USR-PLUS a făcut plângere penală. Acuză "o înşelătorie electorală de proporţii" în plină desfășurare

de I.H.     HotNews.ro
Marţi, 17 noiembrie 2020, 16:59 Actualitate | Politic


Dan Barna si Dacian Ciolos
Foto: AGERPRES
Alianţa USR-PLUS anunţă că a depus marţi o plângere penală pentru înşelăciune şi pentru împiedicarea exercitării drepturilor electorale, acuzând că, sub aparența unui sondaj de opinie, are loc "o înşelătorie electorală de proporţii".

Plângerea penală este semnată de către Dacian Cioloş şi Dan Barna, iar reprezentanții USR-PLIS spun că au primit sesizări credibile de la cetăţeni care au fost contactaţi telefonic sub aparenţa unui sondaj de opinie ce era de fapt "o acţiune de manipulare electorală" cu afirmaţii mincinoase despre proiectele din Parlament ale celor două partide.

Conform liderilor USR-PLUS, falsul sondaj de opinie are un call-center dedicat şi foloseşte în discuţiile cu cetăţenii denumirea mincinoasă de "Asociaţia Socio-Politică".

"Am identificat folosirea pe scară largă a acestei tehnici interzise de marketing politic - push poll - prin care un competitor electoral încearcă schimbarea opţiunilor de vot prin manipulare, introducerea în discuţie a unor zvonuri neconfirmate şi ştiri false pentru a schimba opţiunile electorale prin manipulare", arată USR-PLUS într-un comunicat de presă.

Reprezentanții alianței cer autorităţilor să intervină "rapid şi fără echivoc" pentru a-i identifica pe cei care "încearcă o înşelătorie electorală de proporţii" şi pentru tragerea la răspundere a celor vinovaţi. Ei atrag atenția că "o astfel de operaţiune de manipulare este în plină desfăşurare şi continuă un şir de campanii manipulatoare conduse de reprezentanţi ai vechilor partide pe care le-am văzut şi în precedentele campanii electorale la care USR PLUS a devenit ţintă".

Actriţa Medeea Marinescu a scris luni pe Facebook că a fost contactată de pe un număr de telefon necunoscut de către o persoană care a susţinut că reprezintă o asociaţie socio-politică şi că realizează un sondaj de opinie legat de alegeri. Una dintre întrebări a fost: "Ce părere aveţi despre legea propusă în Parlament de către USR-PLUS de autorizare a tăierii pădurilor protejate?". Medeea Marinescu spune că în momentul în care i-a cerut detalii despre legea respectivă, aceasta nu le-a putut oferi.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















20149 vizualizari

  • -74 (102 voturi)    
    deosebire (Marţi, 17 noiembrie 2020, 17:07)

    anion [utilizator]

    Nici o diferenta intre copiii neintarcati si acesti doi domni care se infasoara cu plapumele micutilor.
    • +15 (27 voturi)    
      Adica cum se infasoara? (Marţi, 17 noiembrie 2020, 17:47)

      MakeRoGreatAgain [utilizator] i-a raspuns lui anion

      Ce vrei sa spui prin "cesti doi domni care se infasoara cu plapumele micutilor" ?

      Nu inteleg, vorbesti aiurea?
      • -7 (11 voturi)    
        inca unul (Miercuri, 18 noiembrie 2020, 10:52)

        anion [utilizator] i-a raspuns lui MakeRoGreatAgain

        ''cesti doi domni...'' inseamna ca mintea celor doi politicieni este mai mare pentru ca stiu sa se acopere cu o plapuma de micut. De fapt al treilea esti tu.
        • +2 (6 voturi)    
          vorba (Miercuri, 18 noiembrie 2020, 11:03)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui anion

          lui I. L. Caragiale : ”stimabile, ești un idiot”.
  • +29 (81 voturi)    
    USL traieste... (Marţi, 17 noiembrie 2020, 17:11)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    USL traieste... PSD = PNL = aceeasi mizerie...
    • -13 (27 voturi)    
      Ce tie nu-ti place altuia nu-i face... (Marţi, 17 noiembrie 2020, 17:23)

      luciannn [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      In ajunul alegerilor locale circula o reclama pe facebook, cum ca Basescu sustine candidatul USR la primarie...

      Lucru despre care PMP nu stia nimic...

      Aia nu e inselatorie electorala?
      • 0 (8 voturi)    
        Asta-i chiar gogonată rău (Miercuri, 18 noiembrie 2020, 4:41)

        nick24 [utilizator] i-a raspuns lui luciannn

        Adică PMP nu vota cu candidatul propriu, chiar Băsescu, ci cu Nicușor?
        Cine a crezut-o! Nimeni! Băsescu a luat procentaje, mult peste partid.
    • -21 (35 voturi)    
      pai nu voi useristii .... (Marţi, 17 noiembrie 2020, 17:34)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      .. faceati misto de tzoapa ca acuza frauda electorala? acum cand tzancii astia fac acelasi lucru ii luati in brate si ii mangaiati parinteste pe crestet?
    • -30 (44 voturi)    
      Minicuna USR! PNL este anti-PSD! (Marţi, 17 noiembrie 2020, 18:18)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Se vede disperarea in USR+PLUS! Stiu ca sunt in cadere libera, pentru ca singura lor tactica a fost sa injure pe toata lumea, iar poporul a vazut ca singurii care au facut ceva concret au fost PNL! Asa ca USR din diperare incearca sa minta si sa faca semnul egal intre PNL si PSD! Dar PNL a fost mereu anti-PSD, au fost singurii care si-au dorit cu adevarat sa inlature PSD de la guvernare si sa faca ceva concret!
      De aceea, eu voi vota PNL pe 6 decembrie! Si eu si prietenii mei! PNL cei care sunt cu adevarat anti-PSD si care fac ceva concret! Fapte, nu vorbe!
      • +5 (17 voturi)    
        Singurul lucru concret (Miercuri, 18 noiembrie 2020, 0:41)

        Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Facut de PNL a fost sa scoata PSD de la guvernare, atat.

        Daca asta este scopul vietii, atunci nu ramane decat sa votam cu PSD!
      • -6 (16 voturi)    
        nimeni nu e sută la sută anti-psd... (Miercuri, 18 noiembrie 2020, 5:10)

        let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        să mă explic:
        - pnl, de fapt pdl ce şi-a însuşit o siglă istorică în ultimii 6 ani (vechii liberali s-au refugiat în alde) provine la origini din acelaşi fsn precum psd;
        - pmp similar mai sus că tot din pd se trage;
        - usr-plus este la ora actuală extrema stângă (exponenţii în ro ai bolnavului curent politic impropriu numit "progresism") deci îşi dispută aceeiaşi jumătate stângă precum psd cotat de centru-stânga...
      • +2 (4 voturi)    
        PNL=PSD (Miercuri, 18 noiembrie 2020, 15:20)

        john-doe [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Daca votezi PNL e ca si cum ai vota PSD. Astia sunt intelesi, e limpede pentru orice om cu judecata independenta, nu luata de la TV sau de pe site-uri!
  • +44 (74 voturi)    
    Oops, Struto-Camila is alive & kicking (Marţi, 17 noiembrie 2020, 17:11)

    Barbaneagra [utilizator]

    Nu va fie teama, alianta PSD-PNL merge inainte: urmariti doar invitatii (de acum prieteni ai casei) Antenei 3, chiar si ai Romaniei TV. PNL nu are nevoie de canal propriu de comunicare. Are deja Antenele.
    Am mai spus, sunt de-a dreptul disperati.
    Barna a fost deja tinta Rise Project. Urmeaza alte dosare urmarite de angajatii PNL.
    Poate mai cade inca o data USR la 16-17% si, spre stupoarea tuturor, cresc alde Basescu si Ponta, oameni cu care USL s-a inteles intotdeauna.
    • -10 (20 voturi)    
      .... prietene ..... (Marţi, 17 noiembrie 2020, 17:35)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui Barbaneagra

      USL s-a inteles cu Basescu ? Presupun ca lucrezi la un call-center al USR+ dedicat manipularilor electorale.
      • +9 (19 voturi)    
        pai cum sa nu (Marţi, 17 noiembrie 2020, 20:04)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

        Ia uita-te prin toate consiliile locale si judetene de prin tara sa vezi ce aliante faine sunt intre PMP si PNL. Si alianta de la Bucuresti intre PMP si PSD de-abia ce s-a incheiat. Deci da, Basescu e si cu PNL si cu PSD, in functie de cine da mai mult.
        • -2 (14 voturi)    
          .... cine nu s-a nascut ieri ..... (Marţi, 17 noiembrie 2020, 21:47)

          cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          Cine nu s-a nascut ieri stie ca Basescu a fost suspendat de USL - a fost chiar un presedinte-surogat numit Crin Antonescu. Istorie nepoate, istorie, dar lumea a fost si inainte de "epoca USR+" (era sa scriu "epoca de aur").
          • +3 (5 voturi)    
            sigur ca stie (Miercuri, 18 noiembrie 2020, 14:41)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

            Dar mai stie si comportamentul lui Basescu de dupa ce n-a mai fost presedinte, de votatul cot la cot cu Ciordache la legile de mutilare a justitiei, de modul cum Firea a avut practic majoritate in consiliu doar datorita PMP, etc, etc. Basescu ante 2014 a fost OK. Cum n-a mai fost el la butoane, cum nu i-a mai placut justitia lasata sa zburde libera
    • +22 (34 voturi)    
      da (Marţi, 17 noiembrie 2020, 17:37)

      naenae [utilizator] i-a raspuns lui Barbaneagra

      inamicul public a devenit USR acum. PNL sunt baieti vechi, tot "de-ai lor" se inteleg ei pana la urma dar cu astia noi si tineri e mai nasol, ca vor nemernicii sa schimbe tot sistemul... aoleu, durere mare!
    • -2 (12 voturi)    
      păi usl cum ii spui tu are cam de 4 ori mai multe (Miercuri, 18 noiembrie 2020, 5:15)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Barbaneagra

      voturi decât neomarxiştii din usr-plus...
      iar ăştia din urmă nu au cum să "cadă" la 16-17% când nu au fost niciodată peste 15%...
      iluzia de la europarlamentare s-a bazat exclusiv pe dezinteresul electoratului psd faţă de acele alegeri...
  • -16 (28 voturi)    
    Lol (Marţi, 17 noiembrie 2020, 17:20)

    HP [utilizator]

    Dar cand voi jigniti un partid intreg cu "m_ie psd" sau ii calomniati cu "fara penali, fara hotie, etc", atunci e ok, nu ?
    • +7 (17 voturi)    
      Stai linistit, asta nu e de la Psd (Marţi, 17 noiembrie 2020, 19:27)

      subcultura [utilizator] i-a raspuns lui HP

      doar nu crezi ca cineva care ar vota UsrPlus se va suci peste noapte sa zica, da nene, PSD votez pana la urma.

      E de la aceeasi mizerie
    • +3 (15 voturi)    
      sigur, pentru ca alea nu-s minciuni (Marţi, 17 noiembrie 2020, 20:06)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Alea sunt adevaruri, unele spuse mai porcos, e drept, dar nu sunt minciuni cum ca PSD ar vrea independenta justitiei sau pedepsirea coruptilor. Si... m-ie PSD nu ai auzit de la USR ci de la mitingurile din 2017-2018.
  • +7 (23 voturi)    
    Sa vezi acum... (Marţi, 17 noiembrie 2020, 17:46)

    Cataleya [utilizator]

    ...cum Parlamentul si Guvernul impreuna cu toate institutiile pe care le au in subordine se vor alia si vor face pe dracu-n patru ca sa-i depisteze pe cei de la "Asociaţia Socio-Politică" :)

    Cand dai cu copita in fata/spate/stanga/dreapta, la ce altceva te poti astepta ca raspuns?
    La corectitudine din partea celorlalti sacali politici?
    Asa cum voi ati vrea sa-i mancati fripti pe PNL-isti, PSD-isti si PMP-isti, si voi sunteti la randul vostru pe lista lor de bucate.
    Oricum, e vb de o incercare abjecta de manipulare, nicidecum de o impiedicare a exercitarii drepturilor electorale.
    Asta e de fapt o replica la sloganurile voastre "fara hoti, fara penali, fara ..etc" Sau credeati cumva ca PNL-PSD si restul sunt niste diletanti in domeniu?

    Mai bine ati angaja cativa IT-isti isteti care sa ia urma acelorr telefoane si acelei asociatii fantoma, ca daca va bazati pe "autoritati" slabe sanse sa prindeti pe cineva.

    Welcome to the jungle, dragi USR-Plusisti!
  • +11 (17 voturi)    
    inselatorie deja standard (Marţi, 17 noiembrie 2020, 18:22)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Si in zilele dinaintea localelor, inclusiv in Sambata de dinainte, sunau in draci dupa ce nimerisera aleator sectorul in care locuiam.
    In orice tara civilizata publicitatea electorala mascata si furtul datelor personale ar fi avut efecte grave asupra celor implicati. Numai in tara nimanui, nu exista efecte.
  • +18 (26 voturi)    
    Pentru organele de ancheta... (Marţi, 17 noiembrie 2020, 18:58)

    IoPaNet [utilizator]

    Numarul de pe care suna este 0723137898 si, intr-adevar, se prezinta ca sunand din partea unui institut de sondare a opiniei publice.
    Prima intrebare este cea precizata de dna. Medeea Marinescu iar a doua este ceva de genul "Ce părere aveţi despre legea propusă în Parlament de către USR-PLUS de legalizare a drogurilor?". Mai departe nu am avut rabdare sa o ascult pe duduie...

    Sper sa se faca o ancheta serioasa si sa si vedem pe cineva la racoare pentru mizeria asta.
    • +15 (23 voturi)    
      Si eu am primit un asemenea apel (Marţi, 17 noiembrie 2020, 19:41)

      Mihai II [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

      Si eu am primit ieri un apel de la un Institut, chipurile, de sondare a opiniei publice.
      Dupa ce m-a intrebat cu cine intentionez sa votez, cand a aflat ca voi vota USR-Plus, mi-a pus aceleasi doua intrebari.
      Cand le-am spus sa incerce sa-i manipuleze, cu asemenea minciuni sfruntate, pe retardatii, care voteaza psd sau satelitii sai, mi-a inchis.
      • +5 (7 voturi)    
        si pe mine m-au sunat (Miercuri, 18 noiembrie 2020, 1:36)

        dihania [utilizator] i-a raspuns lui Mihai II

        la fel!!!!! wow!!!
      • -6 (14 voturi)    
        nu te înţeleg... (Miercuri, 18 noiembrie 2020, 5:27)

        let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Mihai II

        pai dacă "retardaţii" oricum nu votează usr+ iar supercreierele simpatizanţilor acestora nu cad în plasa manipulării, atunci care mai este problema ? ? ?
    • +6 (6 voturi)    
      numarul ala (Miercuri, 18 noiembrie 2020, 1:11)

      AM1981 [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

      la o cautare pe net apare pe pagina de FB HondaNord Bucuresti...https://www.facebook.com/HondaNordBucuresti/posts/3423273947770507
  • +4 (16 voturi)    
    desigur (Marţi, 17 noiembrie 2020, 21:37)

    sile1 [utilizator]

    Incet,incet o luam pe urma marilor democratii,Anglia ,America unde arta manipularii votantilor, prin mijloace neortodoxe ,fake-news,spinning,etc promovate pe retele de comunicatii,a atins un inalt nivel.

    Sa mai zica cineva ca nu facem eforturi pentru a intra in lumea buna !
    • +4 (12 voturi)    
      "artă" ce nu prea exista prin anii '70-'80, (Miercuri, 18 noiembrie 2020, 5:33)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui sile1

      să zicem, a apărut odată cu curentul numit "progresist", ăia cu "corectitudinea politică" şi care doresc metişizarea întregii rase umane prin amestec rasial, ateism şi dispariţia naţiunilor, într-un cuvânt: neomarxişti (jubilează în iad stalin, mao & co)
      • -3 (5 voturi)    
        Nu ai inteles nimic din istoria de pana acum (Miercuri, 18 noiembrie 2020, 10:40)

        GNG [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

        Din ce cauze au izbucnit razboiaele? Crezi ca o natiune, de una singura, este capabila sa faca fata provocarilor actuale si viitoare? Visati cucerirea Cosmosului. Crezi ca o natiune, singura, este capabila sa organizeze un zbor intergalatic? Problemele din prezent, acest virus a demonstrat acest lucru, nu pot sa fie solutionate de o singura natiune, oricare ar fi ea. Cande exista multe religii si popoare apar si neintelegeri pentru ca firea umana este individualista, atat ca individ cat si extinsa la nivel de natiune, individualismul transpus la nivel de popor este numit nationalism!!! Incercati sa va inchipuiti o lume fara nationalisti si problemele lor stupide: teritoriul asta este al meu, vreau eu sa am toata averea, etc? Cum credeti ca ar fi? Fara razboiae, fara ura, fara raca, fara a ne crede superiori fata de ceilalti? Vreti sa progresati? Renuntati la individualism/nationalism. Edison si Tesla, sa dau doar un exemplu, s-au balacarit si au irosit resurse pentru a demonstra care este mai destept si mai apreciat ca inventator. Cat ar fi creat daca ar fi lucrat impreuna, daca nu se blocau unul pe altul? Poate eram mult mai avansati. Extrapoland, unde am fi fost, ca civilizatie planetara, daca nu treceam prin razboiae si in special prin cele doua mondiale???
        • +1 (3 voturi)    
          cred că tu nu ai înţeles mare lucru... (Miercuri, 18 noiembrie 2020, 11:14)

          let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui GNG

          din tot ce spui rezultă că faci apologia comunismului (toţi la fel !), o utopie care a ameţit pe mulţi dar care nu a funcţionat neam în practică tocmai datorită individualismului specific omului pe care îl menţionezi şi tu şi datorită nefericitei idei de a-i egaliza pe toţi, nu ridicându-i pe cei de jos ci coborându-i pe cei de sus... s-a văzut cât de lamentabil a sfârşit iar pe acolo pe unde mai este vezi coreea nord sau cât de "fericiţi" de comunism sunt cei din hong kong după ce au gustat un secol de libertate & prosperitate...
          • 0 (0 voturi)    
            - (Miercuri, 18 noiembrie 2020, 16:17)

            tomlin [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

            oda oseristului: "pentru mine toate femeile sunt la fel"
  • +2 (14 voturi)    
    Pericolul public nr.1 USR-PLUS ! (Miercuri, 18 noiembrie 2020, 8:31)

    dezamagitul [utilizator]

    Deci se vede ca in sfarsit sau trezit Romanii sau au plecat la Dumnezeu cei care votau doar psd si pnl ,cei care nu faceau nimic pentru noi decat pentru ei cu familiile si gastile lor.O parte tot mai consistenta a populatie nu mai voteaza vechile partide ci pe USR-PLUS care nu au fost practic la guvernare. Deci pana la urma voteaza noul. Asa ca cei vizati au inceput de frica impreuna o campanie de miciuni si alte diversiuni prin diverse organizatii obscure pentru care sant bani dar pentru ce trebuie nu sant. Deci hai sa votam noul sa scapam o data de vechii profitori : psd,pnl,udmr si alte aripioare. Sugerez ca noua alianta sa vina si cu noi obiective dupa "Fara penali" sa urmeze "Fara tot felul de sisteme de pensii speciale" .Cu un sistem complet nou de pensii unitar si egal aplicabil pentru toti cetatenii functie de contributivitate si perioada contributiei", "Fara navetisti prin pralament de la un partid la altul". In parlament trebuie sa fie doar cei de pe lista papartidelor care au fost alese de cetateni nu tot felul de partidulete de buzunar ."Fara impostori care fenteaza legile si nu platesc nici un impozit la stat" ca noi ceilalti prosti.Aviz domnului predoiu care se lupta cu intretinerea caprelor celor care au furat ,iar statul in loc sa castige mai mult cheltuie. Asa ca domnule ministru al justitiei pentru a ascutii dintii justitiei sa lupte cu infractorii ,mai bine ai promova o lege simpla cu un singur articol ; Toate averile (viloaie,limuzine si terenuri ) pentru care nu se poate dovedi provenienta veniturilor sa fie confiscate. Nu statul trebuie sa faca dovada ci cei in cauza ei trebuie sa vina cu dovezile provenientei banilor si bunurilor.. Statul nu trebuie sa cheltuie din banii publici pentru ai dovedi pe infractori. " Fara tot felul de dribliori care nu platesc nici un fel de taxe" Ex: Manelisti,cantareti de muzica populara , in parte si fotbalisti , etc. Sa stiti vechilor profitori ca nu santem toti prosti. SA TOTI VIGILENTI.
    • +1 (5 voturi)    
      chiar dacă sunt extrem de sceptic că idolii tăi (Miercuri, 18 noiembrie 2020, 11:28)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui dezamagitul

      vor face toate astea, sunt şi eu, la fel precum covârşitoarea majoritate a românilor împotriva pensiilor speciale şi a traseismului politic.
      dar modul de control al averilor pe care îl propui este aberant şi demn doar de comunişti; poate funcţiona doar la averile foarte foarte mari unde istoricul impozitului plătit nu poate justifica valoarea viloaielor, iahturilor sau parcurilor auto de lux plus n terenuri, etc. dar la o "avere" medie sau modestă unde valoarea cumulată a multe "vechituri" de valoare moştenite dar neprinse în acte de succesiune fiind considerate bunuri mobile poate depăşi cu mult valoarea proprietăţilor imobiliare care sunt prinse în succesiuni - deci o astfel de măsură va genera mult mai multe nedreptăţi decât dorita dreptate...
      • 0 (0 voturi)    
        Esti cumva in cauza ? (Joi, 19 noiembrie 2020, 17:36)

        dezamagitul [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

        Daca nu esti printre cei vizati vino cu o solutie usoara si rapida.E usor sa te dai destept si sa critici .Timpul meu este limitat .Aceleasi fenomene se intamplau si in timpul comunismului care mi-a mancat jumatate din viata iar neocomunismul cealalta jumatate . De ce trebuie unii sa fie mai egali decat ceilalti. Unii sa plateasca pentru un stat ineficent condus in majoritate de profitori,mincinosi hoti si nepriceputi , priceputi doar la spolierea statului,iar alti sa huzureasca pe banii platiti de noi. Nu vorbesc aici de cei care muncesc cinstit ci de profitori . Plecand de la romi saraci care au castele fara autorizatie de constructie si chiar legati la curent ilegal.Sau cantareti de muzica populara sau manelisti care nu stiu cum sa se mai lafaiasca in lux fara a plati nici un leu impozit la stat pentru veniturile ilegale.Vad ca tea-i oprit la primele puncte , ce zici depre parlamentarii navetisti prin parlament care nu au fost alesi de nimeni in noile partide si primesc bani de a participa la alegeri ( ponta, tariceanu) care schimba mai repede partidele (ilegal) decat schiimba chilotii.
        Ce de spitale,autostrazi scoli se faceau daca nu erau ocoloti uni smecheri de plata impozitelor. Daca nu furau bani politicieni ca si pana acum.