Maia Sandu, invitație pentru Băsescu să reia procedura pentru a-i putea fi redată cetăţenia moldovenească

de I.H.     HotNews.ro
Marţi, 1 decembrie 2020, 10:28 Actualitate | Politic


Maia Sandu
Foto: SplashNews.com / Splash / Profimedia
Preşedintele ales al Republicii Moldova, Maia Sandu, îl invită pe Traian Băsescu să reia procedura pentru a obține cetățenia moldovenească, retrasă de către actualul preşedinte al ţării Igor Dodon.

Întrebată, într-o conferință de presă, dacă îi va restabili cetăţenia Republicii Moldova lui Traian Băsescu, după ce Igor Dodon i-a retras-o prin decret, Maia Sandu a spus că fostul preşedinte al României ar trebui să reia procedura, scrie News.ro.

”Din câte cunosc eu, există o decizie finală la Curtea Supremă de Justiţie pe dosarul pe care l-a inaintat domnul Băsescu împotriva lui Igor Dodon pe acel decret prin care i-a fost retrasă cetăţenia. Pentru că procesul acolo s-a finalizat, domnul Băsescu ar trebui să reia procedura şi să depună actele de la început pentru a-i putea fi redată cetăţenia”, a declarat Maia Sandu.

În iunie 2016, prin decretul preşedintelui Nicolae Timofti, Traian Băsescu şi soţia sa au devenit cetăţeni ai Republicii Moldova. La 3 ianuarie 2017, noul preşedinte Igor Dodon a semnat un decret de retragere a cetăţeniei moldoveneşti fostului şef al statului român. Noul lider de la Chişinău a argumentat atunci că Nicolae Timofti ar fi încălcat legea când a semnat decretul de acordare a cetăţeniei lui Băsescu.

În 8 noiembrie 2018, fostul preşedinte Traian Băsescu a rămas fără cetăţenia Republicii Moldova, Curtea Supremă de Justiţie de la Chişinău respingându-i acestuia recursul la decizia anterioară de retragere a cetăţeniei.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















22633 vizualizari

  • -21 (39 voturi)    
    E un mascarici pro-furt si antijustitie. (Marţi, 1 decembrie 2020, 10:46)

    Marionette [utilizator]

    Nu faceti greseala sa-i dati prea multa importanta!
    Sa nu uitam ca in Romania tinta lui si a partidului sau de infractori a fost Laura Codruta Kovesi si DNA.
    • +10 (16 voturi)    
      alo Moskova (Marţi, 1 decembrie 2020, 12:39)

      Ahha [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      E tocmai pe dos, lumea zice ca al vostru PSD e partid de infractori
    • -7 (19 voturi)    
      BINGO... (Marţi, 1 decembrie 2020, 12:56)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      este doar un alt fost securist jegos...
    • +9 (15 voturi)    
      Vorbe de psd-ist convins (Marţi, 1 decembrie 2020, 13:41)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Asa va place voua, psd-istilor, sa va scaldati in coruptie si minciuna.
    • +3 (7 voturi)    
      hehe (Marţi, 1 decembrie 2020, 16:15)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Si tinta voastea cine a fost, postacule #ciumarosie??
  • -17 (35 voturi)    
    Da ar fi bine (Marţi, 1 decembrie 2020, 10:53)

    democtrates [utilizator]

    Sa-si ia cetatenia si sa plece cu bagaje cu tot, un securist notoriu care a afectat viata romanilor zeci de ani
    • +10 (14 voturi)    
      a afectat viata infractorilor romani (Marţi, 1 decembrie 2020, 12:36)

      Ahha [utilizator] i-a raspuns lui democtrates

      vrei sa spui, ca el a creat DNA. Bolsevicilor
  • -25 (35 voturi)    
    Cetatenia Basarabiei (Marţi, 1 decembrie 2020, 10:54)

    Rahan5 [utilizator]

    pentru un tatar Turnator la Securitate ?.
    Gestul acesta de Oferta o descalifica pe Maia Sandu !!.
    Basarab I a integrat Sudul Basarbiei in Principatul Tarii Romanesti tocmai respingand pe tatarii care controlau acel teritoriu inainte de domnia lui Basarab I.
    Acei tatari erau jefuitori dar de fapt ...erau mai cinstiti si actionau mai pe fata, .....NU Turnau la Securitate !.
    Acum se pare ca traim vremuri moderne si tatarii pentru ,,un ciolan" de post de capitan de Nava Maritima sunt in stare sa Toarne la Securitate pe propriul coleg !.
    Interesant de Observat: Instinctul retrograd de jefuitori al tatarilor din Evul Mediu s-a pastrat, schimbandu- si doar forma: Turnarea la Securitate !.
    • +8 (16 voturi)    
      Te-ai compromis. (Marţi, 1 decembrie 2020, 12:19)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      Spune-le celor de la Moscova că//ai luat-o pe ulei//și să te retragă.Îți doresc viață caldă în Siberia.
    • +5 (15 voturi)    
      Pashol na...rusule (Marţi, 1 decembrie 2020, 12:43)

      Ahha [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      Basescu e mai roman ca tine, numele lui vine de la tribul dacic al Bessilor.
      • +2 (2 voturi)    
        Atunci trebuia sa- l (Miercuri, 2 decembrie 2020, 11:52)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Ahha

        cheme ,,Besoiu'' !. Ca regretatul actor.
        Nu stiu de unde are numele Basescu, dar e tatar fara indoiala. Nu e deloc de etnie romana.
        Ce dovada mai buna decat fica sa mai mica Elena Basescu: una dintre cele mai frumoase tataroaice din Romania. Eu personal n-am vazut o alta tataroaica mai frumoasa decat Elena Basescu nici in Romania si nici in alta tara. Elena Basescu a fost crescuta de mama sa. Basescu capitanul de vapor a fost mai tot timpul plecat si si-a neglijat educatia ficei. De aia Elena Basescu are o Cultura Generala atat de slaba. Dar neglijenta asta se pare ca a avut si parti bune: Elena Basescu se pare ca nu a fost influentata prea mult in rau de catre taica-su. Nu acelasi lucru se poate spune despre sora sa mai mare.
  • -8 (16 voturi)    
    Ma bucura nespus (Marţi, 1 decembrie 2020, 12:27)

    Rebecka [utilizator]

    ca TOATE problemele rep.Moldova au fost rezolvate!Nu are somaj,analfabeti, autostrazi,resurse naturale,energie electrica proprie,gaze, spitale,saracie,betivi,infractionalitate etc......A mai ramas de rezolvat doar problema cetateniei marinarului!Ziceam daca era vorba de cetatenia veunui stat occidental,dar cel al Moldovei?La ASA pretendent,mireasa(tara)mai potrivita nici ca se gasea! Doamna Sandu se poate socoti cel mai fericit sef de stat:rezolva cetatenia matrozului,apoi,:,,Trai neneaca pe banii lui Trahanache,babachii!´´(Caragiale),pardon:a contribuabilului moldovean!
  • +2 (14 voturi)    
    Cetatenie (Marţi, 1 decembrie 2020, 13:00)

    ofsenita [utilizator]

    Este normal ca un abuz sa fie sanctionat.
    Dl Presedinte Basescu are datoria sa confirme obiectivul de tara asumat si sa solicite din nou cetatenia R. Moldova. Deci o va face !
    Merita felicitari atat pentru initiativa cat se pentru implicarea in realizarea obiectivului.

    Felicitari Dl Presedinte Basescu ! Continuati !
  • -7 (15 voturi)    
    Traian Basescu este transnistrean (Marţi, 1 decembrie 2020, 13:28)

    un domn [utilizator]

    Mimeaza opozitia la Putin
  • +9 (19 voturi)    
    Pentru Basarabia (Marţi, 1 decembrie 2020, 13:28)

    Koczka [utilizator]

    Băsescu a făcut cel mai mult dintre foștii lideri ai României. Sunt mai mult de 1 milion de basarabeni care au acum pașaport românesc și pe votul cărora se bat acum diferite partide sau alianțe (vezi AUR ) dar numai PMP-ul are că obiectiv reunirea.
    Când mă gândesc la indivizi că Ponta , Tăriceanu, care au trădat interesele naționale și care acum au nerușinarea sa mai candideze pentru Parlamentul României mă apucă greata.
  • +8 (16 voturi)    
    Maia Sandu si Traian Basescu (Marţi, 1 decembrie 2020, 13:29)

    EthanHunt [utilizator]

    Vad ca sunt cativa care de multe ori cand aprte o stire in care se vorbeste de fostul Presedinte al Romaniei Traian Basescu tin neaparat sa-l judece sumar si sa emita verdicte rapide si bazate pe presa de scandal sau cea platita de cei care intretin “razboiul hibrid”.
  • 0 (6 voturi)    
    Cel mai denigrat om politic din Romania ! (Marţi, 1 decembrie 2020, 21:44)

    Cugetator [utilizator]

    Basescu este facut ca orice om din lumini si umbre, dar oricat ar fi de atacat, inclusiv de oribilii postaci si pe acest site, isi pastreaza statura de luptator fara teama impotriva tuturor ticalosilor. Are deci multi dusmani si acum , dar a reusit sa pastreze un partid PMP , nu foarte mare dar cu oameni de valoare. Chiar actualul presedinte Iohannis ii datoreaza enorm, desi nu o recunoaste suficient de des, pentru ca amandoi au in esenta aceiasi dusmani !