VIDEO Întâlnire Klaus Iohannis-Nicușor Dan, la Cotroceni: „Am abordat și chestiuni pe care Bucureștiul singur nu le poate rezolva” UPDATE

de D.D.     HotNews.ro
Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 11:06 Actualitate | Politic


Nicusor Dan, la Cotroceni
Foto: Hotnews
Președintele Klaus Iohannis s-a întâlnit sâmbătă cu primarul general, Nicușor Dan, la Palatul Cotroceni, potrivit unui anunț al Administrației Prezidențiale.

Șeful statului a declarat la final că a vorbit despre problemele și soluțiile pentru București și a apreciat planurile lui Nicușor Dan în acest sens. .

„E evident că unele probleme pot fi soluționate de București dacă se folosesc bani europeni. Am abordat și chestiuni pe care Bucureștiul singur nu le poate rezolva: termoficarea și autostrada de centură”, a spus Iohannis, precizând că în aceste cazuri este nevoie de sprijin de la Guvern..



Întâlnirea vine în contextul alegerilor de duminică, a crizei coronavirusului, dar și al mai multor probleme semnalate în București privind alimentarea cu agent termic care au afectat spitale COVID.

În cursul zilei de sâmbătă, Iohannis va avea și o întâlnire cu voluntarii SMURD şi studenţi medicinişti voluntari (ora 17:00 - Detaşamentul de Pompieri "Mihai Vodă", Bucureşti). La finalul întâlnirii, preşedintele va susţine o declaraţie de presă.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5085 vizualizari

  • +8 (20 voturi)    
    Ce mizerie (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 11:16)

    A78 [utilizator]

    Fix înaintea votului l-a invitat la Cotroceni , crede ca poate fura voturi de la USR . In marile orașe USR a fost pe primul loc la europarlamentare , frica e mare .
  • -10 (16 voturi)    
    l-a vazut cineva pe Danutz... (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 11:26)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... Barna?
    cre'ca se uita pe gaura cheii.
    • +7 (17 voturi)    
      Tu chiar crezi ca pseudo-intalnirea asta ajuta? (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 12:53)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Mie mi se pare doar ca liberalii sunt disperati, daca au ajuns sa isi uzeze persoanele cu cea mai mare popularitate in felul asta. Tu chiar crezi ca mai e cineva in tara asta care crede ca au discutat acolo de termficare si soseauan de centura?

      Miscarea asta doar mobilizeaza la maxim sustinatorii USRPlus, mai ales pe cei din Bucuresti. Aproape 200.000 de votanti USRPlus au votat Nicusor Dan, ca sa il vada acum ajuns brelocul lui Orban. Care breloc ii indeamna sa voteze acum PNL-ul cu trei zile inainte de alegeri.

      O sa vezi ce scor va face USRPlus in Bucuresti.
      • +7 (7 voturi)    
        Unii mai conspirationisti (ca mine ! :)) ) (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 13:20)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

        se pot gandi ca Iohannis chiar asta si urmareste de fapt : printr-un efect de bumerang sa-i mobilizeze la maximum pe alegatorii USR in asa fel incat de pe 7 decembrie incolo sa nu existe decat varianta unui guvern PNL - USR, cu excluderea PMP ( daca se poate chiar si din Parlament).

        PS. Altfel ce rost a avut declaratia Presedintelui vis a vis de o viitoare majoritate parlamentara penelisto-userista ?
      • -4 (10 voturi)    
        Eu am votat constant USR-PLUS (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 13:50)

        Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

        minus alegerile prezidențiale când am considerat că Dan Barna nu este pregătit pentru a fi președintele țării și n-ar trebui să rupă din voturile dreptei. PSD era și este încă foarte puternic. Lupta pe care o duce USR-PLUS împotriva PNL mi se pare că scapă din vedere tocmai faptul că PSD a țesut în țară o rețea de interese mai deasă decât abaua țărănească. Este o luptă distructivă și dezamăgitoare pentru o parte din votanții lor. Nu e sigur că voturile pe care consideră că le smulg de la liberali se vor duce către USR+. Mai degrabă îi vor face pe mulți să stea acasă. De aceea mâine VOI VOTA PNL! Și, dacă va fi învingător spre nenorocirea noastră pesedeul, voi considera că USR+ poartă O MARE VINĂ față de români.
        • 0 (4 voturi)    
          cred sincer... (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 14:06)

          mamenervat [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

          ca mintit... Dupa toata asa zisa argumentare a votului dvs. de maine, in mod sigur, sunteti activist PNL! Comentariul dvs. este asa, un fel de propaganda PNL, "pe invers"!
          • +1 (3 voturi)    
            Și dacă nu mint? (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 15:34)

            Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui mamenervat

            Dacă spun totuși adevărul? Trec peste faptul că mă jigniți fără să știți nici măcar cine sunt... Nu credeți totuși că ar fi mai util pentru politica pe care o face partidul susținut de dumneavoastră să ia în calcul și opinii ca ale mele? Care mai sunt și ale altora, drept dovadă stând marea diferență între procentul obținut de USR-PLUS la alegerile europarlamentare și cel pe care l-a reușit Dan Barna la alegerile prezidențiale... Gândirea asta în alb și negru, cine nu e cu noi e împotriva noastră nu face bine întotdeauna... Mai ales pe termen mai lung...Că doar nu suntem suporterii unei echipe sau alta la un meci de fotbal... Când votăm facem o treabă mult mai serioasă și care influențează viața tuturor cetățenilor unui popor.
            • 0 (0 voturi)    
              Tovarasii de drum (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 16:26)

              Arminius [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

              sunt cei mai aspru pedepsiti. Hai, nu mai comenta si fa-ti autocritica.
        • +2 (2 voturi)    
          Constant incepand din 2016 cand era USB ? (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 15:08)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

          Dar pana atunci pe cine ati votat ?
          • +2 (2 voturi)    
            Da. L-am votat pe Nicușor Dan (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 16:03)

            Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            de când a candidat prima dată la primăria capitalei... Până atunci am votat Ion Rațiu președinte și PNL parlament (în 20 mai 1990) ca să fie în parlament ambele partide istorice; PNȚCD la alegerile următoare și Emil Constantinescu, Convenția Democrată și Emil Constantinescu, Ion Iliescu ca să nu iasă Corneliu Vadim Tudor...Băsescu ca să nu iasă USL... Scuzați că nu mai știu detalii, le-am mai și uitat și nu cred că trebuie să caut acum ca să vă răspund. Oricum, dumneavoastră cred că nu mă bănuiți că mint, având în vedere timpul îndelungat de când tot schimbăm păreri pe această pagină...
          • 0 (0 voturi)    
            leul ăsta (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 16:52)

            nahir [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            e un pesedac în hibernare.
  • -11 (27 voturi)    
    Intalnirea iohannis -dan!! (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 12:23)

    Theros [utilizator]

    Zilnic, plavanul ne explică cine trebuie să câstige alegerile de duminică???!!!! Sunt convins stimati cetateni romani că ati inteles insă că lucrurile NUUUUU trebuie să se intâmple in acesta directie totalmente daunatoare cu cele mai nefaste urmari pentru Romania si romani! Subliniid că nu e niciun pericol să mergeti la vot, inclusiv in zonele carantinate, numărul testelor a fost micsorat astfel incât si numărul infectărilor să scadă. Totusi, conform ultimei statistici zilnice, peste 200 de romani "s-au trezit morti" (am citat un clasic analfabeta de turcanu). Dar, sigur, "trebuie să moară oameni" ca să avem alegeri. Democratia lui Iohannis cere sacrificii...Mi s-a părut senzatională povestea cu redeschiderea pietelor. Mi-a adus aminte de disperarea lui Ceausescu din ultima aparitie publică, atunci când a incercat să mituiască manifestantii cu 100 de lei.In rest, rămâne cum am vorbit - deficit bugetar de 9%, deficit comercial de 18 miliarde de euro, datorii facute anul acesta, tot atâtea. Asa incât, matahala si guvernele lui ne asteaptă" noi realizări de bunăstare si fericire" -MINCIUNI SFRUNTATE SI PROMISIUNI FANTASMAGORICE!!. Asta ne confirmă si reprezentantul presedintelui Trump.

    Asta este Romania "normală" a lui Iohannis. O tară a dezbinării, a urii, a incompetentei. Vreti ca România să continue in felul ăsta? Sunt ferm convins ca romanii patrioti nu doresc sub nici o forma!!. De aceea, vă indemn să mergeti la vot si, cu speranta că vor fi mai vocali, mai activi si cu initiative judicioase in viitorul Parlament, să votati candidatii PSD.Dumnezeu sa lumineze calea romanilor!!!
    • +4 (18 voturi)    
      Bine, frumos efort (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 12:32)

      mimiloi [utilizator] i-a raspuns lui Theros

      poti acum sa mergi sa-ti iei rudotelu'.
      • +5 (13 voturi)    
        Nu-i vorba de Rudotel! (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 13:31)

        Mortaciune ambulanta [utilizator] i-a raspuns lui mimiloi

        Trollul pedeserist maininca kkt nu pentru ca ar fi agitat, ci deoarce acesta este jobul dumnealui, pentru asta primeste bani de la Partid!
        Chiar si incheiere este cel puptin paradoxala, un komunist invoca pe Domnul nostru Dumnezeu??
        • +2 (6 voturi)    
          Intalnirea iohannis -dan (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 14:53)

          Theros [utilizator] i-a raspuns lui Mortaciune ambulanta

          Vreau cu toata sinceritatea ca cei care au alta parere decat mine s-o respect!! Nu sunt membre al nici unui partid si nici nu am de gand!! Dar cei de domeniul evidentei nu poti nega , injurand si jignind!! Tuturor criticilor mei le transmit: "Libertatea nu este sa fiu bou si sa te crezi leu. Ci sa fii leu si sa nu depinzi de vreun bou"!!
    • -1 (7 voturi)    
      Nu ai înțeles? (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 13:37)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Theros

      Alegerile vor fi câștigate de PNL.Niște cunoștințe PSD spun că vor vota PNL pentru-că nu sunt oameni la PSD care să aibă curajul guvernării.Banii abia ajung pentru combaterea COVID,de unde să mai fure !.
  • +1 (13 voturi)    
    Abia acum (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 13:11)

    Relaxat [utilizator]

    a aflat Johannis ca jumatate de Bucuresti nu are caldura si ca se face maradona cu caldura intre cartiere. Mi-e frica ca o sa uite pina Luni.
    • +1 (5 voturi)    
      @CreierRelaxat (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 15:00)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui Relaxat

      Si ce are-a face presedintele tarii cu caldura din casa ta ? Poti te rog sa ne explici si noua ?
      • -3 (7 voturi)    
        Pai daca nu are nimic de ce l-a mai (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 15:53)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

        chemat pe Mucusor la el, sa bea o cafea?
      • +1 (3 voturi)    
        @Cucu (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 17:33)

        Relaxat [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

        Care voua, detaliaza te rog ?
  • +4 (10 voturi)    
    Ce va spuneam acum doua zile cand comentam (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 13:12)

    Susufler0 [utilizator]

    articolul privitor la declaratia lui Nicusor vis a vis de votul sau de maine ? Ca se va baga si Iohannis sa il sprijine pe fata si sa impuste doi iepuri dintr-un foc : sa continuie campania electorala pt liberali si sa anunte faptul ca a inceput actiunea de inregimentare formala a lui ND in PNL !

    PS. Nicusor credea ca o sa fie propriul sau stapan ?!!
  • +3 (3 voturi)    
    o mizerie electorală! (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 15:04)

    Fu Thien Zbang [utilizator]

    dacă era ceva mai serios,putea să detalieze ,nu aiureli d-astea generale și evazive!
  • -2 (6 voturi)    
    Auzi braul la Plavan, pana acum nu stia (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 15:58)

    xrogo [utilizator]

    ca sunt si chestiuni pe care nu le poate rezolva primarul general, nici el si nici sluga sa prea plecata Orban nu au vrut sa discute cu Firea, de parca ea era primarul pesedistilor bucuresteni si nu primarul tuturor, acu se trezira si nea Plavanu’ si nea Orbanu’ si se-ghesuie sa-l ajute pe Mucusor!