Articol susținut de PMP

Eugen Tomac, președintele PMP: Propunem înființarea unui Minister pentru Digitalizare, Inovare și Inteligență Artificială pentru valorificarea performanțelor pe care România le are în domeniul IT&C

de     Smile Media
Marţi, 24 noiembrie 2020, 13:16 Actualitate | Politic


Eugen Tomac
Foto: PMP
​Președintele PMP, Eugen Tomac, a declarat, cu ocazia prezentării Programului de guvernare al partidului, că parlamentarii formațiunii vor acorda susținere viitorului Guvern doar dacă va fi înființat un Minister pentru Digitalizare, Inovare și Inteligență Artificială.

"Criza economică adusă de pandemie ne-a arătat importanţa accelerării procesului de digitalizare a economiei şi administraţiei publice româneşti. Tocmai de aceea, propunem înfiinţarea unui Minister pentru Digitalizare, Inovare și Inteligență Artificială. Ministerul va pleca de la structura instituțională și funcțională oferită de Autoritatea pentru Digitalizare din România. În acest context, PMP susţine implementarea imediată a noului standard 5G în România evitându-se folosirea tehnologiei chineze care prezintă riscuri de securitate. Ţara noastră are şansa uriaşă de a face un salt economic şi societal semnificativ în următorii patru ani dacă mergem pe drumul digitalizării, mai ales că, având în vedere numărul mare de IT-işti bine pregătiţi, îndeplinim condiţiile necesare pentru un astfel de succes", susține Eugen Tomac, liderul PMP.

Acest minister nou ar trebui să elaboreze strategii și politici publice în domeniu, în concordanță cu politicile UE, pentru ca România să își valorifice avantajele competitive pe care le are în domeniul IT&C.

Comisia Europeană a prezentat, în acest an, o strategie privind economia digitală și dezvoltarea Inteligenței Artificiale în Uniunea Europeană.

Prin Mecanismului de redresare și reziliență, Next Generation EU, care susține relansarea economică a statelor membre după pandemia de COVID-19 (cu un buget de 750 miliarde de euro pentru următorii 4 ani), 10,6 miliarde de Euro vor fi alocați piaței unice, inovării și sectorul digital.

De asemenea, prin Cadrul Financiar Multianual 2021-2027, UE va susține transformarea digitală a societății și economiei europene cu 9,2 miliarde de Euro prin Programul Europa Digitală. Programul va stimula investițiile în supercomputere, inteligență artificială, securitate cibernetică, abilități digitale avansate și asigurarea unei utilizări pe scară largă a tehnologiilor digitale în întreaga economie și societate, inclusiv prin intermediul centrelor de inovare digitală.

Banii pentru digitalizare din bugetul UE vor fi disponibili și prin Horizon Europe (pentru cercetare și inovare), precum și prin Connecting Europe Facility (pentru infrastructura digitală). IT-ul are un potenţial foarte bun de dezvoltare în România în perioada următoare, în condiţiile în care pandemia a accelerat tendinţa de digitalizare a companiilor, dar şi a statului. În aceste condiţii, sectorul, care acum face 7% din economia românească, ar putea ajunge la 10% din PIB.

IT-ul şi comunicaţiile au contribuit la creşterea eoncomică din primul trimestru din 2020 cu aproape 40%. Astfel, la o creştere economică anuală de 2,4%, IT-ul a contribuit cu 0,9 puncte procentuale, în condiţiile în care contribuţia acestui sector la formarea PIB a fost de 7%, arată datele Institului Naţional de Statistică. Spre comparaţie, industria, cu o pondere în PIB de aproape 20%, a contribuit negativ la creşterea economică cu 1,2 puncte procentuale.

Acest articol a fost redactat de PMP








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2879 vizualizari

  • +21 (31 voturi)    
    sinecuri pt partid (Marţi, 24 noiembrie 2020, 13:40)

    DSS [utilizator]

    la cat mai multe posturi bine platite pt partid.
    un astfel de minister nu va face decat sa plimbe hartii de colo-colo, sa mai faca niste comisii si comitete inter-ministeriale, sa aiba loc amantele celor din PMP.

    trebuie taiate posturi si ministere, nu infiintate unele noi
    • +5 (7 voturi)    
      Un minister = rudele PMP (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 15:00)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui DSS

      Faceti loc, ca vine PMP sa suga din buget!
  • +25 (31 voturi)    
    Propunere (Marţi, 24 noiembrie 2020, 13:47)

    AndreiNitelea [utilizator]

    Ideea mi se pare bună
    Cu condiția să fie Ghiță cel ce se ocupă de bani.
  • +14 (22 voturi)    
    si eu propun un minster (Marţi, 24 noiembrie 2020, 14:07)

    bobo2 [utilizator]

    the ministry of silly walks
  • -4 (16 voturi)    
    Uite cine ne baga cipu`5G de la Geitz! (Marţi, 24 noiembrie 2020, 14:10)

    UnOarecare [utilizator]

    Glumesc, initiativa suna bine!
  • +16 (20 voturi)    
    da domnule Tomac (Marţi, 24 noiembrie 2020, 14:12)

    CNBC [utilizator]

    De acord cu Dvs, doar ca multi dintre politicieni sunt convinsi ca digitalizarea se refera la numararea spagii pe degete. Am mai avut si e-romania si e-guvernare si alte e-uri de care s-a ales praful, toate contractele au mers catre SIVECO si Ghita telecom, primaria are si ea o firma ce se ocupa de digitalizare mai degraba specializati in sifonarea banului public Au mai fost si licentele de Windows, pe cand o strategie nationala orientata catre opensource? Grindeanu de asemenea a condus ANRC, unde la nivel de competente stia doar sa aprinda lumina in cladire. Ce ar fi sa nu va mai bagat nasul unde nu va fierbe oala, dar deloc ?
    • +7 (9 voturi)    
      Aveți perfectă dreptate. (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 12:02)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui CNBC

      Individul propune un nou minister că doar suntem
      țara cu cele mai multe ministere din Emisfera
      Nordică.Întreb ce va face Ministerul Comunicațiilor
      și al SOCIETĂȚII INFORMAȚIONALE!? Va fi desființat sau nu!Cu ce se ocupă cele 300 de
      Agenții Guvenamentale,cu multe mii de angajați
      care freacă menta pe salarii între 3000 și 15.000
      de euroi pe lună.Se știe că în aceste structuri 90%
      dintre angajați sunt clienți politici,neamuri și amante.Așa că mai ușor cu sinecura Tomacule!
      • -1 (5 voturi)    
        Calitatea (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 16:26)

        vodatepes [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

        Aici de vede calitatea unora care comenteaza pe aici. Comenteza fara sa stie nimic. Matale domnule stii ca Ministerul Comunicatiilor si Societatii Informationale nu mai exista de 1 an de zile? Deci mai intii informaza-te si apoi scrie. Un exemplu clar de Gica care se baga si el in treaba fara sa stie. Iar in privinta euroilor asa pentru cultura matale Salarile in sistemul bugetar din Romania se platesc in lei. in rest pune mina pe carte informeza-te si apoi mai vb.
  • +19 (29 voturi)    
    PMP vrea sa omoare industria de IT? (Marţi, 24 noiembrie 2020, 14:12)

    gugurila [utilizator]

    Exact de politruci care sa bage betze in roate are IT-ul nevoie.

    E singura industrie care s-a dezvoltat in ciuda incompetentei si/sau relei vointe a guvernelor din 89 incoace, si numai pentru ca tot ce iti trebuie ca sa incepi e o debara in care tragi internet si pui un calculator.

    Si acum vine asta sa "sprijine" IT-ul? Jos labele!
  • +20 (26 voturi)    
    Mda (Marţi, 24 noiembrie 2020, 14:36)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Si tot cu angajati rude, amante, soferi, vecini ... cred ca avem suficiente institutii "utile". Intai sa facem un inventar, sa analizam ce avem ,ce ne trebuie, cat ne trebuie si ce eliminam, apoi putem vedea ce sinecure se mai pot inventa.

    Asta crede ca daca strecoara sintagme gen "IT", "digitalizare" sau "inteligenta artificiala" face tara sa fie la nivel de Elvetia?!

    Noi nu avem institutii informatizate, centralizate sau legate intre ele si asta viseaza la inteligenta artificiala.
  • +15 (23 voturi)    
    geniala idee (Marţi, 24 noiembrie 2020, 15:04)

    voxpopulix [utilizator]

    Daca este condus de EBA si MIhail Neamtu o sa rupem tot in doi ani.

    Bagam amazon si microsoft in famliment, Estonia o sa fie o gluma fata de nivelul la care o sa fie Romania.


    Gata, m-ati convins, votez cu securitatea!

    PS. repet, doar daca este condus de EBA si Neamtu - asta saracu' la cate alegeri a pierdut in ultima vreme...deja ne facem griji pentru sanatatea lui mintala.

    Trebuie sa primeasca si el ceva de la banul public ca la privat sunt aia prosti si nu vad ce valoare are prichindelul.
    • 0 (8 voturi)    
      .... si eu sunt convins ..... (Marţi, 24 noiembrie 2020, 20:27)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      Daca era propus Coliban mincinosul atunci era "cool".
    • +7 (7 voturi)    
      loool... care sanatate mintala? (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 9:26)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      loool... care sanatate mintala?
    • +5 (5 voturi)    
      mda... (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 9:26)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      nu mai rade de tanarul abuzat in SUA...
  • +14 (14 voturi)    
    Să se stabilească o cutumă. (Marţi, 24 noiembrie 2020, 16:16)

    asavreau [utilizator]

    Pentru orice minister nou înființat să fie desființate alte două ministere.La fel să se procedeze și la agenții și alte instituții guvernamentale.
  • +4 (14 voturi)    
    De acord (Marţi, 24 noiembrie 2020, 16:20)

    Ibit [utilizator]

    Cu conditia ca acest minister sa fie condus de " fata lu tata " , ca sa fie si PETROV multumit !
  • 0 (8 voturi)    
    Ministerul Cosmosului (Marţi, 24 noiembrie 2020, 18:07)

    doar_un_mesaj [utilizator]

    Propun înființarea unui Minister pentru Cosmos și îl facem pe Elon Musk ministru pe viață sau prim-ministru, orice, deși sigur nu acceptă invitația.
  • +14 (16 voturi)    
    propun un minister al prostiei (Marţi, 24 noiembrie 2020, 20:10)

    mike_the_hunter [utilizator]

    in care Tomac sa fie ministru
  • +8 (10 voturi)    
    IT-ul românesc și digitalizarea (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 2:21)

    Koczka [utilizator]

    Parafrazandu-l pe Caragiale pot spune că IT-ul romanesc e măreț, splendid dar lipsește aproape cu desăvârșire.
    Exista cat de cat o categorie de oameni care lucrează pe o piață care oferă job-uri in special pentru asigurarea unor servicii informatice , cele mai multe restrangandu-sr la monitorizarea, mentenanța și debug-ing aplicații informatice din afara țării.
    Dezvoltarea de aplicații importante a penetrat numai zone de nișă ale pieței globale.
    Majoritatea tinerilor cu aptitudini și skill-uri in acest domeniu lucrează în afara țării sau pentru firme străine.
    Cât despre digitalizare , din păcate în România stadiul acesteia este incipient. Dovada, numărul imens de mare de funcționari din instituțiile publice, administratie, nivelul redus al automatizării și robotizării in acest ndustrie și telecomunicații.
    Așa că inexistentul Minister al Cercetării și Dezvoltarii ar trebui reifiintat și populat cu specialiști care sa pregătească programe de dezvoltare.
  • +5 (7 voturi)    
    IT-iști și corporatiști sunt luați, degeaba (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 2:54)

    jorj_bv [utilizator]

    Cu PMP au rămas cei cu apucături mai de Neanderthal sau ev mediu întârziat, pupături de moaște, rave-uri cu împărtășanie dintr-o singură linguriță și poștit potirul, d-ăștia.
    Ce treaba are PMP cu digitalizarea?
    Dar numărul de mașină? EBA?
  • +6 (8 voturi)    
    negativ! (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 7:56)

    mongolul [utilizator]

    Ne-am saturat de birocratie.
  • +4 (8 voturi)    
    Tomac cand deschide gura (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 8:47)

    ..13 [utilizator]

    Mereu aduce in discutie un Minister.

    Nu prin ministere se conduce o tara ci prin politici care sunt implementate de guvern si sustinute de parlament.

    mai este mult pana departe - ideile astea precum ca un minister daca apare rezolva probleme ar trebui sa ii iasa din cap lui Tomac.

    maine, daca ar fi negocieri pentru formarea unui nou guvern, iarasi ar spune ca PM trebuie sa fie dat de PMP - bre, da mai lasa prostiile astea si rog sa se apuce de o treaba serioasa ca s-au dus vremurile politicienilor.
  • +8 (12 voturi)    
    aoleu.... (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 9:25)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    doamne fereste .... sa sustii asta cu EBA cap de lista este ca si cum ai spune ca esti nevinovat cu cadavrul depozitat in frigider.

    EBA este simbolul prostiei si voi vreti sa fiti votati de sectorul cu cel mai mare IQ mediu...

    :)))))))))))))))))))))))
  • +2 (4 voturi)    
    ministerul prostiei ?! (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 13:26)

    mirceacr [utilizator]

    Ministerul prostiei si intilismului politic ! ?!! face sens !
  • +4 (6 voturi)    
    si EBA ministru acolo (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 14:00)

    programatoru [utilizator]

    pai discutati cu colegii vostri de la PDL din PNL, va astepta cu bratele deschise
  • +2 (4 voturi)    
    tomac are nevoie de inteligenta arfiticiala (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 15:01)

    Mary80 [utilizator]

    in lipsa celei naturale.
  • +1 (3 voturi)    
    minister (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 18:38)

    Proton [utilizator]

    Încă un, două și ministere ajungem iar la multe ministere și odată cu acesta și creșterea birocrației, de un departament nu zic nu.
  • 0 (2 voturi)    
    Doamne fereste, astia nu se fac bine niciodata! (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 23:39)

    Klaus_ [utilizator]

    Cata prostie sa ai in dovleacul ala ca sa spui ca PMP sustine doar guvernul care va face un Minister pentru Digitalizare, Inovare și Inteligență Artificială?! Ba ejnebun??!! :)) Ar fi deplasat sa vrei un minister pentru "Servicii" desi serviciile reprezinta 60% din economia Romaniei. E exagerat sa vrei un minister pentru industria Automotive, desi aduce cele mai mari investitii. Bai frate, dar sa faci "Minister pentru Digitalizare, Inovare și Inteligență Artificială" asta e o aberatie, care suna bine doar pentru prosti. Toate astea trei concepte ar trebui sa fie incluse in orice sector economic sau public, asa cum in orice sector ar trebui redusa birocratia, ar trebui promovata competenta, ar trebui eliminata hotia, ar trebui pedepsita mita si ar trebui interzis traficul de influenta. O sa faca PMP cate un minister pt fiecare problema? Basescu era un conflictual, chefliu, gagicar, grobian... multe se pot spune despre Base, insa Basescu nu era prost. Chiar deloc! Cred ca-si smulge parul din cap (daca i-a mai ramas;) cand vede ce abereaza pufuletii astia ai lui.
  • 0 (2 voturi)    
    eugen tolomac (Joi, 26 noiembrie 2020, 7:40)

    farapolitruci [utilizator]

    nu mai stii cum sa faci bani, tolomacule? sa ai un 4.9% fericit!