Cioloș, după anunțul lui Nicușor Dan că va vota cu PNL: Șmecherii politice. Alegătorii vor taxa cum vor crede de cuviinţă

de I.H.     HotNews.ro
Miercuri, 2 decembrie 2020, 18:06 Actualitate | Politic


Dacian Cioloș
Foto: Facebook
Copreşedinte USR-PLUS, Dacian Cioloș, a reacționat la anunțul lui Nicușor Dan că va vota cu PNL spunând că "alegătorii vor taxa cum vor crede de cuviinţă astfel de mişcări", pe care le-a catalogat drept "șmecherii politice".
  • "E alegerea lui, o respectăm, e treaba lui, el decide ce vrea să facă cu viitorul lui politic. Pe noi ne interesează ca bucureştenii să fie bine guvernaţi. Şi câtă vreme o să ţină cont de agenda oamenilor şi de programul cu care a câştigat alegerile - pentru care noi l-am susţinut - o să aibă sprijinul nostru.
  • Şi în continuare eu sper să reuşească ca şi primar, pentru că asta e important pentru noi acum, să îşi pună în aplicare programul cu care a câştigat primăria, nu şmecheriile astea politice. E treaba lui. Despre cât contează pentru bucureşteni anunţul acesta pe care l-a făcut acum, cu câteva zile înainte de alegeri, asta o să aflăm pe 6 decembrie, când o să numărăm voturile", a declarat Cioloş, pentru Agerpres.
El a mai spus că "alegătorii vor taxa cum vor crede de cuviinţă astfel de mişcări politice".
  • "Șmecheriile politice şi mişcările astea, când iei oameni de la un partid şi îi pui pe listă şi aşa mai departe, o să decidă alegătorii cum tratează ei decizii de genul acesta. Nicuşor Dan are în continuare susţinerea noastră dacă va pune în aplicare programul cu care a câştigat primăria, pentru care l-am susţinut şi noi. (...)
  • La noi tensiunile pot să apară doar dacă nu se respectă ceea ce am convenit, şi anume un program cu care bucureştenii l-au votat. Acesta e important acum. Şi pe aceeaşi logică poţi să mergi în continuare şi pentru guvernare. Avem un program pe care îl prezentăm, oamenii o să voteze duminică. După care, important e să îl punem în aplicare, în funcţie de votul pe care îl primim, asta e important", a mai spus Cioloş.
Nicușor Dan a anunțat că va vota cu PNL la alegerile de duminică. "Opțiunea mea pentru votul de duminică e PNL. Consider că un Guvern PNL puternic e cea mai bună variantă pe care o are România în acest moment. Chiar dacă sunt fondatorul USR, consider, cu toată onestitatea, că PNL e varianta cea mai bună pentru România azi”, a spus Nicușor Dan.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7285 vizualizari

  • +3 (9 voturi)    
    votam Nicushor... (Miercuri, 2 decembrie 2020, 18:09)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    oare Bivolaru cu cine voteaza?
    • -2 (8 voturi)    
      Atata poate! (Miercuri, 2 decembrie 2020, 21:01)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Marea "speranta" a Bucurestiului, "independentul" Nicusor Dan, ne indeamna azi sa votam PNL. Mizerabila pirueta! Era de asteptat, PNL se duce deaberbealeacul in sondaje si trebuie oprit USRPLUS, sa nu faca surpriza anului ...
      Intre timp, firmele lui Firea sunt tot acolo, asteapta probabil musterii din PNL ...
  • +1 (5 voturi)    
    Lol (Miercuri, 2 decembrie 2020, 18:13)

    mitg [utilizator]

    Ce s-a UNFLAT.
  • +2 (16 voturi)    
    Dragul nostru Cioloș Bacs, (Miercuri, 2 decembrie 2020, 18:23)

    Rescator [utilizator]

    În materie de șmecherii politice poți să da-i multora
    lecții.Te-ai înhăitat,din interes meschin,cu oastea de strânsură neomarxistă și antinațională numită USR.
    O să culegi în curând *roadele*.
    • +5 (9 voturi)    
      Diferenta mare intre Dacian Ciolos si Nicusor Dan (Miercuri, 2 decembrie 2020, 19:50)

      Adi_rus [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Cand PNL si Johanis l-au presat la sange pe Ciolos inainte de alegerile din 2016 sa intre in PNL acesta a negociat cu ei dar cerand la schimb eliminarea coruptilor din PNL. Evident ca PNL n-a vrut. Ei bine uite ca Nicusor Dan poate. El poate sa stea in aceeasi banca cu baronul Gheorghe Flutur, cu Falca, cu Blaga, cu Florin Roman, cu Rares Bogdan, samd.

      Aici se vede diferenta intre cei doi oameni. Toata stima pt Dacian Ciolos. Votam USR-Plus, partidul care pretinde si impune onestiate si corectitudine nu ca ciuma galbena din PNL care e pusa pe furat exact ca ciuma rosie din PSD.
  • +1 (11 voturi)    
    un mesaj mult prea civilizat (Miercuri, 2 decembrie 2020, 18:48)

    liviu_ [utilizator]

    pentru o actiune a lui nicusor care dovedeste ca se potriveste in pnl (si o spun in cel mai peiorativ mod posibil)
  • +2 (12 voturi)    
    Deci cine nu vrea sa voteze hoti sa voteze program (Miercuri, 2 decembrie 2020, 18:49)

    UnOarecare [utilizator]

    Adica USRplus care vrea sa faca schimbari in bine!
  • +1 (9 voturi)    
    vor percepe ca USR-istii sunt neseriosi (Miercuri, 2 decembrie 2020, 18:49)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    din pacate, cred ca fix USRPLUS va deconta asta si ei, strategii PNL o stiu f.f. bine, era f important sa faca aceasta miscare acum si nu prea devreme sau tarziu.
    De ce spun asta? ND a fost fondatorul USR si in constiinta publica e considerat echivalent USR , chiar daca (s)-a fost ejectat din partid. Miscarea e vazute astfel ca un fel de subordonare a USRPLUS fata de PNL- valorile oricarui userist fiind cumva subsumate celor liberale, deci la PNL.
    Apoi va demobiliza cei puternic nehotarati, care "parca" ar vota cu USR. Pai daca vad ca si "useristii" sunt trasesti, la fel ca cei din vechile gasti, atunci.....

    Si va mai exista o categorie dezamagita- de sustinatori USRPLUS, care poate au preferat sa ignore si sa se faca ca nu vad erorile celor din partid. Si nu incepeti sa spuneti ca vai, ca sunt diferiti de cei din vechile partide. Pana la urma tot romani si tot oameni sunt. Tot se formeaza gasti de interese, se iflitreaza tot felul de arivisti, se avanseaza cu aranjamente. Stim prea bine ca o buna parte din USRPLUSisti se revendica cu mult etos etic ca ei nu vin dintre bugetari, ci de la corporatii....dar, vai, in cele mai multe din acestea, selectia HR si mai ales modul de avansare sunt de fapt un fel de razboaie fratricide, in care trebuie sa iti depasesti colegii, sa ii supui, sunt studii serioase care arata ca in organizatiile private, cele mai mari sanse de avansare le au sociopatii si cei care ajung pe pozitii de conducere sunt sociopati. E si in privat o coruptie uriasa, daca nu exista un DNA sa rascoleasca si sanctioneze pe acolo, nu inseamna ca nu e, din contra. Mancatorie, razbunari, arivism...si astea ajung sa fie importate si in USRPLUS.
    Ca sa dau un exemplu, un fost ministru din Guv Ciolos, care s-a pretat la securisme si demagogie pura, cautand informatii despre cei care ii criticau cu argumente, ca sa le dezvaluie la TV si sa sustina ca "au fost platiti de PSD", cand de fapt erau unii cu salarii din fonduri europene (fix ca si el si seful lui,Barna
    • -4 (6 voturi)    
      Ce analiza de bula de fildes ai facut (Miercuri, 2 decembrie 2020, 19:51)

      Adi_rus [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Asa iti imaginezi tu realitatea? Woow, esti departe de ea. Dar departe rau. Mai coboara din turnul tau de fildes.
      • +3 (5 voturi)    
        ia uimeste-ma (Miercuri, 2 decembrie 2020, 22:45)

        Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui Adi_rus

        cu ce anume gresesc? care din presupuneri si/sau probleme? asa, cu etichetari din astea, nu ai raspuns la nimic, doar ai demonstrat o precaritate intelectuala- emiti niste epitete si niciun argument...
  • +2 (8 voturi)    
    inca o deziluzie (Miercuri, 2 decembrie 2020, 18:52)

    sucaa [utilizator]

    problema ca a dezamagit la cateva luni de la vot. nu dupa un an sau 4... a reusit o performanta.
    A uitat ce 3/4 din voturile din bucuresti au venit de la USR... s-a dus la aia cu pusculita.
    Sunt curios, daca prin absurd, USR-ul face o minune si are celele mai multe voturi la alegerile de saptamana viitoare si pun si PM-ul, ramane cu pnl sau incepe sa se gudure iar la USR?
    genul asta de tarfe nu-l inghit. De altfel l-am votat sa nu mai iasa firea, nu ca aveam prea multa incredere in el.
    Cand pleci dintr-un partid pe motiv ca o majoritate a votat altceva decat iti place tie, da dovada de infantilism politic. iar pnl a reusit sa profite de acest infantilism.
    sunt tare curios voturile pe bucuresti de saptamana viitoare unde se duc.
    sa-mi trag una daca noi bucurestenii avem noroc vreodata de un om cu capul pe umeri... ori e proasta, ori e copil tembel.
    si cum accepta nicusor toti psd-istii intrati in pnl si carora o sa le dea votul duminica? ma intreb si eu...
  • +4 (6 voturi)    
    Repet (Miercuri, 2 decembrie 2020, 18:53)

    gebica [utilizator]

    Nicușor Dan dovedește că că a învățat căte c
    deva din arta compromisului de care e nevoie în politică, Chiar dacă nu crede ceea ce a declarat, e normal să se alieze cu cei care vor deține banii și hățurile.
    Lucrurile ar deveni grave cu adevărat în cazul în care crede sincer în cele declarate, deoarece reformele adevărate de care are nevoie România (anularea pensiilor speciale, fără penali, o nouă comstituție, 300 de parlamentari etc.) se găsesc doar în programul USR-PLUS și e greu de sperat că PNL(=aceeași mizerie) la va îmbrățișa cu convingere. Cum Nicușor nu arată încă să fi renunțat la incoruptibilitatea pentru care a fost votat sper să revină în barca USR atunci cînd vor mai prinde ceva cheag. Dacă nu, se va alătura lungului șir de decepții de care nu mai scăpăm.
  • +2 (4 voturi)    
    "smecherii"? (Miercuri, 2 decembrie 2020, 18:59)

    codrean [utilizator]

    Asteptam un raspuns pe masura la o problema extrem de serioasa, ce se va dovedi ca atare la alegeri. Nu se expediaza asa"la sictir" o asemenea intrebare !
  • +2 (8 voturi)    
    Numai... (Miercuri, 2 decembrie 2020, 19:06)

    Nyk1 [utilizator]

    ...să nu îi taxeze pe cei care l-au dat afară pe d-l Șordan din propriul partid pe care-l fondase!
    • +1 (7 voturi)    
      Nu mai dezinforma (Miercuri, 2 decembrie 2020, 19:43)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      A demisionat, nu l-a dat nimeni afara... cireasa de pe tort a fost si ca USR s-a pozitionat neutru spre tolerant fara sa judece pe nimeni, asta referitor la referendumul "familiei traditionale".
  • +2 (6 voturi)    
    Eu stiu ce sa zic... (Miercuri, 2 decembrie 2020, 20:02)

    Gigi Kent [utilizator]

    Vot politic la Bucuresti:

    URSS+ 31%
    PNL- 22%

    Bucurestenii sunt mai degraba progresisti / neo-marxisti conform alegerilor locale decat crestin-democrati.