Actualizat - ora 21.00

HARTA Prezenței la Parlamentarele 2020 în fiecare județ / Cea mai slabă prezență înregistrată în ultimii 30 de ani

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Duminică, 6 decembrie 2020, 10:05 Actualitate | Politic


Prezenta la alegerile parlamentare 2020 - ora 21.00
Foto: Hotnews
Alegerile parlamentare de duminică au o miză uriașă - vor da componența parlamentului și a viitoarei guvernări pentru următorii patru ani, perioadă în care nu vor mai exista alte scrutine electorale. În ciuda acestei mize mari, prezența înregistrată a fost cea mai mică prezență la un astfel de scrutin din ultimii 30 de ani: sub 32%. Vezi mai jos prezența din fiecare județ și o hartă cu cifrele de prezență comparativ cu situația din 2016 și de la localele din acest an.

  • HotNews.ro actualizează în permanență datele de prezență de pe hartă, mereu oferind comparația cu celelalte două scrutinuri amintite - parlamentarele din 2016 și localele din 2020.
  • Click pe județe pentru info despre prezență.

HARTĂ INTERACTIVĂ - Prezența la alegerile parlamentare - Ora 21.00:



------

Prezența pe țară la ora 21.00: 31,84%

Parlamentare 2016: 39,49%
Locale 2020: 46,02%

Topul județelor:

MEHEDINŢI 42,61 %
OLT 37,63 %
TELEORMAN 37,61 %
BIHOR 37,32 %
GORJ 37,30 %
HARGHITA 37,25 %
GIURGIU 36,94 %
SĂLAJ 36,93 %
DOLJ 36,82 %
ILFOV 34,99 %
ALBA 34,97 %
BUZĂU 34,82 %
CLUJ 34,09 %
VÂLCEA 33,88 %
ARGEŞ 33,38 %
DÂMBOVIŢA 33,09 %
HUNEDOARA 33,04 %
VRANCEA 32,97 %
BRAŞOV 31,88 %

media națională 31,84%

MUREŞ 31,84 %
BISTRIŢA-NĂSĂUD 31,79 %
SIBIU 31,77 %
CONSTANŢA 31,60 %
CĂLĂRAŞI 31,44 %
COVASNA 31,18 %
MUNICIPIUL BUCUREŞTI 31,16 %
TIMIŞ 30,56 %
PRAHOVA 30,13 %
CARAŞ-SEVERIN 29,94 %
ARAD 29,77 %
GALAŢI 29,77 %
BRĂILA 29,68 %
SATU MARE 29,26 %
NEAMŢ 29,09 %
MARAMUREŞ 28,98 %
BOTOŞANI 28,98 %
SUCEAVA 28,96 %
BACĂU 27,95 %
TULCEA 27,67 %
IAŞI 26,78 %
IALOMIŢA 26,21 %
VASLUI 23,55 %






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















181247 vizualizari

  • +17 (75 voturi)    
    Romani ! (Duminică, 6 decembrie 2020, 10:47)

    Tony_K [utilizator]

    Comunistii cu low IQ din sudul tarii sunt primii la vot! Nu lasati idiotii sa va stirbii sa va decida soarta! Mergeti la vot!
    • -5 (41 voturi)    
      În schimb, „capitaliștii” ca tine sunt bugetari? (Duminică, 6 decembrie 2020, 11:37)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui Tony_K

      Zi că nu te-am ginit!?
      • +9 (29 voturi)    
        normal (Duminică, 6 decembrie 2020, 12:24)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui prec

        cei mai aprigi neoliberali din tara asta sunt bugetarii de lux
        • +12 (18 voturi)    
          Ca sa scapam de bugetari de lux mergi la vot! (Duminică, 6 decembrie 2020, 14:36)

          UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui srpc

          Daca te-ai saturat de coruptie, hotie,minciuna sii incompetenta VOTEAZA!

          Voteaza schimbarea in mai bine pt copii tai si pt cei dragi tie!
          • -6 (16 voturi)    
            am fost la vot... (Duminică, 6 decembrie 2020, 16:43)

            Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

            .. si m-am intors.
            pesede nu votez by default, penele mi-a zis cineva la piata ca e la fel ca psd.. iar cu usele am jurat ca nu mai votez. mi-am luat teapa cu ei o data, a doua oara nu se mai intampla. asa ca am stampilat toate partidele si apoi m-am sters undeva cu buletinul electoral si l-am introdus in urna.
            • +3 (9 voturi)    
              Ai votat cu pizideaua, nu mai minți. (Duminică, 6 decembrie 2020, 20:46)

              Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

              Fii bărbată, „Ismaile”.
              • 0 (2 voturi)    
                ai gresit.. (Luni, 7 decembrie 2020, 11:48)

                Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

                .. altii mi-au zis ca am votat cu hauru'. acum eu nu stiiu ce sa mai cred..
            • -1 (1 vot)    
              .... (Luni, 7 decembrie 2020, 7:45)

              prio [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

              pacat asa ti stins si ultimul neuron
    • +7 (23 voturi)    
      felicitari! (Duminică, 6 decembrie 2020, 12:38)

      Loyola [utilizator] i-a raspuns lui Tony_K

      se vede la dumneavoastra high IQ-ul !
    • +3 (29 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 6 decembrie 2020, 13:00)

      [anonim] i-a raspuns lui Tony_K

      • -2 (16 voturi)    
        sau (Duminică, 6 decembrie 2020, 13:56)

        fl0rin [utilizator] i-a raspuns lui

        poate plecati dvs., si luati si lucrurile urat mirositoare cu dvs., daca tot va plac asa de mult.
    • +9 (17 voturi)    
      Unde sunt aia cu high IQ? (Duminică, 6 decembrie 2020, 13:27)

      DP19 [utilizator] i-a raspuns lui Tony_K

      Stau la caldurica si comenteaza pe facebook ca sunt prea destepti pentru tara asta?
      • -1 (9 voturi)    
        vaiii.. (Duminică, 6 decembrie 2020, 18:42)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui DP19

        ... dar ce se intampla cu hipsterimea de pe facebook? unde sunt toti acesti oameni? in concediu sa faca poze de instagram? sau nu cumva sunt doar cativa ipocriti galagiosi?
        • -1 (1 vot)    
          ... (Luni, 7 decembrie 2020, 7:48)

          prio [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

          bucurativa PSD veti avea din belsug , nu v-au ajuns treizeci de ani ???
          Tocmai le-ati dat liber la furat inca 4 ani BRAVO
          • +1 (1 vot)    
            ce pesede visezi babaiatule... (Luni, 7 decembrie 2020, 11:49)

            Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui prio

            .. acum se poarta hauru.
      • +3 (9 voturi)    
        sad but true (Duminică, 6 decembrie 2020, 19:32)

        dalu [utilizator] i-a raspuns lui DP19

        Toti sunt viteji la injurat Guvernul, Presedintele sau Parlamentul, dar atunci cand li se cere parerea (adica la vot), si asta doar 1 data la 4 ani (!), toti au alte lucruri, mult mai importante de facut, asa ca ii lasa pe altii sa aleaga pentru ei. Au fost multi care au explicat (inclusiv pe retelele sociale) ca neprezentarea avantajeaza partidul care ia cele mai multe voturi, adica cel care isi mobilizeaza cel mai bine votantii. Stim cu totii care e acel partid, stim ce a facut (sub diverse nume) din 1990 pana acum, si stim ce s-a intamplat in 2016 (si in actuala legislatura), asa ca 2020 va fi inca o sansa pierduta dintr-un lung sir. Sa faci acelasi lucru la fiecare 4 ani si sa astepti rezultate diferite e definitia prostiei umane. Trista tara...
      • +2 (6 voturi)    
        da (Duminică, 6 decembrie 2020, 19:50)

        Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui DP19

        ...doar ca aia multi, nu s-au dus la vot ca sunt ei destepti, ci ca primarul are ...metoda.
    • +15 (25 voturi)    
      nemersul la vot e o dovadă de IQ mic (Duminică, 6 decembrie 2020, 13:31)

      Cosimo [utilizator] i-a raspuns lui Tony_K

      Tocmai aceasta e hiba comentariului tău: trebuie într-adevăr să ai "low IQ", adică să fii prost mai pe româneşte, ca să nu vezi importanţa mersului la vot azi şi să stai, ca fraierul, acasă - cum se pare că fac ardelenii, bănăţenii şi alţi "deştepţi ai neamului" azi.
      Dacă sunteţi aşa de deştepţi, cu IQ-ul pe culmi nemaivăzute, de ce harta asta arată exact contrariul? Şi aş zice că nu e prima dată: şi acum patru ani tot cam aşa a fost. Din fericire, s-au găsit destui cu high IQ în sudul ţării care să iasă în stradă când cu OUG 13 şi restul şi am scăpat de marele pericol care ne pândea, dar voi dormeaţi şi atunci, convinşi că aveţi IQ-ul prea mare ca să vă obosiţi să ieşiţi la vot ori în stradă, să protestaţi.
      Asta e, sudul face, sudul desface... fiindcă voi aveţi high IQ şi staţi acasă!
    • +1 (11 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 6 decembrie 2020, 14:48)

      [anonim] i-a raspuns lui Tony_K

    • +1 (7 voturi)    
      OLTENII iesira sa voteze PSD (Duminică, 6 decembrie 2020, 18:51)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Tony_K

      nu-i inteleg
      • -4 (6 voturi)    
        e greu (Duminică, 6 decembrie 2020, 20:09)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        pentru un necrofag sa inteleaga lumea vie!
    • +2 (2 voturi)    
      low IQ “stimabile” au cei care se cred destepti... (Duminică, 6 decembrie 2020, 22:10)

      mbembe [utilizator] i-a raspuns lui Tony_K

      ... si nu vin la vot!
      asta ca sa nu le zic pe nume indivizilor care nu merg la vot si dupa aia latra in piete si pe forumuri ca ei sunt viitorul!
    • +2 (2 voturi)    
      pai ceatz facut ma dasteptilor din ardal.. (Luni, 7 decembrie 2020, 11:51)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Tony_K

      ... ati stat acasa ca e frig, este? ce prezenta ati avut mai iq-uitzilor?
  • +33 (41 voturi)    
    mda (Duminică, 6 decembrie 2020, 10:53)

    Xorciser [utilizator]

    Foarte mica prezenta la vot. Si cred ca in cea mai mare parte cei care stau acasa sunt votantii de dreapta, contrar parerii generale. Toti amicii mei de stanga cu care am vorbit se duc sa voteze, dintre cei de dreapta sunt cativa care nu se duc "sa nu se infecteze".
    • -9 (17 voturi)    
      De „dreapta”? (Duminică, 6 decembrie 2020, 11:36)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      Dar le este „frică” de lucovid? Ăia sunt de „dreapta” care folosește hârtia igienică, poate.
      Pe ce criterii îi categorisești ca fiind „de dreapta”?
      • +6 (8 voturi)    
        De obicei (Duminică, 6 decembrie 2020, 15:29)

        Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui prec

        Presupusii votantii de dreapta, fara sa generalizez, sunt cei care gandesc atat de mult incat ajung la concluzia ca mai bine stau acasa sau care au un oarecare confort financiar..
  • +36 (48 voturi)    
    Hai la vot !!!!! (Duminică, 6 decembrie 2020, 11:17)

    ciuma.rosie [utilizator]

    Ca iar o sa ne miram ca are psd 40%....cu cat iesim mai multi la vot cu atat mai mult procentul ciumei rosii e mai mic !
  • -15 (37 voturi)    
    Peste 2 săptămâni (Duminică, 6 decembrie 2020, 11:31)

    Mazeta [utilizator]

    Asa va arata și harta răspândirii Covid-19.
    • +4 (8 voturi)    
      iti dai seama (Duminică, 6 decembrie 2020, 14:12)

      aducatoruladevarului [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      mai ales in Oltenia, va fi plin de ei
  • +19 (33 voturi)    
    Iesiti la vot ! Faceti-va singuri viitorul ! (Duminică, 6 decembrie 2020, 11:32)

    Susufler0 [utilizator]

    Altfel iarasi stati urmatorii patru ani in fata unor usi inchise, pacaliti si umiliti !

    PS. Votati in sfarsit partidul mai bun, nu raul cel mai mic !
  • +19 (41 voturi)    
    Români... (Duminică, 6 decembrie 2020, 11:34)

    beretaneagra [utilizator]

    nu lăsați comuniștii să conducă țara viitori 4 ani ...mergeți la vot!
    • -1 (17 voturi)    
      Adica sa impiedicam USR-ul sa ajunga la conducere (Duminică, 6 decembrie 2020, 14:02)

      salvatore [utilizator] i-a raspuns lui beretaneagra

      Nu-i asa? :))))) Pesedistii sunt mai de dreapta ca toti ceilalti, useristii sunt de stanga la noi.
    • -1 (13 voturi)    
      De acord cu tine... (Duminică, 6 decembrie 2020, 16:33)

      exis [utilizator] i-a raspuns lui beretaneagra

      Dar cu precizarea ca, daca votezi Usr ca sa scapi de comunisti, e ca si cum l-ai vota pe Stalin ca sa scapi de totalitarism.
      • -1 (11 voturi)    
        Ceva dovezi aveti sau doar mancati rahat? (Duminică, 6 decembrie 2020, 18:32)

        UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui exis

        Vrajeala cu eticheete aruncate spre USRplus si cu sa nu mergi la vot din diferite motive/explicatii e tipica tuturor celor care voteaza partidele corupte si incompetente care au distrus Romania!

        Absolut sigur toti au castiguri de pe urma mocirlei in care au tinut Romania politrucii hoti si mincinosi in ultimii 30 de ani!

        Deci ca sa schimbam lucrurile in bine iesim la vot, alta cale nu exista!
        • -4 (10 voturi)    
          constat ca doar tu (Duminică, 6 decembrie 2020, 18:43)

          miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

          mananci rahat de cateva luni pe hn, facand o propaganda desantata, de doi bani!
          dar e scuzabil daca faci asta pe bani. trebuie sa mananca si gură al tau!
          • +4 (6 voturi)    
            De pe corupti, incompetenti si idioti i-a deranjat (Duminică, 6 decembrie 2020, 20:10)

            UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

            Va tremura chiloti ca nu mai puteti sa va bateti joc de tara asta?!
            Las`ca-i bine atunci!
            Inseamna ca se schimba lucrurile in bine!
            Hai la vot!
            Votati AZI ca sa scapam de cancerul ce-a distrus Romania in ultimii 30 de ani!
            • -3 (5 voturi)    
              cu parere de rau (Duminică, 6 decembrie 2020, 20:53)

              miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

              constat ca esti lavat rau de tot!
              tu vezi la ce ora postezi si cum merge votul?
              dar tu ca un robot virusat o tii langa!
        • +2 (4 voturi)    
          Nu-ti fa griji! (Duminică, 6 decembrie 2020, 19:47)

          exis [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

          Am iesit....si am convins si cativa oameni sa o faca, explicandu-le in ce consta ideologia progresista.
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Luni, 7 decembrie 2020, 7:51)

        prio [utilizator] i-a raspuns lui exis

        cap ai dar mite de ce iti mai trebuie ??/
  • +13 (29 voturi)    
    eu sper ca tinerii se duc mai tarziu (Duminică, 6 decembrie 2020, 11:47)

    Francisc 1 [utilizator]

    babutele nu se duc pe intuneric
    • +6 (16 voturi)    
      Tinerii se duc in malluri si in cluburi (Duminică, 6 decembrie 2020, 16:09)

      marc.andre [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      nu la votare.
      • +1 (5 voturi)    
        Hello ! Care mall-uri ? Care cluburi ? (Duminică, 6 decembrie 2020, 18:27)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui marc.andre

        :))
  • +8 (24 voturi)    
    propaganda si manipularea prin tv (Duminică, 6 decembrie 2020, 12:00)

    sandu47 [utilizator]

    Se contureaza, inca de la inceputul zilei, ca modul parsiv si mascat al unor tv-uri da rezultatele asteptate, de aceasta data(la "locale", "prezidentiale" si "europarlamentare" nu au avut o eficienta deosebita). Pacat, acum mai mult decat oricand, ar fi trebuit sa ne concentram si sa procedam pentru a ne creea sperante. Mai este totusi mult pana la inchiderea sectiilor din tara! Este timp pentru o participare activa a celor care vad clar si corect ce se intampla astazi.
    • -2 (4 voturi)    
      ma clarvazatorule (Duminică, 6 decembrie 2020, 18:49)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui sandu47

      mars la scoala primara sa inveti sa scrii romaneste corect!
  • +13 (31 voturi)    
    am votat - votati si voi (Duminică, 6 decembrie 2020, 12:01)

    anonim3 [utilizator]

    Votul a fost o experienta pozitiva. Buna organizare in sectie, doar 2 buletine de vot (fata de 4 la locale), totul curat si rapid. Risc de infectare - 0,001 %.
    Cu cat vom fi mai multi la vot, mai ales dintre cei care dorim schimbari adevarate in bine, cu atat avem o sansa mai mare sa contam mai mult decat gastile si cetele de dependenti ai politicienilor corupti. Yes, we can!
    • -2 (20 voturi)    
      cum ati determinat riscul? (Duminică, 6 decembrie 2020, 12:40)

      Loyola [utilizator] i-a raspuns lui anonim3

      si asa e mare- daca ar vota toti ar fi 19.000 de infectati astazi!
      • +5 (13 voturi)    
        După timpul petrecut în secția de votare (Duminică, 6 decembrie 2020, 16:14)

        Popeye_the_Sailor [utilizator] i-a raspuns lui Loyola

        Am stat 2 minute în secția de votare și vreo 6-7 minute la o coadă foarte bine organizată. Vorbesc despre un oraș mare din țară.
        Deci mult mai puțin decât perioada care se consideră contact direct, adică 15 minute.
        • +5 (9 voturi)    
          Corect (Duminică, 6 decembrie 2020, 17:01)

          vidra [utilizator] i-a raspuns lui Popeye_the_Sailor

          Mai degraba iei covid la Kaufland decat la vot.
  • -8 (22 voturi)    
    Ruralul in sfarsit e pe minus (Duminică, 6 decembrie 2020, 12:39)

    Krausser [utilizator]

    Eu spun ca e de bine. Panaramele din rural, polul PeZeDe-ului, par a fi de data asta surclasate la vot de urban. Momentan diferenta este de 300 de mii (ora 12:30) in favoarea urbanului. Plus diaspora inca vreo 150 de mii care in teorie tot urbanul l-ar reprezenta.
    Si alta chestie misto de retinut: sudul tarii, tot panaramele PeZeDe-ului, desi are o prezenta mai mare, demografic este nesemnificativ 2 judete din sud = Cluj sau Timis.
    :X
    • +7 (11 voturi)    
      Si acum 4 ani (Duminică, 6 decembrie 2020, 13:22)

      DP19 [utilizator] i-a raspuns lui Krausser

      urbanul a votat mai mult cu un milion dect ruralul. Si a iesit psd. Conteaza numarul final, trebuie sa peste 40% ca sa castige dreapta, altfel nu se stie. Poate chiar 35%, dar cu conditia sa nu intre alde ponta in parlament.
      • +1 (3 voturi)    
        „Dreapta” nu cred că va câștiga oricum (Duminică, 6 decembrie 2020, 18:45)

        Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui DP19

        Partidul de „dreapta” PNL (de fapt continuator al FSN pe filiera PD... dar să zicem...) nu poate guverna decât în alianță cu partidul de stânga USR+.
      • +1 (1 vot)    
        analiza corecta! (Luni, 7 decembrie 2020, 21:19)

        sandu47 [utilizator] i-a raspuns lui DP19

        Iaca, ai avut perfecta dreptate!!!
    • +1 (11 voturi)    
      daca (Duminică, 6 decembrie 2020, 13:26)

      zot [utilizator] i-a raspuns lui Krausser

      te-ai exprima civilizat poate ai fi luat in considerare, insa, ca reprezentant al altor panarame, vei ramane in anonimat, ceace este excelent.
    • -8 (12 voturi)    
      mai sa fie (Duminică, 6 decembrie 2020, 14:21)

      fl0rin [utilizator] i-a raspuns lui Krausser

      e plin de rurali pe aici, la cate minusuri ai luat.
      • +2 (10 voturi)    
        ruralu cu școlile închise (Duminică, 6 decembrie 2020, 15:30)

        di livio [utilizator] i-a raspuns lui fl0rin

        minusăm useleii seku, cașchetarii gcscnsucjsu care închiseră tăte școlile la grămadă că vine covrigu...amu mereți voi specialii la vot, voi aveți motive, cresc pensiili speciale militare cu sporuri covrig
  • +16 (28 voturi)    
    PSD votat si de desteptii care stau acasa (Duminică, 6 decembrie 2020, 13:07)

    DP19 [utilizator]

    PSD are un numar constant de cel mult 3,3 mil de votanti. Acum poate votantii lor sunt impartiti cu alde ponta. Dar acesti 3,3 mil vor vota sigur, La alegerile trecute cand psd a luat 46% au fost cam 7,2 mil de votanti printre care acesti 3.3 mil. Asa ca cei care stau acasa si nu voteaza de fapt voteaza cu PSD. Cei care se cred mai destepti decat cei care merg la vot sa se gandeasca ca o neparticipare la vot a lor practic dubleaza voturile PSD-ului.
    • +3 (7 voturi)    
      aia e... (Duminică, 6 decembrie 2020, 16:39)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui DP19

      ... defapt de vina ca eu stau acasa sunt gloabele tale de hipsteri useristi care nu fac decat sa se certe intre ei pe ciolan si multa gargara pentru nimic.
  • +3 (17 voturi)    
    Sa nu uitam (Duminică, 6 decembrie 2020, 14:06)

    vlad.pe [utilizator]

    Sa nu uitam ca PSD si PNL au refuzat alegeri in 2 zile ca la Prezidentiale, mai ales ca acum este Epidemie si la multi le este frica de imbulzeaza la sectiile de vot. Ludovic Orban si Klaus Iohannis ar trebui sa isi ceara scuze ca nu au oferit conditii bune de vot tuturor românilor.
    • +5 (9 voturi)    
      Nimeni nu isi cere scuze in Romania (Duminică, 6 decembrie 2020, 16:11)

      marc.andre [utilizator] i-a raspuns lui vlad.pe

      Niciodata!
    • +3 (5 voturi)    
      Sectiile sunt goale (Duminică, 6 decembrie 2020, 19:33)

      vidra [utilizator] i-a raspuns lui vlad.pe

      Te-ai uitat la prezenta? Tocmai ca nu e nicio imbulzeala, e doar lene si miserupism.
  • +2 (12 voturi)    
    bah, eu nu ma duc la vot ca nui obligat (Duminică, 6 decembrie 2020, 14:14)

    natbl73 [utilizator]

    ca toti e hoti, promite si nu face da ne da si noua ceva, e toti la fel, face numa pentru iei

    -------------------
    ati miscat-o? :) am fost la vot la 8:30
  • +4 (20 voturi)    
    Trist (Duminică, 6 decembrie 2020, 14:46)

    raz_ [utilizator]

    Poate intelege si Iohannis ca doar cu discursuri de tip "sa moara psd" nu o sa vina lumea la vot. Oamenii au nevoie sa vada rezultate. De un an faceti joc de glezne si dati vina pe greaua mostenire. Rezultatele se vad acum si sunt reale. Mai trist e ca omul de rand nu prea vede decat psd si pnl si nu sunt in stare sa dea sanse reale si altora care au demonstrat cat de cat ceva (ma refer aici evident la USR+). Poate totusi cu putin noroc se trezesc si tinerii nostri si merg la vot pana seara.
  • +5 (13 voturi)    
    Nu judeca ca sa nu fii judecat. (Duminică, 6 decembrie 2020, 15:06)

    Sade [utilizator]

    In 2009 au participat la referendum 8 milioane de romani, cu scopul de a mai reduce din numarul de lichele, rezultatul a fost un MARE NIMIC. Daca va imaginati ca parerea cuiva conteaza, va inselati amarnic. Merg la vot sa schimb 600 de lichele rosii cu 600 de lichele pestrite traseiste care cum au avut posibilitatea au si intronat neamuri si amante in functii caldute. Pentru ei nu este mai comod in fata camerelor si mai caldut cu mascuta pe botic sa latre in surdina. Unde sunt tabletele lui Anisie? Cand au tinut vreodata cont de ce au dorit oamenii,inafara de sloganuri si incurajari ce nu au costat nimic ? NU CONTATI DECAT ATUNCI CAND AU NEVOIE DE VOTURILE VOASTRE, pentru care oricum a-ti platit prin taxe si impozite, si veti plati datorii externe neam din neamul nostru. MU MAI DORESC SA LE DAU NIMIC. O viata de taxe si impozite, de frustrare este destul, macar la batranete o moarte rapida si FARA EI. Nu este mai comod sa stau acasa, dar macar stau fara EI SI PORMISIUNILE LOR, pentru care platesc cu linistea mea, ca altceva nu am. Trebuie respect si pentru cel ce nu vrea cat si pentru cel doritor. Iar daca pe altii va deranjeaza acest lucru asta este.
    • -2 (4 voturi)    
      De ce întrebați de ”tabletele lui Anisie”... (Duminică, 6 decembrie 2020, 16:30)

      Popeye_the_Sailor [utilizator] i-a raspuns lui Sade

      ... dacă n-ați votat PNL la alegerile anterioare?
      • +2 (4 voturi)    
        lehamite (Duminică, 6 decembrie 2020, 19:47)

        Sade [utilizator] i-a raspuns lui Popeye_the_Sailor

        Un exemplu de promisiune, l-am amintit pentru ca loveste in copii si e dureros. Apropo, am votat cu liberalii din convingere,rezultatul din pacate este clar,....chiar daca vor castiga va fi urmat de austeritate si cresterea taxelor.Ghiciti domnul meu cine plateste.
  • +2 (30 voturi)    
    romanii prin refuzul de a se prezenta la vot (Duminică, 6 decembrie 2020, 15:31)

    mmmircea [utilizator]

    au dat astazi doua palme usturatoare, prima agentului electoral Klaus Iohannis, care a folosit in ultimul an Presedinitia Romaniei ca tribuna de propaganda PNL-ista, a doua aliantei maligne usr plus, care desi impinsa pe toate canalele media cu pretul a milioane si milioane de dolari va inregistra o infrangere de proportii.
    • +2 (14 voturi)    
      Au legitimat eterna camarila politica romaneasca (Duminică, 6 decembrie 2020, 16:13)

      marc.andre [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Asta au facut.
      • +1 (5 voturi)    
        din contra (Duminică, 6 decembrie 2020, 17:02)

        mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui marc.andre

        cu cat vom vota mai putini, cu atat vor fi ei mai irelevanti. Printre partidele noastre nu exista alba ca zapada, doar cicioline.
        • +1 (1 vot)    
          Parlamentul e tot Parlament, cu sau fara votul tau (Luni, 7 decembrie 2020, 0:46)

          Denulu [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

          Odata ce a depus juramantul, candidatul devine parlamentar. Nu mai intereseaza pe nimeni cate voturi a avut.

          Poate ca tu o sa o tii sus si tare in urmatorii 4 ani ca i-ai facut irelevanti prin faptul ca nu ai votat, dar cei pe care nu i-ai votat nu trebuie sa zica nimic. Pentru ca ei sunt in Parlament, si tu i-ai ajutat sa ajunga acolo.
    • +1 (11 voturi)    
      Românii care nu merg la vot îți dau singuri un șut (Duminică, 6 decembrie 2020, 16:30)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Acuzăm politicienii de minciună și ipocrizie și nu gândim că ajung în Parlament astfel de oameni din cauza indolenței noastre.
  • +9 (19 voturi)    
    Parte a solutiei, nu co-autori ai dezastrului (Duminică, 6 decembrie 2020, 15:50)

    EU_e_cu_noi [utilizator]

    Prezenta mare la vot e in judetele unde ciuma rosie e dominanta. Daca in continuare se mentine acest trend, ciuma rosie va castiga alegerile si cu concursul celor care stau acum acasa, Nu cred ca exista scuza pentru oamenii de buna credinta si care ar putea sa-si aloce 5-10 minute pentru a merge la vot, dar nu o fac din comoditate.
    • -3 (7 voturi)    
      KJW, PNL, USR+ (Duminică, 6 decembrie 2020, 18:21)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui EU_e_cu_noi

      m-au convins sa nu votez cu stanga, iar eu m-am convins sa nu votez cu PNL, USR+ in urma comportamentului lor din ultima vreme. Atunci de ce sa mai merg la vot?
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Luni, 7 decembrie 2020, 7:56)

        prio [utilizator] i-a raspuns lui unins

        de aici se vede cit de profund gindesti
  • -2 (18 voturi)    
    dupa cum arata harta.. (Duminică, 6 decembrie 2020, 16:37)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. iar castiga pesedeaua.
    asta e, eu votam cu dreapta dar nu ies la vot ca m-ati tinut in casa 3 luni cand erau 0 cazuri pe zi si ma scoateti la vot cand sunt mii de infectari zilnic. nu joc dupa cum vreti voi.
    • -1 (7 voturi)    
      Felicitari! (Duminică, 6 decembrie 2020, 18:01)

      vidra [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Tocmai te-ai fentat singur.
      • -2 (8 voturi)    
        mai taie din ele.. (Duminică, 6 decembrie 2020, 18:46)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui vidra

        ... v-am fentat pe voi, mai amaratilor. nu validez niciun politruc.
  • +3 (5 voturi)    
    banat (Duminică, 6 decembrie 2020, 17:21)

    ggogu [utilizator]

    banatule, oltenia i fruncea?
  • +2 (14 voturi)    
    Ati uitat deja de 10 august? (Duminică, 6 decembrie 2020, 18:04)

    vidra [utilizator]

    Mergeti oameni buni la vot! Va puneti masca, va luati dezinfectantul si gata. Nu stati mai mult de 5 minute inauntru, chiar nu e niciun pericol.
  • +5 (11 voturi)    
    Poate ar fi o idee... (Duminică, 6 decembrie 2020, 18:24)

    Nyk1 [utilizator]

    ...să nu se mai organizeze parlamentarele în miezul iernii când e frig, mai ales în mijlocul celei mai grave pandemii de după cea din 1919 și celei mai grave crize economice de după WWII.
    • -1 (7 voturi)    
      Nu mai vorbi aiurea (Duminică, 6 decembrie 2020, 18:50)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Dacă le țineau în primăvară nu mai trecea PNL-ul de pragul electoral.
  • -1 (1 vot)    
    Isn't it ? (Duminică, 6 decembrie 2020, 20:15)

    Torquemada13 [utilizator]

    PEEEEESEEEEEDEEEEE e de vina !
    Sa se faca parlamentare anticipate in Ianuarie 2021 e.n. !
    • +1 (1 vot)    
      ... (Luni, 7 decembrie 2020, 8:01)

      prio [utilizator] i-a raspuns lui Torquemada13

      Bineinteles ca PSD este pricipalul vinovat de furtul generalizat din aceasta tara
      Vezi modelul cel mai recent Tudorache cu 1 milion de Euro cautiune ,iar onor maria sa Ciolanu' ne spune sa se inumere corect voturile nu cum sa intimplat la Sect1
      Mincator de c...ioco ca toti PSDistii
  • 0 (8 voturi)    
    ceva e putred (Duminică, 6 decembrie 2020, 20:17)

    johnescu [utilizator]

    prezenta la vot in sudul tarii merita investigata cu atentie !!!
    e ceva ce scapa atentiei ! nu a investigat nimeni cum e posibil ca de fiecare data
    sa avem prezenta mai mare exact in aceleasi judete ???
    ceva nu e in regula !!!
    • -1 (3 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 6 decembrie 2020, 20:30)

      [anonim] i-a raspuns lui johnescu

    • -1 (3 voturi)    
      De ce nu se investigheaza cineva............... (Duminică, 6 decembrie 2020, 20:32)

      Torquemada13 [utilizator] i-a raspuns lui johnescu

      ..................prezenta slaba din Moldova ? Dupa cate "fac" cei din Bucuresti in est..........ma mir ca mai voteaza cineva........
    • 0 (0 voturi)    
      incearca sa fii observator ca sa vezi (Luni, 7 decembrie 2020, 13:42)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui johnescu

      si sa intelegi ce si cum...

      mult succes.
  • +2 (6 voturi)    
    S-au dat dracu' tefelistii nostri (Duminică, 6 decembrie 2020, 20:45)

    salvatore [utilizator]

    Se pare ca nu le-au iesit pasentele. In 15 minute aflam cum sta treaba.