Sondaj IMAS: PNL a pierdut 4 procente in ultimele două luni, PSD a crescut / USR-PLUS este cotat la 18%

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 2 decembrie 2020, 11:48 Actualitate | Politic


Sondaj IMAS - Europa FM
Foto: Europa FM
PNL înregistrează acum 28,5% din preferințele românilor, în scădere față de scorul de 32,6% cu care era cotat în octombrie și față de cel de 34,7% din septembrie, potrivit ultimului sondaj IMAS, realizat la comanda Europa FM.

PSD se situează în cel mai recent sondaj la 23,6%, în creștere față de luna anterioară. În octombrie, Barometrul Europa FM arăta că Partidul Social Democrat era creditat cu 21,7% din opțiunile de vot.

USR Plus este cotat acum la 18%, în scădere, în condițiile în care înregistra în octombrie un scor de 20,4%.



Pro România ar urma să fie votat, duminică, de 9,5% dintre alegători, în creștere față de ultimul barometru. Sondajul comandat de Europa FM în octombrie arăta că Pro România ar fi fost votat de 8,9% la sută dintre alegători.

În octombrie, alegătorii spuneau că ar fi votat cu UDMR în proporție de 5,1%, iar acum Barometrul Europa FM arată că partidul ar obține un scor de 4,7%.

Cu PMP ar vota acum 4,6% dintre alegători, în contextul în care ultimul sondaj cota Partidul Mișcarea Populară la 4,8%, la limită pentru a intra în Parlament, ținând cont de marja de eroare.



ALDE este, de asemenea, în acest sondaj, cu 3,3%, față de 2,5% cât avea la ultimul barometru, însă partidul a fuzionat cu Pro România.

Sondajul a fost realizat de IMAS la comanda Europa FM în perioada 6-27 noiembrie 2020, pe un eșantion de 1.010 persoane cu vârste de 18 ani și peste și are o marjă de eroare de +/- 3,1%.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















30487 vizualizari

  • +32 (44 voturi)    
    ALDE... (Miercuri, 2 decembrie 2020, 11:53)

    arpi [utilizator]

    Cine??? Tradiceanu e la PRO Romania.. E disperat ca ramane fara imunitate..
    • -7 (31 voturi)    
      Unde e ăla cu PSD 9%? (Miercuri, 2 decembrie 2020, 13:46)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui arpi

      Unde e ăla care tot repeta ca un papagal beat pe aici că PSD nu ia mai mult de 9%?
    • 0 (34 voturi)    
      USRPLUS va fi peste PSD! (Miercuri, 2 decembrie 2020, 14:30)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui arpi

      Si chiar are sanse sa faca surpriza alegerilor, cum a facut la locale, sa fie in coasta PNL si sa-l intreaca.
      Ieri, la Digi 24, Catalin Drula de la USRPLUS a spus ca tendintele din sondaje arata posibilitatea ca USRPLUS sa intreaca si PNL, care e in scadere puternica datorita guvernarii haotice si politizarii de tip pesedist a tuturor institutiilor din subordinea guvernului.
      Mergem sa votam, PSD sa-l terminam!
      • +2 (16 voturi)    
        ce ai fumat? (Miercuri, 2 decembrie 2020, 15:01)

        Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        USR va avea putin mai mult de jumatate din procentele PNL... oricand mi-as dori sa fie este PNL, e imposibil scenariul asta acum.
        • +4 (6 voturi)    
          Sondaje necredibile (Miercuri, 2 decembrie 2020, 16:53)

          Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

          Aștept sondajul STS.
      • +4 (12 voturi)    
        Mergem la vot! (Miercuri, 2 decembrie 2020, 20:30)

        Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Incepand cu ordonanta 13, data noaptea ca hotii, sa protejeze hotii! Legile justitiei, codul penal, sectia speciala... Momentul 10 august, sfidarea romanilor chiar de la tribuna parlamentului de catre PSDistul Iordache care ne-a aratat degetul din mijloc! Dar in general, dupa distrugerea si mentinerea inapoierii Romaniei in mandatul PSD, abia asteptam alegerile parlamentare din aceasta duminica! Si voi vota USR! Singurii care nu sunt patati si care chiar vor sa stopeze coruptia din tara noastra, dovedit si prin initiativa lor "Fara penali in functii publice"!
        Nu uitati, ce ne-a facut PSD in ultimii ani! Nu uitati de infractorul Dragnea, de dobitoaca de Dancila, nesimtitii de Iordache, Badalau, Teodorovici, etc... acestia sunt PSDul care ne-a tras inapoi!
        Haideti si voi la vot!
  • +22 (52 voturi)    
    Nonsens (Miercuri, 2 decembrie 2020, 11:53)

    mihhaii [utilizator]

    De ce ar scadea USR+ fata de luna trecuta ca nu a fost niciun eveniment care sa o puna in lumina negativa, din contra Piatra Neamt si Recorder au fost decontate de PNL catre cine? catre PSD si Pro Romania?ca astea sunt singurele care au crescut. Serios?
    • +6 (48 voturi)    
      ca sa castigi, (Miercuri, 2 decembrie 2020, 12:37)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui mihhaii

      nu e suficient sa nu gresesti. Trebuie sa mai si marchezi...iar USR nu a marcat cu nimic. A stat deoparte, nu a avut nicio initiativa, si a dat cu laturi in PNL. Nu e suficient ca sa castigi, trebuie sa mai si construiesti.
      • -6 (30 voturi)    
        daca-mi dai voie (Miercuri, 2 decembrie 2020, 13:12)

        fl0rin [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Era vorba de a nu pierde (procente), nu de a castiga. Ai ratat complet atat subiectul, cat si ocazia de a tacea. Stii vorba aia, mai bine sa taci si sa pari, decat sa deschizi gura si sa inlaturi orice dubiu.
        • +2 (16 voturi)    
          omu a zis bine, dar tu n-ai inteles nimic.. (Miercuri, 2 decembrie 2020, 13:47)

          Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui fl0rin

          ... cea mai buna aparare e atacul. nu poti sa stai stana de piatra sperand ca procentele iti raman la fel. te corodeaza celelalte partide din jurul tau...
          pff in ce hal am ajuns, imi pierd vremea educand toti badea cartzanii pe net...
      • +2 (12 voturi)    
        am serioase dubii (Miercuri, 2 decembrie 2020, 15:07)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        USR nu are votanti de nivelul PSD, care voteaza cu cine face mai multa galagie sau cu cine promite mariri de salarii mai mari... Asha ca m-as astepta ca o scadere de 2% (10% din proprii votanti) sa poata avea loc doar in urma unor gafe serioase. Iar de facut au mai facut cate-una-alta... Ca au fost interzisi la televiziunile de stiri, impartite frateste intre PSD si PNL, asta e altceva, dar de aici pana la a nu fi facut nimic e cale lunga...

        Si daca tot vorbim de laturi, la fel de multe au venit si dinspre PNL spre USR...
    • +27 (43 voturi)    
      oameni cinstiti! (Miercuri, 2 decembrie 2020, 12:44)

      wweesstt [utilizator] i-a raspuns lui mihhaii

      specialii si bugetarii ies la vot si voteaza pe cine le da mai mult! pentru ei nu conteaza de unde le da! important e sa le dea! aici este marea problema! angajatii din administratie, din instituiile de forta, pensionarii speciali, toti se vor alia si vor vota impotriva USR si impotriva reformelor! oameni cinsti, daca nu veti iesi la vot si nu veti vota pentru reforme, in urmatorii patru ani multi vom parasi tara pt ca efctiv nu vom mai putea duce in carca toate institutiile de forta, toti specialii la 45 de ani, totii falsii eroi platiti regeste, toata baronimea din institutiile statului din primarii din ministere din agentii etc. Oameni cinstiti din tara asta, ereti famililor si prietenilor sa voteze pt REFORME altfel suntem pierduti!
      • +13 (19 voturi)    
        cred ca ne-am contrat rau (Miercuri, 2 decembrie 2020, 13:03)

        festina [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

        pe tema Covid, dar aici iti dau dreptate 100%
      • +14 (24 voturi)    
        Nu neaparat ca le da ci e frica de schimbare (Miercuri, 2 decembrie 2020, 13:58)

        UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

        Cunosc caz concret, traieste din salariu si nu ia absolut nimic dar voteaza PSD. Eu evit sa discut politica si religie cu persoanele apropiate dar cand o fac e de acord ca PSDizarea a distrus Romania incepand cu numirea sefilor incompetenti si corupti si devalizarea bunurilor statului plus toate nenorocirile ce le-au facut din anii 90 incoace dar...tot PSD voteaza. Le e frica ca isi vor pierde locul de munca sau salariul. De fapt le e frica de schimbare. Si adauga la asta anxietatea situatiei actuale, adauga multi pensionari mai naivi si pe speciali, adauga acestora pe cei care sunt manjiti si fac afaceri si ai sa vezi ca pe langa 1.5 mil de angajati de care stie M.Finante mai ai Regiile Autonome, tot felul de institutii si institute care teoretic se autofinanteaza dar de fapt traiesc din banii nostrii ai tuturor doar ca-i iau direct in loc sa le fie alocati din buget...cred ca macar 3 mil traiesc din venituri obtinute de la stat direct sau indirect. Si fiecare are un tovaras de viata deci ai dintr-o data 6 mil de posibili/probabili votanti nonschimbare adica PSD in principal ca sunt mai multi prosti decat destepti in toata lumea. Cei care vor sa se simta mai decenti dau la ProRO sau PMP. Deci ramai cu 13 mil din care 6 mil sunt plecati afara. In final pt centru/dreapta ai 7 mil de posibile voturi. Pt ca multi nu ies la vot ca sunt prea dobitoci sa realizeze ca fiecare vot conteaza (vezi consecintele alegerilor 2016) ai un echilibru primejdios pt mersul spre mai bine al Romaniei.
        Eu votez USRplus pt ca vreau schimbare in mai bine si vechii politicieni/politruci au dovedit ca doar atata pot ce au facut si pana acum dar pt cine are impresia ca nu mai are salariu de maine...
      • +2 (2 voturi)    
        Suntem pierduti demult (Miercuri, 2 decembrie 2020, 16:33)

        Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

        dar nu stii tu.Citeste istoria romanilor si ramai cu speranta!
      • -1 (3 voturi)    
        împotriva pensiilor speciale păreau a fi cam (Miercuri, 2 decembrie 2020, 20:32)

        let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

        toate partidele, doar ccr (direct interesat) se opune.
        dar nici un om cinstit, de bună credinţă şi cu mintea întreagă nu va putea vota un partid ce îmbrăţişează pe faţă "valorile progresiste". nu. niciodată.
        • +1 (1 vot)    
          De ce? (Joi, 3 decembrie 2020, 16:43)

          RaduMiron [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

          Citez: "dar nici un om cinstit, de bună credinţă şi cu mintea întreagă nu va putea vota un partid ce îmbrăţişează pe faţă "valorile progresiste""
          De ce?
          Te rog listeaza-mi valorile progresiste si motiveaza punctual de ce un om bun nu le poate imbratisa. Nu de alta dar mie mi se pare fix invers. Poate reusesti sa ma convingi ca gresesc
    • +2 (14 voturi)    
      Depinde (Miercuri, 2 decembrie 2020, 13:04)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui mihhaii

      Ar putea fi si diferente inrte numarul de persoane si chiar si mentalitatea persoanelor intrebate. Te-ai putea duce la un grup de 10 persoane azi, dintre care 7 sunt electorat PSD si vei zice ca au 70% procent. Maine alti 10 ar fi toti pro-PNL, apoi iti iese PNL cu 100%.

      Pe de alta parte, la sondaje (aproape) "toti" voteaza. Cand se intampla auzi de prezenta de 30%-40%.

      Acum, mergand pe teoria ca se asigura ca un numar unifor asemanator/constant este intrebat pentru fiecare partid si procentele sunt cat de cat reale, sa ne amintim ceva simplu: votul EuroPar, refernedum si Prezidentiale.

      Cand s-a dus Razvan Anghelesc de la Vox Populi sa inrtebe niste oameni de pe la tara (da, stiu ca ii si cauta sa fie "specifici", dar vreau sa ne concentram pe altceva) si a intrebat daca voteaza propunerile de Referendum ale lui Iohannis sau daca il voteaza pe el sau l-ar vota pe Dragnea, sateanul a zis ca nu si a confirmat ca l-ar vota pe Dragnea. Cand a fost intrebat de ce, a raspuns simplu: "pai ce, ne-a dat ceva? uite, Dragnea ne da, Iohannis? Nimic".

      Sateanul nu stie ca nu presedintele "da", dar nici seful camerei deputatilor, sau scopul guvernului, parlamentului sau senatului.

      In plus, intreba-te cati votanti pro_PSD voteaza primarii. Majoritatea voteaza partidul, indiferent ce marioneta candideaza. De ce? Pentru ca "PSD ne da". Desi Localele nu au treaba cu Parlamentarele sau Prezidentialele.

      ... dar populatia nu stie toate astea. Si nici nu trebuie sa stie vreodata, altfel majoritatea, inclusiv PNL, isi pierd electoratul. Cand Hotnews publciare propunerile celor 3 mari partide pentru dupa alegeri, PSD si PNL aveau liste kilometrice, USR cea mai scurta lista, cu mai nicio promisiune populista, dar la obiect si cu un program realist. Evident au fost comentarii ca e scurta si nimic de dat pentru populatie din partea USR.

      Nu conteaza daca USR a facut sau nu ceva sa piarda din procente. Intrebarea e daca alte partide nu cumva promit marea cu sarea ca sa castige procente.
      • +3 (5 voturi)    
        dacă oamenii aşteaptă să li se dea, (Miercuri, 2 decembrie 2020, 20:59)

        let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        precum unor umili pomanagii, înseamnă că sunt foarte, foarte săraci. dacă vă supără genul ăsta de opţiune politică, faceţi ceva să creşteţi nivelul de viaţă al oamenilor atunci când guvernaţi, nu pe al vostru personal...
        psd-dragnea a câştigat acum 4 ani în principal datorită promisiunilor (îndeplinite) de reduceri de taxe, reduceri pe care cioloş (pm la acea vreme) & klaus le considerau "nesustenabile"; ponta şi-a bazat popularitatea politică pe reducerea odiosului tva de 24% introdus de ticălosul boc în iulie 2010 la actualul 19% (ar fi fost chiar 18% dacă nu s-ar fi opus promulgatorul klaus, tot cu lozinca nesustenabilităţii...)
        a nu le lua oamenilor ceva este până la urmă tot o formă indirectă de a le da ceva...
        de ce credeţi că actualul guvern, prin ministrul de finanţe, nu conteneşte să ne dea asigurări că nu vor fi creşteri de taxe după alegeri?
        să vedem dacă şi cum se vor ţine de cuvânt...
        ar putea desfiinţa total pensiile speciale, înfruntând chiar ccr, pe motiv bine întemeiat că această ccr este parte direct interesată (toţi fiind magistraţi viitori beneficiari de pensii speciale) şi dat fiind conflictul de interese nu se poate pronunţa în această speţă!
    • +4 (20 voturi)    
      Mass media e controlata de PSD si PNL (Miercuri, 2 decembrie 2020, 13:11)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui mihhaii

      Uite cati bani au dat pentru propaganda.
      • +2 (14 voturi)    
        Asa este. Dar USR a pierdut voturi si (Miercuri, 2 decembrie 2020, 14:51)

        Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

        pentru ca au atacat vehement PNL, dand senzatia ca nu se va putea guverna cu ei. Sigur ca aceasta opinie a fost amplificata de presa si de reprezentantii celorlalte partide, dar USR iar a gresit, ca si atunci cand s-a bagat Barna la presedintie. Liderii lor n-au inteles ca sunt votati de multi in primul rand fiindca sunt anti-PSD si abia apoi fiindca sunt un pic mai frumusei decat aia de la PNL. Atacand permanent PNL-ul, USR-istii i-au facut pe multi sa creada afirmatiile ca s-au inteles pe sub masa cu PSD. Buun, dar unde s-au dus voturile lor? Pai din voturile celor care ii votau doar fiindca erau anti-PSD, unele s-au dus la PNL, iar altele s-au dus la alt partid care se da anti-PSD in prezent, adica la PRO (ca sunt destui creduli si prinre votantii USR). Dar inrebare si mai grea: atunci unde s-au dus foarte multele voturi pierdute de PNL, daca au luat ei ceva si de la USR? Pai eu cred ca s-au dus la PSD si PRO (poate si la AUR, care nu apare in sondaj). Sunt destui votanti PNL gata sa revina la PSD, daca le plac promisiunile acestora mai credibil impachetate. Pai nu se poate, ca nu iese la numaratoare! Au disparut 6.4 % in total de la PNL si USR+, iar PSD si PRO au crescut in total doar cu 2.5%? Unde s-au dus, domne', voturile? La AUR, care nu apare in sondaj? Sau minte lumea in sondaj, ca nu e la moda sa spui ca votezi cu PSD? Daca aceasta din urma ar fi explicatia, nu e exclus ca PSD sa se situeaze in realitate cel putin la 26-27%. Sper din toata inima sa gresesc.
        • 0 (4 voturi)    
          PSD are peste 30% (Miercuri, 2 decembrie 2020, 21:21)

          hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Bucur

          bazinul lor electoral fiind cel mai constant.
          PRO ia voturi de la USR (ambele partide se adresează electoratului needucat de stânga, chiar dacă ultimul minte că e de dreapta) iar USR ia voturile electoratului needucat de dreapta (needucat, pentru că are credința greșită că PNL și USR au vreo legătură ideologică cu dreapta).
          Iar PSD îi câștigă pe unii din cei care votează „împotrivă” (dacă aș fi un idiot care votează „util” sau care ar trebui neapărat să voteze, aș pune fără ezitare ștampila pe PSD).
          PSD+PNL vor avea 65%, PRO+USR cam 20% (maxim 25, să zicem că reușește USR să ia 15%, deși nu cred), UDMR 5-6% (în funcție de prezență), iar PMP va lua cu chiu cu vai 4-5% (sare de 5, dacă Bucureștiul se supără pe opțiunea dl Dan - ceea ce ar cam fi normal să facă).
    • -3 (11 voturi)    
      intra in marja de eroare (Miercuri, 2 decembrie 2020, 13:12)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui mihhaii

      Sondajul nu include romanii din diaspora, care voteaza mai toti USRLPUS sau PNL.

      Problema este ca nu stim cine va merge la vot. La telefon e simplu sa spui ca votezi cu X sau Y, dar cand trebuie sa te duci la coada, la sectia de vot? oare cati vor iesi din casa? UDMR si PMP vor trece pragul pentru ca PSD ii va sustine prin diverse tertipuri.. va aduceti aminte la alegerile din 2016 cum UDMR a primit 1-2 voturi in toate circumscriptiile din tara unde nu exista nici un etnic maghiar?
      Deci 10%. Plus 7-8% Pro-Romania + 25-30% PSD + "reprezentantii minoritatilor" care in mod ciudat tot timpul voteaza PSD.. sa nu va mirati daca PSD strange o majoritate ca sa numeasca primul ministru.
    • -11 (29 voturi)    
      USR (Miercuri, 2 decembrie 2020, 13:20)

      Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui mihhaii

      A scazut si va continua sa scada si sa se duca la fund, sa se scufunde din cauza postacilor retrograzi si ipocriti, demonstrandu-se astfel asemanarea intre cei din USR si electoratul prefacut al USR, care are tendinte dictatorial-comuniste.

      Plus ca se produce o taratura a credintei si a cultului religios in urma USR, care macina, distruge si dezbina total societatea, iar astfel de practici pagane trebuie sa inceteze, iar USR-ul sa fie aruncat la WC!
    • +2 (6 voturi)    
      Nu stie nimeni ca vin alegeri!!! (Miercuri, 2 decembrie 2020, 13:22)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui mihhaii

      Adica astia sondati cred ca au fost destul de surprinsi ce ii apuca pe IMAS de intreaba. In timp ce IMAS tocmai a crescut prezenta la vot cu niscai procente amintind la mai multa lume de alegeri decat toate partidele la un loc.
    • +3 (9 voturi)    
      Ai dreptate” (Miercuri, 2 decembrie 2020, 14:06)

      sipu [utilizator] i-a raspuns lui mihhaii

      cum sa pierzi procente cant tu dai numai din gura, fraieri” au luat in piept guvernarea/criza , USR-ul au spus pas.Eu va as lasa sa guvernati” cu psd-ul, sa va violeze” aia putin pana invatati sa faceti politica, calul ala pe care veniti voi NU este ALB este o martoaga” spalata cu clor” cu timpul se va lamuri lumea despre culoarea calului
    • -4 (14 voturi)    
      Sondaje fraudate. USR e la 55% (Miercuri, 2 decembrie 2020, 14:19)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui mihhaii

      Am vorbit cu toti cunoscutii mei si majoritatea voteaza cu USR, deci USR e undeva la 55%. Sondajele sunt fraudate ca de obicei, nu ne putem bazza pe ele, vedem in ziua alegerilor cand PNL si PSD vor plange!
      • +4 (8 voturi)    
        Sa-nteleg ca... (Miercuri, 2 decembrie 2020, 15:53)

        festina [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        ai miiioane de cunostinte? :)
        Norocosule, ce popular(a) esti!

        Si eu votez USR, da' n-am pretentia ca vor castiga alegerile. Cu cat iau mai mult cu atat vor putea tine in frau mai bine eventualele derapaje ale PNL.
        Si eu n-as ataca atat de mult PNL, ca sunt "condamnati" sa guverneze impreuna.

        Alftel, ne ducem dracului cu totii!
      • +2 (2 voturi)    
        domnule chiar eşti tare! (Miercuri, 2 decembrie 2020, 21:06)

        let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        dacă cunoscuţii tăi reprezintă 55% din electoratul româniei...
    • +3 (7 voturi)    
      Cu mana pe biblie au jurat, deci numai de bine. (Miercuri, 2 decembrie 2020, 14:37)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui mihhaii

      Sincer am cam ratat faza, dar nu le inteleg gestul care cica ar fi politic. Biblia nu reprezinta biserica, dar reprezinta pe multi cu buletin.
    • +2 (4 voturi)    
      aici cam ai dreptate (Miercuri, 2 decembrie 2020, 15:03)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui mihhaii

      PNL -4.1%
      USR -2,4
      PSD 1.9
      UDMR -0.4
      PMP-0.2
      ALDE 0.8
      PRO 0.6
      PPU 0.6
      Altul 3

      Adica 6.5% nu mai voteaza PNL sau USR, din astia 2.5% se duc la PSD/PRO si restul de 4% se duc la tot felul de partide care nu conteaza?!? Care ar fi motivul ca asha multi cetateni sa mearga la vot pe vremurile astea care mustesc de covid doar ca sa dea votul unora care nici macar nu-s afisati separat in sondaje?!? Am foarte serioase dubii ca sondajul asta e corect... Teoretic macar jumatate din votantii PNL ar fi trebuit sa mearga la USR, ceea ce ar insemna ca de fapt USR a pierdut 4% din ce avea acu o luna, fara sa se fi intamplat nimic inafara de acuzele penibile cu studiile lui VV sau originile nesanatoase ale lui Drula.
      • +2 (2 voturi)    
        pritociţi inutil cifre virtuale... (Miercuri, 2 decembrie 2020, 21:09)

        let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        .
        • -1 (1 vot)    
          Statistica e o stiinta mai exacta decat crezi tu.. (Miercuri, 2 decembrie 2020, 22:33)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

          .
      • +1 (3 voturi)    
        PNL are cei mai mulți votanți comuni cu PSD (Miercuri, 2 decembrie 2020, 21:25)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        nu cu USR.
        • 0 (0 voturi)    
          Votanti? (Miercuri, 2 decembrie 2020, 22:34)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

          N-as prea crede... poate aia de la tara adusi de primar cu microbuzul la vot. Dar prin orase, nu prea cred sa fie. Poate te referi la afinitati ale parlamentarilor si primarilor, sau interese comune in a fura linistiti, dar votanti, nu prea.
          • +4 (4 voturi)    
            Orizontul de vot al oamenilor medii este redus (Miercuri, 2 decembrie 2020, 23:05)

            hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            Pentru ei „a alege” însemnă doar primele 2 opțiuni și astăzi primele acestea sunt PSD și PNL.
            Omul mediu nu alege obiectiv - doctrine, programe, persoane - ci subiectiv: care din cele spuse îi transmite un sentiment (care e „de dreapta/stânga” - o prostie, pentru că în România nu există partide cu orientare clară; care zice ce vrea să audă - „corupția”, „pensii”, „locuri de muncă” - și alte noțiuni la fel de abstracte și prostești; pe cine cunoaște - „fostul primar”, „ăl de era director”, „de la partid”).
            Plus că PNL astăzi este plin de membri PSD, care se adresează fix alegătorilor vizați în trecut de PSD.
    • -3 (7 voturi)    
      USR si-a luat teapa de la PNL (Miercuri, 2 decembrie 2020, 15:17)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui mihhaii

      Desi USR a facut tot ce a vrut Werner Iohannis, PNL baga un cutit in spatele USR pe ultima suta de metri. Vezi divergentele din vestul tarii intre liderii PNL si USR, vezi declaratia lui Nicusor Dan de azi in care spune ca va vota PNL, nu USR.
    • -1 (1 vot)    
      Simplu (Joi, 3 decembrie 2020, 0:21)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui mihhaii

      Pt ca doar postacii USR-isti au umplut netul cu ideile lor infantile ca USR va obtine 30-40%
      Iar cand sondajele, chiar si cele coamandate de USR arata realitatea, adica 17-18%, astia ca tine isi pun mainile in cap si incep sa chiraie ca USR n-avea cum sa scada atat de mult.
      Pai nici n-a scazut.
      Doar ca n-a fost niciodata la 30-40. A oscilat doar intre 15 si 20%
      Fanfaronilor!
  • +10 (52 voturi)    
    din partea mea PNL sa se duca pe copca (Miercuri, 2 decembrie 2020, 11:58)

    cristi_an [utilizator]

    si avand in vedere cat au racolat de la psd, pare normal ca voturile se migreze usor catre psd de data asta.
    pnl si psd exact aceeasi mancare de peste.
    • +9 (15 voturi)    
      remarca (Miercuri, 2 decembrie 2020, 13:14)

      fl0rin [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      Nu ca n-as fi in general de acord, dar imi scapa complet logica din spatele rationamentului tau (in caz ca exista vreuna). Daca PNL a racolat oameni de la PSD, oamenii aia ar trebui sa vina la pachet cu niste voturi, ca de-aia au fost racolati. Deci ar trebui sa vedem un transfer de voturi de la PSD la PNL, nu invers.
      • -1 (9 voturi)    
        se putea mai bine, de acord (Miercuri, 2 decembrie 2020, 14:33)

        cristi_an [utilizator] i-a raspuns lui fl0rin

        voiam sa fac referire la USL si masa amorfa de votanti din spatele conceptului.
      • +1 (1 vot)    
        În PSD voturile sunt preponderent pe plan local (Miercuri, 2 decembrie 2020, 21:28)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui fl0rin

        deci parlamentarii care migrează, o fac fără un bagaj mare de voturi.
  • +17 (37 voturi)    
    Sper sa ia USR 20% ca sa dispara Anisie din GUV (Miercuri, 2 decembrie 2020, 11:59)

    Gryphus [utilizator]

    d-astia ca Anisie si altii trebuie sa dispara urgent

    daca USR ajunge la guvernare cu 20% atunci poate emite pretentii mari si e singura lor sansa sa arate ca vor competenta si nu membri de partid
    • -3 (11 voturi)    
      hopa... (Miercuri, 2 decembrie 2020, 13:05)

      festina [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      prima data cand suntem de acord:)
      Ceea ce arata ca negationsitii Covid nu sunt irecuperabili:)
  • -2 (26 voturi)    
    ??? (Miercuri, 2 decembrie 2020, 12:00)

    falcoind [utilizator]

    la o prezenta la vot de 5,5-6 mil alegători PSD ia 50% , trist dar adevarat . RO 20 20
  • +5 (21 voturi)    
    La cate persoane "capabile" au pus la conducere (Miercuri, 2 decembrie 2020, 12:01)

    lerim70 [utilizator]

    Avand in vedere ca au inlocuit cu oameni "capabili" nu numai pesedistii dar si pe cei care chiar erau capabili nici nu ma mir. Se poate chiar mai rau.
    • -8 (24 voturi)    
      Daca te referi la fake-ul Recorder (Miercuri, 2 decembrie 2020, 12:49)

      Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui lerim70

      care ignora ca "cetateanul capabil" ianculescu era de fapt angajat cu ajutor PSD si FARA concurs, care mai si inregistra discutiile in scop de santaj, atunci sa ii plangem de mila...zic, nu?
      Intre timp, se pare ca fake-ul Recorder, ca de altfel toata campania mizerabila contra PNL, a avut efect.
      Ce avem acum, meritam cu prisosinta. Asa e romanul, daca se ridica cineva, ii da imediat la cap. Sa moara si capra vecinului ne defineste ca neam.
      • +7 (21 voturi)    
        Tipic pentru slugile PNL sa spuna ca e fake (Miercuri, 2 decembrie 2020, 13:13)

        emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

        Asta e singura aparare pe care o are PNL, sa-i acuze ca mint, desi PNL e un partid de ticalosi incompetenti, exact ca PSD.
        • -1 (7 voturi)    
          Tu esti mai sluga USR decat sunt eu PNL (Miercuri, 2 decembrie 2020, 14:01)

          Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

          Se vede asta din comentarii, pentru un observator neutru.
      • +2 (2 voturi)    
        adica asta? (Miercuri, 2 decembrie 2020, 15:01)

        jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

        https://www.youtube.com/watch?v=JVkqDAP7gAk
        In care se vede ca au pus peste tot doar PNL-isti, pe baza de carnet de partid, indiferent de lipsa specializarii?
        Din cate stiu nici asta nou nu a dat concurs, deci nu il poti acuza pe ala cu nasul pesedist ca nu a dat.
      • +1 (1 vot)    
        Eu n-am auzit ca PNL să-i fi dat un test (Miercuri, 2 decembrie 2020, 21:32)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

        lui Ianculescu (folosesc numele pus de tine) ca să arate incompetența sa nici să-l fi înlocuit cu un guru al apelor.
        Cert este că PNL a zburat din funcție un specialist (irelevant cine l-a pus acolo) și a numit în loc un politruc.
  • -10 (28 voturi)    
    Fake (Miercuri, 2 decembrie 2020, 12:06)

    Mazeta [utilizator]

    Orice sondaj care plasează UDMR sub 5% este greșit.
    • +12 (16 voturi)    
      marja de eroare (Miercuri, 2 decembrie 2020, 12:31)

      AntonH [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      "are o marjă de eroare de +/- 3,1%."
  • +1 (35 voturi)    
    Minciunile PNL au iesit la iveala (Miercuri, 2 decembrie 2020, 12:06)

    emil bobu [utilizator]

    Nu puteau sa ascunda la infinit ca PNL e un partid fosilizat, exact ca PSD, un partid de slugi incompetente, care vor sufoca tara asta inca 4 ani.
    • +4 (12 voturi)    
      ok... (Miercuri, 2 decembrie 2020, 12:49)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      dar cum explici migrarea la psd...
      adica fugi de dracu si tai de ta-su
      • +5 (11 voturi)    
        Minciunile televizate inca functioneaza (Miercuri, 2 decembrie 2020, 13:13)

        emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Iar multi romani sunt inca fraieri manipulabili.

        Prea multi.
      • -2 (16 voturi)    
        este simplu (Miercuri, 2 decembrie 2020, 13:15)

        cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        intre:
        A) hoti, incompetenti si mincinosi
        B) hoti
        C) gargaragii
        tu ce alegi?
        • -1 (5 voturi)    
          Voi vota UDMR!!! (Miercuri, 2 decembrie 2020, 15:59)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

          Aia sigur isi vad de electorat :P
    • +4 (16 voturi)    
      Problema e ca romanul verde e PSD-ist. (Miercuri, 2 decembrie 2020, 13:11)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Tot aud romani "echidistanti" si "impartiali", fara "simpatii politicie", care isi smulg parul din cap ca ce le face Orban, Iohannis si PNL.
      N-am auzit nimic de genul acesta despre Dragnea, cat a fost "la domnie". In cel mai bun caz, iti aruncau in trecere ca "da, stiu, nu e bun nici asta", insa ideea in sine, PSD si populismul, nu le displacea deloc si ce facea Dragnea cu tara asta nu era deloc o problema pentru ei. Ca si la comunisti, nu ideea in sine e rea, ci cei care au "implementat-o". Despre Orban, Iohannis si PNL iti pot turui o ora intreaga de zici ca CoVID-ul asta ar fi fost carnavalul de la Rio daca nu aveam ghinionul sa fie astia la guvernare. Nu fac legaturi de cauzalitate minime, ca spitalele sunt in halul asta din cauza unor ani, multi, de PSD, care s-a opus din toate puterile reformelor, ca PNL, nu putea face minuni, au dat si ei masti, halate, niste aparate de PCR si niste paturi de spital, insa pentru romanii verzi, tot dezastrul e din cauza PNL, nicicum din cauza unora ca Sorina Pintea, ei se raporteaza doar la anul acesta, repet, un an greu, de pandemie, se agata de scheletele pe care intr-adevar PNL le are in dulapuri, mai ales in cele din teritoriu, de parca prin Romania ar fi o tara plina de oameni integri si plini de calitati pe care PNL' nu ii primeste in partid.
      Nu ca as fi mare fan PNL, dar oamenii astia uita ca Orban, atunci cand a fost cercetat penal s-a autosuspendat, nu ca Dragnea care era sa ne arunce in aer ca sa scape el si clica lui de baroni.
      Ca Dragnea voia sa ne scoata din UE, nu era nicio mare problema, iti spuneau "mai lasa-ne cu UE, nu vezi ca astia ne iau tot profitul?", ma rog, povestile lui Dragnea de la Antena3, de parca astia cu bancile, hipermarketurile, care au venit cu miliarde de euro in Romania, trebuiau sa fie niste organizatii non-profit.
      Acum, ca PSD cu Dragnea si Viorica au dus PSD prea jos chiar si pentru ei, romanii verzi si mandri voteaza satelitii lui, ALDE si ProRomania.
      • +1 (1 vot)    
        Pe cine reprezinta johanis(psd sau pnl) (Joi, 3 decembrie 2020, 10:30)

        dezamagitul [utilizator] i-a raspuns lui clint

        Opozitia pierde a doua oara ocazia de a ajunge la guvernare pe mana lui johanis.Prima data din dorinta de a avea omul lui la guvernare la pus pe Ciolos prim ministru cu majoritate psd. In final catastrofa pentru opozite. psd a pusa toata presa,televiziunile si propaganda pe ciolos de se ajunsese sa i-i ceara sa faca intr-un an cat n-au facut ei in aproape 25 de ani cat au distrus tara mai rau decat comunistii. Si in concluzie a castigat psd-ul fara sa faca nici un efort. Dupa unii cu o majoritate cum na mai fost pana atunci. Dar nici un specialist nu a observat ca la o prezenta de 40% la vot au votat cam tot 40%psd.Si matematica ne spune ca psd a realizat 16 % din cei cu drept de vot ,aducand la putere dictatura minoritati. Totul s-a intamlat datorita disciplinei bugetarilor si profitorilor, care au ajuns sa ia salarii mai mari decat privatii . Asa ca primul meci psd johanis a fost nu 1-0 pentru psd ci 10-0. A doua oara l-a pus pe orban un om sters dar bun de manipulat ,fara ceva realizari in scop public. O perioada nu si-a gasit nici loc de munca ca orice om normal, doar prin politica se pot realiza cei neajutorati. In politica nu faci nimic si nu ai nici o raspundere dar castigi frumos ,iar daca mai si furi cum este obiceiul romanului te-ai realizat pe doua vieti. Daca onor johanis avea rabdare inca un an si i-i lasa pe psd-isti sa isi rupa gatul bine prin politica lor de subjugarea justitiei si supunerea tarii rusiei . Asadar aceasta va fi a doua mare realizare a lui. Nu stiu daca actiunile lui au fost prostii sau din interes .Nu uitam usor ca el a fost propus ca prim ministru de voiculescu in alianta nefireasca dintre un neica nimeni plagiator ponta urmas al mongolilor si antonescu, al doilea mare tradator al liberalilor cu o singura opozitie orban ,dupa tatarascu care si el s-a dat cu comunistii ,tradandu-i pe taranisti. Deci cu cine este johanis cu psd sau pnl.Mai ales ca luat cele mai bune case din Sibiu sub psd poate poate chiar si ilegal.
  • +14 (30 voturi)    
    PNL (Miercuri, 2 decembrie 2020, 12:08)

    vlad.pe [utilizator]

    Multi vor refuza sa mearga la vot pentru ca PNL a primit oameni de la PSD desi Iohannis la 2 minte reproseaza ceva celor din PSD.

    Cum sa te lauzi ca te bati cu PSD cand in Iasi il ai presedinte la PNL IASI pe Mihai Chirica care a fost presedintele PSD?
    Cu un om ca Alexe Costel cu o avere pe care nu o poate justifica, nu erau PNListii cei care erau onesti? cu Boc si Bolojan?
    • +6 (10 voturi)    
      Adică U$L e singura variantă? (Miercuri, 2 decembrie 2020, 13:04)

      Kap [utilizator] i-a raspuns lui vlad.pe

      Și ce dacă PNL îi dezamăgește?
      Să-și pună neuronii stingheri la treabă și să găsească o alternativă la PNL.
      Toți cei dezamăgiți pot alege un partid care nu a avut șansa să arate ce poate, cum e USR și cum NU e PMP.

      Iar Băsescu se scufundă în penibilitate în încercările jenante de a trece pragul electoral pentru adunătura de fripturiști numită PMP în care și-a strecurat și odrasla buzată pe un loc de deputat. Nu mai are rușine deloc în a arunca lături spre USR+ poate poate va păcăli votanți anti P$D. Sper să nu reușească și să dispară la Bruxelles și să-și consume în anonimat mandat de europarlamentar.
    • -5 (9 voturi)    
      Asta e problema crezi ? (Miercuri, 2 decembrie 2020, 13:23)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui vlad.pe

      Aia nu voteaza PNL pentru ca ei sunt PSD-isti, dar nu stiu nici ei. Ca sa iti dau un exemplu, in '89 era plin de "anticomunisti" care tipau "noi nu ne vindem tara", "noi muncim, nu gandim" si care s-au opus oricarei reforme reale in sensul liberalizarii, economiei libere, investitilor straine, samd. In schimb, iti spuneau "bai mucosule, ma inveti pe mine tu ce e capitalismul, eu care am iesit la Revolutie in strada?"

      Chiar daca PSD i-a scarbit chiar si pe ei, vor cauta mereu nod in papura alternativei reale PNL sau USR si vor vota probabil satelitii PSD, ALDE si ProRomania, care in esenta sunt o alegere mai proasta ca PSD-ul insusi.

      Aici cred ca gandirea de tip USR aduce si o nota toxica: a imparti politica in "curati" si "murdari|, iar faptul ca intr-adevar in PNL sunt multi PSD-isti, unii "undercover" dintotdeauna, altii trecuti recent de la PSD, totusi mai curatei si mai liberali, gen Chirica, nu inseamna ca PNL nu e frecventabil. Alternativa e ca cei scarbiti sa voteze cu ALDE si ProRomania, unde sunt cei mai nefrecventabili dinozauri ai politicii?

      Sa ne intelegem: PNL + ALDE + ProRomania fac jocurile Rusiei, si cel mai vizibil a fost in epoca Dragnea, cand cei mai vocali in PSD erau cei mai anti-europeni, adica aripa PRM: Olguta, Codrin, Mitraliera, Plesoianu. Nu credeti ca e Rusia? Uitati-va in Moldova, unde interlopii gen Usatai, mergeau cand voiau muschii lor in vizita la Putin, luau si bani de la Moscova pentru a tine Moldova corupta, debusolata, anti-UE.

      Orice PSD-ist care nu face jocurile Rusiei, mai are o sansa.
      • +2 (2 voturi)    
        comentariu moderat. ultimul avertisment pentru jigniri<br> (Miercuri, 2 decembrie 2020, 21:21)

        let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui clint

        ....
    • -1 (9 voturi)    
      Boc (Miercuri, 2 decembrie 2020, 13:54)

      Alex_capsunar [utilizator] i-a raspuns lui vlad.pe

      Imi spui si mie ce ai impotriva lui Boc? Ce a facut el rau ca prim-ministru?? Romania nu a intrat in faliment precum Grecia datorita lui!!
      Ai vazut ce dezvoltare are Clujul? IT, planuri de metrou, o gramada de zboruri internationale, transport verde, parcari, investitii, proiecte cu fonduri europene, Untold, evenimente sportive...si lista poate continua. Asta ti-o spune unul care nu traieste in Cluj, ca daca luam pe cineva din Cluj....
      • +2 (4 voturi)    
        Iti spunem noi (Miercuri, 2 decembrie 2020, 16:52)

        Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui Alex_capsunar

        ce a facut Boc si Basescu.A inchis spitalele,a crescut TVA-ul,salariile au scazut la toata lumea,nu numai la bugetari(dupa bugetari s-au luat si firmele).Dar,in acelasi timp,Rizi Piti,Topoliceanu,Bica,Udrea si Popoviciu ce-mi faceau?DNA -ul a stabilit ce furaciuni si mantocareli executau in spatele asa zisei austeritati basiste!Tot Basecu,si sluga lui Boc, a incurajat tineretul sa plece din tara daca nu-i convenea statutul de sluga pe tarlaua lui Boc.Atat.Clujul se dezvolta si fara Bocul si Plescoiul amintit de tine,asa cum CFR a avut performante fara legatura cu Boc!.
      • 0 (4 voturi)    
        24% tva !!! (Miercuri, 2 decembrie 2020, 21:35)

        let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Alex_capsunar

        nu e suficient cr et in ule?
        dacă şi-ar fi petrecut întreaga viaţă în clujul lui napocaliptic poate că nu ar fi avut nimeni nimic cu el... dar a vrut să fie pm lui băse...
        s i k t i r b o c !!!
        • +2 (4 voturi)    
          Tu gandesti? Sau doar contesti? (Joi, 3 decembrie 2020, 1:43)

          Alex_capsunar [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

          In Romania impozitul pe venit e de 16%. Stii cat e in Europa? Uneori depasest 50%!! Stii cat e TVA-ul in Europa? Peste 20%. Daca te crezi asa destept, cum putea Romania sa treaca peste criza economica fara a pati ce a patit Grecia? Nu doar sa treaca de criza, dar cum putea sa mai faca si investitii, sa dea bani pt sanatate, invatamant, cercetare?

          Tu ai impresia ca tara functioneaza gratis. Dar de unde sa ia bani ca sa plateasca medici, profesori, militari, functionar publici, sa construiasca drumuri, spitale, scoli etc? Daca toate tarile europene au impozit care ajunge la 50%, atunci cum poate Romania sa se descurce cu 16%? Si mai vrei si TVA scazut... Daca te crezi asa destept, raspunde la aceste intrebari. Fara a mai pune la socoteala ca guvernul Boc a prins criza economica internationala, in care exporturile scadeau orice ai fi facut, doar fiindca celelalte economii erau in criza. Hai, sa te aud, care ar fi fost solutia mai buna?
          • -1 (1 vot)    
            Daca tu compari (Duminică, 6 decembrie 2020, 6:48)

            Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui Alex_capsunar

            Romania cu Europa,esti departe de realitatea economica.Citeste si tu ce au facut germanii in timpul pandemiei dar citeste si ce au facut romanii Boc,Udrea,Bica,Basescu...in timpul crizei.''Guvernul Boc a prins criza..'' s-a ocupat de propriul buzunar exact ca in bancul cu Mao(sa-i uram pofta buna...)Un om care a inchis spitale nu poate fi uitat de istorie.Sunt multe solutii in situatie de criza,citeste ce fac marile puteri economice,nu te uita in gura unor incompetenti de doi bani care stiu doar sa dea cu toporul.
      • -1 (3 voturi)    
        hooo (Miercuri, 2 decembrie 2020, 23:28)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Alex_capsunar

        eu sunt clujean din tata-n fiu si iti spun ca pana si Funar a tinut orasul asta respirabil, dar de cand e Boc ne sufocam de atata "dezvoltare", adica aglomeratie, poluare, murdarie, galagie si nesimtiti din toata tara instalati aici, care se poarta ca la club
        • +2 (4 voturi)    
          Nu mai spune (Joi, 3 decembrie 2020, 1:48)

          Alex_capsunar [utilizator] i-a raspuns lui srpc

          Aglomeratia e dovada bunastarii. Daca nu iti place, muta-te in varf de munte sau la Broscautii de vale, acolo vei avea liniste, aer curat, curatenie si nici tipenie de om nu te va deranja. Singura problema va fi ca nu vei gasi un job. Daca vrei job, tre sa suporti aglomeratia. Daca vrei sa mai fie si bine platit, atunci tre sa suporti si restul. Tu alegi. Bineinteles ca poti si sa scimbi orasul. Bucurestiul e mai linistit, mai curat, mai putin poluat? Sau poate alte orase in Romania sunt mai curate? Iti dau joburi mai usor?

          Si poate ai uitat si cate investitii a pierdut Clujul din cauza lui Funar, chiar daca o perioada l-am simpatizat si eu
  • +9 (19 voturi)    
    Cascaval pt Europa FM (Miercuri, 2 decembrie 2020, 12:09)

    Dan-Alex [utilizator]

    Altfel nu se explica cum doar ei dau PSD la 23% si doar ei se prefac ca nu vad ca ALDE a fuzionat cu Pro Romania ..
    • -2 (14 voturi)    
      Doar cine fumeaza gainât bine uscat crede (Miercuri, 2 decembrie 2020, 13:00)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Dan-Alex

      Ca P$D va trece 10 % in Parlament
      • +4 (10 voturi)    
        Ma, io ti-am mai spus odata ca aberezi (Miercuri, 2 decembrie 2020, 14:40)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        cu acesti 10%, la locale s-a demonstrat aberatia asta, tu o tii langa cu 10%, inca nu te-ai trezit?
  • +3 (21 voturi)    
    mai sa fie... (Miercuri, 2 decembrie 2020, 12:13)

    liviu_ [utilizator]

    deci aia care nu mai voteaza pnl... in loc sa se duca la usr sau pmp cum ar fi logic, merg la psd...

    also usr care chiar au facut o mutare buna, scad in sondaje... mai sa fie!

    alt sondaj facut pe genunchi si care oricum o sa se dovedeasca MUUUULT diferit fata de realitatea de la vot... cum s-a intamplat de fiecare data!
  • +2 (38 voturi)    
    Un an de guvernare „liberala” (Miercuri, 2 decembrie 2020, 12:13)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    ne-a lamurit pe deplin. Scorul va fi si mai prost !
    • -2 (14 voturi)    
      evident ca scorul PSD-ului si Pro_ponta (Miercuri, 2 decembrie 2020, 12:41)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      vor fi mai proaste. La ce te asteptai?
      • -2 (12 voturi)    
        Este distrus (Miercuri, 2 decembrie 2020, 13:01)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Ca nu ii mai iese simbria
    • -1 (15 voturi)    
      te-a lamurit?! (Miercuri, 2 decembrie 2020, 12:51)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      psd a distrus toata justitia in 3 ani de zile...

      ce a facut pnl mai rau?!
      a nu se intelege ca a facut mai bine... pnl si psd sunt aproape acelasi drac... si daca scadea pnl si crestea usr sau pmp intelegeam... dar scade pnl si creste psd?! ma lasi!
      • +1 (3 voturi)    
        justiţia a fost distrusă de macovei ! (Miercuri, 2 decembrie 2020, 21:41)

        let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        psd doar a încercat timid să cârpească pe ici pe colo, făra rezultate notabile...
        mizeria de justiţie pe care o avem în prezent e opera lui macovei şi discipolei sale prună...
  • +14 (28 voturi)    
    Romanii nu au invatat nimic in 30 de ani (Miercuri, 2 decembrie 2020, 12:15)

    fanegr1ja [utilizator]

    PNL o sa faca guvern minoritar, sustinut din umbra de PSD din parlament iar USL o sa guverneze Romania asa cum au facuto 30 de ani sub diverse combinatii, dar practic aceasi oameni.

    Iohannis anunta ca PNL o sa guverneze cu USR doar pentru a tempera electoratul progresist, nu are nici cea mai mica intentie sa faca asta.

    Fondurile UE vor fi spulberate ca si pana acum iar romanii vor ramane din nou cu educatie si spitale lipsa, cu bucati de autostrada inaugurate la preturi umflate.

    Romania, somn usor pentru inca 4 ani, timp in care inca cateva sute de mii de romani apti de munca vor pleca sa-si puna tineretea, forta si cunostintele in slujba altor state.
    • +3 (17 voturi)    
      din pacate asa e ... (Miercuri, 2 decembrie 2020, 12:52)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui fanegr1ja

      si faptul ca usl exista se vede din faptul ca atat psd cat si pnl ataca usr...

      deranj mare cu un partid care nu fura cot la cot cu ei!
      • +3 (3 voturi)    
        Nu fura (Miercuri, 2 decembrie 2020, 18:55)

        Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        INCA,inca.....dar viiorul suna bine.
      • +2 (2 voturi)    
        ei se jură că nu fură... (Miercuri, 2 decembrie 2020, 21:43)

        let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        dar i-am prins cu ... în gură.
    • +1 (7 voturi)    
      Mai vedem. (Miercuri, 2 decembrie 2020, 13:33)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui fanegr1ja

      Daca pana si in Moldova a invins pro-europenismul, chiar daca drumul va fi sinuos, eu cred ca asta e directia. Vreti sa nu mai credem in nimic in tara asta, sa fim un popor de oameni debusolati si dezamagiti, sa emigram toti ca sa veniti voi de la Est, sa ne "salvati" ca in '45? Chiar daca PNL are multi scheleti in dulap, chiar daca se pot face unele analogii cu PSD, mie mi se pare ca diferenta e masiva si ca, spre deosebire de PSD, chiar vor sa schimbe ceva:

      - UE ii baga in seama si le vor da bani, spre deosebire de PCR, pardon, PSD care sunt nefrecventabili si care vor fi "sariti" mereu de la fonduri, data fiind destinatia reala a banilor: buzunarele baronilor si firmelor de casa ale PCR, pardon, PSD.

      - PNL nu si-a exprimat directia anti UE si anti reforme, anti justitie, ca PSD. Cand Orban a fost cercetat penal, s-a autosuspendat, nu a aruncat tara in haos, ca Dragnea.

      - PNL, cu toate figurile sale triste si cu toti "importatii" de la PSD, nu a facut pe fata jocurile Rusiei.

      - Setati asteptari nerealiste poporului asta, ca de ce PNL nu e un cor de ingerasi imaculati, ca daca au si ei pete si scheleti in dulap, nu e mare diferenta fata de PSD? Ei bine este. Sunt multe diferente, si, la cum arata tara asta, e greu sa gasesti pe strada niste oameni curati si cinstiti, daramite pe langa ciolan. Insa de undeva trebuie inceput, nu credeti ?
      Sau asteptam mult si bine, pana apare un partid de ingerasi imaculati, sa ii treaca greata pesedistului under cover care vrea sa mearga la vot si caruia i-a ajusn cutitul la os chiar si cu PSD.
      • +2 (8 voturi)    
        PNL e PSD (Miercuri, 2 decembrie 2020, 15:25)

        fanegr1ja [utilizator] i-a raspuns lui clint

        Nu e nici o diferenta, altfel PNL in 30 de ani de alternanta la guvernare faceau ceva, si nu au facut nimic altceva decat sa fure cu fratii din PSD.
        Dupa 13 ani de la intrarea in UE, cu politicienii PSD/PNL vesnic traseisti de la un partid la altul, Romania este tot in topul celor mai sarace tari din Uniune.

        Cum adica PNL e altceva? Ai uitat de USL? De Crin Antonescu mana in mana cu Ponta? Sunt tot aceasi oameni care jefuiesc tara asta de 30 de ani, nu ai cum sa nu vezi asta.
      • 0 (2 voturi)    
        iar rusia? aţi devenit obositori... (Miercuri, 2 decembrie 2020, 21:48)

        let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui clint

        mai găsiţi şi alte texte că asta s-a tocit de mult...
        ca să nu mai zic că rusia, aşa dictatură odioasă cum e, se situează politic mult mai la dreapta decât stângiştii "progresişti' ce ghidonează ue...
      • 0 (2 voturi)    
        Moldova a fost tot timpul pro-UE (Miercuri, 2 decembrie 2020, 21:51)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui clint

        - UE i-a dat bani și lui PSD, va da bani României și fără să aibă un guvern, pentru că este obligată prin tratatele sale; n-a crâcnit nimic când Dăncilă a preluat președinția rotativă așa că mai lăsați-ne cu vrăjeala aceasta;
        - ba da; poate că dta ai uitat de PNL-ul celui zis „Căcărău”, noi nu am uitat;
        - nici PSD;
        - Eu sunt om curat și cinstit și am o groază de amici la fel de curați și de cinstiți - facem bani, plătim o groază de taxe, angajăm oameni, antrenăm forța de muncă, lucrăm la corectarea legislației care ne guvernează activitățile și viețile, facem voluntariat, avem grijă de cei din jur, donăm etc; te asigur că nu este absolut nicio diferență - la nivel de sprijin acordat inițiativelor noastre - între PSD și PNL.
        Poți face câtă campanie electorală vrei, însă fă-o asumat.
      • 0 (0 voturi)    
        PNL e mort (Miercuri, 2 decembrie 2020, 23:32)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui clint

        l-a halit PDL, care, alaturi de PSD, e urmasul FSN; s-a implinit profetia lui Coposu...
  • +16 (36 voturi)    
    Manipulare la disperare! (Miercuri, 2 decembrie 2020, 12:16)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Sondajul este facut de fostul ministrul al Comunicarii din guvernul Nastase, Alin Teodorescu, un fel de Goebels al PSD, care face ce stie el cel mai bine ca patron al IMAS. Sa minta si sa manipuleze electoratul cu sondaje masluite. Cum se face ca toate partidele de dreapta scad in timp ce gastile de hoti PSD si ProRomania cresc de parca noile dezvaluiri privind furturile facute de primarii PSD ii ajuta in campanie? :) :) :)
    Pot intelege ca PNL e in scadere accentuata, caci bulibaseala guvernarii si politizarea pesedista nu raman netaxate, dar USRPLUS care este pe val, cum de scade? Sa fie oare datorita faptului ca parlamentarii formatiunii si-au dat demisiile pentru a nu beneficia de pensii speciale ca ceilalti din vechea clasa politica? Sa fie oare pentru ca au cea mai eficienta campanie electorala? Sau poate pentru ca au fost surpriza placuta a alegerilor locale cucerind Capitala, Timisoara, Brasovul, Bacaul, Alba Iulia, Campulung Muscel batand in unele orase PSD si PNL la pachet?
    USRPLUS va depasi PSD la parlamentare si e posibil sa faca cea mai mare surpriza, depasind si PNL.
    Ieri, pe Digi 24, Catalin Drula de la USRPLUS a declarat calm si convingator ca avand in vedere tendintele din sondaje, USRPLUS are toate sansele sa bata si PNL. Rares Bogdan, prezent in platou, a tacut malc privind in jos. Deci, la vot, singurul sondaj fiind noi insine!!!
    • +10 (12 voturi)    
      Eu nu inteleg ce cauta in sondaj micro-ex-partidul (Miercuri, 2 decembrie 2020, 12:52)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Lui Trahanache-Tarriceanu? Pai nu fuzionase cu Pro-Mitomanul-Ponta?
      • +2 (8 voturi)    
        Ca sa se alinte Motocicleanu si a lui sotzie (Miercuri, 2 decembrie 2020, 13:02)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Victoria Ponta
    • -4 (8 voturi)    
      stau... (Miercuri, 2 decembrie 2020, 13:03)

      mamenervat [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      si ma intreb, de unde, de la cine, motivatia?....atator voturi negative!?! Cred ca adevarul spus de dvs. doare rau, iar activistii PNL trebuie sa-si castige painea murdara cumva, daca n-au argumente, macar voturi negative...ca asa-i la Romanica, ce atata interes general al societatii...gasca PNL trebuie sa ia caimacul
    • +2 (2 voturi)    
      USR-ul va bate (Miercuri, 2 decembrie 2020, 18:59)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      PNL-ul la pastele cailor.Nu sunt mai breji decat liberalii,sunt mai'' prospaturi'',atat!Sondajele sunt varza;oricum pentru poporul obidit nu vine nimic bun.Tot prostimea va plati factura iesirii din criza.Asa a fost mereu in tara lui Mesterul Manole.
    • +1 (1 vot)    
      ;) (Miercuri, 2 decembrie 2020, 21:57)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      dacă respectivul ar fi fost un adevărat goebels, nu aţi mai fi văzut la guvernare altceva decât psd...
      ;)))
      dar cum s-au mai perindat şi alţii pe la guvernare, se pare că metafora ta şchioapătă.
  • -1 (17 voturi)    
    Mda (Miercuri, 2 decembrie 2020, 12:17)

    Ephemeris [utilizator]

    Campania din ultima vreme impotriva PNL din toata presa, inclusiv online, a avut efectul asteptat. Cu cifrele astea, PNL si USR nu mai reusesc sa faca majoritate cat de cat decenta. Impreuna aveu peste 50%, acum au mult sub. La redistribuire, poate. Cu greu. La limita.
    Felicitari tuturor celor care au contribuit la ascensiunea PSD. Unii chiar pe acest forum.
    Eu am avertizat de mult cu privire la aceasta situatie, cu potential de blocaj, dupa alegeri, dar am fost catalogat ca postac penelist.
    Eh spalati-va cu totii pe cap acum, va urma o perioada cel putin la fel de grea ca cea care a trecut. Si sa vedem cu ce guvern. Cu procentele astea, nu vom putea avea majoritate pro-reforme. E clar.
    Eu sa fiu in locul PNL as ramane in opozitie, sa-i vedem ce pot pe cei care au strigat de pe margine. Din pacate nu cred ca au inteligenta necesara sa faca acest pas curajos.
    • +4 (12 voturi)    
      De parca PSD si PNL nu sunt la fel (Miercuri, 2 decembrie 2020, 13:15)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

      Ambele partide fura, au furat impreuna pe vremea USL, isi pun slugile in toate posturile de conducere si ambele partide mint cu nerusinare.

      Unde e diferenta intre PSD si PNL?
      • +1 (1 vot)    
        iar usl? eşti fan pdl? (Miercuri, 2 decembrie 2020, 22:06)

        let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

        măcar spune-o cinstit, să ştim pe cine înjurăm.
    • +1 (1 vot)    
      Dar de ce (Miercuri, 2 decembrie 2020, 17:21)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

      sa-i felicitam pe cei care..... Crezi ca daca un guvern isi face treaba cel putin decent si nu scoate in fata nulitati precum Anisie nu poate sa isi castige voturile singur?!

      Toata lumea e spalata pe creier sa nu vada haosul din tara din ultimul ani?!
    • +1 (1 vot)    
      îţi faci foarte mari iluzii dacă îţi imaginezi (Miercuri, 2 decembrie 2020, 22:05)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

      că postările de pe acest forum ar putea influenţa măcar cu 0,01% rezultatul alegerilor.
  • -3 (17 voturi)    
    Pastratorii dezastrului PSD (Miercuri, 2 decembrie 2020, 12:17)

    mircea112 [utilizator]

    Era normal ca pastratorii dezastrului PSD sa inceapa sa scada in sondaje.
    Si dupa ce ca au pastrat dezastru PSD din justitie, au adaugat dezastrul din educatie!

    Era normal ca scolile sa se inchida, si era stiut din Martie acest an, dar 6 luni pana in Septembrie nu s-a facut nimic pentru elevi sa aiba un continut online pentru educatie, si inca 3 luni pana in Decembrie s-a adaugat si mai mult nimic, de acum parintii asteapta cu limba scoasa ca copii sa mearga la scoala. Dar ei nu stiu ca prostia ce s-a predat online si pe care au vazut-o de acasa se va continua si la scoala!
  • +11 (19 voturi)    
    mda (Miercuri, 2 decembrie 2020, 12:18)

    tudor74 [utilizator]

    Duduie youtube de reclame PSD! Nu vorbesc de platforma lor ci doar de alte aprtide si cum au furat!

    LOL ..PSD ii acuza pe altii ca fura! Tuciul si oala!
    • +3 (13 voturi)    
      youtube. (Miercuri, 2 decembrie 2020, 12:56)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

      facebook, hotnews, site de livescores de sport (am vazut poza pe FB daca de cineva)

      au furat cat au fost la guvernare de au rupt si acum baga MASIV in manipulare si spalare pe creier... pardin... in campanie electora.a...

      totusi nu cred ca sondajul asta e atat de adevarat...
      4% intr-o luna?! nici cand psd punea jandarmii pe noi sau cand distrugea justitia nu scadea in halul asta! also ce a facut psd ca sa creasca (mai ales ca iau voturi de la un partid teoretic diametral opus ca ei dpdv ai doctrinei), ce a facu usr ca sa scada?!
      ceva imi spune ca sondajele astea sunt facute de un random number generator, nu de studii :)
      sa nu uitam ca sondajele si realitatea au fost la diferente MAJORE mai tot timpul...
      • -1 (7 voturi)    
        USR nu a jurat pe ce trebuie. (Miercuri, 2 decembrie 2020, 15:02)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        PSD cu toate pacatele lor, nu s-au atins de cele sfinte. :)))))))
        Intreaba USR-u si PNL-u ce au vrut sa obtina cu gestul ala idiotic plin de suicid?
    • +1 (1 vot)    
      Aha (Miercuri, 2 decembrie 2020, 17:22)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

      reclama PNL din banii luati din bugetul statului nu s evede nu?!
  • +7 (17 voturi)    
    psd creste (Miercuri, 2 decembrie 2020, 12:23)

    alex34 [utilizator]

    mereu inaintea alegerilor ca arunca momeala cu mariri de pensii/salarii, lapte si miere, iar romanul de rand cu mintea scurta iar ii crede
    • +3 (9 voturi)    
      acum (Miercuri, 2 decembrie 2020, 12:58)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui alex34

      se arunca aia cau "noi ma vrut, dar pnl..."

      in rest da... suntem mintiti odata la mai ptuin de 2 ani (parlamentare + presidentiale + locale) si de fiecare data o mare parte dintre romani cred minciunile...

      nici macar nu inteleg cum e posibil sa crezi aceeasi minciuna de 10 ori
      • 0 (2 voturi)    
        te înşeli profund (Miercuri, 2 decembrie 2020, 22:12)

        let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        majoritatea românilor votează negativ. adică împotriva celor ce i-au supărat mai mult în ultimii ani.
  • +9 (17 voturi)    
    Monta si Tarliceanu - 13% #?!$ (Miercuri, 2 decembrie 2020, 12:28)

    jorj_bv [utilizator]

    greu ne mai scuturam de trecut ...
    • -1 (7 voturi)    
      eu ma indoiesc (Miercuri, 2 decembrie 2020, 13:00)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

      ca sondajele astea sunt corecte...

      la pariu ca udrm ia vreo 5-6%
      pmp undeva intre 4-6%
      pnl 25-35%
      pro rom pe la 5%
      usr probabil pe la 15% (as vrea sa ia mai mult, dar sa fim realisti :( )
      psd probabil 30%

      ceva de genu
      verdem la alegeri dar bazandu-ma pe ce a fost in anii trecuti sondajele astea le puteai face si daca puneai niste cifre din burta si marja de eroare tot cam aia era!
  • +4 (22 voturi)    
    Nu mai votati cu strainii! (Miercuri, 2 decembrie 2020, 12:28)

    Martinezu [utilizator]

    Votati cu aia care va conduc de 30 de ani ca ii stiti bine. Tudorache, Vangelie, Olguta, Valcov, Mitraliera, Oprea, Oprisan si de ce nu, Dragnea! Dl Dragnea Ca o sa fie un domn dupa ce iese.
    Lasati-i pe aiai noi, care vin sa va ia pensiile si ajutoarele. Fura astia de-i votati da macar va da si voua un kil de malai la 4 ani . Moca. Ce mai e moca in tara asta?
    Asa o sa mai auziti si voi de inele cu diamente, masini superscumpe, excursii in locatii de nici nu stiti de ele,,
    Cu alde Clotide ce sa faceti? ca aia are facultate si vorbeste stalcit romaneste nu ca voi care abia de ati luat Bacul cu 5 de mila.
    • +1 (7 voturi)    
      corectie: (Miercuri, 2 decembrie 2020, 13:01)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      cu 5 de mila, la 40 de ani!
  • 0 (14 voturi)    
    putin (Miercuri, 2 decembrie 2020, 12:32)

    Tritonul [utilizator]

    La ce mizerii face mai nou, culminând cu planul ăla de a lua bani europeni ca să sece Răstolița, Bâsca și Jiul, trebuia să piarda mai multe procente decât a avut, să iasă cu minus în sondaj!!
  • +1 (13 voturi)    
    deci alde cu pro romania (Miercuri, 2 decembrie 2020, 12:36)

    mmmircea [utilizator]

    au impreuna la 13-14 la suta, si ar vrea sa-i credem. Eu pot sa pariez ca monta cu tariceanu nu fac pragul, nici impreuna, nici separat. E clar ca PSD-ul va castiga alegerile si va merge linistit in opozitie sa doarma si sa capitalizeze efectele crizei care urmeaza. Din pacate PNL si USR nu vor lua insumat peste 50 la suta, asa ca va fi nevoie de inca o solutie imorala. Se va chema pmp sau udmr de data asta ?
    • -3 (9 voturi)    
      Pro Romania (Miercuri, 2 decembrie 2020, 13:17)

      Vecin [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      din pacate o sa faca pragul si de mult zgarie usa sa intre la guvernare impreuna cu PNL. Sau poate chiar AUR sa fie solutia imorala, din moment ce Rares Bogdan deja o ia in calcul:

      https://www.capital.ro/apare-o-noua-forta-politica-in-romania-rares-bogdan-anunt-inainte-de-alegerile-parlamentare.html
  • 0 (20 voturi)    
    USR scade pentru ca nu mai are unde sa creasca (Miercuri, 2 decembrie 2020, 12:44)

    AndyXXX [utilizator]

    Realitatea e ca putina lume e cu adevarat interesata de treaba cu pensiile speciale, in afara de speciali si de familiile lor care sunt peste 1 milion si voteaza puternic impotriva USR. S-ar putea ca USR sa nu ia 1 milion de voturi cu totul si sigur nu ia 18% cum n-a luat nici la locale. Mai degraba 14%.
  • +1 (13 voturi)    
    PSD " creste " din prostia / ignoranta votacilor (Miercuri, 2 decembrie 2020, 13:00)

    Plagarus [utilizator]

    Pacat de voturile aruncate aiurea pe scursurile Pro Romania & Alde !
  • +1 (9 voturi)    
    e discutabil (Miercuri, 2 decembrie 2020, 13:05)

    mirceacr [utilizator]

    Nu au fost variatii asa de mari de la o luna la alta.
    Alegerile vor arata asta.

    LA partidele mici e ingrijoratoare problema:

    - UDMR nu ar mai trebui sa atinga prag, sa iasa din parlament
    - ProRomania e mult prea sus pentru nimic si nonsens
    - PMP ar trebui sa atinga pragu macar pentru a mai putea santaja partidele de dreapta atunci cand nu au cvorum in parlament pentru legi
  • 0 (12 voturi)    
    mare pericol ar fi sa ia USL peste 50% (Miercuri, 2 decembrie 2020, 13:10)

    Francisc 1 [utilizator]

    PNL+PSD pentru clarificare , sa vezi atunci cum isi dau mastile jos , sa ne fereasca !
    • -1 (1 vot)    
      Relax (Miercuri, 2 decembrie 2020, 22:22)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      P$D ia maxim 10% in 6 Decembrie 2020
  • +7 (11 voturi)    
    Irelevant (Miercuri, 2 decembrie 2020, 13:14)

    tontu [utilizator]

    Intentia e una votul e alta, conteaza cine se duce la vot. Ponta si Tariceanu au sanse mici sa prinda parlamentul si sper eu si Basescu-Petrov la fel.
  • -1 (19 voturi)    
    deci suntem ţară de comunişti (Miercuri, 2 decembrie 2020, 13:18)

    Ed___ [utilizator]

    Până nu vor muri natural generaţiile comuniste, nu vom putea să ne revenim să fim moderni

    PSD, PNL, mare diferenţă....

    dar ce mă miră pe mine PONTA CU PRO ROMÂNIA, ACEST MINI PSD are un procent imens !!!!

    Vai de capul nostru.... Ponta încă îl votează lumea după ce a distrus România !
    • -2 (2 voturi)    
      mda (Miercuri, 2 decembrie 2020, 23:40)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

      cand vor muri ultimii "comunisti", cacatpitalistii ca tine vor vinde tara definitiv, pe bani marunti
  • -1 (17 voturi)    
    votati pnl daca vreti din nou usl (Miercuri, 2 decembrie 2020, 13:22)

    alfa1 [utilizator]

    pnl=psd
  • -2 (16 voturi)    
    pai normal (Miercuri, 2 decembrie 2020, 13:24)

    Watcherss [utilizator]

    voi nu vedeti ca USR ataca PNL pe toate fronturile?

    personal, am votat usr si la europarlamentare, si la prezidentiale (in primul tur). teoretic, alianta naturala la guvernare ar fi fost pnl + usr, dar la cum ataca ei in fiecare zi PNL-ul, sincer nu-i mai votez - si nu sunt troll sau propagandist pnl. nu asa discuti cu posibili parteneri de guvernare - doar daca esti atat de arogant incat sa crezi ca vei obtine majoritatea si vei guverna singur ...
    • +1 (9 voturi)    
      Total de acord (Miercuri, 2 decembrie 2020, 14:14)

      Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui Watcherss

      ce se prefac cei de la USR ca nu inteleg (ei INTELEG dar merg inainte cu acest mesaj anti-PNL) e ca ei nu au cum sa creasca peste 20% pt ca la tara NU AU filiale si nu pot fi votati, la fel in orasele mici sau in fief-urile PSDiste. In schimb pot sa coboare PNL in sondaje, in favoarea PSD. Ceea ce s-a si intamplat. Era evident asta de multa vreme. Pe cine ajuta acest comportament? Ca pe USR se vede ca nu. Evident, pe PSD si acolitii lor.
      Si NU, nu sunt postac PNL, cum sunt acuzat chiar la acest articol. Ba chiar am votat USR la prezidentiale si la europarlamentare. NU si la locale, e adevarat.
      • -1 (7 voturi)    
        problema e alta (Miercuri, 2 decembrie 2020, 15:13)

        Watcherss [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

        lasand procentele la o parte ... eu distrus o speranta, poate ultima pentru urmatorii 10 - 15 ani.

        realist vorbind, USR nu are cum sa treaca de 10% (ghidandu-ne dupa procentul de la locale ~6%). parerea mea (ca simplu alegator) e ca nu si-au dat seama de valul de simpatie pe care-l genereaza si nu stiu sa deal-uiasca cu asta. intre timp s-a transformat in antipatie si critici si nici asta nu stiu sa rezolve, asa ca incep sa arunce cu ... in singurul posibil partener.
        • -2 (6 voturi)    
          Problema e ca nu au solutii...doar arunca cu gunoi (Miercuri, 2 decembrie 2020, 16:03)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui Watcherss

          Si mna, dupa atata pandemie si can-can-ul de rigoare, lumea mai vrea si solutii.
  • -7 (13 voturi)    
    pnl usr-plus (Miercuri, 2 decembrie 2020, 14:03)

    mpx [utilizator]

    aceeasi mizerie!
  • +4 (6 voturi)    
    Luați cifrele din sondaje cu un bob de sare (Miercuri, 2 decembrie 2020, 14:15)

    Iascrijan [utilizator]

    Sondajele sunt estimări ale intenției de vot, nu o privire exactă în viitor. De exemplu la Timișoara în lunile dinaintea alegerilor locale sondajele arătau că lupta va fi strânsă, dar la votul propriu-zis vechiul primar s-a umplut de sânge.
  • -3 (13 voturi)    
    Dupa parerea mea... (Miercuri, 2 decembrie 2020, 14:37)

    prompt [utilizator]

    ...cine s-a saturat de circul cu presedintele de o parte, guvern si parlament de alta parte, va intelege ca AVEM presedinte sas(neamt) inca 4 ani si pentru ca lucrurile sa mearga in tara asta in viitorii ani trebuie sprijinit sa-si indeplineasca programul cu un guvern si mai ales parlament care sa nu-i fie ostil. Nu o spun din partizanat politic ci asa mi se pare logic.
    • 0 (10 voturi)    
      neamt (Miercuri, 2 decembrie 2020, 15:12)

      mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui prompt

      vai de capul lui, nu poate sa lege doua cuvinte.
    • -2 (10 voturi)    
      Am vazut cat de bine s-au descurcat in pandemie (Miercuri, 2 decembrie 2020, 15:21)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui prompt

      A fost un haos total.
    • -2 (2 voturi)    
      fereasca Dumnezeu! (Miercuri, 2 decembrie 2020, 23:42)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui prompt

      programul lui Joianis consta in devalizarea tarii spre folosul companiilor occidentale si atat
  • +3 (7 voturi)    
    Te uiți și privești: noaptea minții! (Miercuri, 2 decembrie 2020, 14:53)

    Gabu [utilizator]

    După 30 de ani de așa-zisă social-democrație, intercalată cu scurte perioade de așa-zis liberalism, bașca o struțocămilă auto-numită social-liberalism?!?, conform statisticilor, peste 50% dintre votanți ar alege tot dezastrul...
  • -2 (10 voturi)    
    Sper ca PNL sa si-o ia urat la alegeri (Miercuri, 2 decembrie 2020, 15:20)

    galeo [utilizator]

    Prefer orice partid in locul PNL.
  • +5 (9 voturi)    
    Jos cu pesede ! (Miercuri, 2 decembrie 2020, 15:24)

    aristonro [utilizator]

    Sper din toată inima sa dispara nemernicii astia pesedisti care timp de 30 ani s-au ocupat numai de smecherii, hoții, ilegalitati, sa parvina social si economic....Nu mai ajungi la nasul lor......
  • +3 (13 voturi)    
    vot (Miercuri, 2 decembrie 2020, 16:13)

    sentenced [utilizator]

    De cand am drept de vot am participat la toate alegerile. I-am auzit pe multi spunand ca "daca nu votezi, nu ai dreptul sa te plangi, dar daca votezi, ii poti trage la raspundere pe cei pe care i-ai votat".
    In ultimele 6 luni mi s-au intamplat doua nedreptati care m-au afectat in mod direct. In momentul in care i-am tras la raspundere pe cei pe care eu i-am ales am fost tratat cu dispret si in cele din urma ignorat. Nu am, de fapt, niciun mijloc la dispozitie prin care sa-i pot trage pe alesii mei la raspundere odata ce ei au ajuns in functii.
    La ultimele 3 alegeri am votat USR, iar acum cateva zile cand mi-am postat nemultumirea pe pagina de facebook a noului primar USR, in mod civilizat si fara sa-l critic macar, mi-au sarit in cap toti useristii care si-au simtit idolul atacat cu tot felul de invective si in unele cazuri chiar cu un fanatism/radicalism dezamagitor.
    Asa ca, Duminica stau acasa si ma relaxez impreuna cu familia, prefer sa le dedic lor timpul decat unor maimutoi. Votul meu = 0, si asa a fost intotdeauna.
    • +1 (7 voturi)    
      Daca nu votezi vor vota altii pentru tine. (Miercuri, 2 decembrie 2020, 16:33)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      Cu toate ca timpul petrecut in familie este scopul suprem, sa dedici 10 minute sa invalidezi un buletin nu e mult. Este oricand de preferat absenteismului, si contribuie la statisticaofociala in mod nefavorabil tuturor partidelor.
      • +1 (3 voturi)    
        O sa ma gandesc (Miercuri, 2 decembrie 2020, 20:05)

        sentenced [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        Am zis de multe ori ca nu ma duc la vot si in cele din urma m-am dus. Mai am cateva zile la dispozitie sa ma hotarasc, dar chiar sunt mai dezamagit ca niciodata.
        • -2 (2 voturi)    
          şi eu la fel. chiar nu am cu cine să votez! (Miercuri, 2 decembrie 2020, 22:29)

          let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

          în pofida bla-bla-ului tuturor, la ora actuală nu mă simt reprezentat de niciun partid existent în ro.
      • -1 (3 voturi)    
        10 minute pe dracu... (Miercuri, 2 decembrie 2020, 22:26)

        let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        cu măsurile sanitare de pandemie ?
        • 0 (0 voturi)    
          Daca o faci de dimineata (Joi, 3 decembrie 2020, 0:37)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

          e mai liber. Si masurile panarama ale pandemiei idem nu m-au intarziat deloc la ultimul vot. Nu garantez ca nu ramai cu o senzatie remanenta de dezgust, dar e normal.
  • +2 (4 voturi)    
    IMAS (Miercuri, 2 decembrie 2020, 17:07)

    Ilidia [utilizator]

    IMAS s-a remarcat mai mereu cu sondaje scoase di caciula care nu s-au confirmat..