Iohannis spune că nu a primit la promulgare legea modificată de PSD pentru redeschiderea piețelor / Ciolacu: Minte din nou

de I.H.     HotNews.ro
Luni, 30 noiembrie 2020, 15:20 Actualitate | Politic


Marcel Ciolacu
Foto: Captura video
Președintele Klaus Iohannis a declarat, luni, răspunzând unei întrebări, că nu a primit la promulgare legea modificată de PSD care prevede redeschiderea piețelor. În replică, liderul PSD, Marcel Ciolacu, îl acuză pe Iohannis că "minte din nou”, pentru că actul normativ ar fi fost trimis la promulgare de aproape 20 de zile.

Președintele a fost întrebat luni, de un jurnalist, dacă va promulga legea privind redeschiderea piețelor. "Legea privind redeschiderea piețelor nu a ajuns la mine”, a răspuns Iohannis.

Liderul PSD a reacționat acuzându-l pe șeful statului că minte.
  • "Iohannis minte din nou! Legea cu deschiderea piețelor este trimisă la promulgare de aproape 20 de zile! Să îl ajutăm pe Iohannis să se documenteze! A mințit cu vaccinul, a mințit cu infectările și acum minte și cu piețele!!!", a scris Ciolacu pe Facebook.
El a postat și un link cu site-ul Camerei Deputaților și o captură cu fișa legii, care arată că actul normativ a fost trimis la promulgare în 12 noiembrie.


În 10 noiembrie, în plină campanie electorală, PSD a modificat propunerile luate de către Guvern privind pandemia de COVID-19. Astfel, PSD a reușit să adopte în plenul Camerei Deputaților un amendament potrivit căruia piețele care se află în spații închise pot să-și desfășoare activitatea pe durata stării de alertă. De precizat este că și liberalii au votat propunerea în comisia de specialitate, dar în plen s-au abținut.

Modificarea a fost votată după ce Guvernul adoptase cu câteva zile înainte o hotărâre de guvern care prevede ca piețele în spațiile închise să nu funcționeze în perioada stării de alertă.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3573 vizualizari

  • +1 (13 voturi)    
    Minciuna electorala a USL-ului recidivant (Luni, 30 noiembrie 2020, 15:25)

    contributor.bis [utilizator]

    Ca de obicei MINCIUNA tine loc de campanie electorala si de "program de guvernare" pe care (de când cu Dragnea proprit la închisoare) nimeni nu-l mai stie "din scoarta-n scoarta)
  • +11 (11 voturi)    
    Cine minte (Luni, 30 noiembrie 2020, 16:13)

    Ibit [utilizator]

    Sa plece acasa !
    • -4 (12 voturi)    
      Cine minte? (Luni, 30 noiembrie 2020, 17:14)

      Tambrian [utilizator] i-a raspuns lui Ibit

      E clar ca domnul Presedinte nu spus adevarul despre aceea lege.Se poate spune ca nu a fost informat de consilieri sau ca acestia nu au avut timp sa citeasca legea. Sau mai precis ca toti,inclusiv presedintele, asteapta sa treaca alegerile.
  • +3 (15 voturi)    
    Corupti si incompetenti au zis sa se trimita actul (Luni, 30 noiembrie 2020, 16:17)

    UnOarecare [utilizator]

    Asta nu inseamna ca a ajuns
  • +12 (22 voturi)    
    A zis ... (Luni, 30 noiembrie 2020, 16:21)

    AdevaratulProfet [utilizator]

    ...sau a citit de pe foaie ??? Personajul acesta devine tot mai greu digerabil pe ce zi ce trece...
  • -3 (27 voturi)    
    asta e ala care (Luni, 30 noiembrie 2020, 16:33)

    alfa1 [utilizator]

    la 200 de cazuri ne zicea sa nu iesim pe usa ca o sa avem inmormantari si la 10000 ne trimite la alegeri ca e siguranta mare ...halal presedinte
  • +7 (11 voturi)    
    ciolacu, pe stilul psd (Luni, 30 noiembrie 2020, 17:13)

    zot [utilizator]

    el inca nu a auzit ca un om care nu se respecta pe sine
    are sanse minime sa fie respectat de ceilalti
  • +4 (8 voturi)    
    ciolacule ..... (Luni, 30 noiembrie 2020, 17:30)

    asada [utilizator]

    .....tot tu esti sau bai alfa intaiul tu esti ala de ii cari tucalul "maretului "presedinte de grupare mafiota !!??? Apropo de ce esti ba intaiul ,urmeaza si altii tot de calibrul tau !!???
  • +9 (11 voturi)    
    Acum în România sunt doi mari mincinoși, (Luni, 30 noiembrie 2020, 17:49)

    Rescator [utilizator]

    Pontache Mitomanul Plagiatorus și Csolacs Bacs din
    Simileasca Buzăului.Sper ca după 6 decembrie să
    scăpăm de amândoi.
  • -3 (3 voturi)    
    Odata si odata... (Luni, 30 noiembrie 2020, 20:19)

    justin puscasu [utilizator]

    cand epidemia asta se va termina, Domnul Presedinte ne va privi senin in prompter si va declara ca guvernul Lui ne-a salvat.
    Apoi va anunta ca ii decoreaza pe Orban si pe Vela.
    Mie mi se pare ca minciunile lui Ponta aveau ceva din "ghidusia" unui copil de clasa a VI-a cu tulburari de comportament. Dar Klaus e profesor!
  • +1 (1 vot)    
    Intre PSD si Diavol, nu exista diferenta ! (Marţi, 1 decembrie 2020, 10:56)

    Cugetator [utilizator]

    Nu stiu daca legea de contraatac a PSD, a fot trimisa. Stiu insa sigur ca daca guvernul va stabili ca dimineata asta este ziua, PSD va vota imediat ca e de fapt fix noaptea si inca noaptea polara ! Sper cu ardoare, ca PSD sa isi piarda toate butoanele !