USR-PLUS: La cum arată cifrele la nouă ore de la deschiderea urnelor în ţară, riscăm să avem în următorii patru ani Parlamentul cu cea mai scăzută legitimitate / Apelul lui Barna

de I.H.     HotNews.ro
Duminică, 6 decembrie 2020, 17:33 Actualitate | Politic


USR-PLUS
Foto: Facebook
Alianţa USR-PLUS spune că, la cum arată cifrele la nouă ore de la deschiderea urnelor în ţară, ”riscăm să avem în următorii patru ani Parlamentul cu cea mai scăzută legitimitate”. Formaţiunea face un apel la oameni să meargă la vot, în condițiile prezenței foarte scăzute la urne. Și Dan Barna, aflat în izolare din cauza COVID-19 a făcut un apel la români să meargă să voteze. La acestă oră, prezența la alegerile parlamentare 2020 era de 28,11 %.

”La cum arată cifrele la nouă ore de la deschiderea urnelor în ţară, riscăm să avem în următorii patru ani Parlamentul cu cea mai scăzută legitimitate. Aceasta, deşi miza este una uriaşă: alegerile de azi determină atât componenţa Legislativului, cât şi a viitorului Guvern. Şi, implicit, cum va fi viaţa în România în următorii ani. Vrem o ţară ca afară sau una din care tot mai mulţi români pleacă? Vrem un trai decent în propria ţară şi trimitem în Parlament oameni capabili să atingă acest obiectiv sau îi lăsăm pe aceiaşi politicieni să ne decidă soarta?”, este mesajul transmis, duminică, de USR-PLUS, potrivit News.ro.

Alianța face apel către români să meargă la vot: ”Luaţi cartea de identitate, masca, gelul dezinfectant şi pixul şi daţi o fugă până la secţia de votare. Miza este prea mare pentru a sta acasă”.
Şi Dan Barna, liderul USR, aflat în izolare la domiciliu, îi îndeamnă pe oameni să meargă la vot și să își sune rudele și cunoscuții să îi mobilizeze.

"Dacă nu ați apucat să votați, mergeți și votați. E un moment în care putem decide cum va arăta și guvernul, și Parlamentul (...). Puteți schimba drama aceasta pe care o trăim de 30 de ani. Dați-vă o șansă (...) chiar putem așeza românia pe o direcție mai bună", a transmis Barna într-un mesaj video postat pe Facebook.

Dan Barna, primul pe lista pentru Camera Deputaţilor la Sibiu, nu poate vota. El are COVID-19, fiind izolat în Bucureşti, iar domiciliul său este în Sibiu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9703 vizualizari

  • -9 (21 voturi)    
    USR, un partid de castigatori! (Duminică, 6 decembrie 2020, 17:36)

    cenzuratul [utilizator]

    de premii Darwin

    Ciolos, Barna, Cosette, Pruna etc etc - rata de propagare a vietii 0,0 (zero virgula zero)
  • -15 (27 voturi)    
    pai (Duminică, 6 decembrie 2020, 17:42)

    cucuveauamov [utilizator]

    #stam acasa ca asa a zis sefu'
  • +6 (20 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 6 decembrie 2020, 17:45)

    [anonim]

  • -5 (19 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 6 decembrie 2020, 17:50)

    [anonim]

    • +7 (9 voturi)    
      pupa-l in cur pe Dragnea fericit.... (Duminică, 6 decembrie 2020, 18:34)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui

      pupa-l in cur pe Dragnea fericit....
      • -3 (7 voturi)    
        USR (Duminică, 6 decembrie 2020, 19:41)

        cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        Partidul oamenilor educati.
  • -7 (17 voturi)    
    Ma (Duminică, 6 decembrie 2020, 17:52)

    savatuf [utilizator]

    si va protejam covid ..stam in casa. Eu stau in sectorul 6 dar as vota daca as sta in sect. 1 ca sa fie prostitutia la maxim, tu si clotilde stiti de ce.
  • +12 (18 voturi)    
    Cui nu-i place hotia ultimilor 30 de ani voteaza!! (Duminică, 6 decembrie 2020, 17:56)

    UnOarecare [utilizator]

    Cine s-a saturat de incompetenta politrucilor din ultimii 30 de ani merge la vot!
    • +2 (2 voturi)    
      nu e suficient (Duminică, 6 decembrie 2020, 19:01)

      lasa [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      sunt mai multi hoti si analfabeti
    • -1 (7 voturi)    
      Sa votam (Duminică, 6 decembrie 2020, 19:22)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      partidul creat de securistii trecuti in rezerva?Never ever.Voi astia care tineti cu ''prospaturile'' politicii romanesti o sa ramaneti cu strachina goala.Vorba lui Brancusi este de mare actualitate:veti ramane saraci si...saraci cu duhul.Prezenta la vot este scazuta pentru ca lumea nu are pe cine sa voteze:unii au experienta dar nu au facut nimic pentru comunitate,altii au furat cam mult iar altii si-au batut joc de populatie prin modul in care au guvernat.
  • +9 (11 voturi)    
    LEGEA (Duminică, 6 decembrie 2020, 17:58)

    john_doe_ro [utilizator]

    Lacunele legii electorale:
    1. Toti romanii aflati in afara tarii care nu au domiciliul oficial in strainatate dar se afla/lucreaza in strainatate nu pot vota. Estimare: peste 2-3 milioane de romani.
    2. Toti soferii de TIR sau alte persoane din Romania aflate in concediu sau interes de serviciu in strainatate nu vor putea vota. Estimare: peste 500000 de romani.
    3. Toti romanii aflati in Romania in tranzit ( in Romania dar in alte judete decat cel de domiciliu) in concediu sau interes de serviciu nu vor putea vota. Estimare: peste 500000 de romani.
    Aceasta lege electorala idioata este de pe vremea PSD care uraste diaspora si voturile din diaspora. PSD din diaspora nu obtine nici 20%. Nu a fost majoritate in parlament pentru ca aceasta lege electorala sa fie schimbata. In plus este si frica de COVID-19 care-i face pe unii reticenti in a merge la vot. Deci sa nu ne miram ca prezenta la vot in acest scrutin va fi mai mica decat la scrutinul din 2016.
    Pentru cei care au uitat iată rezultatele finale la alegerile europarlamentare din 2019:
    PNL 26,92%
    PSD 22,08%
    USR-PLUS 22,01%
    PRO România 6,5%
    UDMR 5,33%
    PMP 5,76%
    ALDE 4,16
    Asta asa ... ca sa va dati seama cam cum o sa arate rezultatul in seara aceasta.
  • +8 (18 voturi)    
    poate il schimbati si voi pe Barna... (Duminică, 6 decembrie 2020, 17:59)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    poate il schimbati si voi pe Barna...
  • +8 (22 voturi)    
    la fel cum Barna are cea mai scazuta legitimitate (Duminică, 6 decembrie 2020, 17:59)

    voxpopulix [utilizator]

    Inca un dezastru la alegeri, dar cum Barna, Ghinea, Nasui si Pruna au onoarea pe minus, nu o sa plece de la conducerea partidului.

    Au inlaturat aproape toti oamenii de valoare din USR, toti oamenii pentru care votam acest partid, nu a contat cine cum a votat - a contat ca cei care o sa ajunga pe lista sa nu fi comentat ceva de Barna.


    Coreea de Nord ar fi mandra de actualul USR.


    Si daca PNL s-a transformat deja in PSD, USR vine puternic din urma.


    Felul in care USR a ajuns pe mana gruparii Ghinea/Barna este unul din cele mai sinistre lucruri din istoria post 89.

    Si felul in care au distrus un partid de mare perspectiva, o alternativa reala la mafia PNL - PSD --UDMR - PMP etc trebuie sa dea de gandit.
  • -5 (11 voturi)    
    n-am votat! (Duminică, 6 decembrie 2020, 18:13)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Era musai in plina pandemie sa fie alegeri ! Nu se puteau amana ...n-a vrut seful...
    La prezenta asta mi-e teama ca pesedeaua ....va fi pe primul loc, si daca va fi asa KWI si-a dat iar cu stangul in dreptul sau invers.

    Eu n-am votat...stau in Magurele...avem rata de infectare azi 7 scazuta de la 10 acum doua saptamani....ne-a bagat dl Arafat in carantina inca 7 zile de aseara.
    Dar Voluntari are 8.4 rata de infectare azi si a avut-o mereu in jur de 8, si nu a fost si nu va fi in carantina...de, noi in Magurele n-avem pe madam Firea, parlamentari, miliardari , fotbalisti celebri si alte marimi!
    Sa voteze atunci dl Arafat si dl. Marcel Vela, cea mai stralucita mediocritate de ani buni incoace.
  • -5 (13 voturi)    
    Vreti voturi? (Duminică, 6 decembrie 2020, 18:28)

    baimarean [utilizator]

    Noi voiam solutii pana acum!
    Scapa cine si cum poate!
    Nu-mi pasa nici daca revine Iliescu --Hai ca asta e buna
  • +1 (19 voturi)    
    Aveti intelegere, frati nihilisti (Duminică, 6 decembrie 2020, 18:32)

    Mihail. [utilizator]

    Oamenii au obosit sa-i urasca pe Dragnea, Dancila si alte sperietori, si sa va voteze pe voi. Pentru ca asta sunteti, si nimic mai mult: materializarea urii oamenilor fata de psd. Si este posibil ca voi sa fiti mai periculosi decat toti politrucii ce s-au perindat la putere in ultimii 30 de ani.
    • +1 (5 voturi)    
      Avem (Duminică, 6 decembrie 2020, 18:47)

      StefanB52 [utilizator] i-a raspuns lui Mihail.

      Ura fata de PSD este perfect legitima. Din pacate vei avea din nou ocazia sa vezi de ce.
  • +4 (6 voturi)    
    Citind comentariile de mai sus ( cu doua exceptii (Duminică, 6 decembrie 2020, 18:43)

    Susufler0 [utilizator]

    imi dau seama de ce in Romania se alege praful de tot ! Plang toti parlitii - la figurat - de cata coruptie, nedreptate si indolenta e in Romanika, dar tot cu cei care i-au nenorocit voteaza, pt ca sunt precum ei dar la scara mai redusa : un pic hoti, un pic milogi, un pic mincinosi, un pic netoti, un pic invidiosi ... !

    PS. Si atunci cum sa voteze cu altii care le sunt superiori ! Mai bine ii urasc !
    • +2 (2 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 6 decembrie 2020, 20:26)

      [anonim] i-a raspuns lui Susufler0

  • -4 (4 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 6 decembrie 2020, 18:55)

    [anonim]