Surse: Cine ar putea să-i ia locul lui Orban? Numele vehiculate în PNL

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 7 decembrie 2020, 19:03 Actualitate | Politic


Orban, Iohannis, Ciuca
Foto: Facebook
Liberalii au pus pe hârtie mai multe nume care i-ar putea lua locul lui Ludovic Orban la Palatul Victoria. Pe lista favoriților, primul este ministrul Apărării, Nicolae Ciucă, au declarat pentru HotNews.ro surse liberale. Printre variantele vehiculate în tabăra PNL mai sunt Ilie Bolojan, însă potrivit surselor HotNews.ro, acesta nu dorește o astfel de poziție la București preferând să rămână la șefia CJ Bihor.

Pe lista liberalilor mai sunt ministrul Finanțelor, Florin Cîțu, și Iulian Dumitrescu, însă șansele lor de a-l succeda pe Orban par a fi destul de reduse.

Premierul Ludovic Orban a demisionat de la conducerea Guvernului. Decizia a fost luată în urma discuției pe care Orban a avut-o luni cu președintele Klaus Iohannis, care s-ar fi declarat nemulțumit de scorul sub PSD obținut de PNL la alegerile parlamentare de duminică. Conform rezultatelor parțiale ale alegerilor parlamentare de duminică, PNL a obținut în jur de 25%.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















27968 vizualizari

  • +8 (22 voturi)    
    Alt parvenit din armata (Luni, 7 decembrie 2020, 19:09)

    Maspp [utilizator]

    care sa le mareasca privilegiile la securisti, armata, militie. Daca USR+ il accepta pe asta, s-a dus dracu proeictul lor de desfiintare a pensiilor speciale.
    • +3 (11 voturi)    
      bine punctat (Luni, 7 decembrie 2020, 19:39)

      danton68 [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

      Apevistii si politistii au o viziune deformata a vietii. Ei traiesc in alta realitate.
    • -5 (11 voturi)    
      eu l-as propune pe Vela (Luni, 7 decembrie 2020, 19:47)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

      Ca ar bate mai bine la sclavi

      sau pe Turcan, aia cu varsta de pensionare pe la 80 de ani! e perfect, buget de pensii suplu de suna a gol

      sau Tataru....sa avem si noi fazanul nostru de care sa ne batem si noi vorba
    • -7 (9 voturi)    
      Greșești (Luni, 7 decembrie 2020, 19:55)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

      Vor accepta soluția imorală. Va fi prețul plătit pentru a re-re-re-construi România.
      • +4 (4 voturi)    
        Nope (Luni, 7 decembrie 2020, 20:43)

        Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

        E solutia pentru desfiintarea USR.
    • -2 (2 voturi)    
      Toate partidele sunt militarizate (Luni, 7 decembrie 2020, 22:24)

      AndyXXX [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

      Fiecare partid in afara de UDMR are la varf un nucleu controlat de diverse institutii militare. Inclusiv USR prin Ciolos. Barna deja nu mai conteaza, Ciolos a preluat initiativa si va fi presedintele USR dupa fuziune.
    • 0 (0 voturi)    
      Afganistan (Miercuri, 9 decembrie 2020, 14:49)

      Krokus [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

      Sa fim fericiti ca Johannis nu v-a pune unul de la SRI.
      Nu-l pune premier pe Bolojan pt ca le este frica de el.
      Firmele aservite PNL si USr nu il vor pt ca nu o sa mai poata castiga licitatiile.
      Asa o sa avem un militar obez pensionat la 53 de ani ,care a incasat in 2019 200 de mii de lei,adica 42 de mii de euro de la buget,doar ca solda....
      Ce cauta obezul de Ciuca in Afganistan ? intreb retoric.ala doar cand vorbeste obeseste si face spume ...
    • 0 (0 voturi)    
      Astia sunt oamenii din PNL (Miercuri, 9 decembrie 2020, 15:03)

      Krokus [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

      Astia sunt oamenii din PNL,fac compromisuri. De aceea L. Orban a pierdut alegerile
      Pai nu-l pune premier pe Bolojan ca le este frica de el.
      Firmele aservite PNL si USr nu il vor pt ca nu o sa mai poata castiga licitatiile.
      Asa o sa avem un militar obez pensionat la 53 de ani ,care a incasat in 2019 200 de mii de lei,adica 42 de mii de euro de la buget,doar ca solda
  • +6 (24 voturi)    
    Nicolae Ciucă? Glumiti, nu? (Luni, 7 decembrie 2020, 19:09)

    UnOarecare [utilizator]

    Pune-l pe Ciolos daca tot nu ai oameni capabili in PNL si Bolojan nu vrea.
    • -3 (9 voturi)    
      cioloş a mai fost şi nu a lăsat o impresie (Luni, 7 decembrie 2020, 19:40)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      bună.
    • +1 (11 voturi)    
      Dacă ar avea caracter (după cum nu au ! ), (Luni, 7 decembrie 2020, 19:49)

      backtothedarkages [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      Cioloș și cu Barna și-ar da și ei demisia din conducerea USR-PLUS. După cum au tras partidul în jos, merită trași pe dreapta, nu promovați !!!
    • +4 (4 voturi)    
      Bolojan ar fi grozav (Luni, 7 decembrie 2020, 21:38)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      Sa dea afara jumatate din bugetari, jumatatea care nu face nimic pe bani grei.
  • +7 (19 voturi)    
    E o gluma ? (Luni, 7 decembrie 2020, 19:19)

    sfarleaza [utilizator]

    Ciuca prim ministru ?? Vai de capu' nostru!
  • +6 (24 voturi)    
    PNL (Luni, 7 decembrie 2020, 19:20)

    Bolojan [anonim]

    Singurul din PNL care poate fi e clar Bolojan. Daca nu Dacian .
    • +5 (9 voturi)    
      Cica Bolojan ar fi refuzat (Luni, 7 decembrie 2020, 19:54)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Bolojan

      Daca e adevarat , e destul de trist. Sper ca USR sa nu-l accepte pe parvenitul asta de Ciuca. E singura speranta. Sa caute PNL unde vor ei (daca au) un om capabil. Dar fara privilegiati din armata, securitate, militie ca mi s-a luat de ei de 30 de ani ne conduc.
    • +4 (8 voturi)    
      Nu se murdareste pentru aia (Luni, 7 decembrie 2020, 20:02)

      lazarus101 [utilizator] i-a raspuns lui Bolojan

      Bolojan are o scarba profunda pentru presedinte si pentru conducerea actuala a penele, de-asta nu se mai implica in politica de la centru. Bolojan nu are nevoie de penele, daca-l exclud ia dupa el toate filialele performante din Ardeal!
      • +3 (5 voturi)    
        Asa am auzit si eu, ca nu prea il inghite pe (Luni, 7 decembrie 2020, 20:45)

        Maspp [utilizator] i-a raspuns lui lazarus101

        Iohannis. Ceea ce nu ma mira. Niciun om cu ceva caracter nu ar accepta sa fie sluga lui Iohannis. Nu de alta, dar e voba de capacitatea intelectuala. Bolojan e totusi un tip inteligent si cu caracter.
      • +1 (5 voturi)    
        Bolojan (Luni, 7 decembrie 2020, 20:59)

        PNL [anonim] i-a raspuns lui lazarus101

        Ar fi bine sa se murdareasca pentru cetateni. Pentru noi care muncim aproape 3 zile din 5 pe saptamana pt statul roman. Din PNL il vad singurul care ar putea fi validat si de celelalte partide. Sper ca USR+ sa fie de acord cu premier PNL doar Bolojan.
  • -4 (4 voturi)    
    ? (Luni, 7 decembrie 2020, 19:29)

    Mihail. [utilizator]

    Dancila?
  • +1 (15 voturi)    
    Premier (Luni, 7 decembrie 2020, 19:37)

    sgsorin [utilizator]

    Dacian Ciolos cea mai buna varianta !!!
  • -2 (12 voturi)    
    Eu cred ca si catelul lui Johannis e bun (Luni, 7 decembrie 2020, 19:37)

    newlook [utilizator]

    Eu cred ca si catelul lui Johannis e bun: face aceleasi lucruri: se gudura, da din coada si latra la comanda!
  • -5 (9 voturi)    
    păi atunci de ce nu demisionează şi klaus? (Luni, 7 decembrie 2020, 19:39)

    let_s_twist_again [utilizator]

    căci este în mai mare măsură responsabil de scorul obţinut, el a dirijat toate manevrele pnl.
  • 0 (8 voturi)    
    de ce nu ţurcana? (Luni, 7 decembrie 2020, 19:41)

    let_s_twist_again [utilizator]

    ;-))))))))))))))))))))))))))))
  • +5 (9 voturi)    
    Deci Orban a dus tot greul... (Luni, 7 decembrie 2020, 19:54)

    Zapateado [utilizator]

    Guvernarii in minoritate si in vremuri grele de pandemie si acum trebuie sa se dea la o parte. Abominabil!
  • +5 (9 voturi)    
    Bolojan singurul credibil (Luni, 7 decembrie 2020, 19:55)

    lazarus101 [utilizator]

    Dar el isi va vedea de treaba in Bihor nu are o simpatie deosebita nici pentru Iohanis nici pentru actuala conducere PNL asa ca nu se va murdari sa le salveze lor fundurile.
    • +3 (5 voturi)    
      Trebuie ca PNL sa ajunga pe la 15% (Luni, 7 decembrie 2020, 20:48)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui lazarus101

      ca unul ca Bolojan sa vina si sa faca ordine. Dar atata timp cat e Iohannis acolo, nu exista nicio sansa. Iohannis e prea idiot ca sa inteleaga ca are nevoie de un om de calitate la Palatul Victoria. Asta e, omul se crede de neinlocuit, toti trebuie sa execute ce zice el.
  • +6 (14 voturi)    
    hai sa fim seriosi... (Luni, 7 decembrie 2020, 20:14)

    bogdan1477 [utilizator]

    Catu? Eu nu zic ca n-o fi baiat capabil, dar ca si comunicator politic e varza. Iar Ciuca ala iarasi, n-are nici o treaba cu comunicarea. Parerea mea e ca ori gasesc pe cineva de nivelul lui Bolojan, ori il propun si ei tot pe Ciolos, cum au facut pe la toate alegerile unde n-au avut candidati valabili :)
  • 0 (0 voturi)    
    conform (Marţi, 8 decembrie 2020, 13:06)

    costelo999 [utilizator]

    directivelor venite din sferele bruxelesului, si cu sustinerea lobistica , prim ministru va fi sigfrida a lu muresan, care este din peeneelee si are sustinere externa .
  • 0 (0 voturi)    
    Bolojan (Miercuri, 9 decembrie 2020, 14:46)

    Krokus [utilizator]

    Pai nu-l pune premier pe Bolojan ca le este frica de el.
    Firmele aservite PNL si USr nu il vor pt ca nu o sa mai poata castiga licitatiile.
    Asa o sa avem un militar obez pensionat la 53 de ani ,care a incasat in 2019 200 de mii de lei,adica 42 de mii de euro de la buget,doar ca solda
  • 0 (0 voturi)    
    ultima data (Miercuri, 9 decembrie 2020, 15:05)

    Krokus [utilizator]

    A fost ultima data cand am votat cu PNL,iar Iohannis este un ipocrit.
    Apropos cu PSD nu am votat niciodata in 30 de ani.