Judecătorii CCR au amânat decizia privind majorarea pensiilor cu 40% / O nouă ședință pentru analizarea sesizării după alegerile parlamentare

de L.P.     HotNews.ro
Miercuri, 25 noiembrie 2020, 13:17 Actualitate | Politic


Parlament, ora premierului
Foto: Guvernul Romaniei
Curtea Constituțională a amânat, miercuri, o decizie privind majorarea pensiilor cu 40%. Ședința în care va fi luată o decizie a fost programată pentru data de 13 ianuarie, după alegerile parlamentare.

La sârșitul lunii septembrie, Parlamentul a votat, majorarea pensiilor cu 40% la propunerea PSD la legea rectificării bugetare. Totodată, deputații au modificat în comisiile de specialitate și majorarea salariilor profesorilor din acest an, iar autoritățile locale ar urma să primească mai mulți bani.

Legea a fost contestată de Guvern la Curtea Constituțională. „Parlamentul a ignorat exigenţele de previzibilitate ale legii şi perspectivele evoluţiei situaţiei bugetului consolidat şi a economiei generale, cu consecinţa afectării principiului securităţii juridice”, se arată în sesizarea Guvernului, depusă pe 13 octombrie.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1594 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    astia sunt niste INUTILI! (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 13:20)

    cristi_an [utilizator]

    "dupa alegerile parlamentare" - in traducere libere, dupa alegeri sa vedem din ce directie bate vantul.
    Politizati pana in maduva oaselor!
  • -1 (1 vot)    
    Amanare inteleapta, (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 13:45)

    Dilematic [utilizator]

    pentru a nu influenta alegerile parlamentare din 6 decembrie.
  • +5 (5 voturi)    
    e necesara dizolvarea urgenta (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 13:45)

    mmmircea [utilizator]

    a ccr, avocatului poporului, cna, cncd si constructia unor institutii noi.
    • 0 (0 voturi)    
      Noile institutii (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 17:29)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      vor deveni la fel de obediente puterii ca si cele de acum. Mai bine folosim A.I. care va fi impartiala: ne va curata pe toti.
  • +4 (4 voturi)    
    hehe (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 13:53)

    transpenibilus [utilizator]

    CCR nici nu stii
    Cat de pesede devii!!!

    #NUscapati!!!
  • +6 (6 voturi)    
    mda (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 14:00)

    SoulSearcher [utilizator]

    asteapta alegerile...

    daca PSD-ul nu scoate scor bun.. o sa aprobe ca sa infunde total orice guvernare pe 2021 :DD
  • 0 (0 voturi)