Dan Barna: Nu am reuşit să identific o posibilitate legală pentru a putea vota / Liderul USR se află în izolare la Bucureşti

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 2 decembrie 2020, 20:25 Actualitate | Politic


Dan Barna
Foto: Facebook
Dan Barna, copreşedinte USR PLUS, a declarat miercuri că nu a găsit o posibilitate legală pentru a putea vota la alegerile parlamentare, având în vedere că este izolat în Bucureşti ca urmare a infectării cu noul coronavirus şi ar putea solicita urna mobilă doar dacă s-ar afla la Sibiu, acolo unde are şi domiciliul.

„Vestea e foarte proastă - şi tocmai de asta vă cer să votaţi şi pentru mine. Nu am posibilitate legală, nu am reuşit să identific o posibilitate legală pentru a putea vota. Din păcate, nu există cadru legislativ în momentul acesta pentru ca cei afectaţi de COVID care nu sunt în judeţul unde au domiciliul - pentru că sunt izolat în Bucureşti şi urna mobilă nu vine de la Sibiu la Bucureşti - şi practic cred că sunt în situaţia să nu... Am vorbit în continuare cu autorităţile, să văd dacă există vreo posibilitate. Deocamdată nu am identificat vreuna. De asta, gândiţi-vă dacă mergeţi sau nu la vot, pentru că sunt oameni care s-ar putea să nu poată să o facă, deşi şi-o doresc şi îmi doream cu tot sufletul să fiu acolo. Mergeţi la vot şi votaţi gândindu-vă la lucrul acesta”, a precizat Barna în cadrul unei dezbateri online USR PLUS, potrivit Agerpres.

El i-a îndemnat pe cetăţeni să poarte mască şi mănuşi, să respecte măsurile de distanţare şi să meargă la urne.

„Mergeţi la vot duminică, pentru că aveţi şansa să puneţi nişte oameni care au experienţă şi vin cu acea bună credinţă pe care ne dorim cu toţii să o găsim şi în Parlament şi în Guvern. Pentru că 30 de ani prea mult a fost numai băltire şi prosteală continuă. Hai să nu îi mai lăsăm pe aceiaşi oameni care ne-au condus 30 de ani să ne conducă şi aceşti patru ani, tot ei singuri. Hai să mai punem nişte oameni mai cumsecade şi mai profesionişti alături de ei. Şi aceştia sunt fix cei din USR PLUS. Asta e realitatea”, a spus el.

Dan Barna anunţa pe 26 noiembrie că are COVID-19, că starea sa generală e bună şi că va petrece următoarele zile în autoizolare.

„Rezultatul a venit în urma unui test pe care l-am făcut preventiv înaintea unui eveniment la care urma să particip zilele următoare. Starea mea generală e bună şi voi petrece următoarele zile în autoizolare. Voi continua să fiu prezent oriunde va fi nevoie de mine în măsura în care pot face acest lucru online. Aveţi grijă de voi şi ai voştri şi respectaţi cu stricteţe regulile de protecţie. Trecem şi peste asta”, scria el pe Facebook.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7131 vizualizari

  • +2 (20 voturi)    
    Multa sanatate ! (Miercuri, 2 decembrie 2020, 20:35)

    Idealistu [utilizator]

    O sa votam de o sa le sboare fulgii !
    • 0 (14 voturi)    
      PSDistii tai vor sta acasa, din nou (Miercuri, 2 decembrie 2020, 21:18)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

      ca sa nu se infecteze, fiindca sunt batrani, vulnerabili, iar spitalele voastre sunt praf, ca la Resita.

      Ati promis 8 spitale regionale, dar doar ati furat, ticalosilor.
  • +2 (12 voturi)    
    si pentru studentii fara viza de flotant (Miercuri, 2 decembrie 2020, 20:56)

    Francisc 1 [utilizator]

    si pentru aia votez si am sa-mi rog si parintii sa faca la fel!
  • +4 (16 voturi)    
    asa.. si? (Miercuri, 2 decembrie 2020, 21:17)

    Mihalav [utilizator]

    de ce nu aveti mutatie pe Bucuresti? Cine naiba vine cu urna mobila la cineva care e bolnav de Covid? De ce nu introduceti votul rin corespondenta sau electronic?
    • +3 (9 voturi)    
      lol (Miercuri, 2 decembrie 2020, 22:30)

      heimdallr [utilizator] i-a raspuns lui Mihalav

      Pacienții cu Covid-19 pot vota dacă cer urna mobilă. Au și fost articole pe această temă. De ce să nu voteze? Dacă ești bolnav nu îți pierzi drepturile garantate prin constituție. Și Dan Barn este din Sibiu, parlamentar ales pe listele din Sibiu, trăiește în Sibiu. La București doar muncește. De ce e obligat să își facă mutație? Ce treabă are una cu alta. Dacă eu sunt în vacanță la mare sau în maramureș în ziua votului de ce nu am voie să votez? Să îmi fac și eu mutație? Sau dacă sunt șofer și mă prinde în deplasare ziua votului ce fac, merg acasă să votez și revin apoi la muncă prin teleportare? În 2020 nu ar trebui să mai conteze în ce secție de duci la vot atâta timp cât ai buletin valabil pe teritoriul României... Dacă nu știți s-au făcut aceste modificări la sistemul de vot astfel încât mulți oameni să nu poată vota în special studenți sau oameni care muncesc în alte județe. În principal pentru că acești oameni erau votanți non-PSD. Și PNL a observat că sunt și ei avantajați de acest sistem așa că l-au luat în brațe și ei.
      • 0 (0 voturi)    
        amice (Joi, 3 decembrie 2020, 12:14)

        costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui heimdallr

        nu stii legea, nu stii principiile votului, cauta pe google si informeaza-ta, sau pe fb sau tik tok.
      • +1 (1 vot)    
        cum dreac traieste in Sibiu (Joi, 3 decembrie 2020, 12:21)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui heimdallr

        cand mai mult este in Bucuresti - are casa/loc unde sa stea si nu si-a facut mutatia???

        sanatate - jocurile duble se rabuna mai ales in perioadele de criza.

        Multa sanatate domnului Barna!

        PS
        Uite ca altii, ca dl. ciolos, nu s-au imbolnavit!
        de ce??? din cauza respectarii cu onestitate a masurile de preventie instituite.
        sanatate, inca o data!
      • +1 (1 vot)    
        ca sa intelegi si tu (Vineri, 4 decembrie 2020, 8:39)

        Mihalav [utilizator] i-a raspuns lui heimdallr

        votul nu e obligatoriu. Tu alegi teoretic parlamentarul unde ai domiciliul. Altfel votam toti in Constanta, Brasov sau Maramures. Doar alegerile pentru presedinte iti dau posibilitatea sa votezi la orice sectie de votare. Asta scrie in lege si in general legea trebuie respectata. Nu cred ca Dan Barna nu stie acest lucru. Faptul ca un parlamentar face pe victima, indiferent de partid, nu poate sa induca decat confuzie in randul sustinatorilor. Si nu stiu sincer cum pot vota cei bolnavi de covid daca tot prin lege ei nu au voie sa intre in contact cu alte persoane. Sau transformam medicii si asistentele in membri ai sectiei de votare? Solutii sau gasit dar nu stiu daca sunt sigure. De asta vorbeam de vot prin corespondenta, care ar fi rezolvat si problema lui Barna si a soferului de care ai adus vorba.
  • +5 (13 voturi)    
    mulțumim (Miercuri, 2 decembrie 2020, 21:48)

    heimdallr [utilizator]

    Un articol excelent prin care observăm cât se poate de clar, după cum zicea chiar Iohanis "Dreptul de vot, garantat de Constituție, e unul fundamental." Partidele care au condus România în ultimii 30 de ani s-au asigurat de acest lucru, am văzut asta la toate alegerile (sabotaj diasporă, eliminare alegeri locale în doua tururi, diverse chichițe care să împiedice votul în alte județe, turism electoral etc.). Vorba lui Nicușor cel "independent", pentru viitor în prezent trebuie votat un partid din garda veche. Mulțumim Nicușor de sugestie, e bine că unii dintre noi încă mai au luxul să decidă singuri pe cine votează și poate că dorim să încercăm altceva, nu doar politicienii reciclați din ultimii 30 de ani.
  • +4 (4 voturi)    
    Eehe! Acum vezi și tu cum e. (Miercuri, 2 decembrie 2020, 23:18)

    Gabu [utilizator]

    Sunt marinar și am aceeași dilemă. Și ca mine mai sunt vreo 15000. Tot marinari. Și mai sunt și șoferii de curse internaționale, și personal horeca și studenți și câți or mai fi, toți fără rezidență deci fără posibilitatea de-a vota atunci când sunt prinși în afara țării. Și toți, oameni care-au văzut lumea, cu alte orizonturi, cu alte năzuințe, și prea puțin dependenți de cloaca politică dâmbovițeană.
  • +2 (2 voturi)    
    Prin posta (Joi, 3 decembrie 2020, 7:25)

    Coco Whistle [utilizator]

    Asa se face in tarile civilizate
  • 0 (2 voturi)    
    Dan Barna culege ce a semănat. (Joi, 3 decembrie 2020, 8:13)

    asavreau [utilizator]

    Votul în țară,ori străinătate trebuia să fie în același fel.Direct la secțiile de votare,prin corespondență, electronic,și să se voteze în 2 zile.
  • 0 (0 voturi)    
    deci (Joi, 3 decembrie 2020, 12:17)

    costelo999 [utilizator]

    barna sta ilegal in bucuresti, este parlamentar deci trebuia sa aibe viza de flotant, sau mutatie in buletin, nu are deci este ilegal, pasibil de amenda de la politia locala, nu apare nici la INS ca locuitor al bucurestiului, ci al sibiului, nu intra in nr de cazuri de covid la bucuresti ci la sibiu, deci pluseristu e anapoda total, doar la funduri europene este master class