VIDEO ​Toți parlamentarii USR și-au prezentat demisiile. Barna: E o decizie luată în unanimitate

de Clarice Dinu     HotNews.ro
Marţi, 24 noiembrie 2020, 10:39 Actualitate | Politic


Demisii USR
Foto: Hotnews
​Parlamentarii USR au decis, marți, în unanimitate să-și depună demisiile pentru a nu beneficia de pensii speciale. Dan Barna a declarat că acestea vor intra în vigoare în ultima zi de mandat a actualei legislaturi.

„Am decis să ne asumăm că nu vom beneficia de pensii speciale, dar e o condiție pentru participarea la noua guvernare. Este un mesaj foarte clar. (...) E o decizie luată în unanimitate”, a declarat Barna.

Liderul USR a cerut convocarea conducerii parlamentului de urgență și organizarea miercuri a unei ședințe comune pentru a abroga articolele din statutul parlamentarilor care prevăd acordarea de pensii speciale.

Barna a precizat că astăzi colegii săi vor depune demisiile la Senat și Camera Deputaților, iar cei care din motive medicale nu sunt prezenți, o vor face când vor putea.











Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11463 vizualizari

  • +38 (54 voturi)    
    bravo! (Marţi, 24 noiembrie 2020, 10:43)

    I [utilizator]

    fapte nu vorbe.
    • -16 (40 voturi)    
      Si penalul Barna si-a depus demisia? (Marţi, 24 noiembrie 2020, 10:53)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui I

      Oricum el nu va mai intra in parlament daca se accepta "Fara Penali in functii publice" pentru ca el este penal, nu? Atata timp cat este urmarit de DNA dupa descoperirile Rise Project, el este penal pentru ca inca nu si-a demonstrat nevinovatia. Ce este si cu ipocrizia si dubla masura...
      • +3 (5 voturi)    
        Sunteti postac? (Marţi, 24 noiembrie 2020, 14:06)

        sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Ca vad ca intrebati mai jos. Ca altfel nu vad cum nu stiti ca nu exista dosar penal deschis pe numele lui Dan Barna.

        Dar poate ca ma insel eu si atunci imi cer scuze de pe acum.

        Va rog sa puneti aici numarul dosarului penal deschis pe numele lui Dan Barna si instanta de judecata. Il putem verifica imediat impreuna. Multumesc.
        • +3 (5 voturi)    
          S-au lamurit deci doua lucruri : (Marţi, 24 noiembrie 2020, 14:18)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

          1. DanBarna nu-i penal;
          2@Miky60 e postac ;

          PS. E bine ! :)))
          • +1 (1 vot)    
            Ar mai fi (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 1:26)

            Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            Ar mai fi si aberatia: "nu si-a demonstrat nevinovatia", de parca asa functioneaza justitia!
            Dupa rationamentul asta, eu as putea spune ca Miky60 e mov si are coarne, ramanand ca Miky60 sa ne demonstreze ca nu e! Si chiar daca o face, pot spune ulterior ca are coada si blana alba... si tot asa!
    • +15 (35 voturi)    
      De asta cine vrea binele RO voteaza USRplus! (Marţi, 24 noiembrie 2020, 11:15)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui I

      Din programul de guvernare:
      1.Fără Penali în Funcții Publice
      2.Fără pensii speciale
      3.Să nu mori cu dreptatea în mână
      4.300 parlamentari, primari în 2 tururi și reforma electorală
      7.Fără mii de agenții
      ....
      • -4 (20 voturi)    
        Esti postac? (Marţi, 24 noiembrie 2020, 11:35)

        Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

        Intreb pentru un prieten...
        • +2 (6 voturi)    
          Nu PSDistule, sunt simpatizant mai bine pt Romania (Marţi, 24 noiembrie 2020, 13:32)

          UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

          Si in momentul de fata peisajul politic imi spune ca USRplus face si vrea sa faca ce trebuie!
        • +5 (5 voturi)    
          Ai ramas dator "prietenului" cu un raspuns ! (Marţi, 24 noiembrie 2020, 14:20)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

          Dar voi va faceti ca ploua cand sunteti prinsi cu fofarlica ! :)))
        • +3 (3 voturi)    
          Asta e monolog interior? (Marţi, 24 noiembrie 2020, 16:25)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

          Te intrebai pe tine însuți? =))))
    • -11 (29 voturi)    
      Mare faptă - exercițiu de imagine de 2 lei (Marţi, 24 noiembrie 2020, 11:21)

      TomSawyer [utilizator] i-a raspuns lui I

      Dacă nu știai, pensia specială a magistraților este de vreo 3 ori mai mare decât cea a parlamentarilor, iar numărul pensionarilor magistrați este de vreo 6 ori mai mare decât al parlamentarilor.

      Ce fac ei aici este doar campanie electorală (din păcate) - prețul pe care îl plătim pentru tăcerea justiției vis-a-vis de crimele din '89 și '90 este mult mai mare.
      • +4 (12 voturi)    
        :) (Marţi, 24 noiembrie 2020, 11:36)

        /./ [utilizator] i-a raspuns lui TomSawyer

        Si cine a modificat legea magistratilor care le permite sa iasa la pensie cu salarul de pe ultimele 6 luni aud??Nu cumva PSD-ul si ProRomania??Pensiile alea imense se pot impozita masiv doar sa se vrea.Iar dc CCR zice ca nu se poate exista referendum iar poporul e suveran ca le place unora de la CCR sau nu.
      • +3 (9 voturi)    
        si care e solutia? (Marţi, 24 noiembrie 2020, 11:37)

        MitikaP [utilizator] i-a raspuns lui TomSawyer

        Daca esti matale asa de atoatestiutor, lumineaza-ne si pe noi, plebea, ce ar trebui sa faca USR-ul ca sa fii multumit.
        • +1 (1 vot)    
          câteva lucruri destul de simple (Marţi, 24 noiembrie 2020, 12:52)

          TomSawyer [utilizator] i-a raspuns lui MitikaP

          1. Transparentizarea acestor pensii speciale, nu doar folosirea lor ca instrument politic sau de campanie electorală
          2. Pus degetul pe adevărata gaură la buget, cea dată de magistrații complici la toate crimele din ultimii 30 de ani
          3. Dacă tot le-a stricat Ciolacu surpriza și exercițiul de imagine, puteau să se fi folosit de asta și să scoată cifre la suprafață (e.g. numărul de parlamentari PSD care benficiază deja de pensie specială)

          PS:
          de ce sunt unii pe-aici atât de slabi încât apelează la atacuri la persoană?
          de ce naiba vedeți lumea doar în alb și negru?! (USR vs alții - sunteți postaci plătiți de partid? sau doar ultrași?)
          • 0 (2 voturi)    
            Pai chestiilea astea sunt deja publice (Marţi, 24 noiembrie 2020, 16:31)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui TomSawyer

            Doar trebuie sa cauti nitel pe net. Orice parlamentar care are un stagiu complet, sau care trece de un mandat complet sau aduna un numarul de zile ale unui mandat complet don 2-3 mandate incomplete. Uite asha, la repezeala, detalii aici: https://www.g4media.ro/exclusiv-sute-de-fosti-senatori-si-deputati-primesc-pensii-speciale-cuprinse-intre-2-000-si-12-000-de-lei-pe-luna-dupa-35-de-ani-de-munca-un-roman-ia-jumatate-din-cat-primeste-un-fost-parlamentar-p.html
            Acu, parlamentarii USR nu pot sa-si dea demisia ca sa nu mia ia pensie speciala magistratul sau militarul, dar macar parlamentarii si primarii ar trebui sa nu ia pensii speciale intr-o tara in care poporul priveste bugetul ca pe un bun comun care trebuie dramuit si nu ca pe un sac fara fund bun de praduit.
      • +2 (10 voturi)    
        Si ce vrei acu? (Marţi, 24 noiembrie 2020, 11:40)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui TomSawyer

        Sa demisioneze parlamentarii USR din functia de magistrat? =)) Esti de-a dreptul penibil...
      • +2 (8 voturi)    
        pai au facut ce depinde de ei (Marţi, 24 noiembrie 2020, 12:04)

        rakleta [utilizator] i-a raspuns lui TomSawyer

        Cu aia ce sa faca ? Sunt la butoane total ? Nu.
        Tu oricum voteaza psd/pnl ca aia au facut multe.
        Parelolog de servicu de 2 bani...
      • +2 (2 voturi)    
        Ce fac ei aici e o chestie extraordinara (Marţi, 24 noiembrie 2020, 14:12)

        sile_v [utilizator] i-a raspuns lui TomSawyer

        Pentru ca pun presiune pe vechile partide sa rezolve problema. Sunt singurii care o fac, presa a uitat deja de problema, dupa ce a primit zeci de milioane de euro, ca "ajutor"

        Ce face USRPlus acum e scoaterea mizeriei de sub covor. Forteaza subiectul ca subiect de forta in media. Ii forteaza pe cei vechi sa raspunda ACUM, inainte de alegeri, ce au de gand cu pensiile speciale. Caci fara presiuni, cam stim ce au de gand vechile partide, alea care adauga noi si noi pensii speciale si care tin legile de abrogare in sertarele cu anii.

        Nu vor sa isi asume rezolvarea problemei cei de la PNL si PSD? Sa plateasca electoral.

        Si o sa plateasca pe 6 decembrie.
        • -1 (1 vot)    
          Bănuiești că... (Marţi, 24 noiembrie 2020, 15:04)

          TomSawyer [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

          ...USR nu „forțeză” problema (prin aprofundarea ei), astfel încât să nu-i supere pe magistrați, ci doar vor să fie conștientizată în campanie? (urmărind ca în viitor să-i „deposedeze” și pe magistrați de mizeria asta)

          Pentru că o astfel de mișcare ar fi foarte inteligentă.. chiar dacă ar fi greu de bătut în cuie o asemenea înițiativă în viitorul legislativ, punerea degetului pe această rană deschisă (pensiile speciale ale magistraților) ar fi o dovadă de curaj.
    • -4 (18 voturi)    
      Vrajeli electorale USRiste (Marţi, 24 noiembrie 2020, 11:44)

      Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui I

      pentru pacalit fraierii
      • +1 (3 voturi)    
        Cum sa nu ! :)) (Marţi, 24 noiembrie 2020, 14:25)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

        Tot cum vrajeala pt fraieri a fost si proiectul de lege al USR pt desfintarea pensiilor speciale, nu-i asa ?

        PS. Iar solicitarea lui Roman de la PNL de a se discuta acum pe 24 noiembrie legea respectiva si a se rezolva problema e un lucru foarte serios, evident ! :))))))
        • -1 (1 vot)    
          Nu, toata discutia (Marţi, 24 noiembrie 2020, 15:43)

          Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          referitoare la pensii speciale, acum, este o vrajeala electorala. Si a PNL, si a PSD. Am spus-o si la alte articole.
          • +2 (2 voturi)    
            Hei, hei... mai sus vorbeai de "Vrajeli (Marţi, 24 noiembrie 2020, 19:20)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

            electorale USRiste' !
            Acum o intorci ca la Ploiesti !

            PS. Cum e pana la urma ?
  • -27 (35 voturi)    
    De Doi Ani Spun Asta (Marţi, 24 noiembrie 2020, 10:44)

    un domn [utilizator]

    Acuma la Final...
    Ma rog
    Ar putea ramane P$D
    • +17 (21 voturi)    
      Adica ce ar fi trebuit sa faca ? (Marţi, 24 noiembrie 2020, 11:02)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Sa-si dea demisia inca de acum doi ani ?

      PS. Ei sunt cei care au introdus proiectul de lege privind desfintarea pensiilor speciale dar cei care impreuna puteau sa duca legea la bun sfarsit (PSD si PNL, adica USL) nu au interesul !
      • -2 (4 voturi)    
        Discutia Aceasta Am Avut o ( daca ti amintesti) (Marţi, 24 noiembrie 2020, 12:07)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Numai asa lasi la off side Ciumele, Galbena si Roshie
        Acum PNL are o Mare Problema!
    • +3 (15 voturi)    
      vai de plm (Marţi, 24 noiembrie 2020, 11:03)

      chiareleste [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ai drept de vot?
      • +8 (16 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Marţi, 24 noiembrie 2020, 11:31)

        [anonim] i-a raspuns lui chiareleste

        • +4 (10 voturi)    
          Ma tavalesc de ras... (Marţi, 24 noiembrie 2020, 12:04)

          Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui

          "un domn" a ajuns in Kiseleff 10? Ce cosmar pentru dansul care infiera Kiseleff 10 cu manie proletara.

          Iaca sa il ajut o leaca. M-am uitat pe aici prin Kiseleff 10 prin subsol si nu e. Nu e coleg cu mine ba!
          • 0 (2 voturi)    
            Comentariu sters de utilizator (Marţi, 24 noiembrie 2020, 16:34)

            [anonim] i-a raspuns lui Gigi Kent

            • 0 (2 voturi)    
              Ba dimpotriva... (Marţi, 24 noiembrie 2020, 17:12)

              Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui

              Am impresia ca succesul meu pe aici pe hn e maxim.

              Daca nu ar fi cei ca mine, voi astia neo-marxistii ati crede ca sunteti singuri pe tapsan si nu ati intelege de ce uneori iesiti si pe locul doi.
    • +10 (16 voturi)    
      Si ce ar fi rezolvat cu demisia acum 2 ani? (Marţi, 24 noiembrie 2020, 11:28)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      sa conduca PSD linistit si sa-i poata izgoni din Parlament nemaiavand legitimatie ... asa macar au deranjat cateva sedinte, fie prin muzica, fie prin absenta. Altfel deja era eliberat Dragnea
      • +2 (2 voturi)    
        Au "deranjat" ei mult mai mult (Marţi, 24 noiembrie 2020, 14:35)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

        si pe mult mai multi, dovada si frenezia cu care mass media romaneasca ii trateaza dupa caz si cand au basca (ii cearta) si cand n-au basca (de asemeni ii cearta) !

        PS. In rest ii ignora LA ORDIN !

        PPS. O sa vina si momentul cand o sa se gudure pe langa ei (cu exceptiile cunoscute !) pt ca am uitat sa iti spun, daca nu cumva ai observat si singur, media romaneasca e compusa aproape in totalitate din atarnatori, cea mai jalnica specie de jurnalisti !
    • +3 (7 voturi)    
      acum la final (Marţi, 24 noiembrie 2020, 11:42)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ca sa nu aiba mandat intreg si drept urmare sa nu primeasca pensiile speciale...
      tre sa-ti desenez?!
  • -31 (45 voturi)    
    scanteia (Marţi, 24 noiembrie 2020, 10:46)

    metri [utilizator]

    Populisti din toate tarile, uniti-va !
    • +12 (14 voturi)    
      Stiu... iar i-ai prins fara basti la ei ! (Marţi, 24 noiembrie 2020, 11:03)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui metri

      :)))
    • +11 (19 voturi)    
      Tanjesti dupa pensie speciala nebunaticule :) (Marţi, 24 noiembrie 2020, 11:14)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui metri

      Lasa-ma sa ghicesc: esti in PSD sau PNL, bugetar, pensionat special sau faci afaceri cu statul?
    • +2 (8 voturi)    
      riiight (Marţi, 24 noiembrie 2020, 11:43)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui metri

      populismu usr (care chiar ii arde pe usristi la buzunar), e mult mai naspa decat populismele psd si pnl care promit luna de pe cer si-ti dau o galeata cu kkt (in timp ce ei fura de rup)...
  • -7 (21 voturi)    
    precizare (Marţi, 24 noiembrie 2020, 10:47)

    Arl [utilizator]

    E adevărat că dacă aceste demisii nu sunt confirmate în plenul parlamentului, nu au nicio valoare? Nu mai are nicio loc nicio sesiune in plen, deci e doar o vrăjeală ieftină?
    • +2 (2 voturi)    
      Nu, nu e adevarat (Marţi, 24 noiembrie 2020, 14:15)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Arl

      Regulamentul e clar. Demisia e un act unilateral si intra in vigoare la data scrisa pe demisie (in cazul de fata, cu 3 zile inainte de expirarea mandatului)

      Nu are legatura cu data la care ia act parlamentul.
  • -16 (20 voturi)    
    populismul-justitiar face ravagii... (Marţi, 24 noiembrie 2020, 10:50)

    demaGOGU [utilizator]

    ...la o populatie de-cerebralizata.
    • +5 (9 voturi)    
      total gresit (Marţi, 24 noiembrie 2020, 11:45)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Ravagii face mentalitatea de milog de a vota cu cine da mai mult fara sa-ti pese cat fura. Asta face ravagii. De asta ne-a intrecut pana si Bulgaria la nr de km de autostrada, pentru ca noi alegem in fruntea tarii doar hoti care ne inchid gura cu mariride salarii din pix ca sa poata fura in voie tot ce mai e de furat.
      Iar USR e singurul partid care se opune cu adevarat acestei clase politice invatate cu foratul si mituitul.
  • +11 (19 voturi)    
    la institutiiiler de forta este adevarata miza! (Marţi, 24 noiembrie 2020, 10:52)

    wweesstt [utilizator]

    vrem eliminate TUTUROR pensiilor speciale! mai ales ale institutiilor de forta, acelea reprezinta peste 90% din totalul pensiilor speciale! ale celor care le mai si incaseaza de la varste fragede! fara sa elimini pensiile speciale la institutiile de forta, este frectie la picior de lemn! ocolo este adevarata miza la institutiiile de forta! ocolo va fi si cea mai mare rezistenta a sistemului!
    • +5 (5 voturi)    
      Fara nici o pensie speciala (Marţi, 24 noiembrie 2020, 14:18)

      mihai53 [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

      Militarii si politistii , au salarii mult mai mari decat in civilie pentru persoane cu acelasi nivel de instruire .Apoi vin alte drepturi : uniforma , hrana , chirii f mici si sa nu mai vorbim de pensionare la 50 de ani . Din salarii mai mari , vor rezulta si pensii mai mari , deci de ce mai trebuie si SPECIALELE ? Sa nu se invoce participarea militarilor in teatre de operatii , ca aceia sunt 1 din 100 si pentru ei se poate da un salariu pe masura riscului si o asigurare acoperitoare pe perioada dislocarii .
  • +10 (12 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 24 noiembrie 2020, 10:53)

    [anonim]

  • -14 (22 voturi)    
    mi-au dat lacrimile (Marţi, 24 noiembrie 2020, 10:54)

    zicsieu [utilizator]

    cand am vazut cat de onesti sunt... alta parada, alt spectacol. cascadoriile astea nu fac nimic. ce opozitie esti tu daca promiti sa stai cu ochii pe putere dar tu te cari? in loc sa intaresti crezul ca nu e nevoie de pensii speciale, sa vociferezi si mai mult ideea tu iti dai demisia. mega spini in coasta psd-ului. da, bine.
  • -12 (18 voturi)    
    Lol (Marţi, 24 noiembrie 2020, 10:57)

    HP [utilizator]

    Amuzant e ca toti se leaga de Ciolacu, dar e mai putin cunoscut faptul ca Dragnea si-a dat demisia in mod identic acum cativa ani.
  • -16 (20 voturi)    
    pai (Marţi, 24 noiembrie 2020, 10:57)

    cucuveauamov [utilizator]

    eu cred ca barna nu vrea pensie speciala, pentru ca a avut noroc cu fondurile europene. Ghinion au avut cei care au platit taxe in UE ... poate ii mai scoate Klaus dosarul, macar ne mai distram si noi
  • +16 (24 voturi)    
    Bravo, USR ! (Marţi, 24 noiembrie 2020, 10:58)

    Susufler0 [utilizator]

    V-am votat si va votez !
    Succes !
  • -15 (21 voturi)    
    in locul lor (Marţi, 24 noiembrie 2020, 10:59)

    costelo999 [utilizator]

    as fi cedat si veniturile obtinute ca parlamentar asa ca sa fie tacimul complet, pai suntem useristi sau nu mai suntem
  • +9 (13 voturi)    
    Dar oare nu ar fi fost mai decent (Marţi, 24 noiembrie 2020, 11:01)

    Milka Man [utilizator]

    Ca toti parlamentarii sa voteze pur si simplu schimbarea legislatiei si sa dispara complet pensiile speciale? Pana la urma, majoritatea nu au facut nimic care sa ii faca speciali. Au avut un loc de munca extrem de putin stresant si foarte bine platit, ca sa nu mai vorbim de beneficii. Banuiesc ca si-au platiti contributiile la fondul de pensii, asa ca li se va recunoaste asta cand ies la pensie ca orice muritor. Daca sunt chiar asa profesionisti cum se lauda multi, sigur isi vor putea activitatea anterioara sau chiar sa ramana in Parlament, la bine si la cald.Inca nu am vazut nici o justificare pentru pensiile speciale...
    • +3 (3 voturi)    
      Ar fi decent, dar vrea si poporul? (Marţi, 24 noiembrie 2020, 14:18)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

      Ca voteaza de ani de zile partide care nu au asta in program si nu par sa faca nimic in directia asta. Din contra, partide care adauga iar si iar noi categorii de p.ensii speciale. Anul asta a fost randul primarilor, vot PSD si PNL cot la cot

      Uite, a aparut USRPlus care chiar pare ca vrea sa elimine aceste pensii, a incercat asta legislativ si are asta spus clar in program.

      Hai sa vedem cati oameni ii voteaza. Daca ii voteaza o mana de oameni, atunci inseamna ca meritam tot ce ni se intampla si asta este. Comentam degeaba.
  • +13 (15 voturi)    
    sa vedem ce zice PSD (Marţi, 24 noiembrie 2020, 11:01)

    ember [utilizator]

    poate se trezesc in ultima zi de mandat sa voteze ceva bazaconie,
  • +15 (23 voturi)    
    Votez USR-PLUS (Marţi, 24 noiembrie 2020, 11:02)

    enache22 [utilizator]

    Jos mafia vechilor partide !
  • 0 (16 voturi)    
    ... (Marţi, 24 noiembrie 2020, 11:03)

    thon [utilizator]

    Actiunea (populista dupa parerea mea) ar avea un efect doar daca cei care si au dat demisia astazi, nu mai prind un loc de parlamentar in mandatul 2020-2024. Conform legii, "indemnizatia pentru limita de varsta" (pensie speciala spusa mai elegant) se acorda si pentru un mandat incomplet, proportional cu perioada de mandat exercitata, dar nu mai putin de un mandat. deci, daca domnii care si au dat demisia astazi, mai prind un mandat, automat o sa fie fericitii beneficiari ai unei "indemnizatii". Atentie, indemnizatia se acorda la cerere, cand ajung la varsta de pensionare, au optiunea de anu solicita pensia. Dar atunci poate nu o sa fie campanie electorala...
  • -15 (15 voturi)    
    legea ii acopera (Marţi, 24 noiembrie 2020, 11:05)

    Ionescu Raymond [utilizator]

    fake, cica beneficiaza si cu mandat incomplet ...
    • +2 (2 voturi)    
      Nu, nu ii acopera (Marţi, 24 noiembrie 2020, 14:20)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Ionescu Raymond

      Trebuie sa ai macar un mandat complet ca sa intri in calculul pensiilor calculate partial. Cum e Ciolacu, de exemplu..

      Asa scrie in lege.

      Cei de la USR sunt la primul mandat, deci nu sunt acoperiti de lege.
  • +11 (21 voturi)    
    Unde sunt parlamentarii PSD? (Marţi, 24 noiembrie 2020, 11:09)

    Cactus Jack [utilizator]

    ..oare unde, la ciolan! O banda de nemernici, unde doar banii, influienta, amantele functiile si nepotismul, conteaza. Nu se grabesc sa demisioneze, incearca doar sa influeinteze prostimea din sudul si estul tarii, unde popimea si primarul influienteaza votul acestora. Vai si amar cu asa zone ramase in urma, nu departe de nivelul talibanilor din Afganistan. Nu se incearca schimbarea mentalitatii acestora, ca s-ar pierde votul unui numar insemnat de alegatori.
  • -14 (20 voturi)    
    Prostii electorale (Marţi, 24 noiembrie 2020, 11:09)

    Ephemeris [utilizator]

    marca USR, PSD...
  • +9 (17 voturi)    
    Asa da (Marţi, 24 noiembrie 2020, 11:22)

    niponica [utilizator]

    Interesul tarii mai presus de interesul personal.
    • -3 (5 voturi)    
      generalu' izmana all over the place (Marţi, 24 noiembrie 2020, 12:10)

      citoyen de bucarest [utilizator] i-a raspuns lui niponica

      Care este mai exact interesul tarii in cazul asta? ''Interesul national'' a lu' Oprea poate, asta sigur e prezent in tot si toate. :)
  • +4 (10 voturi)    
    nu ei! (Marţi, 24 noiembrie 2020, 12:00)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Nu USR trebuie sa isi dea demisia mai repede din Parlament ci Curtea Constitutionala....acolo e problema ....

    Adica medicul ala tanar care s-a bagat in foc pentru pacienti si e in spital in Belgia nu beneficiaza de pensie speciala...in schimb Dorneanu si altii ca el ,da....
  • +5 (11 voturi)    
    Trolli (Marţi, 24 noiembrie 2020, 12:03)

    AndreiGr [utilizator]

    Nu stiu daca vertebratele care au postat mai sus sunt trolli inteligenti sau amibe PNL-PSD. Incerc pe intelesul lor sa explic starea de fapt:

    - USR a enuntat si sustinut un principiu: Pensiile speciale ale parlamentarilor sunt nejustificate si deci imorale.

    - In sensul asta USR a depus proiect de lege pentru desfiintarea lor si PNL cu PSD (ALDE..etc) au votat impotriva.

    - Parlamentarii USR au facut un gest de decenta, nu de propaganda electorala. Au renuntat la ceea ce chiar ei sustin ca este imoral.

    - Parlamentarii USR nu au fugit de raspundere si munca, ei si-au semnat demisiile care intra in vigoare in ultima zi de mandat. Scopul nu este sa plece din parlament ci sa renunte la pensia speciala.

    - Daca parlamentarii PNL (de PSD nu comentez ca nu am asteptari) considera pensia lor speciala la fel de nemeritata vor face ceva in sensul asta, mai au timp.

    Pe 6 decembrie votati pe cine va reprezinta. Asta e frumusetea democratiei (din pacate pt o Romanie plina de romani)
    • -4 (6 voturi)    
      pai pe principiul asta (Marţi, 24 noiembrie 2020, 12:23)

      Watcherss [utilizator] i-a raspuns lui AndreiGr

      ar trebui sa nu mai candideze la alegerile viitoare, nu?
      • +1 (1 vot)    
        Ti-a spus atat de clar ! (Marţi, 24 noiembrie 2020, 19:29)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Watcherss

        Candideaza pt a schimba porcariile facute de PSD si tolerate de PNL, nu pt pensii. Si vor schimba multe lucruri !

        PS. Inclusiv legea pensiilor nesimtite !
    • +2 (2 voturi)    
      Clar, sintetic, raspicat ! (Marţi, 24 noiembrie 2020, 19:25)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui AndreiGr

      Numai rauvoitorii nu pot pricepe !
  • -1 (13 voturi)    
    Titlul stirii (Marţi, 24 noiembrie 2020, 12:05)

    Gigi Kent [utilizator]

    Titlul corect al stirii: "Parlamentarii URSS+ se sacrifica pentru tara"

    Ura!
  • +3 (3 voturi)    
    USR cere acest lucru din 2018 (Marţi, 24 noiembrie 2020, 13:57)

    Alynna [utilizator]

    daca vreti adevarul, vedeti pe site-ul Camerei Deputatilor

    http://www.cdep.ro/pls/proiecte/upl_pck2015.proiect?idp=16972

    Propunere legislativă pentru abrogarea pensiilor speciale
    Nr. înregistrare:
    - B.P.I.: 214/27-03-2018
    - Camera Deputatilor: 166/28.03.2018
    - Senat: L540/11.12.2017
    Procedura legislativa: cf. Constitutiei revizuita în 2003
    Camera decizionala: Camera Deputatilor
    Tip initiativa: Propunere legislativa
    Procedura de urgenta: nu
    Stadiu: procedura legislativa încetata prin respingere definitiva de catre Camera Deputatilor
    Initiator: 33 deputati+senatori, din care:
    deputati - neafiliati: Dohotaru Adrian-Octavian
    deputati - USR: Benga Tudor - Vlad, Botez Mihai-Cătălin, Bulai Iulian, Chichirău Cosette-Paula, Cosma Lavinia-Corina, Dan Nicuşor Daniel, Dehelean Silviu, Dobrovie Matei-Adrian, Duruş Vlad-Emanuel, Ghinea Cristian, Ion Stelian-Cristian, Iurişniţi Cristina-Ionela, Lupescu Dumitru, Moşteanu Liviu-Ionuţ, Năsui Claudiu-Iulius-Gavril, Popescu Nicolae-Daniel, Prună Cristina-Mădălina, Rădulescu Dan-Răzvan, Rodeanu Bogdan-Ionel, Seidler Cristian-Gabriel, Stanciu-Viziteu Lucian-Daniel, Ungureanu Emanuel-Dumitru, Vlad Sergiu Cosmin, Zainea Cornel
    senatori - USR: Coliban Allen, Dircă George-Edward, Ghica Cristian, Goţiu Remus Mihai, Lungu Dan, Marussi George-Nicolae, Mihail Radu-Mihai, Presadă Florina-Raluca
  • +6 (6 voturi)    
    postacii la datorie (Marţi, 24 noiembrie 2020, 14:26)

    mihai53 [utilizator]

    Sa critice sau sa duca in derizoriu gestul USR-ului , care chiar a fost ceva concret si sa brambureasca votantii mai putin informati ( bazinul lor electoral )
  • +3 (3 voturi)    
    PSD si PNL au primit o lovitura dura din partea (Marţi, 24 noiembrie 2020, 15:12)

    Susufler0 [utilizator]

    USR !
    PSD, care oricum avea probleme sa isi aduca votacii la vot, va avea o problema in plus : de ce ar mai iesi pesedacii pe frig, pe ninsoare pe Covid ca sa voteze un partid ai carui stabi nu le mai dau nimic de pomana de vreun an, in schimb ei incaseaza de pomana salarii babane la care nu vor sa renunte iar PNL pt ca se poate trezi cu o parte din votantii sai votand pt USR !

    PS. Parlamentarii USR sunt singurii care demisionand pierd dreptul de a mai incasa pensie de la Parlament, in rest, ceilalti de la partidele traditionale care demisioneaza gen Ciolanu cu maduva rosie si Simonnis (de la PSD) vor incasa pensie pt cei patru ani petrecuti in Parlament intre 2012 - 2016 !
    • +2 (4 voturi)    
      Corect (Marţi, 24 noiembrie 2020, 17:08)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Admin Comentariul Zilei
      NU s a Promovat de peste 400 zile pe Hotnews
      P.s scriu asta deoarece acest Comentator Antipatic Mie Chiar Are Dreptate
  • -1 (1 vot)    
    imi sunt simpatici (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 9:26)

    hanu [utilizator]

    dar e populism ieftin...o manevra de a obtine voturi de la cei mai putin informati, sa ma exprim elegant. Nu ca nu ar prinde excelent la o mare parte din romani. Problema nu e ca au sau nu cativa parlamentari pensii speciale au ba, problema e coruptia generalizata morala sau altminteri din societatea romaneasca, de la vladica la opinca.
    CORUPTIE. Starpiti coruptia sau nu avem viitor prea stralucit ca popor.