Dominic Fritz, primar Timișoara: Prezenţa scăzută la vot este o palmă pentru întreaga clasă politică veche

de I.B.     HotNews.ro
Duminică, 6 decembrie 2020, 23:21 Actualitate | Politic


Dominic Fritz
Foto: Facebook
Primarul Timişoarei, Dominic Fritz, a declarat duminică seara că prezenţa scăzută la urne a electoratului "este o palmă pentru întreaga clasă politică veche" şi demonstrează faptul că o mare parte a românilor nu mai cred că politica le poate îmbunătăţi viaţa, potrivit Agerpres.

"Trebuie să privim realitatea în ochi. Faptul că mai puţin de o treime dintre români au ales să meargă la vot, astăzi, este o palmă pentru întreaga clasă politică veche. Cred că este evident că o mare parte a românilor nu mai cred că politica poate să îmbunătăţească ceva, într-adevăr, în viaţa lor şi de aceea este foarte limpede că viitorul guvern trebuie să-şi asume o reformă majoră a statului român, o reformă profundă care să aibă ca scop reclădirea încrederii între cetăţeni şi între instituţiile publice. Sunt încrezător că Alianţa USR PLUS va juca un rol important în această nouă construcţie", a afirmat Dominic Fritz.

Edilul a punctat faptul că în doar patru ani USR PLUS a reuşit să dubleze numărul parlamentarilor, chiar dacă încă nu se cunosc exact datele finale ale alegerilor.

"Mă aştept ca la Timişoara să ieşim din nou ca forţă câştigătoare. Astfel, în trei din cele patru tururi de alegeri (prezidenţiale, europarlamentare, locale şi parlamentare - n.r.), Alianţa USR PLUS a ieşit câştigătoare la Timişoara şi cred că aceasta spune ceva despre forţa reformatoare care vine de aici, de la Timişoara, şi pe care vrem să o ducem peste tot în această ţară", a spus Dominic Fritz.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5282 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    hai sa vedem si procentele USR (Duminică, 6 decembrie 2020, 23:26)

    Je__ [utilizator]

    de pe mosia dv, si mai discutam dupa!
  • +4 (8 voturi)    
    si pentru aia noua (Duminică, 6 decembrie 2020, 23:31)

    Wheelwright [utilizator]

    Ca nu a reusit sa mobilizeze tinerii (ei au lipsit in primul rand), sa ii aduca la vot si sa le ia voturile.
    Am fost la vot, nu era nimeni, nicio coada, de fiecare data in ultimul timp am stat la coada, iar de acolo am mers la supermarket si ma calcau cu carucioarele de cati erau, ca furnicile, si multi tineri. Nu frica de Covid nu i-a adus, pur si simplu nu le-a pasat de vot.
  • +4 (10 voturi)    
    Când vii cu astfel de declarații (Duminică, 6 decembrie 2020, 23:31)

    Shaolin [utilizator]

    Parcă te cam asemeni cu clasa politică „veche”.

    Nu s-a înghesuit electoratul să vă voteze nici pe voi, neo-politicienilor.

    Declarația normală: „Prezentă scăzută la vot este o palmă pentru întreaga clasă politică inclusiv pentru noi, cei de la USR care pe zi ce trece semănăm din ce în ce mai mult cu cei pe care îi hulim”.
  • +5 (9 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 6 decembrie 2020, 23:32)

    [anonim]

  • +3 (7 voturi)    
    Haha (Duminică, 6 decembrie 2020, 23:33)

    Zubizareta [utilizator]

    O palma pentru Guvernul care si-a batut joc de romani cu restrictiile stupide introduse pentru Covid19. Si nu inteleg de ce tot se lauda USR Minus cu scorul facut. Oricum sunt varza
  • +2 (10 voturi)    
    vreau si eu ce ia asta (Duminică, 6 decembrie 2020, 23:33)

    Tovarasu' Spirala [utilizator]

    "Faptul ca oamenii nu au iesit sa voteze partidul oamenilor noi in politica este o palma pentru intreaga clasa politica veche."
  • -1 (7 voturi)    
    du-te si te culca (Duminică, 6 decembrie 2020, 23:39)

    mmmircea [utilizator]

    cand te trezesti umbla si vezi ce-ai scris in cv, roaga-l pe colegul coliban de la brasov sa te ajute.
  • -1 (7 voturi)    
    Omul de tip nou reincepe lectiile utopice (Duminică, 6 decembrie 2020, 23:41)

    xolv [utilizator]

    catre Epoca de Aur, Societatea Multilateral Dezvoltata!
  • +7 (13 voturi)    
    De ce este atat de greu sa recunoasteti (Duminică, 6 decembrie 2020, 23:51)

    backtothedarkages [utilizator]

    ca in primul rand este o palma data voua, pentru toate imbecilitatile pe care le-ati spus si le-ati facut din postura de chibiți ? De la 22 % anul trecut la europarlamentare, la 16 ... 17 % anul ăsta, nu vă spune chiar nimic ?
  • +5 (9 voturi)    
    Hai, ma, Fritz... (Duminică, 6 decembrie 2020, 23:54)

    Irina25 [utilizator]

    Chiar vrei sa ne prostesti in fata?
  • +7 (13 voturi)    
    Nu zau? (Luni, 7 decembrie 2020, 0:13)

    Cataleya [utilizator]

    Pai, fara suparare, dle Fritz, daca aduni voturile obtinute de "clasa politica veche" vei constata cu stupoare ca PSD-PNL-ProRomania si UDMR care reprezinta la un loc toata mizeria politica din ultimii 30 de ani au strans impreuna peste 70% din voturi, in timp ce voi, astia care va credeti noi si imaculati abia ati adunat 16-17%

    Deci, dle Fritz, cine a incasat palma?
    Aia vechi sau voi, astia noi?
    Timisorenii te-au ales primar pt ca s-au saturat pana peste cap de arogantul Robu, nicidecum pt ca ar fi vazut in matale vreun Mesia ajuns la Timisoara ca sa salveze "urbi et orbi".

    Cum va place voua sa suciti situatia, crezand ca voi sunteti buricul pamantului, iar electoratul "e niste prosti"
    Pai uite ca voi sunteti cei care n-ati reusit sa scoateti electoratul la vot, in schimb ati primit o palma de-o sa va vajaie urechea inca 4 ani de-acum inainte!

    Tupeu cat casa, raspundere...ioc!
    • +2 (6 voturi)    
      e ilogic (Luni, 7 decembrie 2020, 0:49)

      Tovarasu' Spirala [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      daca oamenii sunt satui de vechea clasa politica de ce nu au iesit sa voteze cu usr+, partidul oamenilor noi in politica?
      dar stai, 9% au votat AUR, tot un partid nou
  • +5 (9 voturi)    
    saracu! (Luni, 7 decembrie 2020, 0:38)

    independentu [utilizator]

    Fritz bate campii politicianiste, Plus s-a infiintat in 2018, nu a existat un USRPlus in 2016.
    N-ati dublat nimic, ati dat inapoi de la europarlamentare pana acum, datorita lui Barna si a aberatiilor stangiste pe care le propagati.