Candidat USR-PLUS Iași pentru Senat, membru în Noua Dreaptă în adolescență. „Aveam 15 ani, a fost un teribilism. Am încheiat în câteva luni, mi-am dat seama că sunt chestiuni aberante”

de D.D.     HotNews.ro
Joi, 3 decembrie 2020, 12:34 Actualitate | Politic


Cristian Berea
Foto: Facebook
​​Cristi Berea, candidatul de pe locul doi pe lista USR PLUS Iași pentru Senat, a făcut parte la începutul anilor 2000 din Noua Dreaptă, partid extremist-naționalist. Contactat de HotNews.ro, Berea a declarat că la vremea respectivă Noua Dreaptă era doar ONG, iar la Iași era doar el împreună cu un prieten.

„Aveam 15 ani. A fost o copilărie, nu aveam nicio funcție de conducere. La Iași, eram eu și un prieten. Ședințele le făceam la biliard, jucam la fisă, că nu aveam bani să închiriem masa o oră. A fost o copilărie. Nu știam ce ideologie au. Văzusem că fac tabere și construiesc case pentru bătrâni. Am încheiat subiectul în câteva luni, mi-am dat seama că sunt chestiuni aberante. A fost un teribilism de copil”, a spus Berea.

Într-un material din Ziarul de Iași, din 2003, Cristi Berea este citat ca vicepreședinte al „Noua Dreaptă” care protesta față de o întrunire a mormonilor. Candidatul USR PLUS spune că nu a avut nicio funcție de conducere pentru că nici nu avea cum fiind minor la vremea respectivă.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3107 vizualizari

  • -1 (13 voturi)    
    Peste 10 ani... (Joi, 3 decembrie 2020, 12:39)

    funny [utilizator]

    Cand va fi in PSD... va spune acelasi lucru si despre USR :)
  • +5 (9 voturi)    
    Poate ca da, poate ca nu. (Joi, 3 decembrie 2020, 12:42)

    clint [utilizator]

    Imi aminteste de "teribilismul" lui Ponta, care a votat cu Ratiu in 90, dupa cum spune el.
  • +3 (15 voturi)    
    Alta dezvaluire soc! Breaking news!!! (Joi, 3 decembrie 2020, 12:57)

    Marionette [utilizator]

    Alti candidati USR++ au murdarit scutecele cat erau bebelusi!!!!
    Senzational! Nemaivazut! Alt candidat USR++ si-a tras colega de grupa mica la gradinita de codite.
    Va garantam ca puscariasii Dragnea, Nastase, Fenechiu de la PNL, cat si creeatiile acestora cum ar fi Ponta, Tariceanu s-au comportat ireprosabil ca bebelusi!
    Votati ciuma rosie si satelitii si ciuma galbena!
  • -1 (13 voturi)    
    La Canal/Gherla/Sighet cu legionarii (Joi, 3 decembrie 2020, 13:07)

    xolv [utilizator]

    aceste elemente dusmanoase nu au origini sanatoase pentru epoca de aur a omului nou....
  • 0 (10 voturi)    
    . (Joi, 3 decembrie 2020, 13:15)

    Annona [utilizator]

    Desi are un aer dubios in poza de la articol si referirea la biliard si jucatul la fise mi-a cam redus din cheful de a-i lua apararea (cand te gandesti ce faceau marii intelectuali, oamenii politici de alta data la 15 ani... parca ti se strepezesc dintii realizand ca cei de azi ... jucau la fisa, ce-o fi insemnand si asta) trebuie sa recunosc ca prima oara cand am venit in Bucuresti si am vazut afisele cu zelea codreanu impanzite peste tot ( desi imi aminteam de la lectiile de istorie din liceu de garda de fier si atrocitatile facute) chiar am fost la biblioteca sa (re)citesc despre el, sa vad daca nu cumva e ceva de privit cu alti ochi.
    Pentru ca era ceva ce te atragea la ele, pareau parte dintr-o miscare ce vrea intr-adevar sa schimbe fața romaniei si pot sa inteleg tinerii idealisti care, vreme de 15-30 de minute (nu mai mult) s-au lasat dusi de val.
    Parca imi amintesc ca pe undeva pe un afis era un citat dintr-o scrisoare a lui zelea codreanu catre iorga in care ii spunea ca el nu are nici condeiul si nici geniul lui, dar are o sete de dreptate sau asa ceva Ș)
    • 0 (6 voturi)    
      codreanu (Joi, 3 decembrie 2020, 14:53)

      feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui Annona

      A fost cel mai mare ratat din istoria României. A reușit sa adune alți ratați cu promisiunea ca vor face ce nu s-a mai văzut dar in realitate erau niște cretini cu pistoale. Cum nu-i convenea de unul cum pac, trimitea o gașcă de asasini sa-l lichideze. Pana la urma nu au făcut nimic, tot ce a rămas in urma lor a fost o serie de morminte. Din fericire mare parte din ele au fost ale lor. Si azi mai sunt ratați care-și închipuie ca vor sa schimbe România cu biblia intr-o mana si cu pistolul într-alta. Suntem satui si de una si de alta, combinația chiar ne face greata. Nu înțeleg de ce Politia si SRI nu-i saltă? E plin Youtube de clipuri cu propaganda legionara si antisemita.
      • +1 (1 vot)    
        Cum spuneam (Vineri, 4 decembrie 2020, 9:50)

        feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

        Sunt încă ratați care cred ca se poate face ceva cu violenta.
  • -6 (12 voturi)    
    banuiesc (Joi, 3 decembrie 2020, 13:37)

    costelo999 [utilizator]

    ca pluseristu are acu tot mintea de la 15 ani ... naravu nu prea are lecuire
  • -1 (9 voturi)    
    sport national (Joi, 3 decembrie 2020, 13:45)

    Altiro [utilizator]

    E plina politichia romaneasca de teribilisti care oscileaza intre noua dreapta si noua stanga..