​Articol actualizat

UPDATE Probleme la votul prin corespondență al românilor din diaspora: Peste 14.000 de plicuri nu au ajuns. Șeful AEP: Am cerut explicații Poștei Române / USR-PLUS cere clarificări Guvernului

de I.H.     HotNews.ro
Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 15:50 Actualitate | Politic


Alegeri 2020
Foto: Agerpres
Peste 14.000 de plicuri cu votul românilor care au ales să voteze prin corespondență la alegerile parlamentare 2020 nu au ajuns la birourile electorale, potrivit președintelui Autorității Electorale Permanente, Constantin Mitulețu-Buică, el declarând sâmbătă pentru HotNews.ro că a cerut explicații Poștei Române. Alianţa USR-PLUS solicită Guvernului, Ministerului Afacerilor Externe şi Biroului Electoral Central să ia urgent toate măsurile de informare publică pentru ca românii din diaspora al căror vot prin corespondenţă nu a ajuns la destinație să ştie acest lucru şi să găsească soluţii să se prezinte fizic la urne.

UPDATE 19.55 Poșta Română susține că distribuirea plicurilor electorale s-a realizat de către fiecare operator poștal național din țara în care românii din Diaspora au rezidența. Vezi în articol câte plicuri a recepționat înapoi Poșta și ce probleme au apărut la recepționarea voturilor exprimate de români.

UPDATE 19.38 Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, cere demiterea şefului Poştei Române.

"Votul fiecărui român contează şi trebuie protejat! 14.000 din cele 35.800 de voturi prin corespondenţă nu au ajuns la AEP. De vină este Poşta Română, al cărui director este un alt politruc liberal! Solicit demiterea de urgenţă a şefului Poştei Române care nu a fost în stare să organizeze circuite astfel încât să fie respectate deciziile luate de autorităţile electorale!”, a scris Marcel Ciolacu sâmbătă pe Facebook.

UPDATE 19.21 Premierul Ludovic Orban susține, în scandalul privind problemele la votul prin corespondență, că este posibil ca unii români din străinătate care au primit plicul "să fi uitat să voteze" sau să fi renunțat pentru a merge la secția de votare. El a mai spus că în România au ajuns prin Poşta Română, după 3 decembrie, câteva sute de plicuri cu voturi care, conform legii, nu pot fi considerate valide.

UPDATE 19.00 ”Incompetenţa dăunează grav democraţiei”, a scris copreşedintele USR PLUS Dan Barna, pe Facebook, referindu-se la cele 14.000 de voturi ale cetăţenilor români din diaspora care nu au mai ajuns la birourile electorale.

UPDATE 18.30 PMP a anunțat că a transmis o solicitare oficială către BEC prin care cere clarificări cu privire la plicurile cu voturile prin corespondență care "au dispărut". "Este un precedent extrem de periculos având în vedere că PMP se bucură de o largă susținere în rândul comunităților din Diaspora și R. Moldova", spun reprezentanții PMP.

Șeful AEP: Am cerut explicații Poștei

Președintele AEP, Constantin Mitulețu-Buică, a declarat pentru HotNews.ro că este vorba despre aproximativ 14.000 de plicuri cu voturi care nu au ajuns la birourile electorale ale secțiilor de votare.

Șeful AEP a explicat pentru HotNews.ro că 35.880 de români au votat prin corespondență, ajungând la destinație, adică la birourile electorale ale secțiilor de votare din străinătate, plicurile cu votul a 21.600 de oameni. Astfel, 14.280 de plicuri sunt "pierdute" pe traseu la acest moment.

Mitulețu-Buică spune că a solicitat explicații Poștei Române și că speră să primească un răspuns până la ora 19.00, când are loc o nouă ședință a Biroului Electoral Central.
  • "Am solicitat în ședința de astăzi a Biroului Electoral Central ca Poșta Română să ne comunice câte plicuri au plecat, câte plicuri au fost primite de cetățeni și câte s-au întor cu votul. Să ne explice dacă aceste plicuri se află în tranzit.
  • Sunt două variante: fie plicurile nu au fost trimise de către unii cetățeni care și-au înregistrat opțiunea de vot prin corespondență, fie ele au plecat și la acest moment sunt blocate în tranzit în statele gazdă", a declarat pentru HotNews.ro șeful AEP.
Plicurile cu votul prin corespondență ajung la misiunile diplomatice, iar de acolo la birourile secțiilor de votare din țările gazdă, precum și la cele 3 birouri pentru votul prin corespondență organizate de Ministerul de Externe în România, a explicat Buică, subliniind că se face o confuzie că plicurile ar fi trebuit să ajungă la AEP.

El a precizat că toate plicurile cu votul prin corespondență ar fi trebuit să ajungă până în 3 decembrie la miezul nopții, iar tot ce nu a ajuns până atunci "nu mai poate fi gestionat ca vot, iar cetățeanul trebuie să meargă să voteze la o secție de votare".

"Cetățenii sunt notificați prin sms dacă plicurile lor au fost înregistrate sau nu, iar în situația în care nu au ajuns sunt îndrumați către secția de votare. Aceste mesaje sunt trimise de către AEP și de aici apare și confuzia că plicurile cu voturi ar fi trebuit să ajungă la AEP", a adăugat Buică.

USR-PLUS cere clarificări Guvernului

"Primim mii de sesizări din partea românilor din diaspora care reclamă că votul lor prin corespondenţă nu a ajuns la AEP. Ei şi-au înţeles îndatorirea civică de a vota şi au făcut-o în condiţii de siguranţă folosind votul prin corespondenţă. Acum li se spune că au făcut-o degeaba. AEP ne spune că aproape jumătate din voturile prin corespondenţă au fost pierdute. Nu ne interesează un joc de pasare a responsabilităţii între AEP şi Poşta Română, vrem un răspuns clar pe care aceste două instituţii le datorează cetăţenilor români. (...) Cerem Guvernului, Ministerului Afacerilor Externe şi Biroului Electoral Central să ia urgent toate măsurile de informare publică pentru ca cetăţenii al căror vot nu a ajuns la AEP să ştie şi să găsească soluţii să voteze fizic" - este mesajul postat sâmbătă pe pagina de Facebook a Alianţei USR PLUS.

Şi senatorul USR de diaspora Radu Mihail a transmis sâmbătă o scrisoare către Biroul Electoral al Circumscripţiei 43 pentru a cere explicaţii cu privire la voturile prin corespondenţă ale cetăţenilor din afara ţării care nu au ajuns la destinaţie.

"Vă solicit următoarele clarificări: câte plicuri au ajuns şi au fost înregistrate în România, câte plicuri au ajuns şi au fost înregistrate la locaţiile din străinătate, ce măsuri aveţi în vedere pentru a verifica dacă toate plicurile ajunse la destinaţie au fost înregistrate, ce măsuri aveţi în vedere pentru că cei aproape douăzeci de mii de cetăţeni care au solicitat să voteze prin corespondenţă dar care au fost notificaţi că votul lor nu a ajuns să fie informaţi şi pe alte căi că pot merge să voteze astăzi şi mâine la oricare dintre secţiile de votare din afara graniţelor?", a solicitat senatorul.

Poșta Română a anunțat în data de 4 noiembrie 2020 că început expedierea documentelor pentru românii care vor vota prin corespondenţă
, fiind vorba de aproape 36.000 de plicuri care ar fi trebuit să ajungă în 37 de țări, inclusiv în destinații îndepărtate precum Haiti, Insulele Cayman, Trinidad şi Tobago sau Myanmar.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















28556 vizualizari

  • +18 (40 voturi)    
    14000!!!! voturi facute disparute din mandolina (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 16:01)

    voxpopulix [utilizator]

    Guvernul a aprobat, săptămâna trecută, numirea lui Radu Nicolescu, 34 de ani, consilier personal al lui Ludovic Orban, în Consiliul de Administrație al Poștei Române.

    Deci i-a durut exact in madolina de articolul Recorder.

    Mai pe scurt:

    Poșta Română este în prezent condusă de Horia Grigorescu, uns în această funcție la vârsta de 31 de ani, membru în conducerea PNL Sector 4.

    Radu Nicolescu, 34 de ani, consilier personal al lui Ludovic Orban, în Consiliul de Administrație al Poștei Române

    mama lui Radu Nicolescu, Daniela Nicolescu a fost și ea numită pe un post de secretar de stat la Ministerul Economiei. Acum, ea ocupă un loc eligibil pe lista PNL București pentru Camera Deputaților

    soția acestuia, Adina Nicolescu, este în prezent consilier local la Consiliul Local Sector 6

    Familia Nicolescu de la PNL este versiunea PNL a familiei Buzatu de la PSD.


    Astia sunt oamenii de valoare adusi de PNL, asta ne asteapta in urmatorii 4 ani daca ramanem blocati tot cu mafia PNL/PSD.

    Cautati in google "Șef din Coaliția lui Cumpănașu, consilier personal al lui Orban, numit în CA la Poștă. Toată familia sa ocupă funcții publice
    Citeşte întreaga ştire: Șef din Coaliția lui Cumpănașu, consilier personal al lui Orban, numit în CA la Poștă. Toată familia sa ocupă funcții publice" si o sa gasiti un articol de azi care explica mai pe clar cum s-au evaporat 14.000 de voturi
    • +5 (19 voturi)    
      Nu cred (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 18:35)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      Clientelism in PNL? Exclus :)
      • -18 (32 voturi)    
        Diaspora să-și voteze (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 19:44)

        Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Diaspora să-și voteze politicienii din țările în care au fugit.

        Să-i lase pe românii din țară să-și decidă singuri viitorul.
        • +7 (21 voturi)    
          Sunt fratii si verii mei (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 20:55)

          alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

          care vor sa vina acasa.

          Imi pare foarte rau pentru tine daca esti asa de singur si trist! Ai grija de tine!

          Sarbatori fericite!
          • -4 (16 voturi)    
            Păi (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 21:29)

            Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui alibaba_zeul_meu

            Să vină mai întâi și pe urmă să voteze, userist mic și pasiv-agresiv ce ești :)

            Dar să și rămână și să suporte consecințele voturilor lor.
          • -1 (7 voturi)    
            Mai nou, le cere documente straine! (Duminică, 6 decembrie 2020, 0:19)

            Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui alibaba_zeul_meu

            Au innebunit astia, penelistii si pesedistii cer acum pentru votantii din Diaspora documente straine care sa le dovedeasca rezidenta de parca nu este suficient actul de identitate romanesc cu CNP si nu permite votarea dubla. Doar romanii cer asa ceva, ca sa faca votul cat mai imposibil in Diaspora. Niste comunisti. PSD si PNL, aceeasi mizerie!
            • 0 (4 voturi)    
              DIASPORA (Duminică, 6 decembrie 2020, 11:38)

              MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

              Inseamna cetatean roman care permanent locuieste in strainatate. Altfel esti turist / in vizita. Daca esti doar in vizita nu ai de ce sa ii votezi pe parlamentarii care sunt responsabili de diaspora intrucat NU ESTI DIASPORA, esti un turist. La fel, la prezidentiale, poti vota doar cu pasaportul la consulat / ambasada.

              Ca sa fii cetatean roman cu domiciliul in strainatate trebuie sa ... ai ... aaaa ... cum sa iti explic mai clar ... domiciliul in strainatate.

              Si vreau sa te intreb: cum poate statul roman sa iti elibereze tie un act ROMANESC ca tu stai in alta tara?!?!?!? Sexizezi paradoxul? Acel act este eliberat de tara in care stai.

              AAAAAAAAAA, ca tu nu vrei sa te inregistrezi la autoritatile locale asta e alta mancare de pppeshte. Dar e pur si simplu problema ta.
    • -4 (24 voturi)    
      Am mai văzut filmul ăsta (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 18:44)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      Fraudă! Hoție! Nu ne lasă să votăm! Ne filmează când plimbăm sacii cu voturi! Săriți, oameni buni!
      • -3 (5 voturi)    
        Ai fost filmat? (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 23:00)

        coldplayer211 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Cine te-a filmat cand plimbai sacii cu voturi? Erau saci legali, in timp ce ii transportai regulamentar? Sau te-au prins cand incercai sa falsifici si esti suparat?
      • +4 (8 voturi)    
        USR+ sa vina cu dovezi, la tribunal (Duminică, 6 decembrie 2020, 0:38)

        animatron [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Votul "prin posta" se dovedeste si in Romania la fel de problematic si nesigur ca si cel recent exprimat in USA.

        Doar ca in Romania s-a intamplat la o scara ridicola, de 14.000 voturi, in USA s-a intamplat cu milioane de buletine si "plicuri".

        Ramane ca USR+ sa ne arate ca poate aduce "probe" cum ca i s-au furat voturi din cauza problemelor cu plicurile.

        In 2019, la prezidentiale, in turul 2, sambata seara la ora 22.00, erau 360.000 voturi in Diaspora.

        Acum, in acelasi moment al alegerilor, sunt doar 86.000 voturi exprimate (intre care 21.000 prin corespondenta).

        Foarte putin probabil sa se ajunga la cifrele foarte mari din 2019, duminica seara, si asta e o veste foarte proasta in special pt USR+.

        La mobilizarea destul de puternica de la locale (46%), USR+ a reusit cu mare dificultate un 7% la nivel national.

        Poate ca va primi acum in plus cateva sute de mii de voturi din Diaspora, e probabil ca rezultatul final pt aceasta miscare progresista nu va depasi 15%. Va fi poate chiar mai mic.

        UDMR primeste voturi din Ungaria, PMP din R.Moldova, trebuie urmarite cifrele acolo, va conta fiecare vot pt a trece de pragul de 5%.

        Daca primarii PNL si PSD scot maine masiv oamenii la vot, aceste formatiuni (USR+, UDMR si PMP) risca sa obtina scoruri foarte dezamagitoare.
    • +2 (20 voturi)    
      Imposibil (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 19:05)

      vlad.pe [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      Ludovic Orban si presedintele Klaus Iohannis s-au exprimat clar impotriva numirilor de partid in posturi cheie, nu cred ca PNL ne minte, doar PNL nu este PSD.
    • -7 (19 voturi)    
      asa e cand votezi "raul cel mai mic" (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 19:18)

      numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      Aparent, cand ati votat PNL si Iohannis, ati votat raul cel mai mare. Nici PSD nu a facut asa ceva.
    • -2 (20 voturi)    
      Mai pe scurt: PNL si PSD, aceeasi mizerie! (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 19:44)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      Acum realizati ca USRPLUS sunt pe val si trebuie opriti cu orice pret, mai ales la aceste alegeri?
      Mergeti la vot si votati cu sete impotriva acestor ticalosi care ne-au furat 30 de ani!
    • +2 (18 voturi)    
      de asta e bine ca avem USR (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 19:50)

      Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      :)
  • +8 (34 voturi)    
    Asta inseamna progres, sa-ti pese de cetateni (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 16:20)

    UnOarecare [utilizator]

    Nu sa stai sa-ti faci unghiile prin ambasade pe un purcoi de bani si sa ii tratezi pe cei acre te platesc ca pe un deranj!

    Ies la vot si votez USRplus ca sa fortez vechile partide sa-si schimbe atitudinea!
    • -3 (29 voturi)    
      Ți-aș fi împărtășit crezul (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 18:05)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      Însă USR a fost prea obedient fata de Werner și PNL
      • 0 (12 voturi)    
        Bon,,, (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 19:51)

        Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        atunci voteaza PSD sau PNL ca oricum s-au cuibarit bine de o viata intreaga.
    • -7 (19 voturi)    
      Un vot pentru USR (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 18:57)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      e un vot pentru Iordache! Votați cu furie?
  • +14 (34 voturi)    
    posta romana trebuie desfiintata sau privatizata.. (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 16:24)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    posta romana trebuie desfiintata sau privatizata...

    Special pentru lipsa increderii in Posta Romana am cerut sa trimit plicul meu catre ambasada Romaniei in Belgia si nu spre tara.
  • -3 (29 voturi)    
    Si ce facem (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 16:28)

    Unforgiven [utilizator]

    Ca daca era PSD-ul la putere maine eram cu totii in strada.

    Acum ce vom face, o sa pupam mainile inaltilor oficiali de dreapta ca blocheaza dreptul la vot?
    • -5 (17 voturi)    
      hehe (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 18:11)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

      Da va lasa Putin sa iesiti maine in strada la Moscova? Ma cam indoiesc... catiusule iubitor de ciasuri.
      • +1 (9 voturi)    
        ai aparut iar! (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 20:37)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        serbanTomescu, m.tanase, gheorghe pudila
    • +1 (9 voturi)    
      am mai spus-o mai demult, (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 21:56)

      Levellers [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

      Romania nu are dreapta.
      • +3 (3 voturi)    
        Dar nici stanga (Duminică, 6 decembrie 2020, 10:07)

        MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui Levellers

        Totul e pe baza de bani, pile si interese. Pe scurt: Pile, Cunostinte, Relatii.
  • -7 (31 voturi)    
    hai in Piata Victoriei (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 16:32)

    cucuveauamov [utilizator]

    Dragnea nu lasa diaspora sa voteze. la girafa!
    • +2 (14 voturi)    
      10 % P$D la 6 decembrie 2020 (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 18:36)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      In 2024 NU intra in Parlament, pleaca KWJ si P$D ca Prostuu din politica romaneasca
  • -20 (34 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 16:35)

    [anonim]

    • +3 (17 voturi)    
      Are sens (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 18:14)

      Basileus [utilizator] i-a raspuns lui

      Pentru ca multi din cei care locuiesc in strainatate au interese (familiale, financiare, etc) in Romania. De exemplu detin proprietati, au depozite in banci, sau trimit bani acasa rudelor. Romanii din strainatate trimit inapoi in tara 3 miliarde de euro pe an, ca reper, asta reprezinta 3% din bugetul anual al Romaniei.
      • +1 (13 voturi)    
        Și eu am interese financiare (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 21:33)

        Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui Basileus

        pe NYSE. Dar nu pot să votez în SUA.
        • -1 (5 voturi)    
          @Shaolin (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 22:43)

          sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

          Nu poti pen'ca nu esti american! Noi vorbim aici de romani care vrei tu sau nu, au dreptul sa voteze. ;)
          • +2 (4 voturi)    
            nu este corect ca simpla cetăţenie să (Duminică, 6 decembrie 2020, 10:22)

            let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

            îţi dea dreptul să hotărăşti de la distanţă soarta unei comunităţi din care nu mai faci efectiv parte...
            logica votului este să îţi asumi atât avantajele cât şi dezavantajele opţiunii tale de la vot. dacă nu mai locuieşti în ţară, nu mai suporţi consecinţele votului tău şi totul se transformă doar într-o bătaie de joc la adresa celor din ţară (ceva de genul: să mă răzbun pe ăia care nu au votat cum am vrut eu şi m-au determinat să plec)...
            P.S. : săriţi cu minusurile, tovarăşi "progresişti", asta îmi dă satisfacţie...
            • -1 (5 voturi)    
              Pai este o problema de intelegere (Duminică, 6 decembrie 2020, 11:48)

              MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

              Data tu te gandesti ca cineva voteaza ca sa se razbune, asta nu inseamna ca oamenii fac asta.

              Dar de ce nu te gandesti ca unii au familii si poate da, just, consecintele nu ii mai afecteaza pe ei ci pe cei dragi lor.


              In plus, dovedeste-mi te rog ca votul celor din tara nu ii afecteaza in nici un fel pe romanii din strainatate. Personalul din ambasade / consulate nu este numit politic? Taxele pe care un roman cu venituri in Romania le plateste la ANAF nu sunt date de legi decise politic? Deci cum asadar ei nu sunt sub influenta votului?

              PS: cum spuneam - initiaza adunare de semnaturi pentru modificarea constitutiei. Pana atunci tu esti papagalul care ciripeste iar eu ca roman plecat de 20 de ani votez. Pentru ca am acest drept. Dar nu o fac nici intr-un caz ca sa ma razbun pe cineva.
              • +1 (3 voturi)    
                m-am gândit punctual la votul din 2009 (Duminică, 6 decembrie 2020, 12:31)

                let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui MAGArusul

                în care diaspora l-a făcut preş peste noapte pe băsescu dar doar cei din ţară au suportat consecinţele dramatice din 2010... tva 24%, tăieri la toate veniturile, toate micile afaceri falimentate, etc. etc. etc.
                dacă voi plecaţii sunteţi nemulţumiţi de ambasade, renunţaţi la cetăţenie şi nu mai aveţi treabă cu ele...
                credeţi că noi suntem mulţumiţi de birocraţia din ţară, indiferent de regim?
                • 0 (2 voturi)    
                  Eu nu renunt (Duminică, 6 decembrie 2020, 13:30)

                  MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

                  Dacă vrei schimbare schimba tu legile. Eu merg după ele.
        • -2 (2 voturi)    
          Cetatenia (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 23:30)

          .416Barrett [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

          si drepturile ce decurg de aici, nu au nimic de a face cu dreptul de vot in adunarea generala a actionarilor a unei firme listate la bursa (de ex. NYSE).

          Daca posezi actiuni la firme listate pe NYSE poti vota in AGA a acelor firme, chiar daca nu locuiesti in SUA (si asta e valabil pentru orice societate pe actiuni din lumea libera).

          Orice cetatean al unui stat democratic din lumea asta are dreptul si poate vota la alegerile din acel stat, indiferent de tara unde locuieste el la momentul votului.

          Pe ce lume traiesti?
          • 0 (0 voturi)    
            Pe ce lume? În România trăiesc. (Duminică, 6 decembrie 2020, 14:05)

            Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui .416Barrett

            În România dacă nu ai viză de flotant sau dacă nu ești în localitatea de domiciliu în ziua votului nu ai dreptul să votezi.

            În schimb oameni plecați din țară de 30 de ani pot vota timp de două zile și pot vota și prin corespondență.

            Cetățenii (doar cu nume, că de fapt ei nu mai fac parte din cetate) din afară își pot alege reprezentanți în Parlament (de parcă legile din parlamentul României au jurisdicție în afara țării). Dar cei din România care nu-s acasă în ziua votului nu voie la reprezentanți.
        • +2 (2 voturi)    
          Nu inteleg de ce nu poti vota (Duminică, 6 decembrie 2020, 0:00)

          MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

          Daca ai cetatenie americana... Daca nu ai, nu e absurd totusi sa ceri drept de vot pe baza intereselor financiare?
    • +9 (17 voturi)    
      Să inteleg (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 18:40)

      MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui

      Că parlamentarii responsabili de diasporă ar trebui aleși tot de cei din tara, nu?
    • +6 (12 voturi)    
      Cred ca esti cat de cat postac psd-ist (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 18:51)

      Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui

      La ce tampenii spui !
    • +6 (14 voturi)    
      lasa vrajeala... (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 19:55)

      Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui

      nicio problema, chiar daca nu au ajuns plicurile, in diaspora se voteaza 2 zile iar organizarea e super. Iar pentru informarea ta: "dreptul de a vota nu este legat de impozit", cel putin nu scrie asa ceva prin Constitutie.
    • +1 (3 voturi)    
      Varza... (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 23:38)

      .416Barrett [utilizator] i-a raspuns lui

      "Daca locuiesti in alta tara, ai casa si platesti impozite acolo ce sens are sa votezi in Romania ?"

      Daca ai un apartament intr-un bloc in care nu ai locuit si nu vei locui in viitorul apropiat pentru ca e dat in chirie, ce sens are sa votezi in adunarile asociatiei de proprietari din acel bloc?

      "Eu nu ma duc la vot si locuiesc in Romania..."

      Treaba ta... dar ce are diaspora cu asta?
  • +5 (27 voturi)    
    Incerc sa sper ca nu e blat USL (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 16:43)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    E deja cunoscut ca majoritatea suportului pentru USR+ primit de la cetateni este din diaspora. Imi place sa cred ca nu e inca un sabotaj marca USL si e accident sau poate maxim, o tentativa de saotaj din partea Postei Romane care a dus-o foarte bine pe vremea PSD (si inca o duce si cu PNL).

    Pe de alta parte inca de pe vremea cizmarului a circulat ideea ca orice roman care se duce in afara e tradator de tara si neam, asa ca diaspora nu a fost niciodata vazuta cu ochi buni de catre politicienii generatiei peceriste.
    • +1 (3 voturi)    
      eroare (Duminică, 6 decembrie 2020, 10:32)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      până acum ~11-12 ani diaspora a fost privită cu simpatie de cei din ţară chiar dacă ea era profund dezbinată şi se suspectau reciproc de colaborare cu secu...
      antipatia pt. votul diasporei a apărut mai recent când, de departe şi fără a suporta şi ei pe pielea lor, ne-au dat tirani precum băsescu şi pdl care au nenorocit întreaga suflare din ţară în 2010 iar mai nou neomarxişti atei, antinaţionali-globalişti, pro imigraţie şi amestec rasial, lgbt, etc. etc.
      aşa ceva să fie la voi acolo!
  • +12 (18 voturi)    
    E o problema cu scrisorile (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 16:52)

    PowerIon [utilizator]

    venite din strainatate.
    Corespondenta care imi vine din UK la pret standard imi vine cu intarzieri peste o luna. O scrisoare de la serviciul de pensii a trecut si prin Estonia. Mi se cere sa raspund intr-un anumit termen, daca nu imi suspenda plata. Daca trimit raspunsul cu tracking number, prin Posta Romana nu DHL sau Fedex, ajunge in la ei in cateva zile. Ma costa 30 lei.
    O fi de vina si contractul incheiat intre Posta Romana si Roial Mail, dar cea mai mare vina o are legea care nu a prevazut ca votul prin corespondenta sa fie trimis la reprezentanta Romaniei in tara respectiva. Acolo poate fi numarat sau daca nu trimis bulk la autoritatea electorala romana.
    • +2 (2 voturi)    
      E posibil (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 19:08)

      Europiu [utilizator] i-a raspuns lui PowerIon

      Și să trimiți la consulatul român din țara de reședință. Doar că nu e clar ce fac cei de acolo cu plicul...
      • +3 (3 voturi)    
        Abia acum am inteles (Duminică, 6 decembrie 2020, 0:38)

        PowerIon [utilizator] i-a raspuns lui Europiu

        ca de fapt Posta Romana distribuie voturile celor inscrisi prin intermediul serviciilor postale ale tarilor respective. Nu are nicio competenta pe teritoriul altor state.
        Dar o data ce voturile au ajuns la oameni inseamna ca si-a facut treaba.
        Daca omul a trimis plicul direct la autoritatea electorala romana folosind serviciul standard, plicul face enorm demult timp pana ajunge in tara.
        Prilej pentru comentarii politice, alimentata de faptul ca Posta Romana e cunoscuta pentru starea deplorabila in care se afla.
        • +5 (5 voturi)    
          La mine in plic (Duminică, 6 decembrie 2020, 10:09)

          MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui PowerIon

          Erau niste etichete cu prioritar si cu faptul ca e prepaltit. Nu stiu cum e in alte state. Poate la fel, poate nu. Pe mine unul nu m-ar fi deranjat deloc sa si platesc serviciul de trimis votul inapoi acasa, chiar prioritar. In fond, cand ma duc sa votez in persoana, statul roman nu imi acopera si banii de benzina ca sa ajung la sectia de votare.
  • -13 (31 voturi)    
    Cei care (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 16:56)

    aducatoruladevarului [utilizator]

    au dat bir cu fugitii sa nu se mai planga, sa voteze cu politicienii din tarile unde s-au dus, ei nu mai au nici o treaba cu tara asta.
    • +1 (11 voturi)    
      Pai cine te ține (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 18:41)

      MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui aducatoruladevarului

      Să nu inițiezi un proiect de modificare a constituției? Daca nu o faci fraierul ești tu.
    • +6 (18 voturi)    
      Cei pe care'i numesti tu fugari (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 18:44)

      sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui aducatoruladevarului

      Injecteaza sute de milioane de euro anual in Ro, deci au tot dreptul sa voteze, pesedacule!
      • -10 (20 voturi)    
        Au facut (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 19:26)

        aducatoruladevarului [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

        scoala si facultate pe banii de la bugetul platit de romani, nu au dat nimic inapoi. Acum muncesc pt alte state si platesc taxe acolo, nu aduc nici un beneficiu Romaniei si mai mult, isi urasc tara si o denigreaza. Asa ca mucles, nu te mai trezi sa imi comentez, mergi la somn ca esti mahmur.
        • 0 (10 voturi)    
          De acord (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 20:14)

          MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui aducatoruladevarului

          Sa platesc taxa de scolarizare. Dar STRICT pentru materiile si continutul care mi-au fost utile in viata, ok?
          • +2 (4 voturi)    
            nimeni pe lumea asta nu îţi dă o diplomă (Duminică, 6 decembrie 2020, 10:43)

            let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui MAGArusul

            doar pt. materiile alese de tine. aberezi...
            sunt deacord ca în facultate au fost şi materii de umplutură (deşi nu mai mult de 15%) dar diploma ţi se dă pt. o anumită competenţă profesională. dacă foloseşti sau nu în viaţă acea competenţă e problema ta!
            altfel spus: nu e vina facultăţii dacă tu ai făcut inginerie dar ai hotărât că preferi să te faci funcţionar de bancă...
            • -2 (4 voturi)    
              Ia mai citeste textul o data (Duminică, 6 decembrie 2020, 11:54)

              MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

              Si vezi te rog unde am scris eu de diploma? Ca orice roman get-beget esti preocupat prea mult de hartia pe care scrie diploma.

              Eu am spus clar: materiile care au fost folositoare in VIATA. Asadar daca am diploma de inginer dar lucrez in banca ce mi-a folosit sunt materiile ECONOMICE, nu DIPLOMA.

              Cu alte cuvinte: platesc pentru ce folosesc. Altfel ce propui tu este principiul "Casei de comenzi" unde comandai ce nu se gasea la magazin insa te obligau sa achiti si niste produse pe care ei nu le vindeau: compot, varza murata, etc.

              Cat despre 15% unplutura, doua lucruri: in realitate e vorba de 85% (pentru ca scoala nu te invata lucruri esentiale ca gandirea critica sau chiar sa inveti - ti se da CE sa inveti dar nu CUM - se presupune ca stiu parintii, ca deh, au absolvit cu totii pedagogie) si al doilea daca recunosti ca e vorba de 15%, de ce sa ii achit, chiar si asa 15% ?!?!?
              • +1 (1 vot)    
                păi atunci despre ce vorbim? (Duminică, 6 decembrie 2020, 12:36)

                let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui MAGArusul

                şcolarizarea ar trebui plătită de cei cu diplome pe care le-au obţinut în învăţământ gratuit dar statul şi implicit contribuabilul nu a mai avut niciun beneficiu întors din investiţia făcută căci respectivul şi-a luat lumea în cap.
                dacă te interesează doar să asişti la anumite cursuri, fără interes pt. examene şi implicit diplomă, o poţi face gratuit, nu-ţi cere nimeni taxe pt. asta...
                • 0 (0 voturi)    
                  Exact asta (Duminică, 6 decembrie 2020, 13:33)

                  MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

                  Am și făcut. Diplomele le-am luat pe ce m-am interesat și doar ca un rezultat implicit, nu că pe un scop. Deci nu am de achitat nimic.
        • -3 (3 voturi)    
          Cei "fugiti" vireaza 3 miliarde Euro/an in Romania (Duminică, 6 decembrie 2020, 0:04)

          .416Barrett [utilizator] i-a raspuns lui aducatoruladevarului

          Adica in medie 750 Euro / an pentru fiecare din cei 4 milioane de "fugiti".

          Tu ce ai dat inapoi anul trecut din banii de la bugetul platit de romani pe scoala si facultatea ta? Sau tu nu trebuie sa dai, fiindca stai de straja patriei?
          • +1 (3 voturi)    
            aberezi... (Duminică, 6 decembrie 2020, 10:45)

            let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui .416Barrett

            şi e inutil să îţi răspundă cineva (ar fi prea stufos)
            pune mâna pe o carte de economie politică dacă vrei să afli...
          • 0 (0 voturi)    
            bani (Duminică, 6 decembrie 2020, 18:42)

            atc [utilizator] i-a raspuns lui .416Barrett

            Cred ca ar trebui sa ncerci sa ne explici fenomenul: "Cei "fugiti" vireaza 3 miliarde Euro/an in Romania "
            Unde in Romania? Pe drepta, la bugetul statului sau la mamica/taticu'/nevestica/ copilasu'/etc.?
            Pentru ca, muncind in tara, noi platim impozite la BUGETUL TARII. Desigur, si ei , da nu la al Romaniei.
        • -1 (1 vot)    
          corect. (Duminică, 6 decembrie 2020, 10:39)

          let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui aducatoruladevarului

          acum îl înţeleg pe zănatecul de ceaşcă pt. asta (atunci îl înjuram)...
          • -1 (3 voturi)    
            Daca il intelegi pe Ceasca (Duminică, 6 decembrie 2020, 12:53)

            MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

            Nici nu ma mira ca scrii aberatii. Stai calm, in curand vei intelege si demolarile, foametea, mizeria si frigul. Pe atunci il injurai dar vei incepe sa le intelegi si pe astea. Si te inteleg perfect: unii atat merita si cel mai bine stim cat meritam noi insine.
            • 0 (0 voturi)    
              dacă atât înţelegi... (Duminică, 6 decembrie 2020, 13:19)

              let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui MAGArusul

              atunci vai de tine...
            • 0 (0 voturi)    
              Demolari, foamete, frig? (Duminică, 6 decembrie 2020, 18:48)

              atc [utilizator] i-a raspuns lui MAGArusul

              Aoleu, asta ne pregatesc "guvernul si parlamentul meu" ( ultimul, proaspat ales azi)? Stii ceva si nu ne spui?
  • +10 (20 voturi)    
    Si nu era de asteptat asta? (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 17:07)

    Sthelian [utilizator]

    Pai legea a fost croita prost de la bun inceput.
    Nu e nevoie de nimic, fiindca plicurile au fost facute special, sa stii ca sunt voturi prin corespondenta, deci care nu prea voteaza PSD si compania. (Sunt si afara destui ce voteaza PSD, vedeti la prezidentiale, ca voturile luate de Viorica au fost peste numarul angajatilor din ambasada.)
    In plus, numai cei de afara pot vota prin corespondenta, ca CCR a stabilit ca e constitutional sa discriminezi "pozitiv" au zis ei, adica unii sa fie nitel mai egali ca altii.
    Iar Posta Romana este vestita prin scrisorile si plicurile neajunse sau ajunse cu intirziere.
    Numai ca sunt cam capete patrate ca au intirziat plicuri care conteaza pentru 6 locuri in parlament, iar in afara la parlamentare lumea nu se inghesoaie la vot. Singura inghesuiala e la prezidentiale.
  • -1 (25 voturi)    
    PNL-ul a început să fure de laînceputul alegerilor (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 17:12)

    galeo [utilizator]

    Pentru ei e totul sau nimic pentru a ajunge la Ciolan.
    Parlamentul, avocatul Poporului și CCR le mai trebuie pentru a instaura dictatura.
  • +11 (15 voturi)    
    posta romana (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 17:19)

    doejohn [utilizator]

    Trebuia sa primesc un pachet trimis din Spania de o ruda la inceputul lui noiembrie (un calendar care numara zilele pana la Craciun). Nu a ajuns nici pana acum. Faza e ca mi-a trimis mie, si unei alte rude din Danemarca. La ruda din Danemarca a ajuns in mai putin de 2 saptamani. Ma intreb daca o sa-l primesc, daca ajunge dupa Craciun oricum e useless.
    • +3 (3 voturi)    
      poşta română (Duminică, 6 decembrie 2020, 10:52)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui doejohn

      folosesc cu regularitate "serviciile" poştei de ~ 20 ani şi pot să vă spun că prin 2007-2008 începuse să funcţioneze chiar binişor; dar a urmat administraţia pdl care a distrus-o definitiv de nu şi-a mai revenit nici până azi...
  • +9 (25 voturi)    
    As putea oare sa banuiesc ceva decurat? (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 17:44)

    bogdan1477 [utilizator]

    Am putea sa ne gandim ca posta romana a dat o mana de ajutor simbolica unui partid care are tot interesul ca USR sa aiba scor cat mai mic? Intreb, nu dau cu parul...
    Totusi 14.000 din 36.000 e cam mult.,..
  • -8 (24 voturi)    
    Intrebare (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 17:51)

    MAGArusul [utilizator]

    Daca plicul cu votul nu a ajuns si omul se prezinta la urne in mod fizic, nu este vot dublu?

    Daca nu este vot dublu, atunci nu poate fi vot dublu nici daca ma prezint fizic la urne in doua localitati sau la doua sectii sau chiar la aceeasi sectie dar intr-unul din cazuri anulez buletinul de vot.

    Nici una, nici alta din situatii nu schimba rezultatul final al alegeilor.
    • +3 (3 voturi)    
      Ba da il schimba (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 18:19)

      quq [utilizator] i-a raspuns lui MAGArusul

      .
    • +7 (11 voturi)    
      Esti anuntat (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 19:09)

      vlad.pe [utilizator] i-a raspuns lui MAGArusul

      Esti anuntat pe email ca plicul nu a fost inregistrat deci trebuie sa votezi fizic
      • -5 (11 voturi)    
        Un email (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 20:09)

        MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui vlad.pe

        Poate fi generat de cineva / oricine. Vrei sa iti trimit un email de pe adresa bush@usa.gov? Rulez email pe servere proprii si pot genera orice adresa. Ideea e ca fara un numar de inregistrare pe care tu sa il poti verifica pe un site oficial (https) un om care primeste un email fals de la un tert incalca legea.

        In plus comisia trebuie sa poata verifica la randul ei autenticitatea emailului.

        Daca aceste sisteme nu exista (si ele nu se pot face peste noapte) te vei trezi cu un val de oameni care vor vota de n ori "ca au primit mail".
        • -2 (2 voturi)    
          ce spui tu e valabil pt. fraieri (Duminică, 6 decembrie 2020, 10:57)

          let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui MAGArusul

          cineva cât de cât competent se uită în detaliile mesajului de e-mail şi poate observa ruta pe care a ajuns, indiferent de ce etichetă pui tu la faţadă...
          chiar nu ai primit niciodată mesaje de phishing, sau nu ai putut să le deosebeşti?
          • 0 (2 voturi)    
            Crezi ca in comisie la vot (Duminică, 6 decembrie 2020, 12:56)

            MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

            Au cate un specialist in IT sa se uite in headere sau sa faca tracing?

            Ideea e simpla: mesajul trebuie sa aiba o semnatura unica (nu discutam cum, orice metoda e buna) si sa poata fi verificat fara echivoc de catre membrii comisiei intr-un mod usor si care nu lasa loc la interpretari.

            Cat timp emailul nu are aceasta semnatura unica si verificabila nu poate fi admis ca proba decat in momentul in care exista niste loguri de pe servere, etc. Dar acesta nu e un proces care sa poata fi "instantaneu", asa cum e nevoie la vot.

            Iar faptul ca TU poti sau nu poti vedea un email fals sau adevarat nu are nici o valoare juridica / legala ci este doar un punct de vedere subiectiv.
          • 0 (2 voturi)    
            Si inca ceva (Duminică, 6 decembrie 2020, 12:59)

            MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

            Ca sa iti vezi logica (lipsa): daca eu PRIMESC un email pe un server propriu, crezi ca nu pot sa ii falsific toate campurile, inclusiv ruta / trace? AAAAA, daca iti TRIMIT un email, TU poti vedea ruta originala.

            Insa la vot daca s-ar lua in considerare emailurile PRIMITE de cineva, acel om poate modifica cum doreste orice camp din emailul respectiv. Singura modalitate de verificare ramanand sa se confirme emailul la sursa, lucru care este nerealizabil cu viteza cu care se presupune ca merge votarea.
            • +1 (1 vot)    
              bine că ai tu "logică" în plus... (Duminică, 6 decembrie 2020, 13:33)

              let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui MAGArusul

              măi "expertule"
              poţi să "falsifici" (impropriu spus odată ce mesajul pleacă de la tine) ce vrei; sursa mesajului ajuns la destinaţie conţine câmpuri adăugate de diverse servere de tranzit asupra cărora nu ai niciun control, decât dacă eşti hacker dar nici asta nu cred căci atunci ai avea altceva mai bun de făcut decât să îţi petreci vremea pe hn...
              • 0 (0 voturi)    
                vot (Duminică, 6 decembrie 2020, 18:54)

                atc [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

                Ce atata agitatie? Se ocupa STS de problema ( inclusiv voturi in plic). Si au specialisti, ati vazut ce bine au iesit ultimele votari!
  • +2 (14 voturi)    
    Traiasca PNL si activistii sai de partid (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 18:15)

    quq [utilizator]

    https://www.youtube.com/watch?v=JVkqDAP7gAk&feature=emb_logo

    Cascati bine ochii cand votati, ca 4 ani de acum inainte nu mai sunt nici un fel de alegeri.
    • +2 (2 voturi)    
      asta e valabil de fiecare dată... (Duminică, 6 decembrie 2020, 10:58)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui quq

      nu doar acum... ;)
      deşi la preş aştepţi 5 ani să scapi de el...
  • +5 (7 voturi)    
    Am votat, (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 18:27)

    revelare [utilizator]

    am primit confirmarea.
    Plicul l-am depus la ambasadă.
  • +3 (11 voturi)    
    Organizare perfectă (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 18:34)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    varianta „liberală”
  • 0 (14 voturi)    
    Iată explicația: (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 18:37)

    Ion Alexandru [utilizator]

    PNL=PSD. PNL+PSD= love.
    Metode de faultare a diasporei. Cozi imense pe vremea guvernului PSD. Voturi " pierdute" in timpurile PNL-ului.
    • 0 (2 voturi)    
      E mai complicat, (Duminică, 6 decembrie 2020, 1:16)

      Sthelian [utilizator] i-a raspuns lui Ion Alexandru

      ...dar simplu in acelasi timp.
      Se stie de cozile din strainatate epntru presidentie de multa vreme. La prima suspendare a lui Basescu am stat la coada peste 5 ore ca sa votez.
      Ei (adica toate partidele) au o problema cu cei de afara. Acestia au inceput sa gindeasca cu propriul creier si nu mai pot fi influentati.
      Politicienii au o problema cu principiile. SUnt unul din cei ce au citit toate proiectele de legi legate de votul prin corespondenta si care a cerut (in scris, prin mail) ca plicurile sa nu fie personalizate. Sunt unul care striga de mult ca ei au o problema cu actele, dar n-au problema cu securitatea votului. Votul este pe o hirtie mizerabila si nu exista nici o securitate a lui. Si sunt metode relativ simple de a-l securiza.
      Corneliu Coposu a spus ca va veni cind vom vota FSN la stinga si la dreapta.
      Nu stiti istoria PNL? E un alt FSN. PNT nu mai exista, exista numai un purtator de stampila, dar atit. PSD al lui Cunescu, dupa retracerea acestuia si intrarea pe mainile lui ATanasiu a fost poarta de intrare a PDSR in internationala socialista. PDSR a inghitit PSD, dar culmea, a luat numele partidului inghitit.
      Va asigur ca inca de pe acum USR nu iubeste pe oamenii de afara, ca deja au vazut magariile lor.
      • 0 (0 voturi)    
        vot (Duminică, 6 decembrie 2020, 19:00)

        atc [utilizator] i-a raspuns lui Sthelian

        Cred ca va-nselati, citez: :....dar n-au problema cu securitatea votului .... nu exista nici o securitate a lui." Da' STS ce-o fi, "Scoala de dans si bune maniere"?
  • -2 (16 voturi)    
    Breching niuz (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 18:43)

    Gigi Kent [utilizator]

    Cele 14.000 de plicuri au ajuns cu bine si au fost numarate ca voturi pentru Joe Biden in Pennsylvania. Pennsylvania, Transsylvania ... tot un drac e.

    E de vina Dragnia de la Rahova!
  • 0 (4 voturi)    
    E loc de mai bine (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 18:51)

    Sly21 [utilizator]

    Desi ma numar printre "norocosii" care au primit emailul de confirmare, n-as putea spune ca experienta a fost lipsita de emotii.
    Am pus plicul meu si al sotiei in cutia postala. A doua zi m-am trezit doar cu plicul meu returnat acasa, a.i. a trebuit sa ma mai duc odata la Deutsche Post si sa pun plicul cu timbru pentru a fi sigur ca pleaca.
    Probabil, lucrurile ar fi stat mai bine daca plicurile ar fi fost insotite de un cod de bare sau cod QA corespunzator.
  • +9 (15 voturi)    
    Dar tot cu plăcuțe s-au ales (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 18:53)

    Europiu [utilizator]

    Eu am primit ieri Email de la AEP sau cine o fi fost, că plicul nu a fost validat.
    Așa că azi am mers la Düsseldorf și am votat live.
    Ba am mai luat și doi membri de familie cu drept de vot care încă nu se hotărâseră.

    Așa că... rămâne cum am stabilit: multe plăcuțe suedeze tuturor responsabili pentru situația creată, poate din ianuarie scăpăm naibii de voi, otrepelor!
  • +9 (17 voturi)    
    Fiica mea a votat prin corespondenta si ... (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 18:56)

    Idealistu [utilizator]

    A primit o scrisoare ca votul nu e este validat !!! Se va duce maine la ambasada din Viena sa voteze. Niste dobitoci in cazul cel mai bun, conduc Posta Romana, daca nu si Romania.
  • +1 (9 voturi)    
    A inceput circul (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 19:00)

    EQUANT [utilizator]

    .... dupa alegeri vor spune ca USR a "pierdut" plicurile, cum au facut si la locale.
    Hotul care striga hotii.
  • +2 (8 voturi)    
    Probleme cu exemple din Romania (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 19:08)

    vlad.pe [utilizator]

    Este clar ca este o problema premeditata, cititi povestea unei persoane care a depus 3 plicuri cand era in Romania, doar unul a ajuns la destinatie desi au fost depuse in acelasi timp
    https://www.facebook.com/1085208331499749/posts/3693905223963367/
  • +1 (13 voturi)    
    Cum tot spun de 2 saptamani. (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 19:09)

    Marionette [utilizator]

    PNL = ciuma galbena. Si doar sa-i vedeti dupa ce vin la putere ce neobrăzați vor deveni.
    • +2 (2 voturi)    
      păi acum cine e la putere? (Duminică, 6 decembrie 2020, 11:04)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      ?
  • +2 (6 voturi)    
    Postasii au prioritatile lor ... (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 19:19)

    Greu_de_Cap [utilizator]

    ... adică de pus în cutiile poștale pliante pentru partidele care cotizează. Și mie mi-a avizat o recomandată după ce au trimis-o înapoi, Era mai simplu și sigur vot electronic, cu facilitarea votantului de a verifica felul cum i s-a înregistrat votul în baza de date.
  • +9 (15 voturi)    
    mare surpriza, ce sa zic? (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 19:20)

    eyesopen [utilizator]

    pai cand lasi niste bugetari incompetenti (scuzati pleonasmul) sa se ocupe de o chestie atat de complicata ca transportul unui plic din punctul A in punctul B, inseamna ca ai vrut de la bun inceput sa sabotezi operatiunea.
    eu am un plic stampilat de posta romana cu anul 2022, de fiecare data cand ma gandesc sa apelez la serviciile lor ma uit la el si imi trece.
  • +7 (13 voturi)    
    Pai Secu... (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 19:35)

    lis.nc [utilizator]

    nu a murit doar s-a transformat dupa alegerea gen Stalin a lui Iliescu in 2000 (adica nu conteaza cine si ce voteaza, conteaza cine numara voturile) si au putut dupa aceea sa santajeze partidele politice participante la shmen ! Iar acum au anulat 14000 de voturi din diaspora si cer ptr. romanii din diaspora sa prezinte acte ca sunt rezidenti, de parca atunci cand se prezinta la o sectie de vot in Germania ar fi adusi cu autobuzele lui Dragnea!! Dar... mare e Dumnezeu si dorinta romanilor sa voteze ptr. binele patriei! Vom trai si vom vedea! Doamne ajuta Romania!!
  • -6 (16 voturi)    
    i-au facut pe gusterii de la USR (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 19:42)

    comentacu [utilizator]

    Alea erau peste 50% voturi pt USR...
    • -1 (11 voturi)    
      Veste proasta pentru voi (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 21:06)

      sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui comentacu

      Avem optiunea sa votam in-situ, ceea ce cam toti au facut azi cand au descoperit manareala. Si e "deschis" si maine :) Deci pa, activist de mucava :))
  • +6 (10 voturi)    
    E (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 21:05)

    Georgiana1995 [utilizator]

    Lasă mai bine aşa,decât să vină fomiştii ăia de la USR.uscaţi şi săraci,mai bine cu ăştia sătui de la PNL.Sau PSD,că tot aia e
  • +5 (7 voturi)    
    Porblema Votului Diasporei (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 21:18)

    grothcluj [utilizator]

    Aud ca Posta Romana este acuzata. Nu am ideie cine e acolo sef, dar pot sa va spun ca aici in SUA, ca si Consul Onorific al Romaniei in San Francisco am constatat ca de fapt metoda folosita ca sa ti se dea un colant cu o stampila care permite returnarea fara cost a plicului in Romania este problema. Deci persoana sau organizatia care a proiectat acest sistem , si a folosit acest colant fara sa stie ca Posta Americana de exemplu nu are habar in multe birouri despre ce este vorba si a returnat aceste plicuri la Expeditor. Deci plicurile nu au ajuns inpoi in Romania !!!! BEC a indicat ca poti sa trimiti plicul si la cel mai apropiat Consulat pe cheltuiala ta. care este minora. (eu am pus doua timbre pe plic - 1 dolar). Deci s-au irosit o groaza de bani pe o metoda care nu functioneaza la Postele din unele tari unde este Diapora. O trimitere in Romania costa cel putin 10 dolari, daca nu mai mult. Aceasta situatie s-a repetat acum, si anul trecut a fost aceeasi problema. Remediul imediat este ca lumea sa mearga la vot daca poate la sectiile locale iar de acum incolo va trebui ca sa se schimbe aceasta lege legata de votul prin corespondetna sa se trimta plicurile la Consulatele locale care pot sa le proceseze fara probleme. Este o solutie mult mai ieftina, si eficienta. La Consulate care au un personal foarte redus, se poate aduce un ajutor temporar daca sint foarte multe voturi, desi nu cred ca e cazul. La Consulat se pot deschide voturile, si introduse in sistem in timp real voturile, asa cum se fac pentru voturile locale din fiecare sectie. Sistemul de IT folosit este execptional si super sigur ! Nu vorbesc de ineficienta sectiilor de votare, costurile totale cred ca sint in jur de 20-30 de milioane (anul asta poate ca va fi mult mai mult din cauza echipamentelor de protectie), cind cu acesti bani s-ar putea face multe in Romania daca votul prin corespondenta cu trimitere la Consulate s-ar generaliza. Ma angajez sa organizez un grup de Consuli Oorifici si impreuna cu m
    • +3 (3 voturi)    
      votul centralizat la ambasade/consulate (Duminică, 6 decembrie 2020, 11:24)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui grothcluj

      este dubios deoarece nu asistă observatori la numărare.
      a se vedea cazul ambasadei ro din paris 2009 (ambasador bakonsky făcut apoi ministru de externe drept recunoştinţă!) care l-a scos peste noapte preş pe băsescu.
      cazul e celebru şi a făcut jurisprudenţă; calculele arată că timpul total de vot raportat la numărul total de votanţi (de fapt fictiv umflat cu voturi băgate în plus) şi de cabine de vot dau un timp mediu de vot (de succedare a votanţilor) de sub un minut (zeci de secunde) deşi fiecare votant avea de completat declaraţii pe proprie răspundere f. stufoase...
      s-a cercetat ceva/ a fost cineva sancţionat? a, nuuu... totul s-a muşamalizat de către cei aflaţi atunci la putere... de asta nu ar trebui să existe prescripţie pt. infracţiuni la vot - să răspunzi şi după zeci de ani dacă mai devreme nu a fost nimeni "interesat" să cerceteze...
    • 0 (0 voturi)    
      vot (Duminică, 6 decembrie 2020, 19:13)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui grothcluj

      "La Consulat se pot deschide voturile (poate plicurile?), si introduse in sistem in timp real voturile,..."
      Pai, dac tot e votul secret si la Consulat se deschid.....?, n-ar fi mai simplu sa nu mai pierdem timpul / banii si sa introduceti dvs. in sistem ce trebuie? Ca doar ministerul din care faceti parte e al Guvernului si, astfel, dati o mana de ajutor.
  • +3 (11 voturi)    
    In Romania nu prea exista experienta ! (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 21:57)

    Cugetator [utilizator]

    Treptat sistemul de vot prin corespondenta se va implementa bine , invatand de la Partidul Democrat al SUA, unde s-a votat asa cu milioane de voturi si inca cu mare succes !
  • +2 (2 voturi)    
    off topic (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 22:25)

    VOX. [utilizator]

    Daca astia ne tin in fig, in Bucuresti, cu o zi inainte de alegeri, va dati seama cat e de adanc dezastrul?
    • 0 (0 voturi)    
      frig (Duminică, 6 decembrie 2020, 19:16)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui VOX.

      Eu nu va cred ! Ati mai vazut, pe-aici, vre-o astfel de plangere? Eu sunt convins ca s-a rezolvat problema de cand cu noul Primar General.
  • 0 (2 voturi)    
    Posta in general - Puteti vota la ambasada! (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 22:46)

    RazC82 [utilizator]

    Vad ca multi dau vina pe posta romana, sigur sunt acrii, sunt varza sunt cu pilosi etc dar in cazul de fata nu asta e neaparat problema.

    Cine a votat in strainatate prin posta stie din instructiuni ca trebuie sa depuna plicul la posta cu destul timp inainte si ca e greoi de inteles procesul. E foarte simplu sa ai plicul anulat daca nu ai pus sigiliile cum trebuie de exemplu. Eu am facut asta si am trimis la timp si totusi plicul meu nu a ajuns dintr-un motiv foarte simplu: Posta Britanica mi l-a returnat tot mie. In cazul meu cel putin, Posta Romana nu are nici o vina ca nici macar nu a ajuns plicul la ei. Sunt tampiti astia din royal mail, am citit ca fac asta destul de des.

    Sigur, ar fi bine sa scapam de pilosii din posta romana, de coruptie, de acreala...

    Apoi am mai vazut o parere ca PNL nu vrea diaspora sa voteze ceea ce e o prostie. In turul I al alegerilor prezidențiale s-a votat in diaspora majoritar PNL, Klaus Iohannis (340.000 de voturi), Dan Barna (178.220) și Theodor Paleologu, care a primit 41.404 voturi, asta zice primul site pe google.

    Barna a tras in jos USR care va lua mai mult acum dar cel mai probabil tot o sa ia PNL mai mult, asa ca sa lasam conspiratiile deoparte. PNL cu toate pacatele a facut tot ce putea sa se voteze, e mult mai simplu ca la ultimele alegeri si e in interesul lor.

    inainte la votul prin posta nu puteai sa mergi sa votezi la ambasada daca te-ai inregistrat prin posta (regula PSD) acum poti (e si normal daca votul nu e valid).
    Verificati aici daca votul e primit si inregistrat ok: https://www.votstrainatate.ro/

    mergeti si votati!

    https://www.votstrainatate.ro/Uploads/ghidul%20alegatorului%20prin%20corespondenta%20PARLAMENTARE.pdf
    “ În situația în care biroul electoral pentru votul prin corespodență nu a înregistrat primirea plicului transmis de dumneavoastră, veți fi notificat prin e-mail de către Autoritatea Electorală Permanentă și vă puteți exprima dreptul de vot la cea mai apropiată secție de votare.”

    Votati!
  • +1 (1 vot)    
    Mai sunt probleme (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 22:47)

    galeo [utilizator]

    Vin oamenii în diaspora la secții de vot inexistente, dar care exista in lista oficială a autorităților române.

    https://www.facebook.com/Crontz.si.Asociatii/videos/430441701306153/
  • +3 (3 voturi)    
    Posta Americană nu recunoaste plicurile de retur pentru Vot prin corespondenta (Duminică, 6 decembrie 2020, 3:27)

    Casti [utilizator]

    Asta este răspunsul pe care l-am primit de la posta romană: “Ca urmare a mesajului dumneavoastra, operatorul postal din SUA a fost informat cu privire la aspectele semnalate. Colegii de USPS ne-au transmis un document prin care au instiintat toate oficiile postale cu privire la serviciul IBRS (attach – pagina 8). Puteti merge la oficiul postal si sa le prezentati documentul atasat.”

    Deci asta îndemâna ca nici un roman din America nu a putut trimite plicul inapoi. Posta romană nu a informat posta americană sa accepte aceste plicuri. Și nimeni nu a primit un email cu acest document să-l prezinte la oficiul Postal local.
    • +1 (1 vot)    
      Confirm (Duminică, 6 decembrie 2020, 13:02)

      MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui Casti

      Si in Cehia s-au uitat ciudat la plic. Le-am spus sa incerce totusi sa il trimita si a functionat. DAR aceasta a fost doar o rugaminte urmata de o procedura ne-standard a functionarei. Functionara putea sa imi refuze plicul si cu asta basta.
  • +1 (3 voturi)    
    acu pe bune... (Duminică, 6 decembrie 2020, 5:12)

    Toni_Romania [utilizator]

    1-Unii chiar mai cred in ”votus universalis”?
    2-Unii chiar cred ca guvernul urma sa ajute votarea?
    • 0 (0 voturi)    
      vot (Duminică, 6 decembrie 2020, 19:18)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      3. - Unii chiar cred ca nu s-a votat deja de mult timp?
  • +2 (4 voturi)    
    Nu cred ca e vorba doar de diaspora aici (Duminică, 6 decembrie 2020, 8:23)

    Alui [utilizator]

    La fel ca Trump, PNL-istii stiu ca ajung la inchisoare daca pierd puterea, din cauza cantractelor date in pandemie, fara respectarea legii. N-o sa fie “probleme” doar cu voturile din diaspora, vedeti ce se va centraliza la BEC! Fiti pe faza!
    • 0 (0 voturi)    
      Serios? (Duminică, 6 decembrie 2020, 20:14)

      RazC82 [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Ce i-a oprit sa ajunga la inchisoare cand era PSDragnea la putere? Si au fost si sunt in continuare PNListi trimisi in judecata de DNA. Au de unde sa aleaga ca sunt destui care fura din toate partidele.
  • +2 (2 voturi)    
    Cat durează sa ajungă o scrisoare din Germania (Duminică, 6 decembrie 2020, 9:39)

    alien_ [utilizator]

    Locuiesc în Berlin și am trimis plicul cu votul meu prin corespondenta cu exact o săptămână înainte de data la care trebuia să ajungă, dar nu a ajuns la timp.

    Întrebarea mea este cât ar trebui sa dureze corespondenta?

    Dacă se știa ca sunt probleme cu întârzieri de corespondenta de ce nu s-au trimis mai devreme plicurile? Eu am primit plicul după mai bine de o luna după ce m-am înscris sa votez prin corespondenta și l-am trimis după câteva zile.
    • 0 (0 voturi)    
      e de vina posta locala (Duminică, 6 decembrie 2020, 20:15)

      RazC82 [utilizator] i-a raspuns lui alien_

      Si eu l-am trimis din timp, mie mi l-a livrat posta locala inapoi. E clar ca sistemul e posta prin toata Europa nu functioneaza bine, mai ales in prag de sarbatori, Black Friday etc.
  • +1 (1 vot)    
    Servicii jalnice (Duminică, 6 decembrie 2020, 9:46)

    rockdani [utilizator]

    Corespondenta si colete pierdute, sau returnate dupa o luna de zile, fara a fi fost livrate destinatarului, desi adresa era corecta. Angajate indolente, pe alocuri obraznice, al caror interes prioritar la ghiseu e tintit pe discutiile personale si la telefon, in timp ce clientii asteapta. Plimbat clienti intre sedii postale, ca sa paseze responsabilitati. Postasi comozi si distrati, care in loc sa sune si sa livreze o recomandata, chiar daca esti acasa, te pun pe drumuri sa o ridici de la oficiul postal. La reclamatii scrise, Posta Romana nu e niciodata de vina, de vina esti tu. Clar ca esti de vina, ca ai ales acest serviciu in mare parte incompetent si nepreietenos cu clientul!
    • 0 (0 voturi)    
      sunt protejaţi de stat (Duminică, 6 decembrie 2020, 11:36)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui rockdani

      a existat o reglementare a guv. năstase care obliga firmele de curierat să nu practice tarife sub cele practicate de poşta română care avea regim de monopol de stat; reglementarea respectivă cred că a expirat de ceva ani dar firmele de curierat ce şi-au obişnuit clienţii cu actualele tarife nu au mai fost interesate să le reducă şi aşa monopolul poştei s-a perpetuat şi peste limita legală căci sunt mulţi care pt. 15 lei diferenţă preferă să stea la coadă la poştă în loc să îşi primească coletul acasă...
  • +3 (3 voturi)    
    cu spume (Duminică, 6 decembrie 2020, 11:32)

    cercetasul [utilizator]

    Majoritatea celor 14.000 de plicuri nu au ajuns pentru ca nu au indeplinit o conditie de baza si anume aceea de a fi fost trimise.
    Dar prostacul usereplus e la fel de spumos ca si prostacul pesede, astia nu in inteleg nimic nici sa-i picuri cu ceara.
    Si in celelelte cazuri de vot prin corespondenta , de pilda la przidentiale, cam acelasi procent de inscrisi nu si-au exercitat votul prin corespondenta.
    Dar decat sa gandesti mai bine critici, ca asta face useristoplusistul.
  • +2 (2 voturi)    
    și dacă (Duminică, 6 decembrie 2020, 11:58)

    oldman_boy [utilizator]

    cele 14.000 de plicuri nu au fost expediate de catre detinatorii lor?
    Pe langa asta, nicio firma de curierat din Romania nu poate controla circulatia corespondentei pe teritoriul altei tari.
    • 0 (0 voturi)    
      vot (Duminică, 6 decembrie 2020, 19:21)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui oldman_boy

      Ghinion!.Cunosti cuvantul?