VIDEO Barna: După ce am dat anunțul că ne vom da demisiile din Parlament, PSD și PNL au intrat în panică / Brusc, Ciolacu a avut un atac de moralitate

de C.D.     HotNews.ro
Marţi, 24 noiembrie 2020, 18:05 Actualitate | Politic


Dan Barna în studioul HotNews.ro
Foto: Hotnews
​Dan Barna nu crede în sinceritatea lui Marcel Ciolacu care și-a anunțat și el demisia din Parlament pentru a nu beneficia de pensie specială, susținând că l-ar fi crezut pentru gestul său dacă i-ar fi păsat „măcar o zi” în ultimii patru ani și ar fi vrut eliminarea privilegiilor pentru parlamentari.

„Am dat ieri anunțul la presă că ne vom da demisiile din Parlament și în următoarele 2 ore PSD și PNL au intrat în panică. Dl Ciolacu brusc a avut un atac de moralitate, dându-și demisia. Aproape l-aș fi crezut pentru gestul de aseară. Problema e că, deși și-a dat demisia și acum 4 ani alături de Dragnea, de atunci nu a contribuit nici măcar o dată la majoritatea care să elimine pensiile speciale. Dacă i-ar fi păsat ar fi găsit măcar o zi să voteze această inițiativă din 2017”, a spus liderul USR-PLUS la HotNews LIVE.

Barna a catalogat drept „fake news” faptul invocat de adversarii politici că există un blat între USR și PSD.

De asemenea, el a insistat că, potrivit legii, după ce și-au dat demisia înainte de expirarea mandatului, niciun parlamentar al USR nu va putea primi pensie specială.

„În viitoarea guvernare, din care e rezonaibil că USR, va face parte eliminarea pensiilor va fi o condiție pentru a face o majoritate. Eliminarea pensiilor speciale e un obiectiv din programul nostru de guvernare, pentru că generează o mare nedreptate”, a mai spus el.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2716 vizualizari

  • -4 (10 voturi)    
    gargara useristoplusista (Marţi, 24 noiembrie 2020, 18:07)

    tahomir [utilizator]

    se rezolva cu o lege, asta cu demisia e doar o chestie de publicitate. Ce sa zic, ma intereseaza pe mine ca nu isi iau pensia speciala cand USR+ vor sa privatizeze complet sanatatea si educatia.
    Astia de la USR+ or sa fie noul PSD, sa vedeti incompetenta cu fite la ei.
    • +6 (10 voturi)    
      Dar ce e rau cu ce vor? (Marţi, 24 noiembrie 2020, 19:12)

      MakeRoGreatAgain [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      Iti place sau nu USR PLUS, ii votezi sau nu, e alegerea ta, dar spune, de ce e rau ca USR PLUS cere lucruri normale?

      Si nu doar le cere, nu doar le zice, dar efectiv au trecut la fapte, au initiative legislative concrete, care, daca nu ar fi fost blocate, ar fi devenit legi.

      Ia zi, daca tu ca roman de rand, care munceste zilnic si-si plateste taxele, de ce nu esti de acord cu initiativele USRL PLUS?
      Nu trebuie neaparat sa-i si votezi, dar de ce esti impotriva?

      Sau, un alt exemplu al initiativei lor, ce e rau sa nu existe "penali in functii publice"?
      • +4 (8 voturi)    
        USRPLUS este singura optiune! (Marţi, 24 noiembrie 2020, 21:50)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui MakeRoGreatAgain

        Iar de data asta nu mai este raul cel mai mic. Chiar avem pentru ce merge la vot. Cu bune si rele, USRPLUS sunt altceva in politica romaneasca, mult peste hotii organizati in partide pentru a devaliza Romania in ultimii 30 de ani.
  • +3 (9 voturi)    
    PSDUDMRPNL vor sa ne fure in cotinuare cu Pensiile (Marţi, 24 noiembrie 2020, 18:17)

    hopsinoi [utilizator]

    Speciale.

    PSDUDMRALDEPNL au avut majoritate in parlament si zic ca nu-i lasa CCR, pai cum e asta, adica s-au strins niste interlopi au dat o lege prin care unii fura zilnic si acum nu se poate da o lege ca sa se opreasca furtul.

    Daca se opune CCR care-i partas la furtul national Pensii SPeciale atunci trebuie desfintat si facut NOU CCR pe baza de cinste si corectitudine.
    • +1 (3 voturi)    
      baietica ... (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 10:52)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui hopsinoi

      ....cand a avut PNL majoritate in parlament ,sau da bine la partidulet gainaria !!??
  • -1 (3 voturi)    
    Prostie. (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 9:23)

    asavreau [utilizator]

    Barna a intrat în logica PSD,ALDE,Pr5o România și arată că dacă vor fi aleși vor face legi în interesul lor.D-le Barna,discutați despre România și români,nu mojiciile pe care vi le faceți ,ca să aveți ce discuta.Dacă nu aveți propuneri,ascultați ce propunem și veniți cu soluții de rezolvare în favoarea tuturor.Sincer,cânfd vorbești de PSD,PNL nu te confirmă ca lider care vrea votul românilor.Vorbești de parcă vrei votul celor din USR!Pentru-că PSD nu au cu ce să vină,te provoacă și cazi în capcana lor.
    • -1 (3 voturi)    
      logica de.... (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 10:49)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      ...care vorbesti este inventata de ei si au facut rahatul praf !!! Maretul ,inegalabilul ,teribilul presedinte de partid ramas in functie dupa sondaje online in randul ilustrilor membri ai gruparii ce il sustine ,declara in prostia lui,eeeeee...daca eram eu presedinte pai....,si tot asa daca erau ei primari ,daca aveau ei majoritate in parlament ,daca erau ei la guvernare si daca ,daca daca .....!!!!!Au avut ocazia sa intre la guvernare si au fugit ca dracul de tamaie de le-au sfarait calcaile !!! Ieri declara cu nesimtirea caracteristica ca este "obligat" sa aiba incredere in PNL ,dar sa ne spuna cati au incredere in el si in sleahta pe care o conduce !!!! S-a mai vazut pe cai mari si aluat-o in barba si nu s-a invatat minte !!! Singurii care au incredere in el este Ciolacu si gasca lui mafiota !!!!