Ciolacu: O iresponsabilitate ce a făcut Orban

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 7 decembrie 2020, 19:41 Actualitate | Politic


Marcel Ciolacu
Foto: Hotnews
Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, a criticat, luni seară, decizia premierului Ludovic Orban de a demisiona din funcţie.

„Este o iresponsabilitate ce a făcut Ludovic Orban. Vă reamintesc decizia noastră de a avea un Guvern cu drepturi depline la începutul pandemiei. Funcţia de prim-ministru nu se părăseşte cum vrei. Eu nici nu prea am înţeles, au câştigat sau nu alegerile? Şi-a dat demisia că a pierdut alegerile, dar va forma un Guvern PNL pentru că au câştigat alegerile. Un Guvern interimar nu mai poate emite ordonanţe de urgenţă. Noi am terminat alegerile, nu avem încă rezultatul oficial al alegerilor, nu avem constituit noul Parlament, lucrurile acestea durează două - trei săptămâni, şi pe urmă se votează un nou Guvern. Deci toată această procedură poate să dureze şi o lună. Ce face România în această lună de zile când avem un lider politic care vremelnic ocupă funcţia de prim-ministru şi pleacă din funcţie? Dacă Guvernul nu este instituit la prima încercare? Noi nu avem Guvern cu drepturi depline în plină criză sanitară cu care se confruntă în acest moment România. Este un gest iresponsabil, nu e un gest de bărbăţie”, a spus Ciolacu, luni seară, într-o intervenţie telefonică la Digi 24, potrivit Agerpres.

Ciolacu a mai afirmat că este normal ca atunci când pierzi alegerile să nu mai stai în Guvern, „dar până vine următorul Executiv îţi faci datoria până la capăt ca om de stat, indiferent dacă îţi convin sau nu alegerile”.

„Anomalia e şi mai mare, ei au pierdut alegerile. Intrăm în logica constituţională în care partidul cu cel mai mare număr de parlamentari merge primul la Cotroceni şi propune un prim-ministru pentru a fi desemnat şi acesta în 10 zile să îşi creioneze o majoritate. Vă aduc aminte cum a fost şi propunerea ca domnul Cioloş să fie prim-ministru, a fost în aceeaşi logică”, a precizat acesta.

Reacţia sa vine după ce premierul Ludovic Orban a anunţat că îşi depune mandatul de la conducerea Guvernului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13606 vizualizari

  • +26 (30 voturi)    
    Acum 2-3 saptamani (Luni, 7 decembrie 2020, 19:43)

    terkos [utilizator]

    16 noiembrie 2020 (presa)

    "Ciolacu le cere demisia lui Orban şi Tătaru: Ajunge cu cinismul! Dacă mai există vreun stop de compasiune, daţi-vă demisia!" - ce-i Ciolacule? Ești bipolar?
    • +8 (10 voturi)    
      Mai Degraba (Luni, 7 decembrie 2020, 20:45)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui terkos

      Multipolar ))))
    • +3 (3 voturi)    
      singura lui calitate .. (Marţi, 8 decembrie 2020, 10:47)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui terkos

      ...este lichelismul !!! Nu acum 2-3 saptamani ci imediat dupa anuntarea rezultatelor cerea aceasta demisie vorbind despre una de onoare !!! Auzi ...onoare ,la aceasta scursura comunista !!!!
  • -5 (17 voturi)    
    Asta mimeaza lupta, ca intre securisti (Luni, 7 decembrie 2020, 19:45)

    newlook [utilizator]

    Ciolacu asta mimeaza lupta, ca intre securisti.

    Sa-mi spuna si mie cineva care-i diferenta pentru Romania daca OrGan e prim-ministru, scaunul e gol sau pe scaunul respectiv e asezata o oaie?
    • +2 (4 voturi)    
      Diferenta (Luni, 7 decembrie 2020, 22:19)

      Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      diferenta e ca propaganda asta tine oamenii acasa si asa ne trezim cu HAUR care o sa inceapa sa arunce cu noroi in UE, sa sustina popi ca Spagoveanu, sa bage legi anti avort, sa inflameze relatiile de buna-convietuire dintre unii romani si maghiari, sa toarne gaz pe focul conspirationistilor anti masca... O sa se duca naibii ce liniste si disciplina ce mai ramasese in societatea noastra! Si ce e culmea, e fix ce ii place Rusiei! Dubios, nu crezi? Sau daca urla suficient de tare ca ei sunt pentru unirea cu Moldova, sau rusofobi, atunci nu e dubios, putem sta linistiti... Asa-i?
      • -2 (4 voturi)    
        Bravo bre. Deci Sica se lupta cu Rusia... (Marţi, 8 decembrie 2020, 0:35)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Beer-gummy-bear

        Bravo bre.
        Deci Sica se lupta cu Rusia, care ataca maine la pranz, d'aia-i mai bun ca o oaie in scaunul de prim-ministru.
        In plus, se duce "linistea si disciplina din societatea noastra", Sica si mandolina lui, fiind garantul acestora, n'asa? Sa nu mai spunem de conspirationistii mondiali antimasca (antibotnita)! Niste rai!

        Esti minunat, esti ca pagina de facebuci: idei rare si ...si atat!
    • +3 (3 voturi)    
      esti asa... (Marţi, 8 decembrie 2020, 10:43)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      ....de inteligent si competent ca singura solutie sa nu mai puti este sa tragem repede apa dupa tine !!!!
  • +16 (22 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 7 decembrie 2020, 19:48)

    [anonim]

  • +14 (22 voturi)    
    La Socola Ajunge Ciolacuu (Luni, 7 decembrie 2020, 19:48)

    un domn [utilizator]

    Nici in visele lui umede nu se gandea..

    P$D 2016 - 45 %
    P$D 2020 - 29 % ( cu fraude grele in judetele Baronilor)
    P$D 2024 - Nu intra in Parlament
  • +20 (22 voturi)    
    Ceeeee? (Luni, 7 decembrie 2020, 19:48)

    DurAndrei [utilizator]

    Ieri iti schimonoseai neuronul singuratic cerandu-i lui Orban sa demisioneze... Azi il declari iresponsabil... Hotaraste-te odata! Bine zicea cineva, ai facut-o de atatea ori pe prostul incat ai ramas asa!
    Iar Rafila... nu il vad in stare sa fie prim ministru. El a intrat in parlament doar pentru imunitate in fata legii ca si Streinu-Carcel (prietenii "stie" de ce...)
    • +2 (2 voturi)    
      conditia obligatorie ... (Marţi, 8 decembrie 2020, 10:50)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui DurAndrei

      ...si logica este ca poti face pe prostul daca esti destept ,ori gunoiul asta este prost si lichea din nascare !!
  • +19 (21 voturi)    
    Bine ca psdeii si-au trantit 2 PM si au lasat RO.. (Luni, 7 decembrie 2020, 19:52)

    Plagarus [utilizator]

    .......de rasul lumii !!!
    Primul şef de Guvern din Japonia ajuns în RO nu a avut de cine să fie primit la Palatul Victoria. În programul stabilit al vizitei, premierul nipon urma să aibă discuţii cu Mihai Tudose PSD şi să participe la un dejun oferit de acesta. Însă premierul român a demisionat cu o seară înainte de venirea importantului oaspete străin iar evenimentele oficiale au fost anulate.
    Nici un membru al Guvernmului nu s-a dus la aeroport, delegaţia guvernului nipon a fost întâmpinată de ambasadorul României în Japonia
    • -7 (9 voturi)    
      Asa, si? (Luni, 7 decembrie 2020, 21:23)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Asa, si?

      Tot cu d'astea vii? Tot cu securisti d'astia carora le pupi papucul, ca-i "stat de drept" vii? Alege si tu d'astia care nu s-au detonat inca, lasa-i pe Ciolacu, Tudose, Grindeanu, OrGan si alti d'astia cu masteratul-doctoratul la Academia SRI.

      Pe bune, nu vezi ca rade lumea de vechiturile tale?
      • +1 (1 vot)    
        2 sefi ai PSDului piscariasi,este de rasu-plansu (Marţi, 8 decembrie 2020, 14:03)

        Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Buna " marfa " a condus psderbedeii RO.
  • +2 (6 voturi)    
    Până la urmă (Luni, 7 decembrie 2020, 19:54)

    Shaolin [utilizator]

    de ce a demisionat? Că eu tot n-am înțeles.
    • +2 (4 voturi)    
      s-a saturat sa fie vinovatul de serviciu (Luni, 7 decembrie 2020, 20:55)

      traianw [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

      de aia.
    • -2 (4 voturi)    
      Cred ca ... (Luni, 7 decembrie 2020, 21:02)

      mikirikipikifriki [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

      ... nici el nu stie.
      Ajungem si cu oaia pe scaunul de premier?
  • +4 (6 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 7 decembrie 2020, 19:54)

    [anonim]

  • +15 (17 voturi)    
    Partidul cu cel mai mare numar de parlamentari??? (Luni, 7 decembrie 2020, 20:03)

    fanegr1ja [utilizator]

    Ciolacu intra in 'logici' cand Constitutia este foarte clara si spune ca partudul ce intruneste peste 50% merge cu propunerea de premier. Cum PSD nu a luat 50% din voturi nu are cum sa propuna premier, ci coalitia ce intruneste majoritatea. Asa a functionat Parlamentul Romaniei in ultimii 30 de ani. Acum se sucesc si clameaza 'logica (cui?)' peste leagea Romaniei.
    Astia sunt nebuni in frunte cu Ciolacu.
  • -7 (9 voturi)    
    demisia (Luni, 7 decembrie 2020, 20:06)

    PedaGogu [utilizator]

    Sper ca acuma Orban n-o sa fie facut fata mare si propus prim-ministru. Nu ca i-as da dreptate ciolacului (care ar trebui sa mai citeasca putin din Constitutie, eventual sa-i spuna aia de la CC ce spune acolo despre numirea prim ministrului), dar daca ai plecat - du-te nene si canta la alta masa.
  • +13 (17 voturi)    
    Ciolane, s-au terminat alegerile ! Le-ai pierdut (Luni, 7 decembrie 2020, 20:10)

    Susufler0 [utilizator]

    Lasa, baletul ! :))
  • +3 (3 voturi)    
    Foarte bine (Luni, 7 decembrie 2020, 21:45)

    citizen_of_the_world [utilizator]

    Daca te-a enervat pe tine, ciolacule, deja a meritat efortul.
  • +1 (1 vot)    
    Mai marlan analfabet! (Marţi, 8 decembrie 2020, 10:53)

    John M. [utilizator]

    In limba romana nu se poate spune ca "o in iresponsabilitate a fost facuta" de catre cineva. Suna ca o traducere din limba lui Genghis Han din care probabil te si tragi, cioflingarule...