (Marţi, 8 decembrie 2020, 12:52)

    costelo999 [utilizator]

    ludivica fugi cu cercu ca m-am saturat de exaltarii tale peeneeliste, minciuni peste minciuni, sa vina sigfrida trimisa de bruxeles sa fie prim ministru, acu dupa alegeri fi fericit pune bani deoparte ca esti in parlament, bani deoparte pt zile negre ca peste 4 ani ramii iar somer si o sa mergi la interviuri de angajare
  • 0 (14 voturi)    
    evident ca Iohanis i-a cerut demisia (Marţi, 8 decembrie 2020, 12:52)

    Bocu' lu'Ioha [utilizator]

    partidul i-ar fi cerut demisia de la conducerea partidului, nu de la gruvern
  • -1 (11 voturi)    
    o mare vrajeala (Marţi, 8 decembrie 2020, 12:53)

    Hans Metter [utilizator]

    se stia de mai bine de o saptamana ca va pleca dupa alegeri
  • -1 (19 voturi)    
    Bine Ludovice, iti facem moneda (Marţi, 8 decembrie 2020, 13:02)

    faracatuse [utilizator]

    Foarte bine, in sfarsit un om responsabil. Multa lume se da de ceasul mortii ca nu mai avem posibilitatea de a da OUG.. Pai nu am votat la referendum exact asta? Ciolacu dupa alegeri ii cerea demisia, acum ii spune ca e iresponsabil.. Pai hotaraste-te, tataie!
    Cu ochii mintii, daca analizam ce rahat de OUG-uri au dat cand avea toata puterea vedem ca nu e o pierdere… Toate au fost haotice, cu tinte politice, cu manta. Lupta anti-covid statul a trasferat-o in discursuri si in fapt la noi… Purtati masca, spalati-va.... Tori in jur testau, noi gbam cu forta oameni in spital… Pentru ca fee era bun... Cand s-au umplut spitalele si trebuia testat pe bune, erau alegeri…. Nu dadea bine... Hai ca suntem pe spatele nostru, si asa suntem decand lumea...Concediu placut Orbane, mult success la senat.
  • +3 (13 voturi)    
    Orban nu putea negocia cu USR-PLUS (Marţi, 8 decembrie 2020, 13:05)

    Dilematic [utilizator]

    in dubla calitate de premier si presedinte de partid, despre noua coalitie, noul guvern si noul premier.
    Motiv pentru care a plecat din guvern, si a inceput de indata negocierile ca presedinte al PNL, cu presedintii USR-PLUS si UDMR, despre alcatuirea unui program comun de guvernare a celor trei partide, componenta noului guvern de coalitie si noul premier.
    Rezultele negociate vor fi sustinute de partide la consultarile de sambata si duminica la Cotroceni cu presedintele Iohannis, astfel ca saptamana viitoare sa fie desemnat premierul care in 1O zile va prezenta in Parlament programul si guvernul propus, spre validare.
    • +2 (6 voturi)    
      Asta e comunicat oficial de la PNL? (Marţi, 8 decembrie 2020, 13:30)

      faracatuse [utilizator] i-a raspuns lui Dilematic

      Asa arata acest mesaj, oficina de partid scrie la comenturi? hahaha. Inca o dovada ca orban a facut bine ce-a facut. Orice zi era irosita si junta contabiliza la pierderi…
    • +2 (8 voturi)    
      Dar Johannis poate? (Marţi, 8 decembrie 2020, 13:33)

      faracatuse [utilizator] i-a raspuns lui Dilematic

      Pe logica asta si Johannis trebuie sa-si dea demisia.. A inceput personal negocierile lucru recunoscut de barna, udmr….
    • +1 (7 voturi)    
      De ce nu putea negocia? (Marţi, 8 decembrie 2020, 14:02)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Dilematic

      Spune-ne cu cuvintele tale, dar incetisor, sa pricepem si noi :))
      • -1 (1 vot)    
        Ori guverneaza, ori negociaza. Pricepi ? (Marţi, 8 decembrie 2020, 14:50)

        Dilematic [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        Am spus incetisor.
        • +1 (1 vot)    
          Multumesc (Miercuri, 9 decembrie 2020, 8:46)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui Dilematic

          Am aceeasi parere despre Orban, nu pare capabil sa faca doua sau mai multe lucruri simultan. E drept ca nici cand le face cate unul nu-i prea ies. Ia vezi matale cum e si prin alte tari, aia cum fac? reusesc sa fie PM si sa negocieze simultan sau toti isi dau demisiile? :)))))
  • +3 (5 voturi)    
    Serios, acum: asta e presa?! (Marţi, 8 decembrie 2020, 14:23)

    Metec [utilizator]

    Am rezistat fix un minut sa ma uit la declaratiile de presa ale premierului demisionar, din cauza corului de cotofene pretins jurnaliste, care nu-l lasau pe bietul om sa respire, mai ales ca avea masca!
    Frate, om fi noi o tara de mitocani si toape, dar chiar in presa nu ati gasit sa angajati decat pitipoance isterice?!
    "La insistentele reporterilor" este un eufemism, de fapt era un cor de vrajitoare indracite!
    Mi-e scarba si de voi, "jurnalistii", ca si de politicieni... Aceeasi ciorba puturoasa, aceleasi specimene de gang si de bodega. Bleah!
  • +1 (1 vot)    
    zău? (Marţi, 8 decembrie 2020, 19:41)

    Fu Thien Zbang [utilizator]

    MINCINOSULE!